Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 5 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Pattern Sheet Answer Key

Engage NY Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Pattern Sheet Answer Key 1

Answer:
29 x 11 = 319, 29 x 21 = 609, 29 x 31 = 899, 23 x 12 = 276, 23 x 22 = 506, 23 x 32 = 736, 23 x 42 = 966, 37 x 13 = 481, 37 x 23 = 851, 36 x 24 = 864, 24 x 36 = 864, 43 x 11 = 473, 43 x 21 = 903, 403 x 21 = 8463, 303 x 21 = 6363, 203 x 21 = 4263, 41 x 11 = 451, 41 x 21 = 861, 41 x 31 = 1271, 401 x 31 = 12431, 501 x 31 = 15,593, 601 x 31 = 18,631, 801 x 31 = 24,831, 803 x 31 = 24,893, 703 x 31 = 21793, 43 x 34 = 1462, 53 x 34 = 1802, 53 x 31 = 1643, 53 x 51 = 2703, 93 x 31 = 2883, 913 x 31 = 28303, 73 x 31 = 2263, 723 x 31 = 22413, 78 x 34 = 2652, 798 x 34 = 27132, 62 x 33 = 2046, 642 x 33 = 21186, 374 x 64 = 23936, 64 x 374 = 23936, 740 x 36 = 26640, 750 x 36 = 27000, 65 x 680 = 44200, 849 x 84 = 71316, 85 x 849 = 72165.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by numbers.
29 x 11 = 319, 29 x 21 = 609, 29 x 31 = 899, 23 x 12 = 276, 23 x 22 = 506, 23 x 32 = 736, 23 x 42 = 966, 37 x 13 = 481, 37 x 23 = 851, 36 x 24 = 864, 24 x 36 = 864, 43 x 11 = 473, 43 x 21 = 903, 403 x 21 = 8463, 303 x 21 = 6363, 203 x 21 = 4263, 41 x 11 = 451, 41 x 21 = 861, 41 x 31 = 1271, 401 x 31 = 12431, 501 x 31 = 15,593, 601 x 31 = 18,631, 801 x 31 = 24,831, 803 x 31 = 24,893, 703 x 31 = 21793, 43 x 34 = 1462, 53 x 34 = 1802, 53 x 31 = 1643, 53 x 51 = 2703, 93 x 31 = 2883, 913 x 31 = 28303, 73 x 31 = 2263, 723 x 31 = 22413, 78 x 34 = 2652, 798 x 34 = 27132, 62 x 33 = 2046, 642 x 33 = 21186, 374 x 64 = 23936, 64 x 374 = 23936, 740 x 36 = 26640, 750 x 36 = 27000, 65 x 680 = 44200, 849 x 84 = 71316, 85 x 849 = 72165.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-1

Question 1.
29 x 11 ≈ 319.

Answer:
29 x 11 = 319.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
29 x 11.
319.

Question 2.
29 x 21 ≈ 609

Answer:
29 x 21 = 609.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
29 x 21.
609.

Question 3.
29 x 31 ≈ 899.

Answer:
29 x 31 = 899.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
29 x 31.
899.

Question 4.
23 x 12 ≈ 276.

Answer:
23 x 12 = 276.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 x 12.
276.

Question 5.
23 x 22 ≈ 506.

Answer:
23 x 22 = 506.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 x 22.
506.

Question 6.
23 x 32 ≈ 736.

Answer:
23 x 32 = 736.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 x 32.
736.

Question 7.
23 x 42 ≈ 966.

Answer:
23 x 42 = 966.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 x 42.
966.

Question 8.
37 x 13 ≈ 481.

Answer:
37 x 13 = 481.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
37 x 13.
481.

Question 9.
37 x 23 ≈ 851.

Answer:
37 x 23 = 851.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
37 x 23.
851.

Question 20.
36 x 24 ≈ 864.

Answer:
36 x 24 = 864.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
36 x 24.
864.

Question 21.
24 x 36 ≈ 864.

Answer:
24 x 36 = 864.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 36.
864.

Question 22.
43 x 11 ≈ 473.

Answer:
43 x 11 = 473.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
43 x 11.
473.

Question 23.
43 x 21 ≈ 903.

Answer:
43 x 21 = 903.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
43 x 21.
903.

Question 24.
403 x 21 ≈ 8463.

Answer:
403 x 21 = 8463.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
403 x 21.
8463.

Question 25.
303 x 21 ≈ 6363.

Answer:
303 x 21 = 6363.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
303 x 21.
6363.

Question 26.
203 x 21 ≈ 4263.

Answer:
203 x 21 = 4263.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
203 x 21.
4263.

Question 27.
41 x 11 ≈ 451.

Answer:
41 x 11 = 451.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
41 x 11.
451.

Question 28.
41 x 21 ≈ 861

Answer:
41 x 21 = 861.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
41 x 21.
861.

Question 29.
41 x 31 ≈ 1271.

Answer:
41 x 31 = 1271.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
41 x 31.
1271.

Question 30.
401 x 31 ≈ 12431.

Answer:
401 x 31 = 12431.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
401 x 31.
12431.

Question 31.
501 x 31 ≈ 15593.

Answer:
501 x 31 = 15593.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
501 x 31.
15593.

Question 32.
601 x 31 ≈ 18631

Answer:
601 x 31 = 18631.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
601 x 31.
18631.

Question 33.
801 x 31 ≈ 24831

Answer:
801 x 31 = 24831.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
801 x 31.
24831.

Question 34.
803 x 31 ≈ 24893.

Answer:
803 x 31 = 24893.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
803 x 31.
24893.

Question 35.
703 x 31 ≈ 21793.

Answer:
703 x 31 = 21793.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
703 x 31.
21793.

Question 36.
43 x 34 ≈ 1462

Answer:
43 x 34 = 1462.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
43 x 34.
1462.

Question 37.
53 x 34 ≈ 1802

Answer:
53 x 34 = 1802.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
53 x 34.
1802.

Question 38.
53 x 31 ≈ 1643.

Answer:
53 x 31 = 1643.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
53 x 31.
1643.

Question 39.
53 x 51 ≈ 2703.

Answer:
53 x 51 = 2703.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
53 x 51.
2703.

Question 40.
93 x 31 ≈ 2883.

Answer:
93 x 31 = 2883.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
93 x 31.
2883.

Question 41.
913 x 31 ≈ 28303.

Answer:
913 x 31 = 28303.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
913 x 31.
28303.

Question 42.
73 x 31 ≈ 2263.

Answer:
73 x 31 = 2263.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
73 x 31.
2263.

Question 43.
723 x 31 ≈ 22413.

Answer:
723 x 31 = 22413.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
723 x 31.
22413.

Question 44.
78 x 34 ≈ 2652.

Answer:
78 x 34 = 2652.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
78 x 34.
2652.

Question 45.
798 x 34 ≈ 27132.

Answer:
798 x 34 = 27132.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
798 x 34.
27132.

Question 46.
62 x 33 ≈ 2046

Answer:
62 x 33 = 2046.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
62 x 33.
2046.

Question 47.
642 x 33 ≈ 21186.

Answer:
642 x 33 = 21186.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
642 x 33.
21186.

Question 48.
374 x 64 ≈ 23936.

Answer:
374 x 64 = 23936.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
374 x 64.
23936.

Question 49.
64 x 374 ≈ 23936.

Answer:
64 x 374 = 23936.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
64 x 374.
23936.

Question 50.
740 x 36 ≈ 26640.

Answer:
740 x 36 = 26640.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
740 x 36.
26640.

Question 51.
750 x 36 ≈ 27000.

Answer:
750 x 36 = 27000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
750 x 36.
27000.

Question 52.
65 x 680 ≈ 44200.

Answer:
65 x 680 = 44200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
65 x 680.
44200.

Question 53.
849 x 84 ≈ 71316.

Answer:
849 x 84 = 71316.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
849 x 84.
71316.

Question 54.
85 x 849 ≈ 72165.

Answer:
85 x 849 = 72165.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
85 x 849.
72165.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Problem Set Answer Key

Question 1.
Draw an area model, and then solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from the area model to the partial products of the algorithm.
a. 34 × 21 = ___714______
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Problem Set Answer Key 3

Answer:
34 x 21 = 714.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34 x 21.
714.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-5

b. 434 × 21 = __9114_______
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Problem Set Answer Key 4

Answer:
434 x 21 = 9114.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
434 x 21.
9114.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-6

Question 2.
Solve using the standard algorithm.
a. 431 × 12 = __5172

Answer:
431 x 12 = 5172.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
431 x 12.
5172.

b. 123 × 23 = ____2829_____

Answer:
123 x 23 = 2829.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
123 x 23.
2829.

c. 312 × 32 = ____9984_____

Answer:
312 x 32 = 9984.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
312 x 32.
9984.

Question 3.
Betty saves $161 a month. She saves $141 less each month than Jack. How much will Jack save in 2 years?

Answer:
The Jack save in 2 years = $480.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Betty saves $161 a month.
she saves $141 less each month than Jack.
161 – 141 = 20.
20 x 24 = 480.

Question 4.
Farmer Brown feeds 12.1 kilograms of alfalfa to each of his 2 horses daily. How many kilograms of alfalfa will all his horses have eaten after 21 days? Draw an area model to solve.

Answer:
The horses have eaten after 21 days = 508.2

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Farmer Brown feeds 12.1 kilograms of alfalfa to each of his 2 horses daily.
21 x 2 = 42.
42 x 12.1 = 508.2.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Draw an area model, and then solve using the standard algorithm.
a. 21 × 23 = _____483____
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 5 Exit Ticket Answer Key 5

Answer:
21 x 23 = 483.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
21 x 23.
483.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-7

b. 143 × 12 = ___1716______
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 5 Exit Ticket Answer Key 6

Answer:
143 x 12 = 1716.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
143 x 12.
1716.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-8

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Homework Answer Key

Question 1.
Draw an area model, and then solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from the area model to the partial products in the algorithm.
a. 24 × 21 = ___504______
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 5 Homework Answer Key 7

Answer:
24 x 21 = 504.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 21.
504.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-9

b. 242 × 21 = ___5082______
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 5 Homework Answer Key 8

Answer:
242 x 21 = 5082.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
242 x 21.
5082.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-10

Question 2.
Solve using the standard algorithm.
a. 314 × 22 = ___6908______

Answer:
314 x 22 = 6908.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
314 x 22.
6908.

b. 413 × 22 = ___9086______

Answer:
413 x 22 = 9086.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
413 x 22.
9086.

c. 213 × 32 = ___6816______

Answer:
213 x 32 = 6816.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
213 x 32.
6816.

Question 3.
A young snake measures 0.23 meters long. During the course of his lifetime, he will grow to be 13 times his current length. What will his length be when he is full grown?

Answer:
The length when he is full-grown = 2.99 meters.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A young snake measures 0.23 meters long.
During the course of his lifetime, he will grow to be 13 times his current length.
0.23 x 13 = 2.99 meters.

Question 4.
Zenin earns $142 per shift at his new job. During a pay period, he works 12 shifts. What would his pay be for that period?

Answer:
The pay is for that period = $1704.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Zenin earns $142 per shift at his new job.
During a pay period, he works 12 shifts.
12 x $142.
1704.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 4 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Problem Set Answer Key

Question 1.
Circle each expression that is not equivalent to the expression in bold.
a. 16 × 29
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Problem Set Answer Key 1

Answer:
16 x 29 = 464.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
29 sixteens = 29 x 16.
16 x (30 – 1).
16 x 29.
(15 – 1) x 29.
(10 x 29) – (6 x 29)
290 – 174.
26.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-1

b. 38 × 45
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Problem Set Answer Key 2

Answer:
38 x 45 = 1710.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(38 + 40) x ( 38 + 45) = 78 x 83 = 6474.
(38 x 40 ) + ( 38 x 5) = 1520 + 190 = 1710.
45 x (40 + 2) = 45 x 42 = 1890.
45 thirty-eights = 45 x 38 = 1710.

c. 74 × 59
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Problem Set Answer Key 3

Answer:
74 x 59 = 4366.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
74 x (50 + 9) = 74 x 59 = 4366.
74 x (60-1) = 74 x 59 = 4366.
(74 x 5) + (74 x 9) = 370 + 666 = 1036.
59 seventy-fours = 59 x 74 = 4366.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-3

Question 2.
Solve using mental math. Draw a tape diagram and fill in the blanks to show your thinking. The first one is partially done for you.
a. 19 × 25 = __nineteen________ twenty-fives
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Problem Set Answer Key 4
Think: 20 twenty-fives – 1 twenty-five.
= ( ____20______ × 25) – ( ____1______ × 25)
= ____500______ – ____25______
= ___475_______

Answer:
19 x 25 = 475.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 twenty-fives – 1 twenty-five.
20 x 25 – 1 x 25.
500 – 25.
475

b. 24 × 11 = _____eleven_____ twenty-fours

Think: ___10__ twenty fours + __1___ twenty four
= ( ____10______ × 24) + ( ____1______ × 24)
= _____240_____ + _____24_____
= __264________

Answer:
10 x 24 = 264.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10 twenty-fours + 1 twenty-four.
10 x 24 + 1 x 24.
240 + 24.
264.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-4

c. 79 × 14 = _____79_____ fourteens

Think: _____78_____ fourteens – 1 fourteen
= (_____78_____ × 14) – (_____1_____ × 14)
= ____1092______ – ___14_______
= ____1078______

Answer:
79 x 14 = 79 fourteens.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
78 fourteens – 1 fourteen.
78 x 14 – 1 x 14.
1092 – 14.
1078.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-5

d. 21 × 75 = ______21____ seventy-fives

Think: ___20__ seventy-fives + __1___ seventy-five
= (____20______ × 75) + (_____1_____ × 75)
= ___1500_______ + ____75______
= ___1625_______

Answer:
21 x 75 = 1625.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 seventy-fives + 1 seventy-five.
20 x 75 + 1 x 75.
1500 + 25.
1625.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-6

Question 3.
Define the unit in word form and complete the sequence of problems as was done in the lesson.
a. 19 × 15 = 19 ___15_______

Think: 20 _______15______ – 1 ____15_________
= (20 × _____15_____) – (1 × __15________)
= ___300_______ – _____15_____
= _____285_____

Answer:
19 x 15 = 285.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 fifteens – 1 fifteen.
20 x 15 – 1 x 15.
500 – 15.
285.

b. 14 × 15 = 14 ____15______

Think: 10 _____5_______ + 4 ______10_____
= (10 × ____5______) + (4 × ____10______)
= _____50_____ + ____40______
= ___90_______

Answer:
14 x 15 = 210.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10 5 + 4 10.
50 + 40.
90

c. 25 × 12 = 12 _____25_____

Think: 10 ____15______ + 2 __25_______
= (10 × ___25_______) + (2 × _____25_____)
= ____250______ + _____50_____
= ____300______

Answer:
25 x 12 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10 fifteens + 2 twenty-five.
10 x 15 + 2 x 25.
250 + 50.
300.

d. 18 × 17 = 18 ___17_______

Think: 20 ____17______ – 2 ____17______
= (20 × _____17_____) – (2 × ___17_______)
= ______340____ – ____34______
= ____306______

Answer:
18 x 17 = 306.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 seventeen – 2 seventeen.
20 x 17 – 2 x 17.
340 – 34.
306.

Question 4.
How can 14 × 50 help you find 14 × 49?

Answer:
14 x 50 = 14 x (50 – 1).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 fifty – 14 fourty nine.
14 x 50 – 14 x 49.
700 – 686.
14

Question 5.
Solve mentally.
a. 101 × 15 = __1515________

Answer:
101 x 15 = 1515.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
101 x 15
1515.

b. 18 × 99 = ____1782______

Answer:
18 x 99 = 1782.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18 x 99
1782.

Question 6.
Saleem says 45 × 32 is the same as (45 × 3) + (45 × 2). Explain Saleem’s error using words, numbers, and/or pictures.

Answer:
45 x 32 = 1440  and (45 x 3) + (45 x 2) = 135 + 90 = 225..

Explanation:
In the above-given question,
given that,
45 x 32
1440.

Question 7.
Juan delivers 174 newspapers every day. Edward delivers 126 more newspapers each day than Juan.
a. Write an expression to show how many newspapers Edward will deliver in 29 days.

Answer:
The newspapers Edward will deliver in 29 days =

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Juan delivers 174 newspapers every day.
Edward delivers 126 more newspapers each day than Juan.
174 + 126 = 300.
Edward will deliver in 29 days = 300 x 29.
300 x 29 = 8700.

b. Use mental math to solve. Show your thinking.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Exit Ticket Answer Key

Solve using mental math. Draw a tape diagram and fill in the blanks to show your thinking.

a. 49 × 11 = ____49______ elevens

Think: 50 elevens – 1 eleven

= (___50_______ × 11) – (_____1_____ × 11)
= ____550______ – _____11_____
= _____539_____

Answer:
49 x 11 = 539.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
50 x 11 – 1 x 11.
550 – 11.
539.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-7

b. 25 × 13 = ____13______ twenty-fives

Think: __10___ twenty-fives + __3___ twenty-fives
= (____10______ × 25) + (____3______ × 25)
= ____250______ + ____75______
= _____325_____

Answer:
25 x 13 = 325.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10 x 25 + 3 x 25.
250 + 75
325.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-8

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Homework Answer Key

Question 1.
Circle each expression that is not equivalent to the expression in bold.
a. 37 × 19
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 4 Homework Answer Key 20

Answer:
37 x 19 = 703.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
37 nineteens = 37 x 19 = 703.
(30 x 19) – (7 x 29) = 570 – 203 = 367.
37 x (20 – 1) = 37 x 19 = 703.
(40 – 2) x 19 = 38 x 19 = 722.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-9

b. 26 × 35
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 4 Homework Answer Key 11

Answer:
26 x 35 = 910

Explanation:
In the above-given question,
given that,
35 x 26 = 910
(26 + 30) x (26 + 5) = 56 x 31 = 1736.
(26 x 30) + (26 x 5) = 780 + 130 = 910.
35 x (20 + 60) = 35 x 80 = 2800
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-10

c. 34 × 89
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 4 Homework Answer Key 12

Answer:
34 x 89 = 3026

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34 x (89) = 3026.
(34 x 8) + (34 x 9) = 272 + 306 = 578.
34 x 89 = 3026.
89 thirty-fours = 89 x 34 = 3026.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-11

Question 2.
Solve using mental math. Draw a tape diagram and fill in the blanks to show your thinking. The first one is partially done for you.
a. 19 × 50 = _____19_____ fifties
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 4 Homework Answer Key 21
Think: 20 fifties – 1 fifty
= ( _____20_____ × 50) – ( ____1______ × 50)
= _____1000_____ – ____50______
= ____950______

Answer:
19 x 50 = 950.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
19 x 50
20 x 50 – 1 x 50.
1000 – 50.
950.

b. 11 × 26 = ____11______ twenty-sixes

Think: __10___ twenty-sixes + __1___ twenty-six
= ( _____10_____ × 26) + ( ___1_______ × 26)
= _____260_____ + _____26_____
= _____234_____

Answer:
11 x 26 = 234.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
11 x 26
10 x 26 + 1 x 26.
260 + 26.
234.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-12

c. 49 × 12 = ______49____ twelves

Think: ___50__ twelves – 1 twelve
= ( ____50______ × 12) – ( ____1______ × 12)
= ____600______ – _____12_____
= ____588______

Answer:
49 x 12 = 588.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
49 x 12
50 x 12 – 1 x 12.
600 – 12.
588.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-13

d. 12 × 25 = ______12____ twenty-fives

Think: ___10__ twenty-fives + __2___ twenty-fives
= ( ____10______ × 25) + ( ____2______ × 25)
= _____250_____ + ____50______
= ____300______

Answer:
12 x 25 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12 x 25
10 x 25 + 2 x 25.
250 – 50.
300.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-14

Question 3.
Define the unit in word form and complete the sequence of problems as was done in the lesson.
a. 29 × 12 = 29 ____12______

Think: 30 _____12_____ – 1 ____12______
= (30 × ______12____ ) – (1 × _____12_____ )
= ____360______ – ___12_______
= ____348______

Answer:
29 x 12 = 348.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
29 x 12
30 x 12 – 1 x 12.
360 – 12.
348.

b. 11 × 31 = 31 __11________

Think: 30 _____11_____ + 1 _____11_____
= (30 × ___11_______ ) + (1 × ___11_______ )
= _______330___ + ____11______
= _____341_____

Answer:

11 x 31 = 341.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
11 x 31
30 x 11 + 1 x 11.
330 + 11.
341.

c. 19 × 11 = 19 _____11_____

Think: 20 ____11______ – 1 ______11____
= (20 × ___11_______ ) – (1 × ____11______ )
= ____220______ – ___11_______
= ____209______

Answer:
19 x 50 = 950.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
19 x 50
20 x 50 – 1 x 50.
1000 – 50.
950.

d. 50 × 13 = 13 ____50______

Think: 10 _____50_____ + 3 _____50_____
= (10 × ____50______ ) + (3 × ____50______ )
= ___500_______ + ____150______
= ____650______

Answer:
13 x 50 = 650.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 50
10 x 50 + 3 x 50.
500  + 150.
650.

Question 4.
How can 12 × 50 help you find 12 × 49?

Answer:
12 x 50 = 600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12 x 49 = 12 x (50 – 1).
12 x 49  = 588.
12 x 50 = 600.

Question 5.
Solve mentally.
a. 16 × 99 = ___1584_______

Answer:
16 x 99 = 1584.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
16 x 99.
1584.

b. 20 × 101 = ___2020_______

Answer:
20 x 101 = 2020.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 x 101
20 x 102 – 1.
20 x 101.
2020.

Question 6.
Joy is helping her father to build a rectangular deck that measures 14 ft by 19 ft. Find the area of the deck using a mental strategy. Explain your thinking.

Answer:
The area of the deck = 266 sq ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Joy is helping her father to build a rectangular deck that measures 14 ft by 19 ft.
area = l x b.
area = 14 x 19.
area = 266 sq ft.

Question 7.
The Lason School turns 101 years old in June. In order to celebrate, they ask each of the 23 classes to collect 101 items and make a collage. How many total items will be in the collage? Use mental math to solve. Explain your thinking.

Answer:
The total items will be in the college = 2323.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The Lason School turns 101 years old in june.
In order to celebrate, they ask each of the 23 classes to collect 101 items and make a collage.
23 x 101 = 2323.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 3 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Problem Set Answer Key

Question 1.
Draw a model. Then, write the numerical expressions.
a. The sum of 8 and 7, doubled

Answer:
The sum of 8 and 7, doubled = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 8 and 7 is 15.
8 + 7 = 15.
15 + 15 = 30.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-1

b. 4 times the sum of 14 and 26

Answer:
The sum of 14 and 26, 4 times = 160.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 14 and 26 is 40.
40 + 40 + 40 + 40 = 160.
14 + 26 = 40.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-2

c. 3 times the difference between 37.5 and 24.5

Answer:
The difference of 37.5 and 24.5, 3 times = 13.0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the difference of 37.5 and 24.5 is 13.0.
37.5 – 24.5 = 13.0.
13.0 + 13.0 + 13.0 = 39.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-3

d. The sum of 3 sixteens and 2 nines

Answer:
The sum of 3 sixteens and 2 nines = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 3 sixteens and 2 nines is 66.
48 + 18 = 66.
16 + 16 + 16 + 9 + 9 = 66.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-4

e. The difference between 4 twenty-fives and 3 twenty-fives

Answer:
The difference between 4 25 and 3 25 = 25.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the difference between 4 25 and 3 25 = 25.
100 – 75 = 25.
4 x 25 = 100.
3 x 25 = 75.
100 – 75 = 25.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-5

f. Triple the sum of 33 and 27

Answer:
The sum of 33 and 27, 3 times = 180.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 33 and 27 is 180.
60 + 60 + 60 = 180.
33 + 27 = 60.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-6

Question 2.
Write the numerical expressions in words. Then, solve.

