Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 7 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 7 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 7 Problem Set Answer Key

Question 1.
Write a decimal number sentence to identify the total value of the place value disks.
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 7 Problem Set Answer Key 1

Answer:
a.20.53.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 tens + 5 tenths + 3 hundredths.
2 tens = 20.
5 tenths = 5/10.
5/10 = 0.5.
3 hundredths = 3/100.
3/100 = 0.03.
20 + 0.5 + 0.03 = 20.53.

Answer:
b.20.53.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 hundred + 4 hundredths.
5 hundred = 500.
4 hundredths = 4/100.
4/100 = 0.04.
500 + 0.04 = 500.04.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-7-Answer Key-1

Question 2.
Use the place value chart to answer the following questions. Express the value of the digit in unit form

hundredstensones.tenthshundredths
41683

a. The digit ____4___ is in the hundreds place. It has a value of _______400________________.
b. The digit ___1____ is in the tens place. It has a value of _______10__________.
c. The digit ___8____ is in the tenths place. It has a value of ____0.8_____________.
d. The digit ____3___ is in the hundredths place. It has a value of ___0.03_________.

Answer:
The digit 4 is in the hundreds place. It has a value of 400.
The digit 1 is in the tens place. It has a value of 10.
The digit 8 is in the tenths place. It has a value of 0.8.
The digit 3 is in the hundredths place. It has a value of 0.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The digit 4 is in the hundreds place. It has a value of 400.
4 x 100 = 400.
The digit 1 is in the tens place. It has a value of 10.
1 x 10 = 10.
The digit 8 is in the tenths place. It has a value of 0.8.
8/10 = 0.8.
The digit 3 is in the hundredths place. It has a value of 0.03.
3/100 = 0.03.

hundredstensones.tenthshundredths
53216

e. The digit __5_____ is in the hundreds place. It has a value of ______500___________.
f. The digit ___3____ is in the tens place. It has a value of _______30_______________.
g. The digit ___1____ is in the tenths place. It has a value of _______0.1______________.
h. The digit ___6____ is in the hundredths place. It has a value of ____0.6_______________.

Answer:
The digit 5 is in the hundreds place. It has a value of 500.
The digit 3 is in the tens place. It has a value of 30.
The digit 1 is in the tenths place. It has a value of 0.1.
The digit 6 is in the hundredths place. It has a value of 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The digit 5 is in the hundreds place. It has a value of 500.
5 x 100 = 500.
The digit 3 is in the tens place. It has a value of 30.
3 x 10 = 30.
The digit 1 is in the tenths place. It has a value of 0.1.
1/10 = 0.1.
The digit 6 is in the hundredths place. It has a value of 0.06.
6/100 = 0.06.

Question 3.
Write each decimal as an equivalent fraction. Then, write each number in expanded form, using both decimal and fraction notation. The first one has been done for you.

Decimal and Fraction FormExpanded Form
Fraction NotationDecimal Notation
15.43 = 15\(\frac{43}{100}\)(1 × 10) + (5 × 1) + (4 × \(\frac{1}{10}\)) + (3 × \(\frac{1}{100}\))

10  +  5 +  \(\frac{4}{10}\)    + \(\frac{3}{100}\)

(1 × 10) + (5 × 1) + (4 × 0.1) + (3 × 0.01)

10 +  5 +  0.4   +   0.03

21.4 = 21\(\frac{4}{10}\)(2 x 10) + (1 x 1) + (4 x \(\frac{1}{10}\))
20 + 1 + \(\frac{4}{10}\)
( 2 x 10) + (1 x 1) + (4 x 0.1)
20 + 1 + 0.4
38.09 = 38\(\frac{09}{100}\)(3 × 10) + (8 × 1) + (0 × \(\frac{1}{10}\)) + (9 × \(\frac{1}{100}\))

90  +  8 +  \(\frac{0}{10}\)    + \(\frac{9}{100}\)

(3 × 10) + (8 × 1) + (0 × 0.1) + (9 × 0.01)

30 +  8 +  0   +   0.09

50.2 = 50\(\frac{2}{10}\)(5 × 10) + (0 × 1) + (2 × \(\frac{1}{10}\)) + (0 × \(\frac{1}{100}\))

50  +  0 +  \(\frac{5}{10}\)    + \(\frac{0}{100}\)

(5 × 10) + (0 × 1) + (5 × 0.1) + (0 × 0.01)

50 +  0 +  0.5   +   0.01

301.07 = 301 \(\frac{07}{100}\)(3 × 100) +  (1 × 1) + (3 × \(\frac{1}{100}\)) + (1 × \(\frac{1}{100}\))

300  +  1 +  \(\frac{03}{10}\)    + \(\frac{1}{100}\)

(3 x 100) + ( 1 x 1) + ( 3 x 0.01) + (1 x 0.01)

300 + 1 + 0.03 + 0.01

620.80 = 620\(\frac{80}{100}\)(6 × 100) + (2 × 10) + (8 × \(\frac{1}{100}\)) + (0 × \(\frac{1}{100}\))

600  +  20 +  \(\frac{8}{10}\)    + \(\frac{0}{100}\)

(6 x 100) + ( 2 x 10) + ( 8 x 0.01) + (0 x 0.01)

600 + 20 + 0.08 + 0

800.08 = 800\(\frac{8}{100}\)(8 × 100) + (0 × 1) + (0 × \(\frac{1}{10}\)) + (8 × \(\frac{1}{100}\))

800  +  0 +  \(\frac{8}{10}\)    + \(\frac{0}{100}\)

(8 x 100) + ( 0 x 1) + ( 8 x 0.01) + (0 x 0.01)

800 + 0 + 0.08 + 0.01

Answer:
a.15.43.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 × 10) + (5 × 1) + (4 × 0.1) + (3 × 0.01)
10 +  5 +  0.4   +   0.03
15.43.

Answer:
b.21.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
( 2 x 10) + (1 x 1) + (4 x 0.1)
20 + 1 + 0.4

Answer:
c.38.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(3 × 10) + (8 × 1) + (0 × 0.1) + (9 × 0.01)
30 +  8 +  0   +   0.09

Answer:
d.50.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(5 × 10) + (0 × 1) + (5 × 0.1) + (0 × 0.01)
50 +  0 +  0.5   +   0.01

Answer:
e.301.07.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(3 x 100) + ( 1 x 1) + ( 3 x 0.01) + (1 x 0.01)
300 + 1 + 0.03 + 0.01

Answer:
f.620.80

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(6 x 100) + ( 2 x 10) + ( 8 x 0.01) + (0 x 0.01)
600 + 20 + 0.08 + 0

Answer:
g.800.08

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(8 x 100) + ( 0 x 1) + ( 8 x 0.01) + (0 x 0.01)
800 + 0 + 0.08 + 0.01

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 7 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Use the place value chart to answer the following questions. Express the value of the digit in unit form.

hundredstensones.tenthshundredths
82764

a. The digit ___8____ is in the hundreds place. It has a value of ________800___________.
b. The digit ___2____ is in the tens place. It has a value of _________20____________.
c. The digit ___6____ is in the tenths place. It has a value of ______0.6________________.
d. The digit ___4____ is in the hundredths place. It has a value of _____0.04____________.