Expression

Words

The Value of the Expression

a.       12 × (5 + 25)12 times the sum of 5 and 2512 x ( 30) = 360
b.      (62 – 12) × 1111 times the difference of 62 and 12(50) x 11 = 550
c.       (45 + 55) × 2323 times the sum of 45 and 55(100) x 23 = 2300
d.      (30 × 2) + (8 × 2)product of 30,2 and product of 8,2(60) + (16) = 76

Answer:
360.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12 x ( 5 + 25).
12 x (30).
360.

Answer:
550.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(62 – 12) × 11
50 x 11 = 550.

Answer:
2300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(45 + 55) × 23.
100 x 23.
2300.

Answer:
76.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(30 × 2) + (8 × 2)
60 + 16.
76.

Question 3.
Compare the two expressions using > , < , or = . In the space beneath each pair of expressions, explain how you can compare without calculating. Draw a model if it helps you.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Problem Set Answer Key 1

Answer:
600 > 360.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x (20 + 5).
24 x 25.
600.
(20 + 5) x 12.
30 x 12.
360.
600 > 360.

Answer:
487 > 513.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18 x 27.
487.
20 twenty-seven – 1 27.
540 – 27.
513.
487 < 513.

Answer:
171 = 171.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
19 x 9.
171.
3 nineteens tripled.
57 x 3.
171.
171 = 171.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-7

Question 4.
Mr. Huynh wrote the sum of 7 fifteens and 38 fifteens on the board.
Draw a model, and write the correct expression.

Answer:
The sum of 7 fifteens and 38 fifteens = 675.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 7 fifteens and 38 fifteens
105 + 570 = 675.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-8

Question 5.
Two students wrote the following numerical expressions.
Angeline: (7 + 15) × (38 + 15)
MeiLing: 15 × (7 + 38) 
Are the students’ expressions equivalent to your answer in Problem 4? Explain your answer.

Answer:
Yes, the student’s expressions equivalent.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Angeline: (7 + 15) × (38 + 15)
Meiling: 15 × (7 + 38) 
105 + 570 = 675.

Question 6.
A box contains 24 oranges. Mr. Lee ordered 8 boxes for his store and 12 boxes for his restaurant.
a. Write an expression to show how to find the total number of oranges ordered.

Answer:
The total number of oranges ordered= 480.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A box contains 24 oranges. Mr. Lee ordered 8 boxes for his store and 12 boxes for his restaurant.
( 24 x 8 ) + ( 24 x 12)
192 + 288
480

b. Next week, Mr. Lee will double the number of boxes he orders. Write a new expression to represent the number of oranges in next week’s order.

Answer:
The total number of oranges ordered= 960.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A box contains 24 oranges. Mr. Lee ordered 8 boxes for his store and 12 boxes for his restaurant.
( 24 x 8 ) + ( 24 x 12)
192 + 288
480 + 480 = 960

c. Evaluate your expression from Part (b) to find the total number of oranges ordered in both weeks.

Answer:
The total number of oranges ordered in both weeks = 1440.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
960 + 480 = 1440.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Draw a model. Then, write the numerical expressions.
a. The difference between 8 forty-sevens and 7 forty-sevens

Answer:
The difference of 8 forty-sevens and 7 forty-sevens = 47.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the difference of 8 forty sevens and 7 forty-sevens.
8 x 47 – 7 x 47.
376 – 329.
47

b. 6 times the sum of 12 and 8

Answer:
The sum of 12 and 8, 6 times = 120.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 12 and 8 is 120.
20 + 20 + 20 + 20 + 20 + 20 = 120.
12 + 8 = 20.

Question 2.
Compare the two expressions using >, <, or =.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Exit Ticket Answer Key 2

Answer:
4836 > 2028.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
62 x ( 70 + 8).
62 x 78 = 4836.
(70 + 8) x 26.
78 x 26 = 2,028.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-9

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Homework Answer Key

Question 1.
Draw a model. Then, write the numerical expressions.
a. The sum of 21 and 4, doubled
b. 5 times the sum of 7 and 23
c. 2 times the difference between 49.5 and 37.5
d. The sum of 3 fifteens and 4 twos
e. The difference between 9 thirty-sevens and 8 thirty-sevens
f. Triple the sum of 45 and 55

Answer:
The sum of 21 and 4, 2 times = 50.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 21 and 4 is 25.
25 + 25 = 50.
21 + 4 = 25.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-10

Answer:
The sum of 7 and 23, 5 times = 150.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 7 and 23 is 30.
30 + 30 + 30 + 30 + 30 = 150.
7 + 23 = 30.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-11

Answer:
2 times the difference between 49.5 and 37.5 = 24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 times the difference between 49.5 and 37.5
49.5 – 37.5 = 12.0.
12 + 12 = 24.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-12

Answer:
The sum of 3 fifteens and 4 twos = 53.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The sum of 3 fifteens and 4 twos
45 + 8.
53.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-13

Answer:
The difference between 9 thirty-sevens and 8 thirty-sevens = 37.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The difference between 9 thirty-sevens and 8 thirty-sevens
9 x 37 – 8 x 37.
333 – 296.
37.

Answer:

Triple the sum of 45 and 55 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Triple the sum of 45 and 55
45 + 55 = 100.
100 + 100 + 100 = 300.

Question 2.
Write the numerical expressions in words. Then, solve.

Expression

Words

The Value of the Expression

a. 10 × (2.5 + 13.5)one hundred and sixty10 x (16) = 160
b.  (98 – 78) × 11two hundred and twenty(20) x 11 = 220
c. (71 + 29) × 26two thousand six hundred(100) x 26 = 2600
d.  (50 × 2) + (15 × 2)one hundred and thirty(100) + 30 = 130

Answer:
160.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10 x ( 2.5 + 13.5).
10 x (16).
160.

Answer:
220.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
11 x ( 98 – 78).
11 x (20).
220.

Answer:
2600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
26 x ( 71 + 29).
26 x (30).
2600.

Answer:
3000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(50 x 2) + ( 15 + 2).
100 x (30).
3000.

Question 3.
Compare the two expressions using > , < , or = . In the space beneath each pair of expressions, explain how you can compare without calculating. Draw a model if it helps you.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Homework Answer Key 11

Answer:
3906 > 1438.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
93 x ( 40 + 2).
93 x (42).
3906.
(40 + 2) x 36
42 x 36.
1438.
3906 > 1438.

Answer:
1525 > 1475.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
61 x ( 25).
1525.
60 twenty fives minus one twenty-five.
60  x 25 – 25.
1500 – 25.
1475.
1525 > 1475.

Question 4.
Larry claims that (14 + 12) × (8 + 12) and (14 × 12) + (8 × 12) are equivalent because they have the same digits and the same operations.
a. Is Larry correct? Explain your thinking.

Answer:
Yes, Larry was not correct.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Larry claims that (14 + 12) x (8 + 12) and (14 x 12) + (8 x 12).
42 + 12 = 26.
8 + 12 = 20.
26 x 20 = 520.
(14 x 12) + (8 x 12).
168 + 96.
264.
520 is not equal to 264.

b. Which expression is greater? How much greater?

Answer:
(14 + 12) x (8 + 12) is greater.
256 is greater.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 + 12 = 26.
8 + 12 = 20.
26 x 20 = 520.
(14 x 12) + (8 x 12).
168 + 96.
264.
520 is not equal to 264.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 2 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Sprint Answer Key

A
Multiply by 10, 100, and 1,000
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Sprint Answer Key 1

Answer:
9 x 10 = 90, 9 x 100 = 900, 9 x 1000 = 9000, 8 x 10 = 80, 8 x 100 = 800, 8 x 1000 = 8000, 7 x 10 = 70, 70 x 10 = 700, 700 x 10 = 7000, 700 x 100 = 70000, 700 x 1000 = 700000, 2 x 10 = 20, 30 x 10 = 300, 32 x 10 = 320, 4 x 10 = 40, 50 x 10 = 500, 54 x 10 = 540, 37 x 10 = 370, 84 x 10 = 840, 84 x 100 = 8400, 84 x 1000 = 84000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10, 100, and 1000.
9 x 10 = 90, 9 x 100 = 900, 9 x 1000 = 9000, 8 x 10 = 80, 8 x 100 = 800, 8 x 1000 = 8000, 7 x 10 = 70, 70 x 10 = 700, 700 x 10 = 7000, 700 x 100 = 70000, 700 x 1000 = 700000, 2 x 10 = 20, 30 x 10 = 300, 32 x 10 = 320, 4 x 10 = 40, 50 x 10 = 500, 54 x 10 = 540, 37 x 10 = 370, 84 x 10 = 840, 84 x 100 = 8400, 84 x 1000 = 84000.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-2-Answer Key-1

 

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Sprint Answer Key 2

Answer:
73 x 1000 = 73000, 60 x 10 = 600, 600 x 10 = 6000, 600 x 100 = 60000, 65 x 100 = 6500, 652 x 100 = 65200, 342 x 100 = 34200, 800 x 100 = 80000, 860 x 1000 = 860000, 867 x 1000 = 867000, 492 x 1000 = 492000, 34 x 10 = 340, 629 x 10 = 6290, 94 x 100 = 9400, 238 x 100 = 23800, 47 x 1000 = 47000, 294 x 1000 = 294000, 174 x 100 = 17400, 285 x 1000 = 285000, 951 x 100 = 95100, 129 x 1000 = 129000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10, 100, and 1000.
73 x 1000 = 73000, 60 x 10 = 600, 600 x 10 = 6000, 600 x 100 = 60000, 65 x 100 = 6500, 652 x 100 = 65200, 342 x 100 = 34200, 800 x 100 = 80000, 860 x 1000 = 860000, 867 x 1000 = 867000, 492 x 1000 = 492000, 34 x 10 = 340, 629 x 10 = 6290, 94 x 100 = 9400, 238 x 100 = 23800, 47 x 1000 = 47000, 294 x 1000 = 294000, 174 x 100 = 17400, 285 x 1000 = 285000, 951 x 100 = 95100, 129 x 1000 = 129000.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-2-Answer Key-2

Question 1.
9 × 10 = 90.

Answer:
9 x 10 = 90.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
9 x 10 = 90.

Question 2.
9 × 100 = 900.

Answer:
9 x 100 = 900.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
9 x 100 = 900.

Question 3.
9 × 1,000 = 9000

Answer:
9 x 1000 = 9000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
9 x 1000 = 9000.

Question 4.
8 × 10 = 80

Answer:
8 x 10 = 80.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
8 x 10 = 80.

Question 5.
80 × 10 = 800

Answer:
80 x 10 = 800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
80 x 10 = 800.

Question 6.
80 × 100 = 8000.

Answer:
80 x 100 = 8000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
80 x 100 = 8000.

Question 7.
80 × 1,000 = 80000.

Answer:
80 x 1000 = 80000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
80 x 1000 = 80000.

Question 8.
7 × 10 = 70

Answer:
7 x 10 = 70.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
7 x 10 = 70.

Question 9.
70 × 10 = 700

Answer:
70 x 10 = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
70 x 10 = 700.

Question 10.
700 × 10 = 7000

Answer:
700 x 10 = 7000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
700 x 10 = 7000.

Question 11.
700 × 100 = 70000

Answer:
700 x 100 = 70000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
700 x 100 = 70000.

Question 12.
700 × 1,000 = 700000

Answer:
700 x 1000 = 700000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
700 x 1000 = 70000.

Question 13.
2 × 10 = 20

Answer:
2 x 10 = 20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
2 x 10 = 20.

Question 14.
30 × 10 = 300

Answer:
30 x 10 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
30 x 10 = 300.

Question 15.
32 × 10 = 320

Answer:
32 x 10 = 320.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
32 x 10 = 320.

Question 16.
4 × 10 = 40

Answer:
4 x 10 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
4 x 10 = 40.

Question 17.
50 × 10 = 500

Answer:
50 x 10 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
50 x 10 = 500.

Question 18.
54 × 10 = 540

Answer:
54 x 10 = 540.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
54 x 10 = 540.

Question 19.
37 × 10 = 370

Answer:
37 x 10 = 370.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
37 x 10 = 370.

Question 20.
84 × 10 = 840

Answer:
84 x 10 = 840.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
84 x 10 = 840.

Question 21.
84 × 100 = 8400

Answer:
84 x 100 = 8400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
84 x 100 = 8400.

Question 22.
84 × 1,000 = 84000

Answer:
84 x 1000 = 840000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
84 x 1000 = 840000.

Question 23.
73 × 1,000 = 73000

Answer:
73 x 1000 = 73000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
73 x 1000 = 73000.

Question 24.
60 × 10 = 600

Answer:
60 x 10 = 600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
60 x 10 = 600.

Question 25.
600 × 10 = 6000

Answer:
600 x 10 = 6000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
600 x 10 = 6000.

Question 26.
600 × 100 = 6000

Answer:
600 x 100 = 6000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
600 x 100 = 6000.

Question 27.
65 × 100 = 6500

Answer:
65 x 100 = 6500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
65 x 100 = 6500.

Question 28.
652 × 100 = 65200

Answer:
652 x 100 = 65200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
652 x 100 = 65200.

Question 29.
342 × 100 = 34200

Answer:
342 x 100 = 34200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
342 x 100 = 34200.

Question 30.
800 × 100 = 80000

Answer:
800 x 100 = 8000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
800 x 100 = 8000.

Question 31.
800 × 1,000 = 800000

Answer:
800 x 1000 = 800000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
800 x 1000 = 800000.

Question 32.
860 × 1,000 = 860000

Answer:
860 x 1000 = 860000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
860 x 1000 = 860000.

Question 33.
867 × 1,000 = 867000

Answer:
867 x 1000 = 867000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
867 x 1000 = 867000.

Question 34.
492 × 1,000 = 492000

Answer:
492 x 1000 = 492000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
492 x 1000 = 492000.

Question 35.
34 × 10 = 340

Answer:
34 x 10 = 340.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
34 x 10 = 340.

Question 36.
629 × 10 = 6290

Answer:
629 x 10 = 6290.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
629 x 10 = 6290.

Question 37.
94 × 100 = 9400

Answer:
94 x 100 = 9400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
94 x 100 = 9400.

Question 38.
238 × 100 = 23800

Answer:
238 x 100 = 23800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
238 x 100 = 23800.

Question 39.
47 × 1,000 = 47000

Answer:
47 x 1000 = 47000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
47 x 1000 = 47000.

Question 40.
294 × 1,000 = 294000

Answer:
294 x 1000 = 294000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
294 x 1000 = 29400.

Question 41.
174 × 100 = 17400

Answer:
174 x 100 = 17400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
174 x 100 = 17400.

Question 42.
285 × 1,000 = 285000

Answer:
285 x 1000 = 285000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
285 x 1000 = 285000.

Question 43.
951 × 100 = 95100

Answer:
951 x 100 = 95100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
951 x 100 = 95100.

Question 44.
129 × 1,000 = 129000

Answer:
129 x 1000 = 129000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
129 x 1000 = 129000.

B
Multiply by 10, 100, and 1,000
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Sprint Answer Key 3

Answer:
8 x 10 = 80, 8 x 100 = 800, 8 x 1000 = 8000, 7 x 10 = 70, 70 x 10 = 700, 70 x 1000 = 70000, 6 x 10 = 60, 60 x 10 = 600, 600 x 10 = 6000, 600 x 1000 = 60000, 3 x 10 = 30, 20 x 10 = 200, 23 x 10 = 230, 5 x 10 = 50, 40 x 10 = 40, 45 x 10 = 450, 73 x 10 = 730, 48 x 10 = 480, 48 x 100 = 4800, 48 x 1000 = 48000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10, 100, and 1000.
8 x 10 = 80, 8 x 100 = 800, 8 x 1000 = 8000, 7 x 10 = 70, 70 x 10 = 700, 70 x 1000 = 70000, 6 x 10 = 60, 60 x 10 = 600, 600 x 10 = 6000, 600 x 1000 = 60000, 3 x 10 = 30, 20 x 10 = 200, 23 x 10 = 230, 5 x 10 = 50, 40 x 10 = 40, 45 x 10 = 450, 73 x 10 = 730, 48 x 10 = 480, 48 x 100 = 4800, 48 x 1000 = 48000.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-2-Answer Key-3

 

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Sprint Answer Key 4

Answer:
37 x 1000 = 37000, 50 x 10 = 500, 500 x 10 = 5000, 500 x 100 = 50000, 56 x 100 = 5600, 562 x 100 = 56200, 432 x 100 = 43200, 700 x 100 = 70000,  700 x 1000 = 700000, 760 x 1000 = 760000, 765 x 1000 = 765000, 942 x 1000 = 942000, 74 x 10 = 740, 269 x 10 = 2690, 49 x 100 = 4900, 328 x 100 = 32800, 37 x 1000 = 37000, 924 x 1000 = 924000, 147 x 100 = 14700, 825 x 1000 = 825000, 651 x 100 = 65100, 192 x 1000 = 192000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10, 100, and 1000.
37 x 1000 = 37000, 50 x 10 = 500, 500 x 10 = 5000, 500 x 100 = 50000, 56 x 100 = 5600, 562 x 100 = 56200, 432 x 100 = 43200, 700 x 100 = 70000,  700 x 1000 = 700000, 760 x 1000 = 760000, 765 x 1000 = 765000, 942 x 1000 = 942000, 74 x 10 = 740, 269 x 10 = 2690, 49 x 100 = 4900, 328 x 100 = 32800, 37 x 1000 = 37000, 924 x 1000 = 924000, 147 x 100 = 14700, 825 x 1000 = 825000, 651 x 100 = 65100, 192 x 1000 = 192000.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-2-Answer Key-4

Question 1.
8 × 10 = 80.

Answer:
34 x 10 = 340.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
34 x 10 = 340.

Question 2.
8 × 100 = 800.

Answer:
8 x 100 = 800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
8 x 100 = 800.

Question 3.
8 × 1,000 = 8000

Answer:
8 x 1000 = 8000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
8 x 1000 = 8000.

Question 4.
7 × 10 = 70.

Answer:
7 x 10 = 70.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
7 x 10 = 70.

Question 5.
70 × 10 = 700

Answer:
70 x 10 = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
70 x 10 = 700.

Question 6.
70 × 100 = 7000

Answer:
70 x 100 = 7000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
70 x 100 = 7000.

Question 7.
70 × 1,000 = 70000

Answer:
70 x 1000 = 70000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
70 x 1000 = 70000.

Question 8.
6 × 10 = 60

Answer:
6 x 10 = 60.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
6 x 10 = 60.

Question 9.
60 × 10 = 600

Answer:
60 x 10 = 600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
60 x 10 = 600.

Question 10.
600 × 10 = 6000

Answer:
600 x 10 = 6000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
600 x 10 = 6000.

Question 11.
600 × 100 = 60000

Answer:
600 x 100 = 60000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
600 x 100 = 60000.

Question 12.
600 × 1,000 = 60000

Answer:
600 x 1000 = 60000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
600 x 1000 = 60000.

Question 13.
3 × 10 = 30

Answer:
3 x 10 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
3 x 10 = 30.

Question 14.
20 × 10 = 200

Answer:
20 x 10 = 200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
20 x 10 = 200.

Question 15.
23 × 10 = 230

Answer:
23 x 10 = 230.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
23 x 10 = 230.

Question 16.
5 × 10 = 50

Answer:
5 x 10 = 50.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
5 x 10 = 50.

Question 17.
40 × 10 = 400

Answer:
40 x 10 = 400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
40 x 10 = 400.

Question 18.
45 × 10 = 450

Answer:
45 x 10 = 450.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
45 x 10 = 450.

Question 19.
73 × 10 = 730

Answer:
73 x 10 = 730.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
73 x 10 = 730.

Question 20.
48 × 10 = 480

Answer:
48 x 10 = 480.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
48 x 10 = 480.

Question 21.
48 × 100 = 4800

Answer:
48 x 100 = 4800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
48 x 100 = 4800.

Question 22.
48 × 1,000 = 48000

Answer:
48 x 1000 = 48000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
48 x 1000 = 48000.

Question 23.
37 × 1,000 = 37000

Answer:
37 x 1000 = 37000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
37 x 1000 = 37000.

Question 24.
50 × 10 = 500

Answer:
50 x 10 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
50 x 10 = 500.

Question 25.
500 × 10 = 5000

Answer:
500 x 10 = 5000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
500 x 10 = 5000.

Question 26.
500 × 100 = 50000

Answer:
500 x 100 = 50000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
500 x 100 = 50000.

Question 27.
56 × 100 = 5600

Answer:
56 x 100 = 5600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
56 x 100 = 5600.

Question 28.
562 × 100 = 56200

Answer:
562 x 100 = 56200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
562 x 100 = 56200.

Question 29.
432 × 100 = 43200

Answer:
432 x 100 = 43200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
432 x 100 = 43200.

Question 30.
700 × 100 = 70000.

Answer:
700 x 100 = 70000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
700 x 100 = 70000.

Question 31.
700 × 1,000 = 700000.

Answer:
700 x 1000 = 700000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
700 x 1000 = 700000.

Question 32.
760 × 1,000 = 760000

Answer:
760 x 1000 = 760000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
760 x 1000 = 760000.

Question 33.
765 × 1,000 = 765000.

Answer:
34 x 10 = 340.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
34 x 10 = 340.

Question 34.
942 × 1,000 = 942000.

Answer:
942 x 1000 = 942000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
942 x 1000 = 942000.

Question 35.
74 × 10 =  740.

Answer:
74 x 10 = 740.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
74 x 10 = 740.

Question 36.
269 × 10 = 2690.

Answer:
269 x 10 = 2690.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
269 x 10 = 2690.

Question 37.
49 × 100 = 4900

Answer:
49 x 100 = 4900.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
49 x 100 = 4900.

Question 38.
328 × 100 = 32800.

Answer:
328 x 100 = 32800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
328 x 100 = 32800.

Question 39.
37 × 1,000 = 37000.

Answer:
37 x 1000 = 37000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
37 x 1000 = 37000.

Question 40.
924 × 1,000 = 924000

Answer:
924 x 1000 = 924000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
924 x 1000 = 924000.

Question 41.
147 × 100 = 14700

Answer:
147 x 100 = 14700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
147 x 100 = 14700.

Question 42.
825 × 1,000 = 825000

Answer:
825 x 1000 = 825000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
825 x 1000 = 825000.

Question 43.
651 × 100 = 65100.

Answer:
651 x 100 = 65100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
651 x 100 = 65100.

Question 44.
192 × 1,000 = 192000.

Answer:
192 x 1000 = 192000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
192 x 1000 = 192000.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Problem Set Answer Key

Question 1.
Round the factors to estimate the products.
a. 597 × 52 ≈ _________597________ × ____52_____________ = _____31,044____________
A reasonable estimate for 597 × 52 is ____31,044_____________.

Answer:
597 x 52 = 31044.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 52.
597 x 52 = 31044.

b. 1,103 × 59 ≈ _____1103____________ × ______59___________ = ____65077_____________
A reasonable estimate for 1,103 × 59 is ______65077___________.

Answer:
1103 x 59 = 65077.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 59.
1103 x 59 = 65077.

c. 5,840 × 25 ≈ _____5840____________ × _____25____________ = _________________
A reasonable estimate for 5,840 × 25 is _____146000____________.

Answer:
5840 x 25 = 146000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 25.
5840 x 25 = 146000.

Question 2.
Complete the table using your understanding of place value and knowledge of rounding to estimate the product.
Expressions

Expressions

a.       2,809 × 42

b.      28,090 × 420

c.       8,932 × 59

d.      89 tens × 63 tens

e.      398 hundreds × 52 tens

Rounded Factors

3,000 × 40

Estimate

120,000

Answer:
2809 x 42 = 1,20,000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the rounded  factors are
3000 x 40.
3000 x 40 = 120,000.

Answer:
28090 x 420 = 1,17,97,800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the rounded factors are
30000 x 400 = 1,17,97,800.

Question 3.
For which of the following expressions would 200,000 be a reasonable estimate? Explain how you know.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Problem Set Answer Key 8

Answer:
2146 x 12 = 25,752.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the rounded factors are
200000 x  = 1,17,97,800.
2146 x 12 = 25752.

Question 4.
Fill in the missing factors to find the given estimated product.
a. 571 × 43 ≈ _570_ × _42__ = 24,000

b. 726 × 674 ≈ __ × ___ = 490,000

c. 8,379 × 541 ≈ __ × __ = 4,000,000

Question 5.
There are 19,763 tickets available for a New York Knicks home game. If there are 41 home games in a season, about how many tickets are available for all the Knicks’ home games?

Question 6.
Michael saves $423 dollars a month for college.
a. About how much money will he have saved after 4 years?

Answer:
The money will he saved after 4 years = $20,304.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
There are 19,763 tickets available for a new york knicks home game.
If there are 41 home games in a season.
4 years = 4 x 12.
48 x 423 = $20,304.

b. Will your estimate be lower or higher than the actual amount Michael will save? How do you know?

Answer:
The amount will be higher.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the amount is very high.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Exit Ticket Answer Key

Round the factors and estimate the products.
a. 656 × 106 ≈ 600 x

b. 3,108 × 7,942 ≈

c. 425 × 9,311 ≈

d. 8,633 × 57,008 ≈

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Homework Answer Key

Question 1.
Round the factors to estimate the products.
a. 697 × 82 ≈ _________________ × _________________ = _________________
A reasonable estimate for 697 × 82 is _________________.

b. 5,897 × 67 ≈ _________________ × _________________ = _________________
A reasonable estimate for 5,897 × 67 is _________________.

c. 8,840 × 45 ≈ _________________ × _________________ = _________________
A reasonable estimate for 8,840 × 45 is _________________.

Question 2.
Complete the table using your understanding of place value and knowledge of rounding to estimate the product.
Expressions

Expressions

a.      3,409 × 73

b.     82,290 × 240

c.      9,832 × 39

d.     98 tens × 36 tens

e.     893 hundreds × 85 tens

Rounded Factors

3,000 × 70

Estimate

210,000

Question 3.
The estimated answer to a multiplication problem is 800,000. Which of the following expressions could result in this answer? Explain how you know.
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 2 Homework Answer Key 10

Question 4.
Fill in the blank with the missing estimate.
a. 751 × 34 ≈ ___________ × _________________ = 24,000

b. 627 × 674 ≈ ___________ × _________________ = 420,000

c. 7,939 × 541 ≈ ___________ × _________________ = 4,000,000

Question 5.
In a single season, the New York Yankees sell an average of 42,362 tickets for each of their 81 home games. About how many tickets do they sell for an entire season of home games?

Question 6.
Raphael wants to buy a new car.
a. He needs a down payment of $3,000. If he saves $340 each month, about how many months will it take him to save the down payment?

b. His new car payment will be $288 each month for five years. What is the total of these payments?

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 1 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Problem Set Answer Key

Question 1.
Fill in the blanks using your knowledge of place value units and basic facts.
a. 23 × 20
Think: 23 ones × 2 tens = _____46_____ tens
23 × 20 = ____460______

Answer:
23 x 20 = 460.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 ones x 2 tens = 46 tens.
23 x 20 = 460.

b. 230 × 20
Think: 23 tens × 2 tens = ____46 tens______
230 × 20 = ____4600______

Answer:
230 x 20 = 4600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 tens x 2 tens = 46 tens.
230 x 20 = 4600.

c. 41 × 4
41 ones × 4 ones = 164 ___ones_______
41 × 4 = ____164______

Answer:
41 x 4 = 164.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
41 ones x 4 ones = 164 ones.
41 x 4 = 164.

d. 410 × 400
41 tens × 4 hundreds = 164 ___tens_______
410 × 400 = _____161000_____

Answer:
410 x 400 = 16100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
41 tens x 4 hundreds = 164 tens.
410 x 400 = 16100.

e. 3,310 × 300
___3310___ tens × ___3___ hundreds = 993 ______
3,310 × 300 = __993________

Answer:
3310 x 300 = 993.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3310 tens x 3 tens = 993 tens.
3310 x 300 = 993.

f. 500 × 600
___5___ hundreds × __6___ hundreds = 30 _____
500 × 600 = ____3000______

Answer:
500 x 6000 = 3000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 hundred x 6 hundred = 30 hundred.
500 x 600 = 3000.

Question 2.
Determine if these equations are true or false. Defend your answer using your knowledge of place value and the commutative, associative, and/or distributive properties.
a. 6 tens = 2 tens × 3 tens

b. 44 × 20 × 10 = 440 × 2

c. 86 ones × 90 hundreds = 86 ones × 900 tens

d. 64 × 8 × 100 = 640 × 8 × 10

e. 57 × 2 × 10 × 10 × 10 = 570 × 2 × 10

Answer:
a. True.
b. false.
c. True.
d. true.
e. false.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
a. 6 tens = 2 tens × 3 tens
6 tens = 6 tens.
b. 44 × 20 × 10 = 440 × 2
44 x 10 = 440 x 20 = 880.
c. 86 ones × 90 hundreds = 86 ones × 900 tens
86 x 900 = 86 x 900.
d. 64 × 8 × 100 = 640 × 8 × 10
64 x 10 = 640 x 8 .
640 x 8 x 10.
e. 57 × 2 × 10 × 10 × 10 = 570 × 2 × 10
57 x 20 x 10  x 10 = 570 x 20.
570 x 20 x 10 = 640.

Question 3.
Find the products. Show your thinking. The first row gives some ideas for showing your thinking.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Problem Set Answer Key 1
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Problem Set Answer Key 1.1

Answer:
450 x 300 = 135000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
45 x 3 = 45 x 30. = 12 x 10 = 120.
450 x 30 = (45×10) (3 x 10) = 45 x 3 x 10 x 10 = 450 x 30 = 13500.

Answer:
400 x 5000 = 20,000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
40 x 5 = 40 x 50. = 40 x 500 = 2000.
400 x 5000 = (4×10) (5 x 100) = 20 x 10 x 100 = 200 x 100 = 20,000.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-1-Answer Key-1

Question 4.
Ripley told his mom that multiplying whole numbers by multiples of 10 was easy because you just count zeros in the factors and put them in the product. He used these two examples to explain his strategy.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Problem Set Answer Key 2
Ripley’s mom said his strategy will not always work. Why not? Give an example.

Answer:
80 x 100 = 8000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
80 x 100 = 8000.
8 x 1000 = 8000.

Question 5.
The Canadian side of Niagara Falls has a flow rate of 600,000 gallons per second. How many gallons of water flow over the falls in 1 minute?

Answer:
The gallons of water flow over the falls in 1 minute = 3,60,00,000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The Canadian side of Niagara falls has a flow rate of 600,000 gallons per second.
1 minute = 60 seconds.
600,000 x 60.
3,60,00,000.

Question 6.
Tickets to a baseball game are $20 for an adult and $15 for a student. A school buys tickets for 45 adults and 600 students. How much money will the school spend for the tickets?

Answer:
The money school spend for the tickets = 9900$.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Tickets to a baseball game are $20 for an adult and $15 for a student.
A school buys tickets for 45 adults and 600 students.
45 x $20 + 600 x $15.
900 + 9000.
9900.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Find the products.
a. 1,900 × 20

Answer:
1900 x 20 = 38,000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1900 x 20.
38000.

b. 6,000 × 50

Answer:
6000 x 50 = 30000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6000 x 50.
30000.

c. 250 × 300

Answer:
250 x 300 = 75000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
250 x 300.
75000.

Question 2.
Explain how knowing 50 × 4 = 200 helps you find 500 × 400.

Answer:
50 x 4 = 200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
50 x 4.
200.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Homework Answer Key

Question 1.
Fill in the blanks using your knowledge of place value units and basic facts.
a. 43 × 30
Think: 43 ones × 3 tens = _____129_____ tens
43 × 30 = ___1290_______

Answer:
43 x 30 = 1290.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
43 ones x 3 tens = 129 tens.
43 x 30 = 1290.

b. 430 × 30
Think: 43 tens × 3 tens = ____129______ hundreds
430 × 30 = ____1290______

Answer:
430 x 30 = 1290.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
43 tens x 3 tens = 129 hundreds.
430 x 30 = 1290.

c. 830 × 20
Think: 83 tens × 2 tens = 166 ____tens______
830 × 20 = ____16600______

Answer:
830 x 20 = 16600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
83 tens x 2 tens = 166 tens.
830 x 20 = 1660.

d. 4,400 × 400
______440____ hundreds × _____40_____ hundreds = 176 ____hundreds______
4,400 × 400 = _____176000_____

Answer:
4400 x 400 = 176000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
440 hundred x 40 hundred = 176 hundredss.
4400 x 400= 176000.

e. 80 × 5,000
____8______ tens × ____5______ thousands = 40 _____thousands_____
80 × 5,000 = ____40000______

Answer:
80 x 5000 = 40000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 tens x 5 thousand = 40 thousand.
80 x 5000 = 40000.

Question 2.
Determine if these equations are true or false. Defend your answer using your knowledge of place value and the commutative, associative, and/or distributive properties.
a. 35 hundreds = 5 tens × 7 tens

Answer:
35 hundreds = 5 tens x 7 tens.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 tens x 7 tens = 35 hundreds.
5 x 7 = 35.

b. 770 × 6 = 77 × 6 × 100

Answer:
770 x 6 = 77 x 6 x 100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
770 x 6 = 77 x 100 x 6.
4620 = 46200.

c. 50 tens × 4 hundreds = 40 tens × 5 hundreds

Answer:
50 tens x 4 hundreds = 40 tens x 5 hundreds.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
50 tens x 4 hundreds = 40 tens x 5 hundreds.
200 = 200.

d. 24 × 10 × 90 = 90 × 2,400

Answer:
24 x 10 x 90 = 90 x 2400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 10 x 90 = 90 x 2400.
240 x 90 = 21600.
90 x 2400 = 216000.

Question 3.
Find the products. Show your thinking. The first row gives some ideas for showing your thinking.
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 1 Homework Answer Key 21

Answer:
b. 80 x 5  = 80 x 50 = 40 x 10 = 400.
800 x 500 = (8 x 100) x (5 x 100) = (8 x 5) x 1000 = 40000.
8000 x 50 = (8 x 5) x (100 x 1000) = 400000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
80 x 5  = 80 x 50 = 40 x 10 = 400.
800 x 500 = (8 x 100) x (5 x 100) = (8 x 5) x 1000 = 40000.
8000 x 50 = (8 x 5) x (100 x 1000) = 400000.

Answer:
d. 673 x 3  = 6730 x 30 = 2019 x 100 = 20190.
6730 x 300 = (673 x 100) x (3 x 100) = (673 x 3) x 1000 = 201900.
63700 x 3000 = (6730 x 1000) x (637 x 10000) = 2019000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
673 x 3  = 6730 x 30 = 2019 x 100 = 20190.
6730 x 300 = (673 x 100) x (3 x 100) = (673 x 3) x 1000 = 201900.
63700 x 3000 = (6730 x 1000) x (637 x 10000) = 2019000.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-1-Answer Key-2

Question 4.
A concrete stepping-stone measures 20 square inches. What is the area of 30 such stones?

Answer:
The area of 30 such stones = 600 sq inches.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A concrete stepping-stone measures 20 square inches.
20 x 30 = 600.

Question 5.
A number is 42,300 when multiplied by 10. Find the product of this number and 500.

Answer:
4230 x 10 = 42300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A number is 42,300 when multiplied by 10.
500 = 50 x 10.
50 x 10 = 500.

Eureka Math Grade 4 Module 6 End of Module Assessment Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 End of Module Assessment Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 End of Module Assessment Task Answer Key

Question 1.
Decompose each fraction into hundredths using area models. Then, write the equivalent number sentence using decimals.
a. \(\frac{8}{10}\) = 0.8
Engage NY Math 4th Grade Module 6 End of Module Assessment Answer Key 1

Answer:
8/10 = 0.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\).
8/10 = 0.8.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-18-Answer Key-1

b. \(\frac{18}{10}\) = 1.8
Engage NY Math 4th Grade Module 6 End of Module Assessment Answer Key 2

Answer:
18/10 = 1.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{18}{10}\).
18/10 = 1.8.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-18-Answer Key-2

Decompose each fraction into hundredths. Then, write the equivalent number sentence for each part using decimals.
c. \(\frac{2}{10}\) = 0.2
d. \(\frac{5}{10}\) = 0.5

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\).
2/10 = 0.2.

Answer:
5/10 = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\).
5/10 = 0.5.

Question 2.
Several points are plotted on the number lines below. Identify the decimal number associated with each point.
Engage NY Math 4th Grade Module 6 End of Module Assessment Answer Key 3

Answer:
0.4

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\).
5/10 = 0.5.

Answer:
1.1

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{11}{10}\).
11/10 = 1.1.

Answer:
1.8

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{18}{10}\).
18/10 = 1.8.

Answer:
3.67

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{365}{100}\).
365/100 = 3.67.

Answer:
3.78

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{378}{100}\).
378/100 = 3.75.

Answer:
3.82

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{382}{100}\).
382/100 = 3.82.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-18-Answer Key-3

Question 3.
Use the symbols >, =, or < to compare the following. Justify your conclusions using pictures, numbers, or words.
a. a. 0.02 < 0.22
b. 0.6 = 0.60
c. 17 tenths = 1.7
d. 1.04 > 1\(\frac{4}{10}\)
e. 0.38 > \(\frac{38}{10}\)
f. 4.05 = 4\(\frac{5}{100}\)
g. 3 tenths + 2 hundredths > 1 tenth + 13 hundredths
h. 8 hundredths + 7 tenths > 6 tenths + 17 hundredths

Answer:
0.02 < 0.22.
0.6 = 0.60.
17 tenths = 1.7
1.04 > 1.4
0.38 > 3.8
4.05 = 4.05
3 tenths + 2 hundredths > 1 tenth + 13 hundredths.
8 hundredths + 7 tenths > 6 tenths + 17 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.02 < 0.22.
0.6 = 0.60.
17 tenths = 1.7
17/10 = 1.7
1.04 > 1.4
0.38 > 3.8
4.05 = 4.05
3 tenths + 2 hundredths > 1 tenth + 13 hundredths.
3/10 + 2/100 = 0.3 + 0.02 = 0.32.
1/10 + 13/100 = 0.1 + 0.13 = 0.23.
8 hundredths + 7 tenths > 6 tenths + 17 hundredths.
8/100 + 7/10 = 0.7 + 0.08 = 0.78.
6/10 + 17/100 = 0.6 + 0.17 = 0.77.

Question 4.
Solve.
a. Express your solution as a fraction of a meter. 0.3 m + 1.45 m
b. Express your solution as a fraction of a liter. 1.7 L + 0.82 L
c. Express your solution as a fraction of a dollar. 4 dimes 1 penny + 77 pennies

Answer:
3/10 + 145/100.
17/10 + 82/100.
41/10 + 77/100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.3 m + 1.45 m.
3/10 + 145/100.
17/10 = 1.7.
82/100 = 0.82.
41/10 = 4.1.
77/100 = 0.77.

Question 5.
Solve.
a. \(\frac{7}{10}+\frac{8}{100}\)
b. \(\frac{4}{10}+\frac{51}{100}\)
c. \(\frac{5}{10}+\frac{68}{100}\)
d. \(\frac{98}{100}+\frac{2}{10}\)
e. \(\frac{12}{100}+\frac{12}{10}\)
f. \(\frac{1}{10}+\frac{13}{100}+\frac{8}{10}\)

Answer:
7/10 + 8/100 = 0.78.
4/10 + 51/100 = 0.91.
5/10 + 68/100 = 1.18.
2/10 + 98/100 = 1.18.
12/10 + 12/100 = 1.32.
1/10 + 8/10 + 13/100 = 1.13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7/10 + 8/100 = 0.78.
4/10 + 51/100 = 0.91.
5/10 + 68/100 = 1.18.
2/10 + 98/100 = 1.18.
12/10 + 12/100 = 1.32.
1/10 + 8/10 + 13/100 = 1.13.

Question 6.
Answer the following questions about a track meet.
a. Jim and Joe ran in a relay race. Jim had a time of 9.8 seconds. Joe had a time of 10.32 seconds. Together, how long did it take them to complete the race? Record your answer as a decimal.

Answer:
The long did it take them to complete the race = 21.12 seconds.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Jim and role ran in a relay race.
Jim had a time of 9.8 seconds.
Joe had a time of 10.32 seconds.
9.8 + 10.32 = 21.12 seconds.

b. The times of the 5 fastest runners were 7.11 seconds, 7.06 seconds, 7.6 seconds, 7.90 seconds, and 7.75 seconds. Locate these times on the number line. Record the times as decimals and fractions. One has been completed for you.
Engage NY Math 4th Grade Module 6 End of Module Assessment Answer Key 5

Answer:
7.11, 7.06, 7.6, 7.90, 7.75.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7.11 = 7 x 11/100.
7.06 = 7 x 6/100.
7.6 = 7 x 6/10.
7.90 = 7 x 9/100.
7.75 = 7 x 75/100.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-18-Answer Key-4

c. Natalie threw a discus 32.04 meters. She threw 3.8 meters farther on her next throw. Write a statement to compare the two distances that Natalie threw the discus using >, <, or =.

Answer:
32.04 > 3.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Natalie threw a discus 32.04 meters.
she threw 3.8 meters farther on her next throw.
32.04 is greater than 3.8.

d. At the concession stand, Marta spent 89 cents on a bottle of water and 5 dimes on a bag of chips. Shade the area models to represent the cost of each item.
Engage NY Math 4th Grade Module 6 End of Module Assessment Answer Key 6

Answer:
89 cents.
5 dimes.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
89 cents.
5 dimes.

e. Write a number sentence in fraction form to find the total cost of a water bottle and a bag of chips. After solving, write the complete number sentence in decimal form.

Answer:
89 cents = 0.89.
5 dimes = 0.05.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
89 cents.
5 dimes.

f. Brian and Sonya each have a container. They mark their containers to show tenths. Brian and Sonya both fill their containers with 0.7 units of juice. However, Brian has more juice in his container. Explain how this is possible.

Answer:
The brain has more juice in its container.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Brain and Sonya each have a container.
They mark their containers to show tenths.
Brain and Sonya both fill their containers with 0.7 units of juice.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Mid Module Assessment Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Mid Module Assessment Task Answer Key

Question 1.
Write the following fractions as equivalent decimals. Then, model each decimal with the given representation.
a. \(\frac{2}{10}\) = ___0.2___
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 1

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\).
2/10 = 0.2.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-1

b. \(\frac{3}{100}\) = __0.03____
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 2

Answer:
3/100 = 0.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{100}\).
3/100 = 0.03.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-2

c. \(\frac{4}{10}\) = ___0.4___
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 3

Answer:
4/10 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\).
4/10 = 0.4.

d. \(\frac{46}{100}\) = ___0.46___
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 4

Answer:
46/100 = 0.46.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{46}{100}\).
46/100 = 0.46.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-3

e. 7\(\frac{6}{10}\) = __7.6____
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 5

Answer:
7 + 6/10 = 7.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{6}{10}\).
7 + 6/10 = 7.6.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-4

f. 3\(\frac{64}{100}\) = __3.64___
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 6

Answer:
364/100 = 3.64.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{364}{100}\).
364/100 = 3.64.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-5

g. 4\(\frac{7}{10}\) = ___4.7___
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 7

Answer:
47/10 = 4.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{47}{10}\).
47/10 = 4.7.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-6

h. 5\(\frac{72}{100}\) = _5.72____
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 8

Answer:
572/100 = 5.72.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{572}{100}\).
572/100 = 5.72.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-7

Question 2.
Decompose tenths into hundredths using the area model. Express the equivalence of tenths and hundredths with fractions and with decimals.
a. 3 tenths
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 9

Answer:
3 tenths = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 tenths = 3/10.
3/10 = 0.3.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-8

b. 1 and 7 tenths
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 10

Answer:
1 and 7 tenths = 1.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 and 7 tenths = 1 + 7/10.
7/10 = 0.7.
1 + 0.7 = 1.7.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-9

Question 3.
Use number bonds to complete parts (a) and (b) below:
a. Decompose 3.24 by units.
b. Compose 0.03, 0.5, and 2 as one decimal number.

Answer:
a. 3 hundred, 2 tens and 4 ones.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Decompose 3.24 by units.
3.24 = 3 hundreds.
2 tens and 4 ones.

Answer:
b. 0.03, 0.5, 2 = 2.53.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
compose 0.03 + 0.5 + 2 as one decimal number.
0.03 + 0.5 + 2 = 253.

Question 4.
Model the following equivalence on the place value chart using place value disks.
20 hundredths = 2 tenths
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 11

Answer:
20 hundredths = 2 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 hundredths = 20/100.
20/100 = 2/10.
2/10 = 0.2.
2 tenths = 2/10 = 0.2.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-10

Question 5.
Complete the following chart.

 

Unit Form

FractionFraction Expanded Form Decimal Expanded Form

Decimal

a.1 tenth 6 hundredths1\(\frac{6}{100}\)(1 × 10) + (6 × 1) + (1 ×\(\frac{1}{10}\) ) + (6 × \(\frac{1}{100}\))(1 10) + (6 1) + (1 0.06)16.06
b.2 tenth 7 hundredths2\(\frac{7}{10}\)(2 × 10) + (7 × 1) + (2 ×\(\frac{2}{10}\) ) + (7 × \(\frac{7}{100}\))(2 10) + (6 1) + (2 0.01)26.02
c.6 hundredths 3 tenths 4 ones6\(\frac{3}{10}\)(3 × 10) + (4 × 1) + (4 ×\(\frac{3}{10}\) ) + (4 × \(\frac{6}{100}\))(3 10) + (4 1) + (4 0.03)38.03
d.5 hundredths 6 tenths 1 one1\(\frac{5}{10}\) (6 × 10) + (1 × 1) + (6 ×\(\frac{5}{10}\) ) + (1 × \(\frac{5}{100}\))(1 10) + (6 1) + (5 0.01)16.05
e.8 hundredths 2 tenths 3 ones3\(\frac{2}{10}\)(2 × 10) + (3 × 1) + (7 ×\(\frac{1}{10}\) ) + (8 × \(\frac{1}{100}\))(2 10) + (3 1) + (8 0.01)23.08

Answer:
1 tenth 6 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenth and 6 hundredths.
1\(\frac{6}{100}\).
16.06.

Answer:
2 tenths 7 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{7}{100}\).
26.02.

Question 6.
Maya puts groceries into bags. The items and their weights in kilograms are given below.
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 12
a. Plot the weight in kilograms of each item on the number line below.
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 13

Answer:
0.25, 0.34, 0.56, 0.25, 0.56, 0.34.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
bread = 0.25.
bananas = 0.35.
cheese = 0.56.
carrots = 25/100 = 0.25.
grapes = 56/100 = 0.56.
eggs = 34/100 = 0.34.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-11

b. Write a number sentence using decimals to record the weight in kilograms of the bananas in expanded form.

Answer:
(3 × 10) + (5 × 1) + ( ×\(\frac{3}{10}\) ) + ( × \(\frac{5}{100}\))

Explanation:
In the above-given question,
given that,
bananas = 0.35.
35/100 = 0.35.

c. Write a number sentence using fractions to record the weight in kilograms of the grapes in expanded form.

Answer:
(5 × 10) + (6 × 1) + ( ×\(\frac{5}{10}\) ) + ( × \(\frac{6}{100}\))

Explanation:
In the above-given question,
given that,
grapes = 0.56.
56/100 = 0.56.

Maya packs the eggs and cheese into one of the bags. Together, these items weigh \(\frac{90}{100}\) kilogram.
d. Use the area model to show that \(\frac{90}{100}\) can be renamed as tenths.
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 14

Answer:
90/100 = 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
90/100 = 9/10.
zero gets canceled on both sides.
9/10 = 0.9.

e. Use division to show how \(\frac{90}{100}\) can be renamed as tenths.

Answer:
90/100 = 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
90/100 = 9/10.
zero gets canceled on both sides.
9/10 = 0.9.

Maya places the bread into the bag with the eggs and cheese. Together, all three items weigh 1 and 15 hundredths kilograms.
f. Use a model and words to explain how 1 and 15 hundredths can be written as a decimal and as a fraction.

Answer:
1 + 15/100 = 115/100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
115/100 = 115/100.
zero gets canceled on both sides.
115/100 = 1.15.