Answer:
The digit 8 is in the hundreds place. It has a value of 800.
The digit 2 is in the tens place. It has a value of 20.
The digit 6 is in the tenths place. It has a value of 0.6.
The digit 4 is in the hundredths place. It has a value of 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The digit 8 is in the hundreds place. It has a value of 800.
8 x 100 = 800.
The digit 2 is in the tens place. It has a value of 20.
2 x 10 = 20.
The digit 6 is in the tenths place. It has a value of 0.6.
6/10 = 0.6.
The digit 4 is in the hundredths place. It has a value of 0.04.
4/100 = 0.04.

Question 2.
Complete the following chart.

FractionExpanded Form Decimal
Fraction Notation

Decimal Notation

422\(\frac{8}{100}\)(4× 100) + (2 × \(\frac{1}{10}\)) + (2 × \(\frac{1}{100}\))(4 × 100) + (2 × 10) + (0 × 0.1) + (2 × 0.01)

400 +  20 +  0   +   0.02

420.02
39\(\frac{2}{100}\)(3 × 100) + (9 × \(\frac{1}{10}\)) + (2 × \(\frac{1}{100}\))(3 × 10) + (9 × 1) + (0 × 0.1) + (2 × 0.01)

30 +  9 +  0   +   0.02

39.02

Answer:
a. 420.02.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(4× 100) + (2 × \(\frac{1}{10}\)) + (2 × \(\frac{1}{100}\))
(4 × 100) + (2 × 10) + (0 × 0.1) + (2 × 0.01)
400 +  20 +  0   +   0.02
420.02.

Answer:
b. 39.02.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(3 × 100) + (9 × \(\frac{1}{10}\)) + (2 × \(\frac{1}{100}\))
(3 × 10) + (9 × 1) + (0 × 0.1) + (2 × 0.01)
30 +  9 +  0   +   0.02
39.02.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 7 Homework Answer Key

Question 1.
Write a decimal number sentence to identify the total value of the place value disks.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 7 Homework Answer Key 1

Answer:
a.30.42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 tens + 4 tenths + 2 hundredths.
3 tens = 30.
4 tenths = 4/10.
4/10 = 0.4.
2 hundredths = 2/100.
2/100 = 0.02.
30 + 0.4 + 0.02 = 30.42.

Answer:
b.400.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 hundred + 3 hundredths.
4 hundred = 400.
3 hundredths = 3/100.
3/100 = 0.03.
400 + 0.03 = 400.03.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-7-Answer Key-2

Question 2.
Use the place value chart to answer the following questions. Express the value of the digit in unit form.

hundredstensones.tenthshundredths
82764

a. The digit ___8____ is in the hundreds place. It has a value of _____800__________.
b. The digit ___2____ is in the tens place. It has a value of ________20______________.
c. The digit ___6____ is in the tenths place. It has a value of ______0.6_____________.
d. The digit ___4____ is in the hundredths place. It has a value of _____0.04_____________.

Answer:
The digit 8 is in the hundreds place. It has a value of 800.
The digit 2 is in the tens place. It has a value of 20.
The digit 6 is in the tenths place. It has a value of 0.6.
The digit 4 is in the hundredths place. It has a value of 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The digit 8 is in the hundreds place. It has a value of 800.
8 x 100 = 800.
The digit 2 is in the tens place. It has a value of 20.
2 x 10 = 20.
The digit 6 is in the tenths place. It has a value of 0.6.
6/10 = 0.6.
The digit 4 is in the hundredths place. It has a value of 0.04.
4/100 = 0.04.

hundredstensones.tenthshundredths
34519

e. The digit ____3___ is in the hundreds place. It has a value of _______300______________.
f. The digit ___4____ is in the tens place. It has a value of _________40______________.
g. The digit ___1____ is in the tenths place. It has a value of ______0.1____________.
h. The digit ____9___ is in the hundredths place. It has a value of _____0.09_____________.

Answer:
The digit 3 is in the hundreds place. It has a value of 300.
The digit 4 is in the tens place. It has a value of 40.
The digit 1 is in the tenths place. It has a value of 0.1.
The digit 9 is in the hundredths place. It has a value of 0.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The digit 3 is in the hundreds place. It has a value of 300.
3 x 100 = 300.
The digit 4 is in the tens place. It has a value of 40.
4 x 10 = 40.
The digit 1 is in the tenths place. It has a value of 0.1.
1/10 = 0.1.
The digit 9 is in the hundredths place. It has a value of 0.09.
9/100 = 0.09.

Question 3.
Write each decimal as an equivalent fraction. Then, write each number in expanded form, using both decimal and fraction notation. The first one has been done for you.

Decimal and Fraction FormExpanded Form
Fraction Notation

Decimal Notation

14.23 = 14\(\frac{23}{100}\)(1 × 10) + (4 × 1) + (2 × \(\frac{1}{10}\)) + (3 × \(\frac{1}{100}\))

10 +  4 + \(\frac{2}{10}\) + \(\frac{3}{100}\)

(1 × 10) + (4 × 1) + (2 × 0.1) + (3 × 0.01)

10 + 4   +   0.2    +    0.03

25.3 = 25\(\frac{3}{10}\)(2 × 10) + (5 × 1) + (2 × \(\frac{1}{10}\)) + (5 × \(\frac{1}{100}\))

20 +  5 + \(\frac{2}{10}\) + \(\frac{5}{100}\)

(2 × 10) + (5 × 1) + (2 × 0.1) + (5 × 0.01)

20 + 5   +   0.2    +    0.05

39.07 = 39\(\frac{7}{100}\)(3 × 10) + (9 × 1) + (0 × \(\frac{1}{10}\)) + (9 × \(\frac{1}{100}\))

30 +  9 + \(\frac{0}{10}\) + \(\frac{9}{100}\)

(3 × 10) + (9 × 1) + (3 × 0.1) + (9 × 0.01)

30 + 9  +   0.3    +    0.09

40.6 = 40\(\frac{6}{10}\)(4 × 10) + (0 × 1) + (4 × \(\frac{1}{10}\)) + (0 × \(\frac{1}{100}\))

40 +  0 + \(\frac{4}{10}\) + \(\frac{0}{100}\)

(4 × 10) + (0 × 1) + (4 × 0.1) + (0 × 0.01)

40 + 0   +   0.4    +    0.00

208.90 = 208\(\frac{9}{10}\)(2 × 100) + (8 × 1) + (2 × \(\frac{9}{10}\)) + ( 8× \(\frac{1}{100}\))

200 +  8 + \(\frac{9}{10}\) + \(\frac{8}{100}\)

(2 × 100) + (8 × 1) + (9 × 0.1) + (0 × 0.01)

200 + 8  +   0.9    +    0

510.07 = 510\(\frac{7}{100}\)(5 × 100) + (1 × 10) + (0 × \(\frac{1}{10}\)) + (7 × \(\frac{1}{100}\))

500 +  10 + \(\frac{0}{10}\) + \(\frac{7}{100}\)

(5 × 100) + (1 × 10) + (0 × 0.1) + (7 × 0.01)

500 + 10  +   0   +    0.07

900.09 = 900\(\frac{9}{100}\)(9 × 100) + (0 × 1) + (0 × \(\frac{1}{10}\)) + (9 × \(\frac{1}{100}\))

900 +  0 + \(\frac{0}{10}\) + \(\frac{9}{100}\)

(9 × 100) + (0 × 1) + (0 × 0.1) + (9 × 0.01)

900 + 0   +   0    +    0.09

Answer:
a.14.23.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(1 × 10) + (4 × 1) + (2 × 0.1) + (3 × 0.01)
10 + 4   +   0.2    +    0.03
14.23.