Maya put the rest of the groceries in a second bag. The items in both bags weigh a total of 2\(\frac{30}{100}\) kilograms.
g. Using a model and words, explain how many tenths are in 2\(\frac{30}{100}\).

Answer:
2 + 30/100 = 2.3

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{30}{100}\).
230/100 = 23/10.
zero gets canceled on both sides.
23/10 = 2.3

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 16 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 16 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 16 Sprint Answer Key

A
Add Decimal Fractions
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Lesson 16 Sprint Answer Key 1

Answer:
1/10 = 0.1, 1/100 = 0.01, 1/10 + 1/100 = 0.11, 3/10 = 0.3, 3/100 = 0.03, 3/10 + 3/100 = 0.33, 5/10 = 0.5, 5/100 = 0.05, 5/10 + 5/100 = 0.55, 7/10 = 0.7, 9/100 = 0.09, 7/10 + 9/100 = 0.79, 9/100 + 7/10 = 0.79, 4/10 = 0.4, 6/100 = 0.06, 4/10 + 6/100 = 0.46, 4/100 + 6/10 = 0.64, 8/10 + 5/100 = 0.85, 9/10 + 5/100 =0.59, 9/10 + 2/100 = 0.92, 1/100 + 8/10 = 0.81, 4/100 + 1/10 = 0.14, 7/100 + 4/10 = 0.47, 2/10 = 0.2, 20/100 = 0.2, 2/10 + 20/100 = 0.22, 3/10 = 0.3, 30/100 = 0.03, 3/10 + 30/100 = 0.33, 5/10 + 20/100 = 0.7, 8/10 + 10/100 = 0.9, 8/10 + 20/100 = 0.10, 8/10 + 30/100 = 0.11, 8/10 + 50/100 = 0.13, 9/10 + 40/100 = 0.13, 9/10 + 47/100 = 1.37, 7/10 + 50/100 = 0.12, 7/10 + 59/100 = 1.29, 6/10 + 60/100 = 0.12, 6/10 + 64/100 = 1.24, 65/100 + 6/10 = 1.25, 91/100 + 7/10 = 1.61, 8/10 + 73/100 = 1.53, 9/10 + 82/100 = 1.72, 98/100 + 9/10 = 1.88.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add decimal fractions.
1/10 = 0.1, 1/100 = 0.01, 1/10 + 1/100 = 0.11, 3/10 = 0.3, 3/100 = 0.03, 3/10 + 3/100 = 0.33, 5/10 = 0.5, 5/100 = 0.05, 5/10 + 5/100 = 0.55, 7/10 = 0.7, 9/100 = 0.09, 7/10 + 9/100 = 0.79, 9/100 + 7/10 = 0.79, 4/10 = 0.4, 6/100 = 0.06, 4/10 + 6/100 = 0.46, 4/100 + 6/10 = 0.64, 8/10 + 5/100 = 0.85, 9/10 + 5/100 =0.59, 9/10 + 2/100 = 0.92, 1/100 + 8/10 = 0.81, 4/100 + 1/10 = 0.14, 7/100 + 4/10 = 0.47, 2/10 = 0.2, 20/100 = 0.2, 2/10 + 20/100 = 0.22, 3/10 = 0.3, 30/100 = 0.03, 3/10 + 30/100 = 0.33, 5/10 + 20/100 = 0.7, 8/10 + 10/100 = 0.9, 8/10 + 20/100 = 0.10, 8/10 + 30/100 = 0.11, 8/10 + 50/100 = 0.13, 9/10 + 40/100 = 0.13, 9/10 + 47/100 = 1.37, 7/10 + 50/100 = 0.12, 7/10 + 59/100 = 1.29, 6/10 + 60/100 = 0.12, 6/10 + 64/100 = 1.24, 65/100 + 6/10 = 1.25, 91/100 + 7/10 = 1.61, 8/10 + 73/100 = 1.53, 9/10 + 82/100 = 1.72, 98/100 + 9/10 = 1.88.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-16-Answer Key-1

Question 1.
\(\frac{1}{10}\) = 0.1.

Answer:
1/10 = 0.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\).
1/10 = 0.1.

Question 2.
\(\frac{1}{100}\) = 0.01

Answer:
1/100 = 0. 01.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{100}\).
1/100 = 0.01.

Question 3.
\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{1}{100}\) = 0.11

Answer:
1/10  + 1/100 = 0.11.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{1}{100}\)
1/10  + 1/100.
0.1 + 0.01.
0.11.

Question 4.
\(\frac{3}{10}\) = 0.3

Answer:
3/10 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\).
3/10 = 0.3.

Question 5.
\(\frac{3}{100}\)

Answer:
3/100 = 0. 03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{100}\).
3/100 = 0.03.

Question 6.
\(\frac{3}{10}\) + \(\frac{3}{100}\) = 0.33

Answer:
3/10  + 3/100 = 0.33.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\) + \(\frac{3}{100}\)
3/10  + 3/100.
0.3 + 0.03.
0.33.

Question 7.
\(\frac{5}{10}\) = 0.5

Answer:
5/10 = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\).
5/10 = 0.5.

Question 8.
\(\frac{5}{100}\) = 0.05

Answer:
5/100 = 0.05.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{100}\).
5/100 = 0.05.

Question 9.
\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{5}{100}\) = 0.55

Answer:
5/10 + 5/100 = 0.55.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{5}{100}\).
5/10 + 5/100.
0.5 + 0.05.
0.55.

Question 10.
\(\frac{7}{10}\) = 0.7

Answer:
7/10 = 0.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\).
7/10 = 0.7.

Question 11.
\(\frac{9}{100}\) = 0.09

Answer:
9/100 = 0.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{100}\).
9/100 = 0.09.

Question 12.
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{9}{100}\) = 0.79

Answer:
7/10 + 9/100 = 0.79.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{9}{100}\).
7/10 + 9/100.
0.7 + 0.09.
0.79.

Question 13.
\(\frac{9}{100}\) + \(\frac{7}{10}\) = 0.79

Answer:
7/10 + 9/100 = 0.79.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{9}{100}\).
7/10 + 9/100.
0.7 + 0.09.
0.79.

Question 14.
\(\frac{4}{10}\) = 0.4

Answer:
4/10 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\).
4/10 = 0.4.

Question 15.
\(\frac{6}{100}\) = 0.06

Answer:
6/100 = 0.06

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{100}\).
6/100 = 0.06.

Question 16.
\(\frac{4}{10}\) + \(\frac{6}{100}\) = 0.46

Answer:
4/10 + 6/100 = 0.46.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\) + \(\frac{6}{100}\).
4/10 = 0.4.
6/100 = 0.06.
0.46.

Question 17.
\(\frac{4}{100}\) + \(\frac{6}{10}\) = 0.64

Answer:
6/10 + 4/100 = 0.64.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\) + \(\frac{4}{100}\).
6/10 = 0.4.
6/100 = 0.06.
0.64.

Question 18.
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{5}{100}\) = 0.85

Answer:
8/10 + 5/100 = 0.46.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{5}{100}\).
8/10 = 0.8.
5/100 = 0.05.
0.85.

Question 19.
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{2}{100}\) = 0.92

Answer:
9/10 + 2/100 = 0.92.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{2}{100}\).
9/10 = 0.9.
2/100 = 0.02.
0.92.

Question 20.
\(\frac{1}{100}\) + \(\frac{8}{10}\) = 0.81

Answer:
8/10 + 1/100 = 0.81.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{1}{100}\).
8/10 = 0.8.
1/100 = 0.01.
0.81.

Question 21.
\(\frac{4}{100}\) + \(\frac{1}{10}\) = 0.14

Answer:
1/10 + 4/100 = 0.14.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{4}{100}\).
1/10 = 0.1.
4/100 = 0.04.
0.14.

Question 22.
\(\frac{7}{100}\) + \(\frac{4}{10}\) = 0.47

Answer:
4/10 + 7/100 = 0.47.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\) + \(\frac{7}{100}\).
4/10 = 0.4.
7/100 = 0.07.
0.47.

Question 23.
\(\frac{2}{10}\) = 0.2.

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\).
2/10 = 0.2.

Question 24.
\(\frac{20}{100}\) = 0.2

Answer:
20/100 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{20}{100}\).
20/100 = 0.2.

Question 25.
\(\frac{2}{10}\) + \(\frac{20}{100}\) = 0.22.

Answer:
2/10 + 20/100 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\) + \(\frac{20}{100}\).
2/10 = 0.2.
20/100 = 0.2.
0.4.

Question 26.
\(\frac{3}{10}\) = 0.3

Answer:
3/10 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\).
3/10 = 0.3.

Question 27.
\(\frac{30}{100}\) = 0.3

Answer:
30/100 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{30}{100}\).
30/100 = 0.3.

Question 28.
\(\frac{3}{10}\) + \(\frac{30}{100}\) = 0.6

Answer:
3/10 + 30/100 = 0.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\) + \(\frac{30}{100}\).
3/10 = 0.3.
30/100 = 0.3.
0.6.

Question 29.
\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{20}{100}\) = 0.7

Answer:
5/10 + 20/100 = 0.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{20}{100}\).
5/10 = 0.5.
20/100 = 0.2.
0.7.

Question 30.
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{20}{100}\) = 1.0

Answer:
8/10 + 20/100 = 1.0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{20}{100}\).
8/10 = 0.8.
20/100 = 0.2.
1.0.

Question 31.
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{20}{100}\) = 1.0

Answer:
8/10 + 20/100 = 1.0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{20}{100}\).
8/10 = 0.8.
20/100 = 0.2.
1.0.

Question 32.
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{30}{100}\) = 1.1

Answer:
8/10 + 30/100 = 1.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{30}{100}\).
8/10 = 0.8.
30/100 = 0.3.
1.1.

Question 33.
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{50}{100}\) = 1.3

Answer:
8/10 + 50/100 = 1.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{50}{100}\).
8/10 = 0.8.
50/100 = 0.5.
1.3.

Question 34.
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{40}{100}\) = 1.3

Answer:
9/10 + 40/100 = 1.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{40}{100}\).
9/10 = 0.9.
40/100 = 04.
1.3.

Question 35.
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{47}{100}\) = 1.37.

Answer:
9/10 + 47/100 = 1.37.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{47}{100}\).
9/10 = 0.9.
47/100 = 0.47.
1.37.

Question 36.
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{59}{100}\) = 1.29

Answer:
7/10 + 59/100 = 1.29.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{59}{100}\).
7/10 = 0.7.
59/100 = 0.59.
1.29.

Question 37.
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{59}{100}\) = 1.29

Answer:
7/10 + 59/100 = 1.29.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{59}{100}\).
7/10 = 0.7.
59/100 = 0.59.
1.29.

Question 38.
\(\frac{6}{10}\) + \(\frac{60}{100}\) = 1.2

Answer:
6/10 + 60/100 = 1.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\) + \(\frac{60}{100}\).
6/10 = 0.6.
60/100 = 0.6.
1.2.

Question 39.
\(\frac{6}{10}\) + \(\frac{64}{100}\) = 1.24

Answer:
6/10 + 64/100 = 1.24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\) + \(\frac{64}{100}\).
6/10 = 0.6.
64/100 = 0.64.
1.24.

Question 40.
\(\frac{65}{100}\) + \(\frac{6}{10}\) = 1.25

Answer:
6/10 + 65/100 = 1.25.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\) + \(\frac{65}{100}\).
6/10 = 0.6.
65/100 = 0.65.
1.25.

Question 41.
\(\frac{91}{100}\) + \(\frac{7}{10}\) = 1.61

Answer:
7/10 + 91/100 = 1.61.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{91}{100}\).
7/10 = 0.7.
91/100 = 0.91.
1.61.

Question 42.
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{73}{100}\) = 1.53

Answer:
8/10 + 73/100 = 1.53.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{73}{100}\).
8/10 = 0.8.
73/100 = 0.73.
1.53.

Question 43.
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{82}{100}\) = 1.72

Answer:
9/10 + 82/100 = 1.72.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{82}{100}\).
9/10 = 0.9.
82/100 = 0.82.
1.72.

Question 44.
\(\frac{98}{100}\)+ \(\frac{9}{10}\) = 1.88

Answer:
9/10 + 98/100 = 1.88.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{98}{100}\).
9/10 = 0.9.
98/100 = 0.98.
1.88.

B
Add Decimal Fractions
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Lesson 16 Sprint Answer Key 2

Answer:
2/10 = 0.2, 2/100 = 0.02, 2/10 + 2/100 = 0.22, 4/10 = 0.4, 4/100 = 0.04, 4/10 + 4/100 = 0.44, 6/10 = 0.6, 6/100 = 0.06, 6/10 + 6/100 = 0.66, 4/10 = 0.4, 8/100 = 0.08, 4/10 + 8/100 = 0.48, 8/100 + 4/10 = 0.48, 5/10 = 0.5, 7/100 = 0.07, 5/10 + 7/100 = 0.57, 7/100 + 5/10 = 0.57, 9/10 + 6/100 = 0.96, 8/10 + 3/100 = 0.83, 1/100 +7/10 = 0.71, 3/100 + 1/10 = 0.13, 8/100 + 3/10 = 0.38, 1/10 = 0.1, 10/100 = 0.1, 1/10 + 10/100 = 0.2, 4/10 = 0.4, 40/100 = 0.4, 4/10 + 40/100 = 0.8, 5/10 + 30/100 = 0.8, 7/10 + 20/100 = 0.9, 7/10 + 30/100 = 1.0, 7/10 + 40/100 = 1.1, 7/10 + 60/100 = 1.3, 9/10 +30/100 = 1.2, 9/10 + 37/100 = 1.27, 8/10 + 40/100 = 1.2, 8/10 + 49/100 = 1.29, 7/10 + 70/100 = 1.4, 7/10 + 76/100 = 1.46, 78/100 + 7/10 = 1.48, 81/100 + 7/10 = 1.51, 9/10 + 73/100 = 1.63, 9/10 + 84/100 = 1.74, 84/100 + 8/10 = 1.64.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Add decimal fractions.
2/10 = 0.2, 2/100 = 0.02, 2/10 + 2/100 = 0.22, 4/10 = 0.4, 4/100 = 0.04, 4/10 + 4/100 = 0.44, 6/10 = 0.6, 6/100 = 0.06, 6/10 + 6/100 = 0.66, 4/10 = 0.4, 8/100 = 0.08, 4/10 + 8/100 = 0.48, 8/100 + 4/10 = 0.48, 5/10 = 0.5, 7/100 = 0.07, 5/10 + 7/100 = 0.57, 7/100 + 5/10 = 0.57, 9/10 + 6/100 = 0.96, 8/10 + 3/100 = 0.83, 1/100 +7/10 = 0.71, 3/100 + 1/10 = 0.13, 8/100 + 3/10 = 0.38, 1/10 = 0.1, 10/100 = 0.1, 1/10 + 10/100 = 0.2, 4/10 = 0.4, 40/100 = 0.4, 4/10 + 40/100 = 0.8, 5/10 + 30/100 = 0.8, 7/10 + 20/100 = 0.9, 7/10 + 30/100 = 1.0, 7/10 + 40/100 = 1.1, 7/10 + 60/100 = 1.3, 9/10 +30/100 = 1.2, 9/10 + 37/100 = 1.27, 8/10 + 40/100 = 1.2, 8/10 + 49/100 = 1.29, 7/10 + 70/100 = 1.4, 7/10 + 76/100 = 1.46, 78/100 + 7/10 = 1.48, 81/100 + 7/10 = 1.51, 9/10 + 73/100 = 1.63, 9/10 + 84/100 = 1.74, 84/100 + 8/10 = 1.64.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-16-Answer Key-2

Question 1.
\(\frac{2}{10}\) = 0.2.

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\).
2/10 = 0.2.

Question 2.
\(\frac{2}{100}\) = 0.02.

Answer:
2/100 = 0.02.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{100}\).
2/100 = 0.02.

Question 3.
\(\frac{2}{10}\) + \(\frac{2}{100}\) = 0.22.

Answer:
2/10 + 2/100 = 0.22.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\) + \(\frac{2}{100}\).
2/10 + 2/100 = 0.22.

Question 4.
\(\frac{4}{10}\) = 0.4

Answer:
4/10 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\).
4/10 = 0.4.

Question 5.
\(\frac{4}{100}\) = 0.04

Answer:
4/100 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{100}\).
4/100 = 0.04.

Question 6.
\(\frac{4}{10}\) + \(\frac{4}{100}\) = 0.44

Answer:
4/10 + 4/100 = 0.44.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\) + \(\frac{4}{100}\).
4/10 + 4/100 = 0.44.

Question 7.
\(\frac{6}{10}\) = 0.6

Answer:
6/10 = 0.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\).
6/10 = 0.6.

Question 8.
\(\frac{6}{100}\) = 0.06

Answer:
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{100}\).
6/100 = 0.06.

Question 9.
\(\frac{6}{10}\) + \(\frac{6}{100}\) = 0.66

Answer:
6/10 + 6/100 = 0.66.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\) + \(\frac{6}{100}\).
6/10 + 6/100 = 0.66.

Question 10.
\(\frac{4}{10}\) = 0.4

Answer:
4/10 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\).
4/10 = 0.4.

Question 11.
\(\frac{8}{100}\) = 0.08

Answer:
8/100 = 0.08.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{100}\).
8/100 = 0.08.

Question 12.
\(\frac{4}{10}\) + \(\frac{8}{100}\) = 0.48

Answer:
4/10 + 8/100 = 0.48.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\) + \(\frac{8}{100}\).
4/10 + 8/100 = 0.48.

Question 13.
\(\frac{8}{100}\) + \(\frac{4}{10}\) = 0.48

Answer:
4/10 + 8/100 = 0.48.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\) + \(\frac{8}{100}\).
4/10 + 8/100 = 0.48.

Question 14.
\(\frac{5}{10}\) = 0.5

Answer:
5/10 = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\).
5/10 = 0.5.

Question 15.
\(\frac{7}{100}\) = 0.07.

Answer:
7/100 = 0.07.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{100}\).
7/100 = 0.07.

Question 16.
\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{7}{100}\) = 0.57.

Answer:
5/10 + 7/100 = 0.57.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{7}{100}\).
5/10 + 7/100 = 0.57.

Question 17.
\(\frac{7}{100}\) + \(\frac{5}{10}\) = 0.57

Answer:
5/10 + 7/100 = 0.57.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{7}{100}\).
5/10 + 7/100 = 0.57.

Question 18.
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{6}{100}\) = 0.96

Answer:
9/10 + 6/100 = 0.96.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{6}{100}\).
9/10 + 6/100 = 0.96.

Question 19.
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{3}{100}\) = 0.83

Answer:
8/10 + 3/100 = 0.83.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{3}{100}\).
8/10 + 3/100 = 0.83.

Question 20.
\(\frac{1}{100}\) + \(\frac{7}{10}\) = 0.71

Answer:
7/10 + 1/100 = 0.71.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{1}{100}\).
7/10 + 1/100 = 0.71.

Question 21.
\(\frac{3}{100}\) + \(\frac{1}{10}\) = 0.13

Answer:
1/10 + 3/100 = 0.13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{3}{100}\).
1/10 + 3/100 = 0.13.

Question 22.
\(\frac{8}{100}\) + \(\frac{3}{10}\) = 0.38

Answer:
3/10 + 8/100 = 0.38.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\) + \(\frac{8}{100}\).
3/10 + 8/100 = 0.38.

Question 23.
\(\frac{1}{10}\) = 0.1

Answer:
1/10 = 0.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\).
1/10 = 0.1.

Question 24.
\(\frac{10}{100}\) = 0.1

Answer:
10/100 = 0.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{10}{100}\).
10/100 = 0.1.

Question 25.
\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{10}{100}\) = 0.11

Answer:
1/10 + 10/100 = 0.11.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{10}{100}\).
1/10 + 10/100 = 0.11.

Question 26.
\(\frac{4}{10}\) = 0.4

Answer:
4/10 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\).
4/10 = 0.4.

Question 27.
\(\frac{40}{100}\) = 0.4

Answer:
40/100 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{40}{100}\).
40/100 = 0.4.

Question 28.
\(\frac{4}{10}\) + \(\frac{40}{100}\) = 0.44

Answer:
4/10 + 40/100 = 0.44.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\) + \(\frac{40}{100}\).
4/10 + 40/100 = 0.44.

Question 29.
\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{30}{100}\) = 0.53

Answer:
5/10 + 30/100 = 0.53.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{30}{100}\).
5/10 + 30/100 = 0.53.

Question 30.
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{20}{100}\) = 0.72

Answer:
7/10 + 20/100 = 0.72.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{20}{100}\).
7/10 + 20/100 = 0.72.

Question 31.
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{30}{100}\) = 0.73

Answer:
7/10 + 30/100 = 0.73.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{30}{100}\).
7/10 + 30/100 = 0.73.

Question 32.
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{40}{100}\) = 1.1

Answer:
7/10 + 40/100 = 1.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{40}{100}\).
7/10 + 40/100 = 1.1.

Question 33.
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{60}{100}\) = 1.3

Answer:
7/10 + 60/100 = 1.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{60}{100}\).
7/10 + 60/100 = 1.3.

Question 34.
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{30}{100}\) = 1.2

Answer:
9/10 + 30/100 = 1.2

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{30}{100}\).
9/10 + 30/100 = 1.2.

Question 35.
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{37}{100}\) = 1.27

Answer:
9/10 + 37/100 = 1..27.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{37}{100}\).
9/10 + 37/100 = 1.27.

Question 36.
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{40}{100}\) = 1.2

Answer:
1/10 + 10/100 = 0.11.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{10}{100}\).
1/10 + 10/100 = 0.11.

Question 37.
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{49}{100}\) = 1.29

Answer:
8/10 + 49/100 = 1.29.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{49}{100}\).
8/10 + 49/100 = 1.29.

Question 38.
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{70}{100}\) = 1.4

Answer:
7/10 + 70/100 = 1.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{70}{100}\).
7/10 + 70/100 = 1.4.

Question 39.
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{76}{100}\) = 1.46

Answer:
7/10 + 76/100 = 1.46.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{76}{100}\).
7/10 + 76/100 = 1.46.

Question 40.
\(\frac{78}{100}\) + \(\frac{7}{10}\) = 1.48

Answer:
7/10 + 78/100 = 1.48.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{78}{100}\).
7/10 + 78/100 = 1.48.

Question 41.
\(\frac{81}{100}\) + \(\frac{7}{10}\) = 1.51

Answer:
7/10 + 81/100 = 1.51.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + \(\frac{81}{100}\).
7/10 + 81/100 = 1.51.

Question 42.
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{73}{100}\) = 1.63

Answer:
9/10 + 73/100 = 1.63.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{73}{100}\).
9/10 + 73/100 = 1.63.

Question 43.
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{84}{100}\) = 1.74

Answer:
9/10 + 84/100 = 1.74.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\) + \(\frac{84}{100}\).
9/10 + 84/100 = 1.74.

Question 44.
\(\frac{84}{100}\)+ \(\frac{8}{10}\) = 1.64

Answer:
8/10 + 84/100 = 1.64.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\) + \(\frac{84}{100}\).
8/10 + 84/100 = 1.64.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 16 Problem Set Answer Key

Use the RDW process to solve. Write your answer as a decimal.
Question 1.
Miguel has 1 dollar bill, 2 dimes, and 7 pennies. John has 2 dollar bills, 3 quarters, and 9 pennies. How much money do the two boys have in all?

Answer:
The money two boys have in all = 1.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Miguel has a 1 dollar bill, 2 dimes, and 7 pennies.
John has 2 dollar bills, 3 quarters, and 9 pennies.
1 dollar = 100 = 0.01.
1 dime = 10 pennies.
10 pennies = 10 cents.
0.10 + 0.07 + 0.01 = 0.18.
0.02 + 0.09 + 0.75 = 0.86.
0.18 + 0.86 = 1.04.

Question 2.
Suilin needs 7 dollars 13 cents to buy a book. In her wallet, she finds 3 dollar bills, 4 dimes, and 14 pennies. How much more money does Suilin need to buy the book?

Answer:
The more money Suilin needs to buy the book = 1.36.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Suilin needs 7 dollars 13 cents to buy a book.
In her wallet, she finds 3 dollar bills, 4 dimes, and 14 pennies.
0.03 + 0.40 + 0.14 = 1.57.
0.07 + 0.13 = 0.21.
1.57 – 0.21 = 1.36

Question 3.
Vanessa has 6 dimes and 2 pennies. Joachim has 1 dollar, 3 dimes, and 5 pennies. Jimmy has 5 dollars and 7 pennies. They want to put their money together to buy a game that costs $8.00. Do they have enough money to buy the game? If not, how much more money do they need?

Answer:
Enough money to buy the game = 0.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Vanessa has 6 dimes and 2 pennies.
Joachim has 1 dollar, 3 dimes, and 5 pennies.
Jimmy has 5 dollars and 7 pennies.
They want to put their money together to buy a game that costs $8.
0.62 + 0.09 + 0.12.
0.83.

Question 4.
A pen costs $2.29. A calculator costs 3 times as much as a pen. How much do a pen and a calculator cost together?

Answer:
The pen and a calculator cost together = $6.87.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A pen costs $2.29.
A calculator costs 3 times as much as a pen.
$6.87.

Question 5.
Krista has 7 dollars and 32 cents. Malory has 2 dollars and 4 cents. How much money does Krista need to give Malory so that each of them has the same amount of money?

Answer:
The money Krista need to give Malory so that each of them has the same amount of money = 0.13.

Explanation:
Krista has 7 dollars and 32 cents.
Malory has 2 dollars and 4 cents.
0.07 + 0.32 = 0.39.
0.02 + 0.04 = 0.06.
0.13 + 0.06 = 0.38.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 16 Exit Ticket Answer Key

Use the RDW process to solve. Write your answer as a decimal.
David’s mother told him that he could keep all the money he finds under the sofa cushions in their house. David finds 6 quarters, 4 dimes, and 26 pennies. How much money does David find altogether?

Answer:
The much money David find altogether = 0.37.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6 quarters + 0.04 + 0.26 = 0.37.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 16 Homework Answer Key

Use the RDW process to solve. Write your answer as a decimal.
Question 1.
Maria has 2 dollars, 3 dimes, and 4 pennies. Lisa has 1 dollar and 5 quarters. How much money do the two girls have in all?

Answer:
The two girls have in all = 0.30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Maria has 2 dollars, 3 dimes, and 4 pennies.
Lisa has 1 dollar and 5 quarters.
0.02 + 0.03 + 0.04 = 0.09.
0.01 + 0.20 = 0.21.
0.09 + 0.21 = 0.30.

Question 2.
Meiling needs 5 dollars 35 cents to buy a ticket to a show. In her wallet, she finds 2 dollar bills, 11 dimes, and 5 pennies. How much more money does Meiling need to buy the ticket?

Answer:
The more money Meiling need to buy the ticket = 0.46

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Meiling needs 5 dollars 35 cents to buy a ticket to a show.
In her wallet, she finds 2 dollar bills, 11 dimes, and 5 pennies.
0.05 + 0.35 + 0.02 + 0.11 + 0.05 = 0.46.

Question 3.
Joe has 5 dimes and 4 pennies. Jamal has 2 dollars, 4 dimes, and 5 pennies. Jimmy has 6 dollars and 4 dimes. They want to put their money together to buy a book that costs $10.00. Do they have enough? If not, how much more do they need?

Answer:
Yes, they have enough money.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Joe has 5 dimes and 4 pennies.
Jamal has 2 dollars, 4 dimes, and 5 pennies.
Jimmy has 6 dollars and 4 dimes.
0.09 + 0.11 + 0.10 = 0.30.

Question 4.
A package of mechanical pencils costs $4.99. A package of pens costs twice as much as a package of pencils. How much do a package of pens and a package of pencils cost together?

Answer:
The package of pens and a package of pencils cost together = $9.98.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A package of mechanical pencils costs $4.99.
A package of pens costs twice as much as a package of pencils.
$4.99 x 2 = $9.98.

Question 5.
Carlos has 8 dollars and 48 cents. Alissa has 4 dollars and 14 cents. How much money does Carlos need to give Alissa so that each of them has the same amount of money?

Answer:
The money does Carlos needs to give Alissa so that each of them has the same amount of money = 0.48.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Carlos has 8 dollars and 48 cents.
Alissa has 4 dollars and 14 cents.
0.08 + 0.48 + 0.04 + 0.14 = 0.48

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 14 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 14 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 14 Problem Set Answer Key

Question 1.
Barrel A contains 2.7 liters of water. Barrel B contains 3.09 liters of water. Together, how much water do the two barrels contain? ₵

Answer:
The amount of water did the two barrels contains = 5.79.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Barrel A contains 2.7 liters of water.
Barrel B contains 3.09 liters of water.
Barrel A + Barrel B.
2.7 + 3.09.
5.79.

Question 2.
Alissa ran a distance of 15.8 kilometers one week and 17.34 kilometers the following week. How far did she run in the two weeks?

Answer:
The far did she run in the two weeks = 33.14.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Alissa ran a distance of 15.8 kilometers one week and 17.34 kilometers the following week.
15.8 + 17.34.
33.14.

Question 3.
An apple orchard sold 140.5 kilograms of apples in the morning and 15.85 kilograms more apples in the afternoon than in the morning. How many total kilograms of apples were sold that day?

Answer:
The total kilograms of apple were sold that day = 156.35.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
An apple orchard sold 140.5 kilograms of apples in the morning and 15.85 kilograms more apples in the afternoon than in the morning.
140.5 + 15.85.
156.35.

Question 4.
A team of three ran a relay race. The final runner’s time was the fastest, measuring 29.2 seconds. The middle runner’s time was 1.89 seconds slower than the final runner’s. The starting runner’s time was 0.9 seconds slower than the middle runner’s. What was the team’s total time for the race?

Answer:
The team’s total time for the race= 5.79.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A team of three ran a relay race.
The final runner’s time was the fastest, measuring 29.2 seconds.
the middle runner’s time was 1.89 seconds slower than the final runner’s.
the starting runner’s time was 0.9 seconds slower than the middle runners.
29.2 + 1.89 + 0.9.
31.99.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 14 Exit Ticket Answer Key

Elise ran 6.43 kilometers on Saturday and 5.6 kilometers on Sunday. How many total kilometers did she run on Saturday and Sunday?
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 14 Homework Answer Key

Answer:
The kilometers she runs on Saturday and Sunday = 12.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Elise ran 6.43 kilometers on Saturday and 5.6 kilometers on Sunday.
6.43 + 5.6.
12.03.

Question 1.
The snowfall in Year 1 was 2.03 meters. The snowfall in Year 2 was 1.6 meters. How many total meters of snow fell in Years 1 and 2?

Answer:
The total meters of snow fell in years 1 and 2 = 3.06 meters.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The snowfall in year 1 was 2.03 meters.
the snowfall in year 2 was 1.6 meters.
2.03 + 1.6.
3.06.

Question 2.
A deli sliced 22.6 kilograms of roast beef one week and 13.54 kilograms the next. How many total kilograms of roast beef did the deli slice in the two weeks?

Answer:
The total kilograms of roast beef did the deli slice in the two weeks = 5.79.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A deli sliced 22.6 kilograms of roast beef one week and 13.54 kilograms the next.
22.6 + 13.54.
36.14.

Question 3.
The school cafeteria served 125.6 liters of milk on Monday and 5.34 more liters of milk on Tuesday than on Monday. How many total liters of milk were served on Monday and Tuesday?

Answer:
The number of total liters of milk was served on Monday and Tuesday = 130.94.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The school cafeteria served 125.6 liters of milk on Monday and 5.34 more liters of milk on Tuesday than on Monday.
125.6 + 5.34.
130.94.

Question 4.
Max, Maria, and Armen were a team in a relay race. Max ran his part in 17.3 seconds. Maria was 0.7 seconds slower than Max. Armen was 1.5 seconds slower than Maria. What was the total time for the team?

Answer:
The total time for the team = 19.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Max, Maria, and Armen were a team in a relay race.
Max ran his part in 17.3 seconds.
Maria was 0.7 seconds than Max.
Armen was 1.5 seconds slower than Maria.
17.3 + 0.7 + 1.5.
19.5.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 13 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 13 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 13 Problem Set Answer Key

Question 1.
Solve. Convert tenths to hundredths before finding the sum. Rewrite the complete number sentence in decimal form. Problems 1(a) and 1(b) are partially completed for you.
a. 2\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{3}{100}\) = 2\(\frac{10}{100}\) + \(\frac{3}{100}\) = ___2.13____
2.1 + 0.03 = __2.13_____

Answer:
2.1 + 0.03 = 2.13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{3}{100}\).
2\(\frac{10}{100}\) + \(\frac{3}{100}\).
2 + 1/10 = 2 + 0.1 = 2.1.
3/100 = 0.03.
2.1 + 0.03.
2.13.

b. 2\(\frac{1}{10}\) + 5\(\frac{3}{100}\) = 2\(\frac{10}{100}\) + 5\(\frac{3}{100}\) = _7.13_____

Answer:
2.1 + 5.03 = 7.13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{1}{10}\) + 5\(\frac{3}{100}\).
2\(\frac{10}{100}\) +5 \(\frac{3}{100}\).
2 + 1/10 = 2 + 0.1 = 2.1.
5 + 3/100 = 5 + 0.03 = 5.03.
2.1 + 5.03.
7.13.

c. 3\(\frac{24}{100}\) + \(\frac{7}{10}\)

Answer:
0.7 + 3.24 = 3.94.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\) + 3\(\frac{24}{100}\).
\(\frac{70}{100}\) + 3\(\frac{24}{100}\).
7/10 = 0.7 = 0.7.
3 + 24/100 = 3 + 0.24 = 3.24.
0.7 + 3.24.
3.94.

d. 3\(\frac{24}{100}\) + 8\(\frac{7}{10}\)

Answer:
8.7 + 3.24 = 11.94.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8\(\frac{7}{10}\) + 3\(\frac{24}{100}\).
8\(\frac{70}{100}\) + 3\(\frac{24}{100}\).
8 + 7/10 = 8 + 0.7 = 8.7.
3 + 24/100 = 3 + 0.24 = 3.24.
8.7 + 3.24.
11.94.

Question 2.
Solve. Then, rewrite the complete number sentence in decimal form.
a. 6\(\frac{9}{10}\) + 1\(\frac{10}{100}\)
b. 9\(\frac{9}{10}\) + 2\(\frac{45}{100}\)
c. 2\(\frac{4}{10}\) + 8\(\frac{90}{100}\)
d. 6\(\frac{37}{100}\) + 7\(\frac{7}{10}\)

Answer:
a. 7.91.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6\(\frac{9}{10}\) + 1\(\frac{10}{100}\).
6 + 9/10 = 6 + 0.9 = 6.9.
1 + 10/100 = 1 + 0.01 = 1.01.
6.9 + 1.01.
7.91.

Answer:
b. 11.115.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9\(\frac{9}{10}\) + 2\(\frac{45}{100}\).
9 + 9/10 = 9 + 0.9 = 9.9.
2 + 45/100 = 2 + 0.45 = 2.45.
9.9 + 2.45.
11. 115.

Answer:
c. 10.49.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{4}{10}\) + 8\(\frac{90}{100}\).
2 + 4/10 = 2 + 0.4 = 2.4.
8 + 90/100 = 8 + 0.09 = 8.09.
2.4 + 8.09.
10.49.

Answer:
d. 13.107.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{7}{10}\) + 6\(\frac{37}{100}\).
7 + 7/10 = 7 + 0.7 = 7.7.
6 + 37/100 = 6 + 0.37 = 6.37.
7.7 + 6.37.
13.107.

Question 3.
Solve by rewriting the number sentence in fraction form. After solving, rewrite the complete number sentence in decimal form.
a. 6.4 + 5.3
b. 6.62 + 2.98
c. 2.1 + 0.94
d. 2.1 + 5.94
e. 5.7 + 4.92
f. 5.68 + 4.9
g. 4.8 + 3.27
h. 17.6 + 3.59

Answer:
a. 11.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6\(\frac{4}{10}\) + 5\(\frac{3}{10}\).
6 + 4/10 = 6 + 0.4 = 6.4.
5 + 3/10 = 5 + 0.3 = 5.3.
6.4 + 5.3.
11.7.

Answer:
b. 8.1510.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6\(\frac{9}{10}\) + 2\(\frac{98}{100}\).
6 + 62/100 = 6 + 0.62 = 6.62.
2 + 98/100 = 2 + 0.98 = 2.98.
6.62 + 2.98.
8.1510.

Answer:
c. 2.104.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{94}{100}\).
2 + 1/10 = 2 + 0.1 = 2.1.
94/100 =  0.94 = 0.94.
2.1 + 0.94.
2.104.

Answer:
d. 7.104.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{1}{10}\) + 5\(\frac{94}{100}\).
2 + 1/10 = 2 + 0.1 = 2.1.
5 + 94/100 = 5 + 0.94 = 5.94.
2.1 + 5.94.
7.104.

Answer:
e. 9.162.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5\(\frac{7}{10}\) + 4\(\frac{92}{100}\).
5 + 7/10 = 5 + 0.7 = 5.7.
4 + 92/100 = 4 + 0.92 = 4.92.
5.7 + 4.92.
9.162.

Answer:
f. 4.9 + 5.68.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4\(\frac{9}{10}\) + 5\(\frac{68}{100}\).
4 + 9/10 = 4 + 0.9 = 4.9.
5 + 68/100 = 5 + 0.68 = 5.68.
4.9 + 5.68.

Answer:
g. 4.8 + 3.27.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4\(\frac{8}{10}\) + 3\(\frac{27}{100}\).
4 + 8/10 = 4 + 0.8 = 4.8.
3 + 27/100 = 3 + 0.27 = 3.27.
4.8 + 3.27.

Answer:
h. 17.6 + 3.59.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
17\(\frac{6}{10}\) + 3\(\frac{59}{100}\).
17 + 6/10 = 17 + 0.6 = 17.6.
3 + 59/100 = 3 + 0.59 = 3.59.
17.6 + 3.59.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 13 Exit Ticket Answer Key

Solve by rewriting the number sentence in fraction form. After solving, rewrite the complete number sentence in decimal form.
Question 1.
7.3 + 0.95

Answer:
8.25.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{3}{10}\) + \(\frac{95}{100}\).
7 + 3/10 = 7 + 0.3 = 7.3.
0 + 95/100 = 0 + 0.95 = 0.95.
7.3 + 0.95.

Question 2.
8.29 + 5.9

Answer:
14.19.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5\(\frac{9}{10}\) + 8\(\frac{29}{100}\).
5 + 9/10 = 5 + 0.9 = 5.9.
8 + 29/100 = 8 + 0.29 = 8.29.
5.9 + 8.29.
14.19.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 13 Homework Answer Key

Question 1.
Solve. Convert tenths to hundredths before finding the sum. Rewrite the complete number sentence in decimal form. Problems 1(a) and 1(b) are partially completed for you.
a. 5\(\frac{2}{10}\) + \(\frac{7}{100}\) = 5\(\frac{20}{100}\) + \(\frac{7}{100}\) = ___5.27_____
5.2 + 0.07 = __5.27____

Answer:
5.2 + 0.07 = 5.27.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5\(\frac{2}{10}\) + \(\frac{7}{100}\).
5\(\frac{20}{100}\) + \(\frac{7}{100}\).
5 + 2/10 = 5 + 0.2 = 5.2.
7/100 = 0.07.
5.2 + 0.07.
5.27.

b. 5\(\frac{2}{10}\) + 3\(\frac{7}{100}\) = 8\(\frac{20}{100}\) + \(\frac{7}{100}\) = ___8.27_____

Answer:
5.2 + 3.07 = 8.27.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5\(\frac{2}{10}\) +3 \(\frac{7}{100}\).
5\(\frac{20}{100}\) +3 \(\frac{7}{100}\).
5 + 20/100 = 5 + 0.2 = 5.2.
7/100 = 0.07 + 3 = 3.07.
5.2 + 3.07.
8.27.

c. 6\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{1}{100}\)

Answer:
6.5 + 0.01 = 6.51.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6\(\frac{5}{10}\) + \(\frac{1}{100}\).
6\(\frac{50}{100}\) + \(\frac{1}{100}\).
6 + 5/10 = 6 + 0.5 = 6.5.
1/100 = 0.01.
6.5 + 0.01.
6.51.

d. 6\(\frac{5}{10}\) + 7\(\frac{1}{100}\)

Answer:
2.1 + 0.03 = 2.13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6\(\frac{5}{10}\) + 7\(\frac{1}{100}\).
6\(\frac{50}{100}\) +7 \(\frac{1}{100}\).
6 + 5/10 = 6 + 0.5 = 6.5.
7 + 1/100 = 0.01 + 7.
6.5 + 0.07.
6.57.

Question 2.
Solve. Then, rewrite the complete number sentence in decimal form.
a. 4\(\frac{9}{10}\) + 5\(\frac{10}{10}\)
b. 8\(\frac{7}{10}\) + 2\(\frac{65}{100}\)
c. 7\(\frac{3}{10}\) + 6\(\frac{87}{100}\)
d. 5\(\frac{48}{100}\) + 7\(\frac{8}{10}\)

Answer:
4.9 + 6 = 10.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4\(\frac{9}{10}\) + 5\(\frac{10}{10}\).
4\(\frac{90}{100}\) + 5\(\frac{100}{100}\).
4 + 9/10 = 4 + 0.9 = 4.9.
5 + 10/10 = 6.
4.9 + 6.
10.9.

Answer:
8.7 + 2.65 = 11.35.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8\(\frac{7}{10}\) + 2 \(\frac{65}{100}\).
8\(\frac{70}{100}\) + 2\(\frac{65}{100}\).
8 + 7/10 = 8 + 0.7 = 8.7.
2 + 65/100 = 2 + 0.65 = 2.65.
8.7 + 2.65.
11.35.

Answer:
7.3 + 0.87 = 8.17.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{3}{10}\) +6 \(\frac{87}{100}\).
7\(\frac{30}{100}\) +6 \(\frac{87}{100}\).
7 + 3/10 = 7 + 0.3 = 7.3.
6 + 87/100 = 6 + 0.87.
7.3 + 0.87.
8.17.

Answer:
7.8 + 0.48 = 8.28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{8}{10}\) + 5\(\frac{48}{100}\).
7\(\frac{80}{100}\) + 5\(\frac{48}{100}\).
7 + 8/10 = 7 + 0.8 = 7.8.
48/100 = 0.48.
7.8 + 0.48.
8.28.

Question 3.
Solve by rewriting the number sentence in fraction form. After solving, rewrite the complete number sentence in decimal form.
a. 2.1 + 0.87 = 2\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{87}{100}\)
b. 7.2 + 2.67 = 7\(\frac{2}{10}\) + 2\(\frac{67}{100}\)
c. 7.3 + 1.8 = 7\(\frac{3}{10}\) +1 \(\frac{8}{10}\)
d. 7.3 + 1.86 = 7\(\frac{3}{10}\) + 1 \(\frac{86}{100}\)
e. 6.07 + 3.93 = 6\(\frac{7}{100}\) + 3\(\frac{93}{100}\)
f. 6.87 + 3.9 = 3\(\frac{9}{10}\) +6 \(\frac{87}{100}\)
g. 8.6 + 4.67 = 8\(\frac{6}{10}\) + 4\(\frac{67}{100}\)
h. 18.62 + 14.7 = 14\(\frac{7}{10}\) + 18\(\frac{62}{100}\)

Answer:
a. 7\(\frac{2}{10}\) +2 \(\frac{67}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{2}{10}\) +2 \(\frac{67}{100}\).
7 + 2/10 = 7 + 0.2 = 7.2.
2 + 67/100 = 2 + 0.67.
7.2 + 0.67.
7.87.

Answer:
b. 2\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{87}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{87}{100}\).
2 + 1/10 = 2 + 0.1 = 2.1.
87/100 =  0.87.
2.1 + 0.87.
2.97.

Answer:
c. 7\(\frac{3}{10}\) +1 \(\frac{8}{10}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{3}{10}\) + 1\(\frac{87}{100}\).
7 + 3/10 = 7 + 0.3 = 7.3.
1 + 87/100 = 1 +0.87.= 1.87
7.3 + 1.87.
9.17.

Answer:
d. 7\(\frac{3}{10}\) + 1\(\frac{86}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{3}{10}\) + 1\(\frac{86}{100}\).
7 + 3/10 = 7 + 0.3 = 7.3.
86/100 = 1 + 0.86.
7 .3+ 1.86.
9.16.

Answer:
e. 6\(\frac{7}{100}\) +3 \(\frac{93}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6\(\frac{7}{100}\) +3 \(\frac{93}{100}\).
6 + 7/100 = 6 + 0.07 = 6.07.
3 + 93/100 = 3 + 0.93.
6.07 + 0.93.
7.00.

Answer:
f. 3\(\frac{9}{10}\) +6 \(\frac{87}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3\(\frac{9}{10}\) +6 \(\frac{87}{100}\).
3 + 9/10 = 3 + 0.9 = 3.9.
6 + 87/100 =  6 + 0.87 = 6.87.
3.9 + 6.87.
10.77.

Answer:
g. 8\(\frac{6}{10}\) + 4\(\frac{67}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8\(\frac{6}{10}\) +4 \(\frac{67}{100}\).
8 + 6/10 = 8 + 0.6 = 8.6.
67/100 = 4 + 0.67 = 4.67.
8.6 + 4.67.
13.27.

Answer:
h. 14\(\frac{7}{10}\) +18 \(\frac{62}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14\(\frac{7}{10}\) +18 \(\frac{62}{100}\).
14 + 7/10 = 14 + 0.7 = 14.7.
18 +62/100 = 18 +  0.62.
14.7 + 18.62.
33.32.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 12 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Problem Set Answer Key

Question 1.
Complete the number sentence by expressing each part using hundredths. Model using the place value chart, as shown in part (a).
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Problem Set Answer Key 1
a. 1 tenth + 5 hundredths = __15____ hundredths

Answer:
1 tenth + 5 hundredths = 15 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenth = 1/10.
1/10 = 0.1.
5 hundredths = 5/100.
5/100 = 0.05.
0.1 + 0.05 = 0.15.

Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Problem Set Answer Key 2
b. 2 tenths + 1 hundredth = ___21___ hundredths

Answer:
2 tenths + 1 hundredths = 21 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 tenths = 2/10.
2/10 = 0.2.
1 hundredths = 1/100.
1/100 = 0.01.
0.2 + 0.01 = 0.21.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-12-Answer Key-1

Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Problem Set Answer Key 3
c. 1 tenth + 12 hundredths = ___22___ hundredths

Answer:
1 tenth + 12 hundredths = 22 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenth = 1/10.
1/10 = 0.1.
12 hundredths = 12/100.
12/100 = 0.12.
0.1 + 0.12 = 0.22.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-12-Answer Key-2

Question 2.
Solve by converting all addends to hundredths before solving.
a. 1 tenth + 3 hundredths = ____10______ hundredths + 3 hundredths = _____13_____ hundredths
b. 5 tenths + 12 hundredths = _____60_____ hundredths + ___2_______ hundredths = _____62_____ hundredths
c. 7 tenths + 27 hundredths = ____90______ hundredths + _____7_____ hundredths = ____97______hundredths
d. 37 hundredths + 7 tenths = _____100_____ hundredths + _____7_____ hundredths = ___107_______ hundredths

Answer:
a.1 tenth + 3 hundredths = 13 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenth = 1/10.
1/10 = 0.1.
3 hundredths = 3/100.
3/100 = 0.03.
0.1 + 0.03 = 0.13.

Answer:
b. 5 tenths + 12 hundredths = 62 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 tenths = 5/10.
5/10 = 0.5.
12 hundredths = 12/100.
12/100 = 0.12.
0.5 + 0.12 = 0.62.

Answer:
c. 7 tenths + 27 hundredths = 97 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 tenths = 7/10.
7/10 = 0.7.
27 hundredths = 27/100.
27/100 = 0.27.
0.7 + 0.27 = 0.97.