Answer:
b.25.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(2 × 10) + (5 × 1) + (2 × 0.1) + (5 × 0.01)
20 + 5   +   0.2    +    0.05
25.3.

Answer:
c.39.07.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(3 × 10) + (9 × 1) + (3 × 0.1) + (9 × 0.01)
30 + 9  +   0.3    +    0.09
39.07.

Answer:
d.49.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(4 × 10) + (0 × 1) + (4 × 0.1) + (0 × 0.01)
40 + 0   +   0.4    +    0.00
49.6.

Answer:
e.208.90.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(2 × 100) + (8 × 1) + (9 × 0.1) + (0 × 0.01)
200 + 8  +   0.9    +    0
208.90.

Answer:
f.510.07.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(5 × 100) + (1 × 10) + (0 × 0.1) + (7 × 0.01)
500 + 10  +   0   +    0.07
510.07.

Answer:
g.900.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(9 × 100) + (0 × 1) + (0 × 0.1) + (9 × 0.01)
900 + 0   +   0    +    0.09
900.09.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 6 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Problem Set Answer Key

Question 1.
Shade the area models to represent the number, drawing horizontal lines to make hundredths as needed. Locate the corresponding point on the number line. Label with a point, and record the mixed number as a decimal.
a. 1\(\frac{15}{100}\) = __1__ . _15___
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Problem Set Answer Key 1

Answer:
1 x 15/100 = 1.15.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 x 15/100.
115/100.
1.15.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-6-Answer Key-1

b. 2\(\frac{47}{100}\) = __2__ . __47__
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Problem Set Answer Key 2

Answer:
2 x 47/100 = 2.47.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 47/100.
2 x 100 + 47.
247/100.
2.47.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-6-Answer Key-2

Question 2.
Estimate to locate the points on the number lines.
a. 2\(\frac{95}{100}\)
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Problem Set Answer Key 3

Answer:
2 x 95/100 = 2.95.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 95/100.
295/100.
2.95.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-6-Answer Key-3

b. 7\(\frac{52}{100}\)
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Problem Set Answer Key 4

Answer:
7 x 52/100 = 7.52.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 x 52/100.
752/100.
7.52.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-6-Answer Key-4

Question 3.
Write the equivalent fraction and decimal for each of the following numbers.
a. 1 one 2 hundredths
b. 1 one 17 hundredths
c. 2 ones 8 hundredths
d. 2 ones 27 hundredths
e. 4 ones 58 hundredths
f. 7 ones 70 hundredths

Answer:
a.1\(\frac{2}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 one 2 hundredths.
1 x 2/100.
202/100.
2.02.

Answer:
b.1\(\frac{17}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 one 17 hundredths.
1 x 17/100.
117/100.
1.17.

Answer:
c.2\(\frac{8}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 one 8 hundredths.
2 x 8/100.
208/100.
2.08.

Answer:
d.2\(\frac{27}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 one 27 hundredths.
2 x 27/100.
227/100.
2.27.

Answer:
e.4\(\frac{58}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 one 58 hundredths.
4 x 58/100.
458/100.
4.58.

Answer:
f.7\(\frac{70}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 one 70 hundredths.
7 x 70/100.
770/100.
7.70.

Question 4.
Draw lines from dot to dot to match the decimal form to both the unit form and fraction form. All unit forms and fractions have at least one match, and some have more than one match.
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Problem Set Answer Key 5

Answer:
a.7 ones 13 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 one 13 hundredths.
7 x 13/100.
713/100.
7.13.

Answer:
b.7 ones 3 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 one 3 hundredths.
7 x 3/100.
73/100.
0.73.

Answer:
c.7 ones 3 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 one 3 tenths.
7 x 3/10.
73/10.
7.3.

Answer:
d.7 tens 3 ones.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 tens 3 ones.
7/10  x 3.
0.7 + 3.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-6-Answer Key-5

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Estimate to locate the points on the number lines. Mark the point, and label it as a decimal.
a. 7\(\frac{20}{100}\)
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 6 Exit Ticket Answer Key 1

Answer:
a.7 ones 20 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 one 20 hundredths.
7 x 20/100.
720/100.
7.20.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-6-Answer Key-6

b. 1\(\frac{75}{100}\)
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 6 Exit Ticket Answer Key 2

Answer:
a.1 ones 75 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 one 75 hundredths.
1 x 75/100.
175/100.
1.75.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-6-Answer Key-7

Question 2.
Write the equivalent fraction and decimal for each number.
a. 8 ones 24 hundredths
b. 2 ones 6 hundredths

Answer:
a.8\(\frac{24}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 one 24 hundredths.
8 x 24/100.
824/100.
8.24.

Answer:
b.2\(\frac{6}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 one 6 hundredths.
2 x 6/100.
206/100.
2.06.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Homework Answer Key

Question 1.
Shade the area models to represent the number, drawing horizontal lines to make hundredths as needed. Locate the corresponding point on the number line. Label with a point, and record the mixed number as a decimal.
a. 2\(\frac{35}{100}\) = __2_ . __35__
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Homework Answer Key 1

Answer:
2 x 35/100 = 2.35.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 35/100.
2 x 100 + 35.
235/100.
2.35.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-6-Answer Key-8

b. 3\(\frac{17}{100}\) = _3___ . __17__
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Homework Answer Key 2

Answer:
3 x 17/100 = 3.17.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 17/100.
3 x 100 + 17.
317/100.
3.17.

Question 2.
Estimate to locate the points on the number lines.
a. 5\(\frac{90}{100}\)
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Homework Answer Key 3

Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-6-Answer Key-9
b. 3\(\frac{25}{100}\)
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Homework Answer Key 4

Answer:
3 x 25/100 = 2.47.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 25/100.
3 x 100 + 25.
325/100.
3.25.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-6-Answer Key-10

Question 3.
Write the equivalent fraction and decimal for each of the following numbers.
a. 2 ones 2 hundredths
b. 2 ones 16 hundredths
c. 3 ones 7 hundredths
d. 1 one 18 hundredths
e. 9 ones 62 hundredths
f. 6 ones 20 hundredths

Answer:
a.2\(\frac{2}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 one 2 hundredths.
2 x 2/100.
202/100.
2.02.

Answer:
b.2\(\frac{16}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 one 16 hundredths.
2 x 16/100.
216/100.
2.16.

Answer:
c.3\(\frac{7}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 one 7 hundredths.
3 x 7/100.
307/100.
3.07.

Answer:
d.1\(\frac{18}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 one 18 hundredths.
1 x 18/100.
118/100.
1.18.

Answer:
e.9\(\frac{62}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9 one 62 hundredths.
9 x 62/100.
962/100.
9.62.

Answer:
f.6\(\frac{20}{100}\).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6 one 20 hundredths.
6 x 20/100.
620/100.
6.20.