Answer:
d.7 tenths + 37 hundredths = 107 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 tenths = 7/10.
7/10 = 0.7.
37 hundredths = 37/100.
37/100 = 0.37.
0.7 + 0.37 = 0.107.

Question 3.
Find the sum. Convert tenths to hundredths as needed. Write your answer as a decimal.
a. \(\frac{2}{10}+\frac{8}{100}\)
b. \(\frac{13}{100}+\frac{4}{10}\)
c. \(\frac{6}{10}+\frac{39}{100}\)
d. \(\frac{70}{100}+\frac{3}{10}\)

Answer:
b. 0.53.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{13}{100}+\frac{4}{10}\).
13/100 + 4/10.
0.13 + 0.4.
0.53.

Answer:
a. 0.28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}+\frac{8}{100}\).
2/10 + 8/100.
0.2 + 0.08.
0.28.

Answer:
c. 0.99.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}+\frac{39}{100}\).
6/10 + 39/100.
0.6 + 0.39.
0.99.

Answer:
d. 0.28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}+\frac{70}{100}\).
3/10 + 70/100.
0.3 + 0.07.
0.37.

Question 4.
Solve. Write your answer as a decimal.
a. \(\frac{9}{10}+\frac{42}{100}\)
b. \(\frac{70}{100}+\frac{5}{10}\)
c. \(\frac{68}{100}+\frac{8}{10}\)
d. \(\frac{7}{10}+\frac{8}{1000}\)

Answer:
a. 0.132.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}+\frac{42}{100}\).
9/10 + 42/100.
0.9 + 0.42.
0.132.

Answer:
b. 0.12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}+\frac{70}{100}\).
5/10 + 70/100.
0.5 + 0.70.
0.12.

Answer:
c. 0.28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}+\frac{68}{100}\).
8/10 + 68/100.
0.8 + 0.68.
0.148.

Answer:
a. 0.708.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}+\frac{8}{1000}\).
7/10 + 8/1000.
0.7 + 0.008.
0.708.

Question 5.
Beaker A has \(\frac{63}{100}\) liter of iodine. It is filled the rest of the way with water up to 1 liter. Beaker B has \(\frac{4}{10}\) liter of iodine. It is filled the rest of the way with water up to 1 liter. If both beakers are emptied into a large beaker, how much iodine does the large beaker contain?

Answer:
The amount of iodine does the large beaker contains = 0.63 liters.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Beaker A has 63/100 liters of iodine = 0.63.
Beaker B has 4/10 liters of iodine = 0.4.
The large beaker contains = 0.63 liters.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Complete the number sentence by expressing each part using hundredths. Use the place value chart to model.
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 12 Exit Ticket Answer Key 1
1 tenth + 9 hundredths = 19 hundredths

Answer:
1 tenth + 9 hundredths = 19 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenth = 1/10.
1/10 = 0.1.
9 hundredths = 9/100.
9/100 = 0.09.
0.1 + 0.09 = 0.19.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-12-Answer Key-3

Question 2.
Find the sum. Write your answer as a decimal.
\(\frac{4}{10}+\frac{73}{100}\)

Answer:
c. 0.113.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}+\frac{73}{100}\).
4/10 + 73/100.
0.4 + 0.73.
0.113.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Homework Answer Key

Question 1.
Complete the number sentence by expressing each part using hundredths. Model using the place value chart, as shown in part (a).
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Homework Answer Key 1
a. 1 tenth + 8 hundredths = __18___ hundredths

Answer:
1 tenth + 8 hundredths = 18 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenth = 1/10.
1/10 = 0.1.
8 hundredths = 8/100.
8/100 = 0.08.
0.1 + 0.08 = 0.18.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Homework Answer Key 2
b. 2 tenths + 3 hundredths = __23___ hundredths

Answer:
2 tenths + 3 hundredths = 23 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 tenths = 2/10.
2/10 = 0.2.
3 hundredths = 3/100.
3/100 = 0.03.
0.2 + 0.03 = 0.23.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-12-Answer Key-4

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 12 Homework Answer Key 3
c. 1 tenth + 14 hundredths = __24___ hundredths

Answer:
1 tenth + 14 hundredths = 24 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenth = 1/10.
1/10 = 0.1.
14 hundredths = 14/100.
14/100 = 0.14.
0.1 + 0.14 = 0.24.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-12-Answer Key-5

Question 2.
Solve by converting all addends to hundredths before solving.
a. 1 tenth + 2 hundredths = ___10___ hundredths + 2 hundredths = ___12___ hundredths
b. 4 tenths + 11 hundredths = __50____ hundredths + ___1___ hundredths = ___51___ hundredths
c. 8 tenths + 25 hundredths = __100____ hundredths + __5____ hundredths = _105_____ hundredths
d. 43 hundredths + 6 tenths = ___100___ hundredths + ___3___ hundredths = ___103___ hundredths

Answer:
a.1 tenth + 2 hundredths = 12 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenth = 1/10.
1/10 = 0.1.
2 hundredths = 2/100.
2/100 = 0.02.
0.1 + 0.02 = 0.12.

Answer:
b.4 tenths + 11 hundredths = 51 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 tenths = 4/10.
4/10 = 0.4.
11 hundredths = 11/100.
11/100 = 0.11.
0.4 + 0.11 = 0.51.

Answer:
c.8 tenths + 25 hundredths = 105 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 tenths = 8/10.
8/10 = 0.8.
25 hundredths = 25/100.
25/100 = 0.25.
0.8 + 0.25 = 0.105.

Answer:
d.6 tenths + 43 hundredths = 103 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6 tenths = 6/10.
6/10 = 0.6.
43 hundredths = 43/100.
43/100 = 0.43.
0.6 + 0.43 = 0.103.

Question 3.
Find the sum. Convert tenths to hundredths as needed. Write your answer as a decimal.
a. \(\frac{3}{10}+\frac{7}{100}\)
b. \(\frac{16}{100}+\frac{5}{10}\)
c. \(\frac{5}{10}+\frac{40}{100}\)
d. \(\frac{20}{100}+\frac{8}{10}\)

Answer:
a. 0.37.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}+\frac{7}{100}\).
3/10 + 7/100.
0.3 + 0.07.
0.37.

Answer:
b. 0.66.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}+\frac{16}{100}\).
5/10 + 16/100.
0.5 + 0.16.
0.66.

Answer:
c. 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}+\frac{40}{100}\).
5/10 + 40/100.
0.5 + 0.4.
0.9.

Answer:
d. 0.10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}+\frac{20}{100}\).
8/10 + 20/100.
0.8 + 0.2.
0.10.

Question 4.
Solve. Write your answer as a decimal.
a. \(\frac{5}{10}+\frac{53}{100}\)
b. \(\frac{27}{100}+\frac{8}{10}\)
c. \(\frac{4}{10}+\frac{78}{100}\)
d. \(\frac{98}{100}+\frac{7}{10}\)

Answer:
a. 0.103.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}+\frac{53}{100}\).
5/10 + 53/100.
0.5 + 0.53.
0.103.

Answer:
a. 0.107.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}+\frac{27}{100}\).
8/10 + 27/100.
0.8 + 0.27.
0.107.

Answer:
c. 0.118.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}+\frac{78}{100}\).
4/10 + 78/100.
0.4 + 0.78.
0.118.

Answer:
d. 0.168.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}+\frac{98}{100}\).
7/10 + 98/100.
0.7 + 0.98.
0.168.

Question 5.
Cameron measured \(\frac{65}{100}\) inch of rainwater on the first day of April. On the second day of April, he measured \(\frac{83}{100}\) inch of rainwater. How many total inches of rainwater did Cameron measure on the first two days of April?

Answer:
The Cameron measures on the first two days of April = 0.138 inches.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Cameron measured 65/100 = 0.65 inches of rainwater on the first day of April.
Cameron measured 83/100 = 0.83 inches of rainwater on the second day of April.
0.65 + 0.83.
0.138 inches.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 11 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 11 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 11 Problem Set Answer Key

Question 1.
Plot the following points on the number line.
a. 0.2, \(\frac{1}{10}\), 0.33, \(\frac{12}{100}\), 0.21, \(\frac{32}{100}\)
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 11 Problem Set Answer Key 1

Answer:
The points are 0.2, 0.1, 0.33, 0.12, 0.21, 0.32.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the points on the number line are
0.2.
\(\frac{1}{10}\) = 1/10 = 0.1.
0.33.
\(\frac{12}{100}\) = 0.12.
0.21.
\(\frac{32}{100}\) = 0.32.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-11-Answer Key-1

b. 3.62, 3.7, 3\(\frac{85}{100}\), \(\frac{38}{10}\), \(\frac{364}{100}\)
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 11 Problem Set Answer Key 2

Answer:
The points are 3.62, 3.7, 3.85, 3.8, 3.64.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the points on the number line are
3.62.
3\(\frac{85}{100}\) = 385/100 = 3.85.
3.7.
\(\frac{38}{10}\) = 3.8.
\(\frac{364}{100}\) = 3.64.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-11-Answer Key-2

c. 6\(\frac{3}{10}\), 6.31, \(\frac{628}{100}\), \(\frac{62}{10}\), 6.43, 6.40
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 11 Problem Set Answer Key 3

Answer:
The points are 6.3, 6.31, 6.28, 6.2, 6.43, 6.40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the points on the number line are
6.31.
6\(\frac{3}{10}\) = 63/10 = 6.3.
6.43.
\(\frac{628}{100}\) = 6.28.
6.40.
\(\frac{62}{10}\) = 6.2.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-11-Answer Key-3

Question 2.
Arrange the following numbers in order from greatest to least using decimal form. Use the > symbol between each number.
a. \(\frac{27}{10}\), 2.07, \(\frac{27}{100}\), 2\(\frac{71}{100}\), \(\frac{227}{100}\), 2.72
b. 12\(\frac{3}{10}\), 13.2, \(\frac{134}{100}\), 13.02, 12\(\frac{20}{100}\)
c. 7\(\frac{34}{100}\), 7\(\frac{4}{10}\), 7\(\frac{3}{10}\), \(\frac{750}{100}\), 75, 7.2

Answer:
a. The points are 2.7, 2.07, 0.27, 2.71, 2.27, 2.72.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the points on the number line are
27/10 = 2.7.
2.07.
0.27.
2.71.
2.27.
2.72.
the numbers from greatest to least are 2.72, 2.71, 2.7, 2.27, 2.07, 0.27.

Answer:
b. The points are 12.3, 13.2, 1.34, 13.02, 12.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the points on the number line are 12\(\frac{3}{10}\), 13.2, \(\frac{134}{100}\), 13.02, 12\(\frac{20}{100}\)
123/10 = 12.3.
\(\frac{134}{100}\) = 134/100= 1.34.
13.2.
12\(\frac{20}{100}\) = 1220/100 = 12.2.
13.02.
the numbers from greatest to least are 13.2, 13.02, 12.3, 12.2, 1.34.

Answer:
c. The points are 7.34, 7.4, 7.3, 7.5, 75, 7.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the points on the number line are 7\(\frac{34}{100}\), 7\(\frac{4}{10}\), 7\(\frac{3}{10}\), \(\frac{750}{100}\), 75, 7.2
75.
7\(\frac{34}{100}\) = 734/100= 7.34.
7.2.
7\(\frac{4}{10}\) = 74/10 = 7.4.
7\(\frac{3}{10}\) = 73/10 = 7.3.
750/100 = 7.5.
the numbers from greatest to least are 75, 7.5, 7.4, 7.34, 7.3, 7.2..

Question 3.
In the long jump event, Rhonda jumped 1.64 meters. Mary jumped 1\(\frac{6}{10}\) meters. Kerri jumped \(\frac{94}{100}\) meter. Michelle jumped 1.06 meters. Who jumped the farthest?

Answer:
Rhonda jumped the farthest = 1.64 meters.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Rhonda jumped 1.64 meters.
Mary jumped 16/10 = 1.6 meters.
Kerri jumped 0.94 meters.
Michelle jumped 1.06 meters.
the farthest jumped = 1.64 meters.

Question 4.
In December, 2\(\frac{3}{10}\) feet of snow fell. In January, 2.14 feet of snow fell. In February, 2\(\frac{19}{100}\) feet of snow fell, and in March, 1\(\frac{1}{10}\) feet of snow fell. During which month did it snow the most? During which month did it snow the least?

Answer:
The month in which it snows the most = December.
The month in which it snows the least = march.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
In December, 2\(\frac{3}{10}\) feet of snow fell = 23/10 = 2.3.
In January, 2.14 feet of snow fell.
In February, 2\(\frac{19}{100}\) feet of snow fell = 2.19.
In March, 1\(\frac{1}{10}\) feet of snow fell = 1.1.
the month in which it snows the most = December.
the month in which it snows the least = march.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 11 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Plot the following points on the number line using decimal form.
1 one and 1 tenth, \(\frac{13}{10}\), 1 one and 20 hundredths, \(\frac{129}{100}\), 1.11, \(\frac{102}{100}\)
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 11 Exit Ticket Answer Key 1

Answer:
The points are 1.1, 1.3, 1.20, 1.29, 1.11, 1.02.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 one and 1 tenth = 1.1.
13/10 = 1.3.
1 one and 20 hundredths = 120/100 = 1.20.
129/100 = 1.29.
102/100 = 1.02.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-11-Answer Key-4

Question 2.
Arrange the following numbers in order from greatest to least using decimal form. Use the > symbol between each number.
5.6, \(\frac{605}{100}\), 6.15, 6\(\frac{56}{100}\), \(\frac{516}{100}\), 6 ones and 5 tenths

Answer:
5.6 > 5.16 > 6.5 > 6.05 > 6.15 > 6.56.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the points are 605/100 = 6.05.
656/100 = 6.56.
516/100 = 5.16.
the points from least to greatest are
5.6 > 5.16 > 6.5 > 6.05 > 6.15 > 6.56.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 11 Homework Answer Key

Question 1.
Plot the following points on the number line using decimal form.
a. 0.6, \(\frac{5}{10}\), 0.76, \(\frac{79}{100}\), 0.53, \(\frac{67}{100}\)
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 11 Homework Answer Key 1

Answer:
The points on the number line = 0.6, 0.5, 0.76, 0.79, 0.53, 0.67.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the points on the number line are.
0.6.
5/10 = 0.5.
79/100 = 0.79.
67/100 = 0.67.
The points on the number line = 0.6, 0.5, 0.76, 0.79, 0.53, 0.67.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-11-Answer Key-5

b. 8 ones and 15 hundredths, \(\frac{832}{100}\), 8\(\frac{27}{100}\), \(\frac{82}{10}\), 8.1
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 11 Homework Answer Key 2

Answer:
The points on the number line = 8.15, 8.32, 8.27, 8.2, 8.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the points on the number line are.
8 ones and 15 hundredths = 8.15.
832/100 = 8.32.
827/100 = 8.27.
82/10 = 8.2.
The points on the number line = 8.15, 8.32, 8.27, 8.2, 8.1.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-11-Answer Key-6

c. 13\(\frac{12}{100}\), \(\frac{130}{10}\), 13 ones and 3 tenths, 13.21, 13\(\frac{3}{100}\)
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 11 Homework Answer Key 3

Answer:
The points on the number line = 13.12, 13.0, 13.3, 13.21, 1.33.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the points on the number line are.
13 ones and 3 tenths = 13.3.
1312/100 = 13.12.
130/10 = 13.0.
133/100 = 13.3.
The points on the number line = 13.12, 13.0, 13.3, 13.21, 1.33.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-11-Answer Key-7

Question 2.
Arrange the following numbers in order from greatest to least using decimal form. Use the > symbol between each number.
a. 4.03, 4 ones and 33 hundredths, \(\frac{34}{100}\), 4\(\frac{43}{100}\), \(\frac{430}{100}\), 4.31
b. 17\(\frac{5}{10}\), 17.55, \(\frac{157}{10}\) 17 ones and 5 hundredths, 15.71, 15\(\frac{75}{100}\)
c. 8 ones and 19 hundredths, 9\(\frac{8}{10}\), 81, \(\frac{809}{100}\), 8.9, 8\(\frac{1}{10}\)

Answer:
0.34 > 4.03 > 4.30 > 4.31 > 4.33 > 4.43.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the points on the number line are.
4 ones and 33 hundredths = 4.33.
34/100 = 0.34.
443/100 = 4.43.
430/100 = 4.30.
0.34 > 4.03 > 4.30 > 4.31 > 4.33 > 4.43.

Question 3.
In a paper airplane contest, Matt’s airplane flew 9.14 meters. Jenna’s airplane flew 9\(\frac{4}{10}\) meters. Ben’s airplane flew \(\frac{904}{100}\) meters. Leah’s airplane flew 9.1 meters. Whose airplane flew the farthest?

Answer:
The airplane flew the farthest = Jenna airplane.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Matt’s airplane flew = 9.14 meters.
Jenna’s airplane flew = 94/10 = 9.4 meters.
Ben’s airplane flew = 904/100 = 9.04 meters.
Leah’s airplane flew = 9.1 meters.
jenna’s airplane flew the farthest.

Question 4.
Becky drank 1\(\frac{41}{100}\) liters of water on Monday, 1.14 liters on Tuesday, 1.04 liters on Wednesday, \(\frac{11}{10}\) liters on Thursday, and 1\(\frac{40}{100}\) liters on Friday. Which day did Becky drink the most? Which day did Becky drink the least?

Answer:
The Becky drink the most = Friday.
The Becky drink the least = Wednesday.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Becky drinks water on Monday = 1.41 liters.
Becky drinks water on Tuesday = 1.14 liters.
Becky drinks water on Wednesday = 1.04 liters.
Becky drinks water on Thursday = 1.1 liters.
Becky drinks water on Friday = 1.40 liters.
The Becky drink the most = Friday.
The Becky drink the least = Wednesday.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 10 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Problem Set Answer Key

Question 1.
Shade the area models below, decomposing tenths as needed, to represent the pairs of decimal numbers. Fill in the blank with <, >, or = to compare the decimal numbers.
a. 0.23 ____<____ 0.4
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-10

Answer:
0.23 < 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
shade the area models below, decomposing tenths as needed, to represent the pairs of decimal numbers.
0.23 is lessthan 0.4.
0.23 < 0.4.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-1

b. 0.6 ____>____ 0.38
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Problem Set Answer Key 2

Answer:
0.6 > 0.38.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
shade the area models below, decomposing tenths as needed, to represent the pairs of decimal numbers.
0.6 is greaterthan 0.38.
0.6 > 0.38.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-2

c. 0.09 ____<____ 0.9
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Problem Set Answer Key 3

Answer:
0.09 < 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
shade the area models below, decomposing tenths as needed, to represent the pairs of decimal numbers.
0.09 is lessthan 0.9.
0.09 < 0.9.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-3

d. 0.70 ____=____ 0.7
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Problem Set Answer Key 4

Answer:
0.70 = 0.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
shade the area models below, decomposing tenths as needed, to represent the pairs of decimal numbers.
0.70 is equal to 0.7.
0.70 = 0.7.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-4

Question 2.
Locate and label the points for each of the decimal numbers on the number line. Fill in the blank with <, >, or = to compare the decimal numbers.
a. 10.03 ___<___ 10.3
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Problem Set Answer Key 5

Answer:
10.03 < 10.0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Locate and label the points for each of the decimal numbers on the number line.
10.03 is less than 10.3.
10.03 < 10.0.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-5

b. 12.68 ___<___ 12.8
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Problem Set Answer Key 6

Answer:
12.68 < 12.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Locate and label the points for each of the decimal numbers on the number line.
12.68 is less than 12.8.
12.68 < 12.8.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-6

Question 3.
Use the symbols <, >, or = to compare.
a. 3.42 ___<___ 3.75
b. 4.21 ___>___ 4.12
c. 2.15 ___<___ 3.15
d. 4.04 ___<___ 6.02
e. 12.7 ___=___ 12.70
f. 1.9 ___>___ 1.21

Answer:
a. 3.42 < 3.75.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.42 is less than 3.75.
3.42 < 3.75.

Answer:
b. 4.21 > 4.12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4.21 is greater than 4.12.
4.21 > 4.12.

Answer:
c. 2.15 < 3.15.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.15 is less than 3.15.
2.15 < 3.15.

Answer:
d. 4.04 < 6.02.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4.04 is less than 6.02.
4.04 < 6.02.

Answer:
e. 12.7 = 12.70.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12.7 is equal to 12.70.
12.7 = 12.70.

Answer:
f. 1.9 > 1.21.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.9 is greater than 1.21.
1.9 > 1.21.

Question 4.
Use the symbols <, >, or = to compare. Use pictures as needed to solve.
a. 23 tenths ___=___ 2.3
b. 1.04 ___<___1 one and 4 tenths
6.07 ___<___ 6\(\frac{7}{10}\)
d. 0.45 ___=___ \(\frac{45}{10}\)
e. \(\frac{127}{100}\) __>____ 1.72
f. 6 tenths ___=___ 66 hundredths

Answer:
a. 23 tenths = 2.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 tenths is equal to 2.3.
23 tenths = 2.3.
23 tenths = 23/10.
23/10 = 2.3.
2.3 = 2.3.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-7

Answer:
b.1.04  < 1 one and 4 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.04 is less than 1 one and 4 tenths.
1 one and 4 tenths = 1 + 4/10.
4/10 = 0.4.
1 + 0.4 = 1.4.
1.04 < 1.4.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-8

Answer:
c. 6.07 < 6\(\frac{7}{10}\)

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6.07 is less than 6\(\frac{7}{10}\).
6\(\frac{7}{10}\) = 6 + 7/10.
6 + 0.7 = 6.7.
6.07 < 6.7.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-9

Answer:
d. 0.45 = \(\frac{45}{10}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.45 is equal to \(\frac{45}{10}\).
\(\frac{45}{10}\) = 0.45.
45/10 = 0.45.
0.45 = 0.45.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-10

Answer:
e. 1.72 > \(\frac{127}{100}\)

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.72 is greater than \(\frac{127}{100}\).
\(\frac{127}{100}\) = 127/100.
127/100 = 1.27.
1.72 > 1.27.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-11

Answer:
f. 6 tenths < 66 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6 tenths is less than 66 hundredths.
66 hundredths = 66/100.
66/100 = 0.66.
6 tenths = 6/10.
6/10 = 0.6.
0.6 = 0.66.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-11

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Ryan says that 0.6 is less than 0.60 because it has fewer digits. Jessie says that 0.6 is greater than 0.60. Who is right? Why? Use the area models below to help explain your answer.
0.6 ___=____ 0.60
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 10 Exit Ticket Answer Key 1

Answer:
Both of them are wrong.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Ryan says that 0.6 is less than 0.60 because it has fewer digits.
Jessie says that 0.6 is greater than 0.60.
0.6 = 0.60.
0.6 = 0.60.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-12

Question 2.
Use the symbols <, >, or = to compare.
a. 3.9 ___>___ 3.09
b. 2.4 ___>___ 2 ones and 4 hundredths
c. 7.84 ___=___ 78 tenths and 4 hundredths

Answer:
a. 3.9 > 3.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.9 is greater than 3.09.
3.9 > 3.09.

Answer:
b. 2.4 > 2 ones and 4 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.4 is greater than 2 ones and 4 hundredths.
2 ones and 4 hundredths = 2 + 4/100.
4/100 = 0.04.
2 + 0.04 = 2.04.
2.4 > 2.04.

Answer:
c. 7.84 = 78 tenths and 4 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7.84 is 78 tenths and 4 hundredths.
78/10 + 4/100.
7.8 + 0.04 = 7.84.
7.84 = 7.84.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Homework Answer Key

Question 1.
Shade the parts of the area models below, decomposing tenths as needed, to represent the pairs of decimal numbers. Fill in the blank with <, >, or = to compare the decimal numbers.
a. 0.19 ___<___ 0.3
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Homework Answer Key 1

Answer:
0.19 < 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
shade the area models below, decomposing tenths as needed, to represent the pairs of decimal numbers.
0.19 is less than 0.3.
0.19 < 0.3.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-13

b. 0.6 ___>___ 0.06
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Homework Answer Key 2

Answer:
0.6 > 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
shade the area models below, decomposing tenths as needed, to represent the pairs of decimal numbers.
0.6 is greaterthan 0.06.
0.6 > 0.06.

c. 1.8 ___>___1.53
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Homework Answer Key 3

Answer:
1.8 > 1.53.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
shade the area models below, decomposing tenths as needed, to represent the pairs of decimal numbers.
1.8 is greater than 1.53.
1.8 > 1.53
.Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-14

d. 0.38 ___<___ 0.7
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Homework Answer Key 4

Answer:
0.38 < 0.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
shade the area models below, decomposing tenths as needed, to represent the pairs of decimal numbers.
0.38 is less than 0.7.
0.38 < 0.7.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-14

Question 2.
Locate and label the points for each of the decimal numbers on the number line. Fill in the blank with <, >, or = to compare the decimal numbers.
a. 7.2 ____>____ 7.02
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Homework Answer Key 5

Answer:
7.2 > 7.02.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Locate and label the points for each of the decimal numbers on the number line.
7.2 is greater than 7.02.
7.2 > 7.02.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-15

b. 18.19 ____<____ 18.3
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 10 Homework Answer Key 6

Answer:
18.19 < 18.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Locate and label the points for each of the decimal numbers on the number line.
18.19 is less than 18.3.
18.19 < 18.3.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-16

Question 3.
Use the symbols <, >, or = to compare.
a. 2.68 ____>____2.54
b. 6.37 ____<____ 6.73
c. 9.28 ____>____ 7.28
d. 3.02 ___<_____ 3.2
e. 13.1 ____<____13.10
f. 5.8 ____<____ 5.92

Answer:
a. 2.68 > 2.54.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.68 is greater than 2.54.
2.68 > 2.54.

Answer:
b. 6.37 = 6.73.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6.37 is less than 6.73.
6.37 < 6.73.

Answer:
c. 9.28 = 7.28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9.28 is equal to 7.28.
9.28 = 7.28.

Answer:
d. 3.02 < 3.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.02 is less than 3.2.
3.02 < 3.2.

Answer:
e. 13.1 = 13.10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13.1 is equal to 13.10.
13.1 = 13.10.

Answer:
f. 5.8 < 5.92.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5.8 is less than 5.92.
5.8 < 5.92.

Question 4.
Use the symbols <, >, or = to compare. Use pictures as needed to solve.
a. 57 tenths ____=____ 5.7
b. 6.2 ____>____ 6 ones and 2 hundredths
c. 33 tenths ____>____ 33 hundredths
d. 8.39 ____=____ 8\(\frac{39}{10}\)
e. \(\frac{236}{100}\) ____=____ 2.36
f. 3 tenths ___>_____ 22 hundredths

Answer:
a. 57 tenths = 5.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
57 tenths is equal to 5.7.
57 tenths = 57/10.
57/10 = 5.7.
57 tenths = 5.7.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-17

Answer:
b. 6.2 > 6 ones and 2 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6.2 is equal to 6 ones and 2 hundredths.
6 ones and 2 hundredths = 6 + 2/100.
6 + 0.02 = 6.02.
6.2 > 6.02.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-18

Answer:
c. 33 tenths > 33 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
33 tenths = 33/10.
33/10 = 3.3.
33 hundredths = 33/100.
33/100 = 0.33.
3.3 > 0.33.

Answer:
d. 8.39 = 8\(\frac{39}{10}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8\(\frac{39}{10}\) = 8 + 39/100.
39/100 = 0.39.
8 + 0.39 = 8.39.
8.39 = 8.39.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-19

Answer:
e.\(\frac{236}{100}\) = 2.36.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{236}{100}\) = 236/100.
236/100 = 2.36.
2.36 = 2.36.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-20

Answer:
f. 3 tenths > 22 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 tenths = 3/10.
3/10 = 0.3.
22 hundredths = 22/100.
22/100 = 0.22.
0.3 = 0.22.
0.3 > 0.22.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-10-Answer Key-21

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 9 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Problem Set Answer Key

Question 1.
Express the lengths of the shaded parts in decimal form. Write a sentence that compares the two lengths. Use the expression shorter than or longer than in your sentence.
a. Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Problem Set Answer Key 1
b. Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Problem Set Answer Key 2
c. List all four lengths from least to greatest.

Answer:
0.27 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\)m + \(\frac{7}{100}\)m = \(\frac{27}{100}\)m = 0.27m
2/10 = 0.2.
7/100 = 0.07.
0.2 + 0.07 = 0.27 m

Answer:
0.35 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\)m + \(\frac{5}{100}\)m = \(\frac{35}{100}\)m = 0.35m
3/10 = 0.3.
5/100 = 0.05.
0.3 + 0.05 = 0.35 m

Answer:
c. 0.27, 0.3, 0.35, 0.4.
0.4, 0.35, 0.3, 0.27.

Explanation:
In the above-given figures,
given that,
the 1-meter stick.
least to greatest = 0.27, 0.3, 0.35, 0.4.
greatest to least = 0.4, 0.3, 0.35, 0.4.

Question 2.
a. Examine the mass of each item as shown below on the 1-kilogram scales. Put an X over the items that are heavier than the avocado.
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Problem Set Answer Key 3

Answer:
a. Avocado = 0.2 kg.
Apple = 0.12 kg.
Banana = 0.6 kg.
grapes = 0.61 kg.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the items that are heavier than Avacado is bananas and grapes.
bananas = 0.6 kg.
grapes = 0.61 kg.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-9-Answer Key-1

b. Express the mass of each item on the place value chart.

Mass of Fruit (kilograms)

Fruit

ones.tenths

hundredths

avocado20.22/102/100
apple120.1212/1012/100
bananas60.66/106/100
grapes610.6161/1061/100

c. Complete the statements below using the words heavier than or lighter than in your statements.
The avocado is ____geater_____ the apple.
The bunch of bananas is ___less than_____ the bunch of grapes.

Answer:
The avocado is greater than the apple.
the bunch of bananas is less than the bunch of grapes.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The avocado is greater than the apple.
the bunch of bananas is less than the bunch of grapes.
avocado = 0.2 kg.
bananas = 0.6 kg.
grapes = 0.61 kg.
apple – 0.12 kg.

Question 3.
Record the volume of water in each graduated cylinder on the place value chart below.
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Problem Set Answer Key 4

Volume of Water (liters)

Cylinderones.tenths

hundredths

A   0.6 liters60.66/106/100
B    0.3 liters30.33/103/100
C     0.9 liters90.99/109/100
D    0.97 liters970.9797/1097/100
E    0.19 liters190.1919/1019/100
F   0.48 liters480.4848/1048/100

Compare the values using >, <, or =.
a. 0.9 L __>___ 0.6 L
b. 0.48 L ___<____ 0.6 L
c. 0.3 L __>___ 0.19 L
d. Write the volume of water in each graduated cylinder in order from least to greatest.

Answer:
The volume of water in cylinder  A = 0.6 liters.
The volume of water in cylinder  B = 0.3 liters.
The volume of water in cylinder  C = 0.9 liters.
The volume of water in cylinder  D = 0.97 liters.
The volume of water in cylinder  E = 0.19 liters.
The volume of water in cylinder  F = 0.48 liters.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The volume of water in cylinder  A = 0.6 liters.
The volume of water in cylinder  B = 0.3 liters.
The volume of water in cylinder  C = 0.9 liters.
The volume of water in cylinder  D = 0.97 liters.
The volume of water in cylinder  E = 0.19 liters.
The volume of water in cylinder  F = 0.48 liters.
least to greatest in cylinders.
0.19, 0.3, 0.48, 0.6, 0.9, 0.97.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
a. Doug measures the lengths of three strings and shades tape diagrams to represent the length of each string as show below. Express, in decimal form, the length of each string.
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 9 Exit Ticket Answer Key 1

Answer:
String 1 = 0.54 cm.
string 2 = 0.5 cm.
string 3 = 0.47 cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the length of the string in meter.
String 1 = 0.54 cm.
string 2 = 0.5 cm.
string 3 = 0.47 cm.

b. List the lengths of the strings in order from greatest to least.

Answer:
The strings in order from greatest to least = string 1, string 2, string 3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the length of the string in the meter.
String 1 = 0.54 cm.
string 2 = 0.5 cm.
string 3 = 0.47 cm.
The strings in order from greatest to least = string 1, string 2, string 3.

Question 2.
Compare the values below using >, <, or =.
a. 0.8 kg ___>___ 0.6 kg
b. 0.36 kg __<___ 0.5 kg
c. 0.4 kg ___<___ 0.47 kg

Answer:
0.8 kg > 0.6 kg.
0.36 kg < 0.5 kg.
0.4 kg < 0.47 kg.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.8 kg > 0.6 kg.
0.36 kg < 0.5 kg.
0.4 kg < 0.47 kg.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Homework Answer Key

Question 1.
Express the lengths of the shaded parts in decimal form. Write a sentence that compares the two lengths. Use the expression shorter than or longer than in your sentence.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Homework Answer Key 1

Answer:
a. 1. 6.8 cm.
a. 2. 7 cm.
b. 1. 5 cm.
b. 2. 4.4 cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the lengths of the meter sticks.
a. 1. 6.8 cm.
a. 2. 7 cm.
b. 1. 5 cm.
b. 2. 4.4 cm.

c. List all four lengths from least to greatest.

Answer:
The four lengths from least to greatest = 4.4, 5, 6.8, 7cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the lengths of the meter sticks.
a. 1. 6.8 cm.
a. 2. 7 cm.
b. 1. 5 cm.
b. 2. 4.4 cm.
The four lengths from least to greatest = 4.4, 5, 6.8, 7cm.

Question 2.
a. Examine the mass of each item as shown below on the 1-kilogram scales. Put an X over the items that are heavier than the volleyball
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Homework Answer Key 2

Answer:
a. baseball = 0.15 kg.
volleyball= 0.62 kg.
basketball = 0.43 kg.
soccer ball = 0.25 kg.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the items that are heavier than volleyball are no items.
a. baseball = 0.15 kg.
volleyball= 0.62 kg.
basketball = 0.43 kg.
soccer ball = 0.25 kg.

b. Express the mass of each item on the place value chart.

Mass of Sport Balls (kilograms)

Sport Balls

ones.tenths

hundredths

baseball          0.15 kg150.1515/1015/100
volleyball       0.62 kg620.6262/1062/100
basketball      0.43 kg430.4343/1043/100
soccer ball     0.25 kg250.2525/1025/100

Answer:
a. baseball = 0.15 kg.
volleyball= 0.62 kg.
basketball = 0.43 kg.
soccer ball = 0.25 kg.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the items that are heavier than volleyball are no items.
a. baseball = 0.15 kg.
volleyball= 0.62 kg.
basketball = 0.43 kg.
soccer ball = 0.25 kg.

c. Complete the statements below using the words heavier than or lighter than in your statements.
The soccer ball is _________heavier than______ the baseball.
The volleyball is _____heavier than_________ the basketball.

Answer:
The soccer ball is heavier than the baseball.
The volleyball is heavier than the basketball.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
a. baseball = 0.15 kg.
volleyball= 0.62 kg.
basketball = 0.43 kg.
soccer ball = 0.25 kg.
The soccer ball is heavier than the baseball.
The volleyball is heavier than the basketball.

Question 3.
Record the volume of water in each graduated cylinder on the place value chart below.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 9 Homework Answer Key 3

Volume of Water (liters)

Cylinderones .tenths

hundredths

A 0.7 liter70.7  7/10  7/100
B 0.62 liter620.62  62/10  62/100
C 0.28 liter280.28  28/10  28/100
D 0.4 liter40.4  4/10  4/100
E 0.85 liter850.85   85/10  85/100
F 0.2 liter20.2   2/10  2/100

Compare the values using >, <, or =.
a. 0.4 L ___>__ 0.2 L
b. 0.62 L _<____ 0.7 L
c. 0.2 L ___<___ 0.28 L
d. Write the volume of water in each graduated cylinder in order from least to greatest.

Answer:
The volume of water in cylinder  A = 0.7 liters.
The volume of water in cylinder  B = 0.62 liters.
The volume of water in cylinder  C = 0.28 liters.
The volume of water in cylinder  D = 0.4 liters.
The volume of water in cylinder  E = 0.85 liters.
The volume of water in cylinder  F = 0.2 liters.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The volume of water in cylinder  A = 0.7 liters.
The volume of water in cylinder  B = 0.62 liters.
The volume of water in cylinder  C = 0.28 liters.
The volume of water in cylinder  D = 0.4 liters.
The volume of water in cylinder  E = 0.85 liters.
The volume of water in cylinder  F = 0.2 liters.
least to greatest in cylinders.
0.2, 0.28, 0.4, 0.62, 0.7, 0.85.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 8 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 8 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 8 Sprint Answer Key

A
Write Fractions and Decimals
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Lesson 8 Sprint Answer Key 1

Answer:
3/10 = 0.3, 3/100 = 0.03, 23/100 = 0.23, 123/100 = 1.23, 423/100 = 4.23, 0.07 = 7/100, 1.07 = 17/100, 0.7 = 7/10, 1.7 = 17/10, 1.74 = 174/100. 4/100 = 0.04, 0.6 = 6/10, 7/100 = 0.07, 0.02 = 2/100, 9/100 = 0.09, 10/100 = 0.1, 10/100 + 2/100 = 0.3, 1/10 + 2/00 = 0.12, 1/10 + 3/100 = 0.13,1/10 + 4/100 =0.14, 1/10 + 9/100 = 0.19, 3 + 1/10 + 9/100 = 3.19,
2 + 1/10 + 6/100 = 2.16, 2 + 0.1 + 0.06 = 2.16, 3 + 0.1 + 0.06 = 3.16, 3 + 0.1 + 0.04 = 3.14, 3 + 0.5 + 0.04 = 3.54, 2 + 0.3 + 0.08 = 2.38, 2 + 0.08 = 2.08, 1 + 0.3 = 1.3, 10 + 0.3 = 10.3, 1 + 0.4 + 0.06 = 1.46, 10 + 0.4 + 0.06 = 10.46, 30 + 0.7 + 0.02 = 30.72, 2 + 3/10 + 0.05 = 2.35, 4 + 0.5 + 3/100 = 4.53, 4 + 3/100 + 0.5 = 4.53, 0.5 + 3/100 + 4 = 4.53, 20 + 0.8 + 0.01 = 20.81, 4 + 9/100 + 2/10 = 4.29, 0.04 + 2 + 0.7 = 2.74, 6/10 + 8 + 2/100 = 8.62, 5/100 + 8 + 0.9 = 8.95, 0.9 + 10 + 4/100 = 10.49.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
write fractions and decimals.
divide by 10 and 100.
3/10 = 0.3, 3/100 = 0.03, 23/100 = 0.23, 123/100 = 1.23, 423/100 = 4.23, 0.07 = 7/100, 1.07 = 17/100, 0.7 = 7/10, 1.7 = 17/10, 1.74 = 174/100. 4/100 = 0.04, 0.6 = 6/10, 7/100 = 0.07, 0.02 = 2/100, 9/100 = 0.09, 10/100 = 0.1, 10/100 + 2/100 = 0.3, 1/10 + 2/00 = 0.12, 1/10 + 3/100 = 0.13,1/10 + 4/100 =0.14, 1/10 + 9/100 = 0.19, 3 + 1/10 + 9/100 = 3.19,
2 + 1/10 + 6/100 = 2.16, 2 + 0.1 + 0.06 = 2.16, 3 + 0.1 + 0.06 = 3.16, 3 + 0.1 + 0.04 = 3.14, 3 + 0.5 + 0.04 = 3.54, 2 + 0.3 + 0.08 = 2.38, 2 + 0.08 = 2.08, 1 + 0.3 = 1.3, 10 + 0.3 = 10.3, 1 + 0.4 + 0.06 = 1.46, 10 + 0.4 + 0.06 = 10.46, 30 + 0.7 + 0.02 = 30.72, 2 + 3/10 + 0.05 = 2.35, 4 + 0.5 + 3/100 = 4.53, 4 + 3/100 + 0.5 = 4.53, 0.5 + 3/100 + 4 = 4.53, 20 + 0.8 + 0.01 = 20.81, 4 + 9/100 + 2/10 = 4.29, 0.04 + 2 + 0.7 = 2.74, 6/10 + 8 + 2/100 = 8.62, 5/100 + 8 + 0.9 = 8.95, 0.9 + 10 + 4/100 = 10.49.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-8-Answer Key-1

Question 1:
\(\frac{3}{10}\) = 0.3

Answer:
3/10 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\)
divide number by 10.
3/10 = 0.3.

Question 2.
\(\frac{3}{100}\) = 0.03.

Answer:
3/100 = 0.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{100}\)
divide number by 100.
3/100 = 0.03.

Question 3.
\(\frac{23}{100}\) = 0.23

Answer:
23/100 = 0.23.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{23}{100}\)
divide number by 100.
23/100 = 0.23.

Question 4.
1\(\frac{23}{100}\) = 1.23

Answer:
1 x (23/100) = 1.23.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1\(\frac{23}{100}\)
divide number by 100.
100 + 23 /100.
123/100 = 1.23.

Question 5.
4\(\frac{23}{100}\) = 4.23

Answer:
4 x (23/100) = 4.23.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4\(\frac{23}{100}\)
divide number by 100.
400 + 23 /100.
423/100 = 4.23.

Question 6.
0.07 = 7/100.

Answer:
(7/100) = 0.07.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{100}\)
divide number by 100.
7/100 = 0.07.

Question 7.
1.07 = 17/100.

Answer:
(17/100) = 1.07.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{17}{100}\)
divide number by 100.
17/100 = 1.07.

Question 8.
0.7 = 7/10

Answer:
(7/10) = 0.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\)
divide number by 10.
7/10 = 0.7.

Question 9.
1.7 = 17/10.

Answer:
(17/10) = 1.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{17}{10}\)
divide number by 10.
17/10 = 1.7.

Question 10.
1.74 = 174/100.

Answer:
(174/100) = 1.74.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{174}{100}\)
divide number by 100.
174/100 = 1.74.

Question 11.
\(\frac{4}{100}\) = 0.04

Answer:
(4/100) = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{100}\)
divide number by 100.
4/100 = 0.04.

Question 12.
0.6 = 6/10.

Answer:
(6/10) = 0.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\)
divide number by 10.
6/10 = 0.6.

Question 13.
\(\frac{7}{100}\) = 0.07.

Answer:
(7/100) = 0.07.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{100}\)
divide number by 100.
7/100 = 0.07.

Question 14.
0.02 = 2/100.

Answer:
(2/100) = 0.02.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{100}\)
divide number by 100.
2/100 = 0.02.

Question 15.
\(\frac{9}{100}\) = 0.09

Answer:
(9/100) = 0.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{100}\)
divide number by 100.
9/100 = 0.09.

Question 16.
\(\frac{10}{100}\) = 0.1

Answer:
(10/100) = 0.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{10}{100}\)
divide number by 100.
10/100 = 0.1.

Question 17.
\(\frac{10}{100}\) + \(\frac{2}{100}\) = 0.3

Answer:
(10/100) = 0.1.
2/100 = 0.02.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{10}{100}\)
divide number by 100.
10/100 = 0.1.
2/100 = 0.02.
0.1 + 0.02 = 0.12.

Question 18.
\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{2}{100}\) =

Answer:
(1/10) = 0.1.
2/100 = 0.02.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
2/100 = 0.02.
0.1 + 0.02 = 0.12.

Question 19.
\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{3}{100}\) = 0.13

Answer:
(1/10) = 0.1.
3/100 = 0.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
3/100 = 0.03.
0.1 + 0.03 = 0.13.

Question 20.
\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{4}{100}\) = 0.14.

Answer:
(1/10) = 0.1.
4/100 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
4/100 = 0.04.
0.1 + 0.04 = 0.14.

Question 21.
\(\frac{1}{10}\) + \(\frac{9}{100}\) = 0.19

Answer:
(1/10) = 0.1.
9/100 = 0.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
9/100 = 0.09.
0.1 + 0.09 = 0.19.

Question 22.
3 + \(\frac{1}{10}\) + \(\frac{9}{100}\) = 3.19.

Answer:
(1/10) = 0.1.
9/100 = 0.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
9/100 = 0.09.
0.1 + 0.09 = 0.19.
3 + 0.19 = 3.19.

Question 23.
2 + \(\frac{1}{10}\) + \(\frac{6}{100}\) = 2.16

(1/10) = 0.1.
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
6/100 = 0.06.
0.1 + 0.06 = 0.16.
2 + 0.16 = 2.16.

Question 24.
2 + 0.1 + 0.06 = 2.16.

Answer:
(1/10) = 0.1.
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
6/100 = 0.06.
0.1 + 0.06 = 0.16.
2 + 0.16 = 2.16.

Question 25.
3 + 0.1 + 0.06 = 3.16.

Answer:
(1/10) = 0.1.
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
6/100 = 0.06.
0.1 + 0.06 = 0.16.
3 + 0.16 = 3.16.

Question 26.
3 + 0.1 + 0.04 = 3.14

Answer:
(1/10) = 0.1.
4/100 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
4/100 = 0.04.
0.1 + 0.04 = 0.14.
3 + 0.14 = 3.14.

Question 27.
3 + 0.5 + 0.04 = 3.54.

Answer:
(5/10) = 0.5.
4/100 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\)
divide number by 10.
5/10 = 0.5.
4/100 = 0.04.
0.5 + 0.04 = 0.54.
3 + 0.54 = 3.54.

Question 28.
2 + 0.3 + 0.08 = 2.38

Answer:
(3/10) = 0.3.
8/100 = 0.08.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\)
divide number by 10.
3/10 = 0.3.
8/100 = 0.08.
0.3 + 0.08 = 0.38.
2 + 0.38 = 2.38.

Question 29.
2 + 0.08 = 2.08.

Answer:
8/100 = 0.08.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{100}\)
divide number by 100.
8/100 = 0.08.
2 + 0.08 = 2.08.

Question 30.
1 + 0.3 = 1.3

Answer:
3/10 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\)
divide number by 10.
3/10 = 0.3.
1 + 0.3 = 1.3.

Question 31.
10 + 0.3 = 10.3

Answer:
3/10 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\)
divide number by 10.
3/10 = 0.3.
10 + 0.3 = 10.3.

Question 32.
1 + 0.4 + 0.06 = 1.46

Answer:
(4/10) = 0.4.
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\)
divide number by 10.
4/10 = 0.4.
6/100 = 0.06.
0.4 + 0.06 = 0.46.
1 + 0.46 = 1.46.

Question 33.
10 + 0.4 + 0.06 = 10.46.

Answer:
(4/10) = 0.4.
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\)
divide number by 10.
4/10 = 0.4.
6/100 = 0.06.
0.4 + 0.06 = 0.46.
10 + 0.46 = 10.46.

Question 34.
30 + 0.7 + 0.02 = 30.72

Answer:
(7/10) = 0.7.
2/100 = 0.02.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\)
divide number by 10.
7/10 = 0.7.
2/100 = 0.02.
0.7 + 0.02 = 0.72.
30 + 0.72 = 30.72.

Question 35.
2 + \(\frac{3}{10}\) + 0.05 = 2.35

Answer:
(3/10) = 0.3.
5/100 = 0.05.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\)
divide number by 10.
3/10 = 0.3.
5/100 = 0.05.
0.3 + 0.05 = 0.35.
2 + 0.35 = 2.35.

Question 36.
4 + 0.5 + \(\frac{3}{100}\) =

Answer:
(5/10) = 0.5.
3/100 = 0.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\)
divide number by 10.
5/10 = 0.5.
3/100 = 0.03.
0.5 + 0.03 = 0.53.
4 + 0.53 = 4.53.

Question 37.
4 +\(\frac{3}{100}\) + 0.5 = 4.53

Answer:
(5/10) = 0.5.
3/100 = 0.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\)
divide number by 10.
5/10 = 0.5.
3/100 = 0.03.
0.5 + 0.03 = 0.53.
4 + 0.53 = 4.53.