Question 4.
Draw lines from dot to dot to match the decimal form to both the unit form and fraction form. All unit forms and fractions have at least one match, and some have more than one match.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 6 Homework Answer Key 5

Answer:
a.4 ones 18 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 one 18 hundredths.
4 x 18/100.
418/100.
4.18.

Answer:
b.4 ones 8 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 one 8 hundredths.
4 x 8/100.
408/100.
4.08.

Answer:
c.4 ones 8 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 one 8 tenths.
4 x 8/10.
48/10.
4.8.

Answer:
d.4 tens 8 ones.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 tens 8 ones.
4/10 + 8.
40 + 8.
48.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-6-Answer Key-11

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 5 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 5 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 5 Problem Set Answer Key

Question 1.
Find the equivalent fraction using multiplication or division. Shade the area models to show the equivalency. Record it as a decimal.
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 5 Problem Set Answer Key 1

Answer:
a. 3  x  10 = 30.
10 x 10 = 100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 10 = 30.
10 x 10 = 100.
30/100 = 0.3.

Answer:
a. 50  /  10 = 5.
100 / 10 = 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
50 / 10 = 5.
100 / 10 = 10.
5/10 = 0.5.

Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-5-Answer Key-1

Question 2.
Complete the number sentences. Shade the equivalent amount on the area model, drawing horizontal lines to make hundredths.
a. 37 hundredths = ___3__tenths + __7__ hundredths
Fraction form: __37/100____
Decimal form: __0.37____
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 5 Problem Set Answer Key 2

Answer:
37 hundredths = 3 tenths + 7 hundredths.
fraction form = 37/100.
decimal form = 0.37.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 tenths = 3/10 = 0.3.
7 hundredths = 7/100 = 0.07.
0.3 + 0.07 = 0.37.
37 hundredths = 3 tenths + 7 hundredths.
fraction form = 37/100.
decimal form = 0.37.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-5-Answer Key-2

b. 75 hundredths = __7__ tenths + __5__ hundredths
Fraction form: __75/100____
Decimal form: __0.75____
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 5 Problem Set Answer Key 3

Answer:
75 hundredths = 7 tenths + 5 hundredths.
fraction form = 75/100.
decimal form = 0.75.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 tenths = 7/10 = 0.7.
5 hundredths = 5/100 = 0.05.
0.7 + 0.05 = 0.75.
75 hundredths = 7 tenths + 5 hundredths.
fraction form = 75/100.
decimal form = 0.75.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-5-Answer Key-3

Question 3.
Circle hundredths to compose as many tenths as you can. Complete the number sentences. Represent each with a number bond as shown.
a. Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 5 Problem Set Answer Key 4

Answer:
12 hundredths = 1 tenths + 2 hundredths.
fraction form = 12/100.
decimal form = 0.12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenths = 1/10 = 0.1.
2 hundredths = 2/100 = 0.02.
0.1 + 0.02 = 0.12.
12 hundredths = 1 tenths + 2 hundredths.
fraction form = 12/100.
decimal form = 0.12.

b. Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 5 Problem Set Answer Key 5
_27___ hundredths = ___2__ tenths + __7___ hundredths

Answer:
27 hundredths = 2 tenths + 7 hundredths.
fraction form = 27/100.
decimal form = 0.27.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 tenths = 2/10 = 0.2.
7 hundredths = 7/100 = 0.07.
0.2 + 0.07 = 0.27.
27 hundredths = 2 tenths + 7 hundredths.
fraction form = 27/100.
decimal form = 0.27.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-5-Answer Key-4

Question 4.
Use both tenths and hundredths place value disks to represent each number. Write the equivalent number in decimal, fraction, and unit form.
a. \(\frac{3}{100}\) = 0. _03_____
___3__ hundredths

Answer:
3 hundredths = 0 tenths + 3 hundredths.
fraction form = 3/100.
decimal form = 0.03.
unit form = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0 tenths = 0/10 = 0.
3 hundredths = 3/100 = 0.03.
0 + 0.03 = 0.03.
3 hundredths = 0 tenths + 3 hundredths.
fraction form = 3/100.
decimal form = 0.03.
unit form = 300.

b. \(\frac{15}{100}\) = 0. __15____
__1___ tenth __5___ hundredths

Answer:
15 hundredths = 1 tenths + 5 hundredths.
fraction form = 15/100.
decimal form = 0.15
unit form = 250.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenths = 1/10 = 0.1
5 hundredths = 5/100 = 0.15.
0.1 + 0.15 = 0.25.
15 hundredths = 1 tenths + 5 hundredths.
fraction form = 15/100.
decimal form = 0.15.
unit form = 250.

c. __72/100___ = 0.72
__72___ hundredths

Answer:
72 hundredths = 7 tenths + 2 hundredths.
fraction form = 72/100.
decimal form = 0.72.
unit form = 720.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 tenths = 7/10 = 0.7.
2 hundredths = 2/100 = 0.02.
0.7 + 0.02 = 0.72.
72 hundredths = 7 tenths + 2 hundredths.
fraction form = 72/100.
decimal form = 0.72.
unit form = 720.

d. \(\frac{}{}\) = 0.80
__8___ tenths

Answer:
8 hundredths = 0 tenths + 8 hundredths.
fraction form = 8/100.
decimal form = 0.08.
unit form = 800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0 tenths = 0/10 = 0.
8 hundredths = 8/100 = 0.08.
0 + 0.08 = 0.08.
8 hundredths = 0 tenths + 8 hundredths.
fraction form = 8/100.
decimal form = 0.08.
unit form = 800.

e. \(\frac{}{}\) = 0. __72___
7 tenths 2 hundredths

Answer:
72 hundredths = 7 tenths + 2 hundredths.
fraction form = 72/100.
decimal form = 0.72.
unit form = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 tenths = 7/10 = 0.7.
2 hundredths = 2/100 = 0.02.
0.7 + 0.02 = 0.72.
72 hundredths = 7 tenths + 2 hundredths.
fraction form = 72/100.
decimal form = 0.72.
unit form = 700.

f. \(\frac{}{}\) = 0. __80____
80 hundredths

Answer:
80 hundredths = 8 tenths + 0 hundredths.
fraction form = 8/10.
decimal form = 0.8.
unit form = 80.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 tenths = 8/10 = 0.8.
0 hundredths = 0/100 = 0.
0.8 + 0 = 0.8.
80 hundredths = 8 tenths + 0 hundredths.
fraction form = 8/10.
decimal form = 0.8.
unit form = 80.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 5 Exit Ticket Answer Key

Use both tenths and hundredths place value disks to represent each fraction. Write the equivalent decimal, and fill in the blanks to represent each in unit form.
Question 1.
\(\frac{7}{100}\) = 0._07____
__7_ hundredths

Answer:
7 hundredths = 0 tenths + 7 hundredths.
fraction form = 7/100.
decimal form = 0.07.
unit form = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0 tenths = 0/10 = 0.
7 hundredths = 7/100 = 0.07.
0 + 0.07 = 0.07.
7 hundredths = 0 tenths + 7 hundredths.
fraction form = 7/100.
decimal form = 0.07.
unit form = 700.