Question 38.
0.5 + \(\frac{3}{100}\) + 4 = 4.53

Answer:
(5/10) = 0.5.
3/100 = 0.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\)
divide number by 10.
5/10 = 0.5.
3/100 = 0.03.
0.5 + 0.03 = 0.53.
4 + 0.53 = 4.53.

Question 39.
20 + 0.8 + 0.01 = 20.81

Answer:
(8/10) = 0.8.
1/100 = 0.01.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\)
divide number by 10.
8/10 = 0.8.
1/100 = 0.01.
0.8 + 0.01 = 0.81.
20 + 0.81 = 20.81.

Question 40.
4 + \(\frac{9}{100}\) + \(\frac{2}{10}\) = 4.29

Answer:
(2/10) = 0.2.
9/100 = 0.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\)
divide number by 10.
2/10 = 0.2.
9/100 = 0.09.
0.2 + 0.09 = 0.29.
4 + 0.29 = 4.29.

Question 41.
0.04 + 2 + 0.7 = 2.74.

Answer:
(7/10) = 0.7.
4/100 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\)
divide number by 10.
7/10 = 0.7.
4/100 = 0.04.
0.7 + 0.04 = 0.74.
2 + 0.74 = 2.74.

Question 42.
\(\frac{6}{10}\) + 8 + \(\frac{2}{100}\) = 8.62

Answer:
(6/10) = 0.6.
2/100 = 0.02.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\)
divide number by 10.
6/10 = 0.6.
2/100 = 0.02.
0.6 + 0.02 = 0.62.
8 + 0.62 = 8.62.

Question 43.
\(\frac{5}{100}\) + 8 + 0.9 = 8.95

Answer:
(9/10) = 0.3.
5/100 = 0.05.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\)
divide number by 10.
9/10 = 0.9.
5/100 = 0.05.
0.9 + 0.05 = 0.95.
8 + 0.95 = 8.95.

Question 44.
0.9 + 10 + \(\frac{4}{100}\) = 10.94

Answer:
(9/10) = 0.9.
4/100 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\)
divide number by 10.
9/10 = 0.9.
4/100 = 0.04.
0.9 + 0.04 = 0.94.
10 + 0.94 = 10.94.

B
Write Fractions and Decimals
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Lesson 8 Sprint Answer Key 2

Answer:
1/10 = 0.1, 2/10 = 0.2, 3/10 = 0.3, 7/10 = 0.7, 5/10 = 0.5, 0.2 = 2/10, 0.3 = 3/10, 0.4 = 4/10, 0.8 = 8/10, 0.6 = 6/10, 4/10 = 0.4, 0.9 = 9/10, 10/10 = 1, 11/10 = 1.1, 12/10 = 1.2, 17/10 = 1.7, 27/10 = 2.7, 47/10 = 4.7, 34/10 = 3.4, 2 + 1/10 + 4/100 = 2.14, 2 + 0.1 + 0.04 = 2.14, 3 + 0.1 + 0.04 = 3.14, 3 + 0.1 + 0.06 = 3.16, 3 + 0.5 + 0.06 = 3.56, 2 + 0.4 + 0.09 = 2.49,
2 + 0.06 = 2.06, 1 + 0.5 = 1.5, 10 + 0.5 = 10.5, 1 + 0.2 + 0.04 = 1.24, 10 + 0.2 + 0.04 = 10.24, 30 + 0.9 + 0.06 = 30.96, 2 + 5/10 + 0.07 = 2.57, 4 + 0.7 + 5/100 = 4.75, 4 + 5/100 + 0.7 = 4.75, 0.7 + 5/100 + 4 = 4.75, 20 + 0.6 + 0.01 = 20.61, 6 + 7/100 + 4/10 = 6.47, 0.06 + 2 + 0.9 = 2.96, 8/10 + 6 + 4/100 = 6.84, 3/100 + 8 + 0.7 = 8.73, 0.7 + 10 + 6/100 = 10.76.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
write fractions and decimals.
divide by 10 and 100.
1/10 = 0.1, 2/10 = 0.2, 3/10 = 0.3, 7/10 = 0.7, 5/10 = 0.5, 0.2 = 2/10, 0.3 = 3/10, 0.4 = 4/10, 0.8 = 8/10, 0.6 = 6/10, 4/10 = 0.4, 0.9 = 9/10, 10/10 = 1, 11/10 = 1.1, 12/10 = 1.2, 17/10 = 1.7, 27/10 = 2.7, 47/10 = 4.7, 34/10 = 3.4, 2 + 1/10 + 4/100 = 2.14, 2 + 0.1 + 0.04 = 2.14, 3 + 0.1 + 0.04 = 3.14, 3 + 0.1 + 0.06 = 3.16, 3 + 0.5 + 0.06 = 3.56, 2 + 0.4 + 0.09 = 2.49,
2 + 0.06 = 2.06, 1 + 0.5 = 1.5, 10 + 0.5 = 10.5, 1 + 0.2 + 0.04 = 1.24, 10 + 0.2 + 0.04 = 10.24, 30 + 0.9 + 0.06 = 30.96, 2 + 5/10 + 0.07 = 2.57, 4 + 0.7 + 5/100 = 4.75, 4 + 5/100 + 0.7 = 4.75, 0.7 + 5/100 + 4 = 4.75, 20 + 0.6 + 0.01 = 20.61, 6 + 7/100 + 4/10 = 6.47, 0.06 + 2 + 0.9 = 2.96, 8/10 + 6 + 4/100 = 6.84, 3/100 + 8 + 0.7 = 8.73, 0.7 + 10 + 6/100 = 10.76.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-8-Answer Key-2

Question
\(\frac{1}{10}\) = 0.1

Answer:
1/10 = 0.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.

Question 2.
\(\frac{2}{10}\) = 0.2

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\)
divide number by 10.
2/10 = 0.2.

Question 3.
\(\frac{3}{10}\) = 0.3

Answer:
3/10 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\)
divide number by 10.
3/10 = 0.3.

Question 4.
1\(\frac{7}{10}\) = 1.7

Answer:
17/10 = 1.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\)
divide number by 10.
10 + 7/10.
17/10 = 1.7.

Question 5.
4\(\frac{5}{10}\) = 4.5

Answer:
17/10 = 1.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{17}{10}\)
divide number by 10.
40 + 5/10.
45/10 = 4.5.

Question 6.
0.2 = 2/10

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\)
divide number by 10.
2/10 = 0.2.

Question 7.
0.3 = 3/10

Answer:
3/10 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\)
divide number by 10.
3/10 = 0.3.

Question 8.
0.4 = 4/10

Answer:
17/10 = 1.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\)
divide number by 10.
17/10 = 1.7.

Question 9.
0.8 = 8/10

Answer:
8/10 = 0.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\)
divide number by 10.
8/10 = 0.8.

Question 10.
0.6 = 6/10

Answer:
6/10 = 0.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\)
divide number by 10.
6/10 = 0.6.

Question 11.
\(\frac{4}{10}\) = 0.4

Answer:
4/10 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\)
divide number by 10.
4/10 = 0.4.

Question 12.
0.9 = 9/10

Answer:
9/10 = 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\)
divide number by 10.
9/10 = 0.9.

Question 13.
\(\frac{6}{10}\) = 0.6

Answer:
6/10 = 0.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\)
divide number by 10.
6/10 = 0.6.

Question 14.
0.5 = 5/10

Answer:
5/10 = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\)
divide number by 10.
5/10 = 0.5.

Question 15.
\(\frac{9}{10}\) = 0.9

Answer:
9/10 = 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\)
divide number by 10.
9/10 = 0.9.

Question 16.
\(\frac{10}{10}\) = 1

Answer:
10/10 = 1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{10}{10}\)
divide number by 10.
10/10 = 1.

Question 17.
\(\frac{11}{10}\) =

Answer:
11/10 = 1.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{11}{10}\)
divide number by 10.
11/10 = 1.1.

Question 18.
\(\frac{12}{10}\) = 1.2

Answer:
12/10 = 1.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{12}{10}\)
divide number by 10.
12/10 = 1.2.

Question 19.
\(\frac{17}{10}\) = 1.7

Answer:
17/10 = 1.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{17}{10}\)
divide number by 10.
17/10 = 1.7.

Question 20.
\(\frac{27}{10}\) = 2.7

Answer:
27/10 = 2.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{27}{10}\)
divide number by 10.
27/10 = 2.7.

Question 21.
\(\frac{47}{10}\) = 4.7

Answer:
47/10 = 4.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{47}{10}\)
divide number by 10.
47/10 = 4.7.

Question 22.
3 + \(\frac{34}{10}\) = 6.4

Answer:
34/10 = 3.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{34}{10}\)
divide number by 10.
34/10 = 3.4.
3 + 3.4 = 6.4.

Question 23.
2 + \(\frac{1}{10}\) + \(\frac{4}{100}\) = 2.14

Answer:
1/10 = 0.1.
4/100 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
4/100 = 0.04.
2 + 0.1 + 0.04 = 2.14.

Question 24.
2 + 0.1 + 0.04 = 2.14

Answer:
1/10 = 0.1.
4/100 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
4/100 = 0.04.
2 + 0.1 + 0.04 = 2.14.

Question 25.
3 + 0.1 + 0.04 = 3.14

Answer:
1/10 = 0.1.
4/100 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
4/100 = 0.04.
2 + 0.1 + 0.04 = 2.14.

Question 26.
3 + 0.1 + 0.06 = 3.16

Answer:
1/10 = 0.1.
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
6/100 = 0.06.
3 + 0.1 + 0.06 = 3.16.

Question 27.
3 + 0.5 + 0.06 = 3.56

Answer:
5/10 = 0.5.
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\)
divide number by 10.
5/10 = 0.5.
6/100 = 0.06.
3 + 0.5 + 0.06 = 3.56.

Question 28.
2 + 0.4 + 0.09 = 2.49

Answer:
4/10 = 0.4.
9/100 = 0.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\)
divide number by 10.
4/10 = 0.4.
9/100 = 0.09.
2 + 0.4 + 0.09 = 2.49.

Question 29.
2 + 0.06 = 2.06

Answer:
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{100}\)
divide number by 10.
6/100 = 0.06.
2 +  0.06 = 2.06.

Question 30.
1 + 0.5 = 1.5

Answer:
5/10 = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\)
divide number by 10.
5/10 = 0.5.
1 + 0.5 = 1.5.

Question 31.
10 + 0.5 = 10.5

Answer:
1/10 = 0.1.
4/100 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)
divide number by 10.
1/10 = 0.1.
4/100 = 0.04.
2 + 0.1 + 0.04 = 2.14.

Question 32.
1 + 0.2 + 0.04 =

Answer:
2/10 = 0.2.
4/100 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\)
divide number by 10.
2/10 = 0.2.
4/100 = 0.04.
1 + 0.2 + 0.04 = 1.24.

Question 33.
10 + 0.2 + 0.06 = 10.26

Answer:
2/10 = 0.2.
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\)
divide number by 10.
2/10 = 0.2.
6/100 = 0.06.
10 + 0.2 + 0.06 = 10.26.

Question 34.
30 + 0.9 + 0.06 = 30.96

Answer:
9/10 = 0.9.
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\)
divide number by 10.
9/10 = 0.9.
6/100 = 0.06.
30 + 0.9 + 0.06 = 30.96.

Question 35.
2 + \(\frac{5}{10}\) + 0.07 = 2.57

Answer:
5/10 = 0.5.
7/100 = 0.07.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\)
divide number by 10.
5/10 = 0.5.
7/100 = 0.07.
2 + 0.5 + 0.07 = 2.57.

Question 36.
4 + 0.7 + \(\frac{5}{100}\) = 4.75

Answer:
7/10 = 0.7.
5/100 = 0.05.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\)
divide number by 10.
7/10 = 0.7.
5/100 = 0.05.
4 + 0.7 + 0.05 = 4.75.

Question 37.
4 +\(\frac{5}{100}\) + 0.7 = 4.75

Answer:
7/10 = 0.7.
5/100 = 0.05.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\)
divide number by 10.
7/10 = 0.7.
5/100 = 0.05.
4 + 0.7 + 0.05 = 4.75.

Question 38.
0.7 + \(\frac{5}{100}\) + 4 = 4.75

Answer:
7/10 = 0.7.
5/100 = 0.05.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\)
divide number by 10.
7/10 = 0.7.
5/100 = 0.05.
4 + 0.7 + 0.05 = 4.75.

Question 39.
20 + 0.6 + 0.01 = 20.61

Answer:
6/10 = 0.6.
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\)
divide number by 10.
6/10 = 0.6.
6/100 = 0.06.
20 + 0.6 + 0.01 = 20.61.

Question 40.
6 + \(\frac{7}{100}\) + \(\frac{4}{10}\) = 6.47

Answer:
4/10 = 0.4.
7/100 = 0.07.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\)
divide number by 10.
4/10 = 0.4.
7/100 = 0.07.
6 + 0.4 + 0.07 = 6.47.

Question 41.
0.06 + 2 + 0.9 = 2.96

Answer:
9/10 = 0.9.
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\)
divide number by 10.
9/10 = 0.9.
6/100 = 0.06.
2 + 0.9 + 0.06 = 2.96.

Question 42.
\(\frac{8}{10}\) + 6 + \(\frac{4}{100}\) = 6.84

Answer:
8/10 = 0.8.
4/100 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\)
divide number by 10.
8/10 = 0.8.
4/100 = 0.04.
6 + 0.8 + 0.04 = 6.84.

Question 43.
\(\frac{3}{100}\) + 8 + 0.9 = 8.93

Answer:
9/10 = 0.9.
3/100 = 0.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\)
divide number by 10.
9/10 = 0.9.
3/100 = 0.03.
8 + 0.9 + 0.03 = 8.93.

Question 44.
0.7 + 10 + \(\frac{6}{100}\) = 10.76

Answer:
7/10 = 0.7.
6/100 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\)
divide number by 10.
7/10 = 0.7.
6/100 = 0.06.
10 + 0.7 + 0.06 = 10.76.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 8 Problem Set Answer Key

Question 1.
Use the area model to represent \(\frac{250}{100}\). Complete the number sentence.
a. \(\frac{250}{100}\) = __250____ tenths = ___0___ ones ___25___ tenths = _2_._5___
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 8 Problem Set Answer Key 1
b. In the space below, explain how you determined your answer to part (a).

Answer:
2.5

Explanation:
In the above-given question,
given that,
250/100.
zero gets canceled on both sides.
25/10.
2.5
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-8-Answer Key-3

Question 2.
Draw place value disks to represent the following decompositions:
2 ones = _____20___ tenths

ones.tenthshundredths
22.020 tenths \(\frac{20}{10}\)200 hundredths \(\frac{200}{100}\)

 

Answer:
2 0nes = 20 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 ones = 20 tenths.
20 tenths = 20/10.
20/10 = 2.

2 tenths = ____20____ hundredths

ones.tenthshundredths
22.020 tenths \(\frac{20}{10}\)200 hundredths \(\frac{200}{100}\)

Answer:
2 tenths = 20 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 tenths = 20 hundredths.
20 hundredths = 20/100.
20/100 = 0.2.

1 one 3 tenths = __30__ tenths

ones.tenthshundredths
13.030 tenths \(\frac{30}{10}\)300 hundredths \(\frac{200}{100}\)

Answer:
1 0ne 3 tenths = 30 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 one 3 tenths = 30 tenths.
30 tenths = 30/10.
30/10 = 3.

2 tenths 3 hundredths = __23__ hundredths

ones.tenthshundredths
232.3230 tenths \(\frac{30}{10}\)2300 hundredths \(\frac{2300}{100}\)

 

Answer:
2 tenths 3 hundredths = 23 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 tenths = 23 hundredths.
23 hundredths = 23/100.
23/100 = 0.23.

Question 3.
Decompose the units to represent each number as tenths.
a. 1 = __10__ tenths
b. 2 = __20__ tenths
c. 1.7 = __170___ tenths
d. 2.9 = __290___ tenths
e. 10.7 = __1070___ tenths
f. 20.9 = __2090__ tenths

Answer:
a 1 = 10 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenth = 10/10.
10/10 =1.

Answer:
b. 2 = 20 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 tenth = 20/10.
20/10 = 2.

Answer:
c 1.7 = 17 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.7 = 17/10.
17/10 = 1.7.

Answer:
d. 2.9 = 29 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.9 tenth = 29/10.
29/10 = 2.9.

Answer:
e 10.7 = 107 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10.7  = 107/10.
17/10 = 10.7.

Answer:
f 20.9 = 209 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20.9  = 209/10.
209/10 = 20.9.

Question 4.
Decompose the units to represent each number as hundredths.
a. 1 = ___100__ hundredths
b. 2 = __200___ hundredths
c. 1.7 = __170___ hundredths
d. 2.9 = __290___ hundredths
e. 10.7 = __1070___ hundredths
f. 20.9 = __2090___ hundredths

Answer:
a. 1 = 100 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 = 100 hundredths.
100 hundredths = 100/100.
100/100 = 1.

Answer:
b. 2 = 200 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 = 200 hundredths.
200 hundredths = 200/100.
200/100 = 2.

Answer:
c. 1.7 = 17 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.7 = 17 hundredths.
17 hundredths = 1.7/100.
100/100 = 0.017.

Answer:
d. 2.9 = 29 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.9 = 29 hundredths.
29 hundredths = 29/100.
29/100 = 0.29.

Answer:
e. 1 = 100 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 = 100 hundredths.
100 hundredths = 100/100.
100/100 = 1.

Answer:
f. 10.7 = 107 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10.7 = 107 hundredths.
107 hundredths = 107/100.
107/100 = 1.07.

Answer:
g. 20.9 = 209 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20.9 = 209 hundredths.
209 hundredths = 209/100.
209/100 = 2.09.

Question 5.
Complete the chart. The first one has been done for you.

DecimalMixed NumberTenths

Hundredths

2.1221 tenths \(\frac{21}{10}\)210 hundredths \(\frac{210}{100}\)
4.2442 tenths \(\frac{42}{10}\)420 hundredths \(\frac{420}{100}\)
8.4884 tenths \(\frac{84}{10}\)840 hundredths \(\frac{840}{100}\)
10.210102 tenths \(\frac{102}{10}\)1020 hundredths \(\frac{1020}{100}\)
75.575755 tenths \(\frac{755}{10}\)7550hundredths \(\frac{755}{100}\)

Answer:
2.1 = 21 tenths \(\frac{21}{10}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
21 tenths \(\frac{21}{10}\)
21 = 21/10.

Answer:
4.2 = 42 tenths \(\frac{42}{10}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 tenths \(\frac{42}{10}\)
42 = 42/10.

Answer:
8.4 = 84 tenths \(\frac{84}{10}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
84 tenths \(\frac{84}{10}\)
8.4 = 84/10.

Answer:
10.2 = 102 tenths \(\frac{102}{10}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
102 tenths \(\frac{102}{10}\)
102 = 102/10.

Answer:
75.5 = 755 tenths \(\frac{755}{10}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
755 tenths \(\frac{755}{10}\)
75.5 = 755/10.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 8 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
a. Draw place value disks to represent the following decomposition:
3 ones 2 tenths = _____32___ tenths

ones.tenthshundredths
323.2320 tenths \(\frac{320}{10}\)3200 hundredths \(\frac{320}{100}\)

Answer:
3 ones 2 tenths = 32.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 ones 2 tenths = 32.
3 + 2 x 10.
3 + 20 = 23.

b. 3 ones 2 tenths = ____32____ hundredths

Answer:
3 ones 2 tenths = 32 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 ones 2 tenths = 32 hundredths.

Question 2.
Decompose the units.
a. 2.6 = __26__ tenths
b. 6.1 = __61__ hundredths

Answer:
a. 2.6 = 26 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.6  = 26/10.

Answer:
b. 6.1 = 610 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6.1 = 610/10.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 8 Homework Answer Key

Question 1.
Use the area model to represent \(\frac{220}{100}\). Complete the number sentence.
a. \(\frac{220}{100}\) = ___220___ tenths = __2____ ones __20____ tenths = _2_._2___
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 8 Homework Answer Key 1
b. In the space below, explain how you determined your answer to part (a).

Answer:
2.2

Explanation:
In the above-given question,
given that,
220/100.
zero gets canceled on both sides.
22/10.
2.2

Question 2.
Draw place value disks to represent the following decompositions:
3 ones = ____30____ tenths

ones.tenthshundredths
33.030 tenths \(\frac{30}{10}\)300 hundredths \(\frac{3}{100}\)

Answer:
b. 3 ones = 30 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 ones = 30/10.
30/10 = 3.

3 tenths = ___30_____ hundredths

ones.tenthshundredths
303.030 tenths \(\frac{30}{10}\)300 hundredths \(\frac{3}{100}\)

Answer:
b. 3 tenths = 30 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 tenth = 30/100.
30/10 = 0.3.

2 ones 3 tenths = _230___ tenths

ones.tenthshundredths
232.323 tenths \(\frac{30}{10}\)2300 hundredths \(\frac{230}{100}\)

Answer:
b. 2 ones = 230 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 ones = 230/10.

3 tenths 3 hundredths = __330__ hundredths

ones.tenthshundredths
333.3330 tenths \(\frac{33}{10}\)3300 hundredths \(\frac{230}{100}\)

Answer:
b. 3 tenths = 0.3
3 hundredths = 0.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 tenth = 0.3.
3 hundredths = 0.03.
0.3 + 0.03 = 0.33.

Question 3.
Decompose the units to represent each number as tenths.
a. 1 = __10___ tenths
b. 2 = __2___ tenths
c. 1.3 = __13___ tenths
d. 2.6 = ___26__ tenths
e. 10.3 = __103___ tenths
f. 20.6 = __206___ tenths

Answer:
a. 1 = 10 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 = 10/10.
10/10 = 1.

Answer:
b. 2 = 20 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2  = 20/10.
20/10 = 2.

Answer:
c. 1.3 = 13 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.3  = 13/10.
13/10 = 1.3.

Question 4.
Decompose the units to represent each number as hundredths.
a. 1 = __100___ hundredths
b. 2 = __200___ hundredths
c. 1.3 = __13___ hundredths
d. 2.6 = _26____ hundredths
e. 10.3 = __103___ hundredths
f. 20.6 = _206____ hundredths

Answer:
a. 1 = 100 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 = 100 hundredths.
100 hundredths = 100/100.
100/100 = 1.

Answer:
b. 2 = 200 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 = 200 hundredths.
200 hundredths = 200/100.
200/100 = 2.

Answer:
c. 1.3 = 130 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.3 = 130 hundredths.
130 hundredths = 130/100.
130/100 = 1.3.

Answer:
d. 2.6 = 260 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.6 = 260 hundredths.
260 hundredths = 260/100.
260/100 = 2.6

Answer:
e. 10.3 = 103 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10.3 = 103 hundredths.
103 hundredths = 103/100.
103/100 = 10.3.

Answer:
f. 20.6 = 206 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20.6 = 206 hundredths.
206 hundredths = 206/100.
206/100 = 2.6.

Question 5.
Complete the chart. The first one has been done for you

DecimalMixed NumberTenths

Hundredths

4.1441 tenths \(\frac{41}{10}\)410 hundredths \(\frac{410}{100}\)
5.3553 tenths \(\frac{53}{10}\)530 hundredths \(\frac{530}{100}\)
9.7997 tenths \(\frac{97}{10}\)970 hundredths \(\frac{970}{100}\)
10.910109 tenths \(\frac{109}{10}\)1090 hundredths \(\frac{1090}{100}\)
68.568685 tenths \(\frac{685}{10}\)685 hundredths \(\frac{6850}{100}\)

Answer:
4.1

Explanation:
In the above-given question,
given that,
41 tenths \(\frac{41}{10}\)
41/10.
4.1

Answer:
5.3

Explanation:
In the above-given question,
given that,
53 tenths \(\frac{53}{10}\)
53/10.
5.3

Answer:
9.7

Explanation:
In the above-given question,
given that,
97 tenths \(\frac{97}{10}\)
97/10.
9.7

Answer:
10.9

Explanation:
In the above-given question,
given that,
109 tenths \(\frac{109}{10}\)
109/10.
10.9

Answer:
68.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
685 tenths \(\frac{685}{10}\)
685/10.
68.5.