Question 2.
\(\frac{34}{100}\) = 0.__34___
_3__ tenths _4__ hundredths

Answer:
34 hundredths = 3 tenths + 4 hundredths.
fraction form = 34/100.
decimal form = 0.34.
unit form = 340.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 tenths = 3/10 = 0.3.
4 hundredths = 4/100 = 0.04.
0.3 + 0.04 = 0.04.
34 hundredths = 3 tenths + 4 hundredths.
fraction form = 34/100.
decimal form = 0.34.
unit form = 340.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 5 Homework Answer Key

Question 1.
Find the equivalent fraction using multiplication or division. Shade the area models to show the equivalency. Record it as a decimal.
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 5 Homework Answer Key 1

Answer:
4 x 10 = 40.
10 x 10 = 100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 10 = 40.
10 x 10 = 100.
4 x 10/ 10 x 10.
40/100 = 0.4.

Answer:
60 / 10 = 6.
100 / 10 = 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
60 / 10 = 6.
100 / 10 = 10.
60 / 10/ 100 / 10.
6/10 = 0.6.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-5-Answer Key-5

Question 2.
Complete the number sentences. Shade the equivalent amount on the area model, drawing horizontal lines to make hundredths.
a. 36 hundredths = ___3__ tenths + __6__ hundredths
Decimal form: ___0.36______
Fraction form: ___36/100______
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 5 Homework Answer Key 2

Answer:
36 hundredths = 3 tenths + 6 hundredths.
fraction form = 36/100.
decimal form = 0.36.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 tenths = 3/10 = 0.3.
6 hundredths = 6/100 = 0.06.
0.3 + 0.06 = 0.36.
36 hundredths = 3 tenths + 6 hundredths.
fraction form = 36/100.
decimal form = 0.36.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-5-Answer Key-6

b. 82 hundredths = __8__ tenths + _2___ hundredths
Decimal form: ____0.82_____
Fraction form: __82/100_______
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 5 Homework Answer Key 3

Answer:
82 hundredths = 8 tenths + 2 hundredths.
fraction form = 82/100.
decimal form = 0.82.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 tenths = 8/10 = 0.8.
2 hundredths = 2/100 = 0.02.
0.8 + 0.02 = 0.82.
82 hundredths = 8 tenths + 2 hundredths.
fraction form = 82/100.
decimal form = 0.82.

Question 3.
Circle hundredths to compose as many tenths as you can. Complete the number sentences. Represent each with a number bond as shown.
a. Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 5 Homework Answer Key 4
b. Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 5 Homework Answer Key 5
__24__ hundredths = __2___ tenths + __4___ hundredths

Answer:
24 hundredths = 2 tenths + 4 hundredths.
fraction form = 24/100.
decimal form = 0.24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 tenths = 2/10 = 0.2.
4 hundredths = 4/100 = 0.04.
0.2 + 0.04 = 0.24.
24 hundredths = 2 tenths + 4 hundredths.
fraction form = 24/100.
decimal form = 0.24.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-5-Answer Key-7

Question 4.
Use both tenths and hundredths place value disks to represent each number. Write the equivalent number in decimal, fraction, and unit form.
a. \(\frac{4}{100}\) = 0. _04____
__4___ hundredths

Answer:
4 hundredths = 0 tenths + 4 hundredths.
fraction form = 4/100.
decimal form = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0 tenths = 0/10 = 0.
4 hundredths = 4/100 = 0.04.
0 + 0.04 = 0.04.
4 hundredths = 0 tenths + 4 hundredths.
fraction form = 4/100.
decimal form = 0.04.

b. \(\frac{13}{100}\) = 0. _13____
___1__tenth ___3__ hundredths

Answer:
13 hundredths = 1 tenths + 3 hundredths.
fraction form = 13/100.
decimal form = 0.13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenths = 1/10 = 0.1.
3 hundredths = 3/100 = 0.03.
0.1 + 0.03 = 0.13.
13 hundredths = 1 tenths + 3 hundredths.
fraction form = 13/100.
decimal form = 0.13.

c. __41/100___ = 0.41
___41__ hundredths

Answer:
41 hundredths = 4 tenths + 1 hundredths.
fraction form = 41/100.
decimal form = 0.41.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 tenths = 4/10 = 0.4.
1 hundredths = 1/100 = 0.01.
0.4 + 0.01 = 0.41.
41 hundredths = 4 tenths + 1 hundredths.
fraction form = 41/100.
decimal form = 0.41.

d. \(\frac{}{}\) = 0.90
__9___ tenths

Answer:
90 hundredths = 9 tenths + 0 hundredths.
fraction form = 90/100.
decimal form = 0.90.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9 tenths = 9/10 = 0.9.
0 hundredths = 0/100 = 0.
0.9 + 0 = 0.9.
90 hundredths = 9 tenths + 0 hundredths.
fraction form = 90/100.
decimal form = 0.90.

e. \(\frac{}{}\) = 0. __63___
6 tenths 3 hundredths

Answer:
63 hundredths = 6 tenths + 3 hundredths.
fraction form = 63/100.
decimal form = 0.63.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6 tenths = 6/10 = 0.6.
3 hundredths = 3/100 = 0.03.
0.6 + 0.03 = 0.63.
63 hundredths = 6 tenths + 3 hundredths.
fraction form = 63/100.
decimal form = 0.63.

f. \(\frac{1}{2}\) = 0. _90___
90 hundredths

Answer:
90 hundredths = 9 tenths + 0 hundredths.
fraction form = 90/100.
decimal form = 0.90.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9 tenths = 9/10 = 0.9.
0 hundredths = 0/100 = 0.
0.9 + 0 = 0.9.
90 hundredths = 9 tenths + 0 hundredths.
fraction form = 90/100.
decimal form = 0.90.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 4 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Sprint Answer Key

A
Write Fractions and Decimals
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Lesson 4 Sprint Answer Key 1

Answer:
2/10 = 0.2, 3/10 = 0.3, 4/10 = 0.4, 8/10 = 0.8, 6/10 = 0.6, 0.1 = 1/10, 0.2 = 2/10, 0.3 = 3/10, 0.7 = 7/10, 0.5 = 5/10, 5/10 = 0.5, 0.8 = 8/10, 7/10 = 0.7, 0.4 = 4/10, 9/10 = 0.9, 10/10 = 1, 11/10 = 1.1, 12/10 = 1.2, 15/10 = 1.5, 25/10 = 2.5, 45/10 = 4.5, 38/10 = 3.8, 1 = 10/10, 2 = 20/10, 5 = 50/10, 4 = 40/10, 4.1 = 41/10, 4.2 = 42/10, 4.6 = 46/10, 2.6 = 26/10, 3.6 = 36/10, 3.4 = 34/10, 2.3 = 23/10, 43/10 = 4.3, 20/10 = 2, 1.8 = 18/10, 34/10 = 3.4, 50/10 = 5, 4.7 = 47/10, 28/10 = 2.8, 30/10 = 3, 3.2 = 32/10, 20/10 = 2, 2.1 = 21/10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
write fractions and decimals.
2/10 = 0.2, 3/10 = 0.3, 4/10 = 0.4, 8/10 = 0.8, 6/10 = 0.6, 0.1 = 1/10, 0.2 = 2/10, 0.3 = 3/10, 0.7 = 7/10, 0.5 = 5/10, 5/10 = 0.5, 0.8 = 8/10, 7/10 = 0.7, 0.4 = 4/10, 9/10 = 0.9, 10/10 = 1, 11/10 = 1.1, 12/10 = 1.2, 15/10 = 1.5, 25/10 = 2.5, 45/10 = 4.5, 38/10 = 3.8, 1 = 10/10, 2 = 20/10, 5 = 50/10, 4 = 40/10, 4.1 = 41/10, 4.2 = 42/10, 4.6 = 46/10, 2.6 = 26/10, 3.6 = 36/10, 3.4 = 34/10, 2.3 = 23/10, 43/10 = 4.3, 20/10 = 2, 1.8 = 18/10, 34/10 = 3.4, 50/10 = 5, 4.7 = 47/10, 28/10 = 2.8, 30/10 = 3, 3.2 = 32/10, 20/10 = 2, 2.1 = 21/10.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-1

Question 1.
\(\frac{2}{10}\) = 0.2

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\).
2/10 = 0.2.

Question 2.
\(\frac{3}{10}\) = 0.3

Answer:
3/10 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\).
3/10 = 0.3.

Question 3.
\(\frac{4}{10}\) = 0.4

Answer:
4/10 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\).
4/10 = 0.4.

Question 4.
\(\frac{8}{10}\) = 0.8

Answer:
8/10 = 0.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\).
8/10 = 0.8.

Question 5.
\(\frac{6}{10}\) = 0.6

Answer:
6/10 = 0.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\).
6/10 = 0.6.

Question 6.
0.1 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
1/10 = 0.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\).
1/10 = 0.1.

Question 7.
0.2 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\).
2/10 = 0.2.

Question 8.
0.3 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
3/10 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\).
3/10 = 0.3.

Question 9.
0.7 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
7/10 = 0.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\).
7/10 = 0.7.

Question 10.
0.5 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
5/10 = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\).
5/10 = 0.5.

Question 11.
\(\frac{5}{10}\) = 0.5

Answer:
5/10 = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\).
5/10 = 0.5.

Question 12.
0.8 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
8/10 = 0.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\).
8/10 = 0.8.

Question 13.
\(\frac{7}{10}\) = . 0.7

Answer:
7/10 = 0.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\).
7/10 = 0.7.

Question 14.
0.4 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
4/10 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\).
4/10 = 0.4.

Question 15.
\(\frac{9}{10}\) = 0.9

Answer:
9/10 = 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\).
9/10 = 0.9.

Question 16.
\(\frac{10}{10}\) = 1

Answer:
10/10 = 1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{10}{10}\).
10/10 = 1.

Question 17.
\(\frac{11}{10}\) = 1.1.

Answer:
11/10 = 1.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{11}{10}\).
11/10 = 1.1.

Question 18.
\(\frac{12}{10}\) = 1.2

Answer:
12/10 = 1.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{12}{10}\).
12/10 = 1.2.

Question 19.
\(\frac{15}{10}\) = 1.5.

Answer:
15/10 = 1.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{15}{10}\).
15/10 = 1.5.

Question 20.
\(\frac{25}{10}\) = 2.5.

Answer:
25/10 = 2.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{25}{10}\).
25/10 = 2.5.

Question 21.
\(\frac{45}{10}\) = 4.5.

Answer:
45/10 = 4.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{45}{10}\).
45/10 = 4.5.

Question 22.
\(\frac{38}{10}\) = 3.8.

Answer:
38/10 = 3.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{38}{10}\).
38/10 = 3.8.

Question 23.
1 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
10/10 = 1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{10}{10}\).
10/10 = 1.

Question 24.
2 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
20/10 = 2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{20}{10}\).
20/10 = 2.

Question 25.
5 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
50/10 = 5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{50}{10}\).
50/10 = 5.

Question 26.
4 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
40/10 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{40}{10}\).
40/10 = 4.

Question 27.
4.1 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
41/10 = 4.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{41}{10}\).
41/10 = 4.1.

Question 28.
4.2 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
42/10 = 4.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{42}{10}\).
42/10 = 4.2.

Question 29.
4.6 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
46/10 = 4.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{46}{10}\).
46/10 = 4.6.

Question 30.
2.6 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
26/10 = 2.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{26}{10}\).
26/10 = 2.6.

Question 31.
3.6 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
36/10 = 3.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{36}{10}\).
36/10 = 3.6.

Question 32.
3.4 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
34/10 = 3.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{34}{10}\).
34/10 = 3.4.

Question 33.
2.3 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
23/10 = 2.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{23}{10}\).
23/10 = 2.3.

Question 34.
4\(\frac{3}{10}\) = 4.3.

Answer:
43/10 = 4.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{43}{10}\).
43/10 = 4.3.

Question 35.
\(\frac{20}{10}\) = 2.

Answer:
20/10 = 2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{20}{10}\).
20/10 = 2.

Question 36.
1.8 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
18/10 = 1.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{18}{10}\).
18/10 = 1.8.

Question 37.
3\(\frac{4}{10}\) = 3.4.

Answer:
34/10 = 3.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{34}{10}\).
34/10 = 3.4.

Question 38.
\(\frac{50}{10}\) = 5.

Answer:
50/10 = 5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{50}{10}\).
50/10 = 5.

Question 39.
4.7 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
47/10 = 4.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{47}{10}\).
47/10 = 4.7.

Question 40.
2\(\frac{8}{10}\) = 2.8.

Answer:
28/10 = 2.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{28}{10}\).
28/10 = 2.8.

Question 41.
\(\frac{30}{10}\) = 3.

Answer:
30/10 = 3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{30}{10}\).
30/10 = 3.

Question 42.
3.2 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
32/10 = 3.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{32}{10}\).
32/10 = 3.2.

Question 43.
\(\frac{20}{10}\) = 2.

Answer:
20/10 = 2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{20}{10}\).
20/10 = 2.

Question 44.
2.1 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
21/10 = 2.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{21}{10}\).
21/10 = 2.1.

B
Write Fractions and Decimals
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Lesson 4 Sprint Answer Key 2

Answer:
1/10 = 0.1, 2/10 = 0.2, 3/10 = 0.3, 7/10 = 0.7, 5/10 = 0.5, 0.2 = 2/10, 0.3 = 3/10, 0.4 = 4/10, 0.8 = 8/10, 0.6 = 6/10, 4/10 = 0.4, 0.9 = 9/10, 6/10 = 0.6, 0.5 = 5/10, 9/10 = 0.9, 10/10 = 1, 11/10 = 1.1, 12/10 = 1.2, 17/10 = 1.7, 27/10 = 2.7, 47/10 = 4.7, 34/10 = 3.4, 1 = 10/10, 2 = 20/10, 4 = 40/10, 3 = 30/10, 3.1 = 31/10, 3.2 = 32/10, 3.6 = 36/10, 1.6 = 16/10, 2.6 = 26/10, 4.2 = 42/10, 2.5 = 25/10, 34/10 = 3.4, 20/10 = 2, 4.6 = 46/10, 24/10 = 2.4, 40/10 = 4, 2.3 = 23/10, 30/10 = 3, 4.1 = 41/10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
write fractions and decimals.
1/10 = 0.1, 2/10 = 0.2, 3/10 = 0.3, 7/10 = 0.7, 5/10 = 0.5, 0.2 = 2/10, 0.3 = 3/10, 0.4 = 4/10, 0.8 = 8/10, 0.6 = 6/10, 4/10 = 0.4, 0.9 = 9/10, 6/10 = 0.6, 0.5 = 5/10, 9/10 = 0.9, 10/10 = 1, 11/10 = 1.1, 12/10 = 1.2, 17/10 = 1.7, 27/10 = 2.7, 47/10 = 4.7, 34/10 = 3.4, 1 = 10/10, 2 = 20/10, 4 = 40/10, 3 = 30/10, 3.1 = 31/10, 3.2 = 32/10, 3.6 = 36/10, 1.6 = 16/10, 2.6 = 26/10, 4.2 = 42/10, 2.5 = 25/10, 34/10 = 3.4, 20/10 = 2, 4.6 = 46/10, 24/10 = 2.4, 40/10 = 4, 2.3 = 23/10, 30/10 = 3, 4.1 = 41/10.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-2

Question 1.
\(\frac{1}{10}\) = 0.1.

Answer:
1/10 = 0.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\).
1/10 = 0.1.

Question 2.
\(\frac{2}{10}\) = 0.2.

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\).
2/10 = 0.2.

Question 3.
\(\frac{3}{10}\) = 0.3.

Answer:
3/10 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\).
3/10 = 0.3.

Question 4.
\(\frac{7}{10}\) = 0.7.

Answer:
7/10 = 0.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\).
7/10 = 0.7.

Question 5.
\(\frac{5}{10}\) = 0.5.

Answer:
5/10 = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\).
5/10 = 0.5.

Question 6.
0.2 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\).
2/10 = 0.2.

Question 7.
0.3 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
3/10 = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\).
3/10 = 0.3.

Question 8.
0.4 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
4/10 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\).
4/10 = 0.4.

Question 9.
0.8 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
8/10 = 0.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\).
8/10 = 0.8.

Question 10.
0.6 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
6/10 = 0.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\).
6/10 = 0.6.

Question 11.
\(\frac{4}{10}\) = 0.4

Answer:
4/10 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\).
4/10 = 0.4.

Question 12.
0.9 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
9/10 = 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\).
9/10 = 0.9.

Question 13.
\(\frac{6}{10}\) = 0.6.

Answer:
6/10 = 0.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\).
6/10 = 0.6.

Question 14.
0.5 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
5/10 = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\).
5/10 = 0.5.

Question 15.
\(\frac{9}{10}\) = 0.9.

Answer:
9/10 = 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\).
9/10 = 0.9.

Question 16.
\(\frac{10}{10}\) =1.

Answer:
10/10 = 1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{10}{10}\).
10/10 = 1.

Question 17.
\(\frac{11}{10}\) = 1.1.

Answer:
11/10 = 1.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{11}{10}\).
11/10 = 1.1.

Question 18.
\(\frac{12}{10}\) = 1.2.

Answer:
12/10 = 1.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{12}{10}\).
12/10 = 1.2.

Question 19.
\(\frac{17}{10}\) = 1.7.

Answer:
17/10 = 1.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{17}{10}\).
17/10 = 1.7.

Question 20.
\(\frac{27}{10}\) = 2.7.

Answer:
27/10 = 2.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{27}{10}\).
27/10 = 2.7.

Question 21.
\(\frac{47}{10}\) = 4.7.

Answer:
47/10 = 4.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{47}{10}\).
47/10 = 4.7.

Question 22.
\(\frac{34}{10}\) = 3.4.

Answer:
34/10 = 3.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{34}{10}\).
34/10 = 3.4.

Question 23.
1 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
10/10 = 1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{10}{10}\).
10/10 = 1.

Question 24.
2 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\).
2/10 = 0.2.

Question 25.
4 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
40/10 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{40}{10}\).
40/10 = 4.

Question 26.
3 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
30/10 = 3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{30}{10}\).
30/10 = 3.

Question 27.
3.1 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
31/10 = 3.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{31}{10}\).
31/10 = 3.1.

Question 28.
3.2 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
32/10 = 3.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{32}{10}\).
32/10 = 3.2.

Question 29.
3.6 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
36/10 = 3.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{36}{10}\).
36/10 = 3.6.

Question 30.
1.6 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
16/10 = 1.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{16}{10}\).
16/10 = 1.6.

Question 31.
2.6 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
26/10 = 2.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{26}{10}\).
26/10 = 2.6.

Question 32.
4.2 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
42/10 = 4.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{42}{10}\).
42/10 = 4.2.

Question 33.
2.5 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
25/10 = 2.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{25}{10}\).
25/10 = 2.5.

Question 34.
3\(\frac{4}{10}\) = 3.4.

Answer:
34/10 = 3.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{34}{10}\).
34/10 = 3.4.

Question 35.
\(\frac{50}{10}\) = 5.

Answer:
50/10 = 5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{50}{10}\).
50/10 = 5.

Question 36.
1.7 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
17/10 = 1.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{17}{10}\).
17/10 = 1.7.

Question 37.
4\(\frac{3}{10}\) = 4.3.

Answer:
43/10 = 4.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{43}{10}\).
43/10 = 4.3.

Question 38.
\(\frac{20}{10}\) = 2.

Answer:
20/10 = 2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{20}{10}\).
20/10 = 2.

Question 39.
4.6 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
46/10 = 4.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{46}{10}\).
46/10 = 4.6.

Question 40.
2\(\frac{4}{10}\) =2.4.

Answer:
24/10 = 2.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{24}{10}\).
24/10 = 2.4.

Question 41.
\(\frac{40}{10}\) = 4.

Answer:
40/10 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{40}{10}\).
40/10 = 4.

Question 42.
2.3 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
23/10 = 2.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{23}{10}\).
23/10 = 2.3.

Question 43.
\(\frac{30}{10}\) = 3.

Answer:
30/10 = 3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{30}{10}\).
30/10 = 3.

Question 44.
4.1 = \(\frac{}{10}\)

Answer:
41/10 = 4.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{41}{10}\).
41/10 = 4.1.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Problem Set Answer Key

Question 1.
a. What is the length of the shaded part of the meter stick in centimeters?
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Problem Set Answer Key 1
b. What fraction of a meter is 1 centimeter?
c. In fraction form, express the length of the shaded portion of the meter stick.
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Problem Set Answer Key 1
d. In decimal form, express the length of the shaded portion of the meter stick.
e. What fraction of a meter is 10 centimeters?

Answer:
a.The length of the shaded part of the meter stick in centimeters = 1cm.
b. 1/10 fraction of a meter is 1 centimeter.
c. The length of the shaded portion of the meter stick = 1/10.
d. decimal form = 0.1.
e. 1/10 fraction of a meter is 10 centimeters.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 meter = 10 centimeters.
a.The length of the shaded part of the meter stick in centimeters = 1cm.
b. 1/10 fraction of a meter is 1 centimeter.
c. The length of the shaded portion of the meter stick = 1/10.
d. decimal form = 0.1.
e. 1/10 fraction of a meter is 10 centimeters.

Question 2.
Fill in the blanks.
a. 1 tenth = __10__ hundredths
b. \(\frac{1}{10}\)m = \(\frac{}{10}\)m
c. \(\frac{2}{10}\)m = \(\frac{20}{}\)m

Answer:
a. 1 tenth = 10 hundredths.
b. 1/10 = 10/10.
c. 2/10 = 20/100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
a. 1 tenth = 10 hundredths.
b. 1/10 = 10/10.
c. 2/10 = 20/100.

Question 3.
Use the model to add the shaded parts as shown. Write a number bond with the total written in decimal form and the parts written as fractions. The first one has been done for you.
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Problem Set Answer Key 3
\(\frac{1}{10}\)m + \(\frac{3}{100}\)m = \(\frac{13}{100}\)m = 0.13m
b. Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Problem Set Answer Key 4

Answer:
0.24 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\)m + \(\frac{4}{100}\)m = \(\frac{24}{100}\)m = 0.24m
2/10 = 0.2.
4/100 = 0.04.
0.2 + 0.04 = 0.24 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-11

c. Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Problem Set Answer Key 5

Answer:
0.38 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\)m + \(\frac{8}{100}\)m = \(\frac{38}{100}\)m = 0.38m
3/10 = 0.3.
8/100 = 0.08.
0.3 + 0.08 = 0.38 m.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-3

Question 4.
On each meter stick, shade in the amount shown. Then, write the equivalent decimal.
a. \(\frac{8}{10}\)m Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Problem Set Answer Key 6

Answer:
0.84 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\)m + \(\frac{4}{100}\)m = \(\frac{84}{100}\)m = 0.84m
8/10 = 0.8.
4/100 = 0.04.
0.8 + 0.04 = 0.84 m

b. \(\frac{7}{100}\)m Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Problem Set Answer Key 7

Answer:
0.17 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)m + \(\frac{7}{100}\)m = \(\frac{17}{100}\)m = 0.17m
1/10 = 0.1.
7/100 = 0.07.
0.1 + 0.07 = 0.17 m

c. \(\frac{19}{100}\)m Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Problem Set Answer Key 8

Answer:
0.19 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)m + \(\frac{9}{100}\)m = \(\frac{19}{100}\)m = 0.19m
1/10 = 0.1.
9/100 = 0.09.
0.1 + 0.09 = 0.19 m.

Question 5.
Draw a number bond, pulling out the tenths from the hundredths as in Problem 3. Write the total as the equivalent decimal.
a. \(\frac{19}{100}\)m
b. \(\frac{28}{100}\)m
c. \(\frac{77}{100}\) m
d. \(\frac{94}{100}\)m

Answer:
a. 0.19 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)m + \(\frac{9}{100}\)m = \(\frac{19}{100}\)m = 0.19m
1/10 = 0.1.
9/100 = 0.09.
0.1 + 0.09 = 0.19 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-12

Answer:
b. 0.28 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\)m + \(\frac{8}{100}\)m = \(\frac{28}{100}\)m = 0.28m
2/10 = 0.2.
8/100 = 0.08.
0.2 + 0.08 = 0.28 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-13

Answer:
c. 0.77 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\)m + \(\frac{7}{100}\)m = \(\frac{77}{100}\)m = 0.77m
7/10 = 0.7.
7/100 = 0.07.
0.7 + 0.07 = 0.77 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-14

Answer:
0.94 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{9}{10}\)m + \(\frac{4}{100}\)m = \(\frac{94}{100}\)m = 0.94m
9/10 = 0.9.
4/100 = 0.04.
0.9 + 0.04 = 0.94 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-15

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Shade in the amount shown. Then, write the equivalent decimal.
\(\frac{6}{10}\)m
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 4 Exit Ticket Answer Key 1

Answer:
0.6 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\)m  = 0.6m
6/10 = 0.6.

Question 2.
Draw a number bond, pulling out the tenths from the hundredths. Write the total as the equivalent decimal.
a. \(\frac{62}{100}\)m
b. \(\frac{27}{100}\)

Answer:
a.0.62 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{6}{10}\)m + \(\frac{2}{100}\)m = \(\frac{62}{100}\)m = 0.62m
6/10 = 0.6.
2/100 = 0.02.
0.6 + 0.02 = 0.62 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-16

Answer:
b.0.27 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\)m + \(\frac{7}{100}\)m = \(\frac{27}{100}\)m = 0.27m
2/10 = 0.2.
7/100 = 0.07.
0.2 + 0.07 = 0.27 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-17

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Homework Answer Key

Question 1.
a. What is the length of the shaded part of the meter stick in centimeters?
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Homework Answer Key 1
b. What fraction of a meter is 3 centimeters?
c. In fraction form, express the length of the shaded portion of the meter stick.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Homework Answer Key 2
d. In decimal form, express the length of the shaded portion of the meter stick.
e. What fraction of a meter is 30 centimeters?

Answer:
a.The length of the shaded part of the meter stick in centimeters = 3cm.
b. 1/30 fraction of a meter is 3 centimeters.
c. The length of the shaded portion of the meter stick = 1/30.
d. decimal form = 0.03.
e. 1/30 fraction of a meter is 30 centimeters.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 meter = 100 centimeters.
a.The length of the shaded part of the meter stick in centimeters = 3cm.
b. 1/30 fraction of a meter is 3 centimeters.
c. The length of the shaded portion of the meter stick = 1/30.
d. decimal form = 0.03.
e. 1/30 fraction of a meter is 30 centimeters.

Question 2.
Fill in the blanks.
a. 5 tenths = __50__ hundredths
b. \(\frac{5}{10}\)m = \(\frac{}{100}\)m
c. \(\frac{4}{10}\)m = \(\frac{40}{}\) m

Answer:
a. 5 tenth = 50 hundredths.
b. 5/10 = 50/100.
c. 4/10 = 40/100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
a. 5 tenth = 50 hundredths.
b. 5/10 = 50/10.
c. 4/10 = 40/100.

Question 3.
Use the model to add the shaded parts as shown. Write a number bond with the total written in decimal form and the parts written as fractions. The first one has been done for you.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Homework Answer Key 3
\(\frac{1}{10}\) m + \(\frac{3}{100}\) m = \(\frac{13}{100}\) m = 0.13 m
b. Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Homework Answer Key 4

Answer:
0.38 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\)m + \(\frac{8}{100}\)m = \(\frac{38}{100}\)m = 0.38m
3/10 = 0.3.
8/100 = 0.08.
0.3 + 0.08 = 0.38 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-3
c. Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Homework Answer Key 5

Answer:
0.46 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\)m + \(\frac{6}{100}\)m = \(\frac{46}{100}\)m = 0.46m
4/10 = 0.4.
6/100 = 0.06.
0.4 + 0.06 = 0.46 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-4

Question 4.
On each meter stick, shade in the amount shown. Then, write the equivalent decimal.
a. \(\frac{9}{10}\) m Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Homework Answer Key 6
b. \(\frac{15}{100}\) m Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Homework Answer Key 7

Answer:
0.15 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{1}{10}\)m + \(\frac{5}{100}\)m = \(\frac{15}{100}\)m = 0.15m
1/10 = 0.1.
5/100 = 0.05.
0.1 + 0.05 = 0.15 m

Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-5
c. \(\frac{41}{100}\) m Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Homework Answer Key 8

Answer:
0.41 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\)m + \(\frac{1}{100}\)m = \(\frac{41}{100}\)m = 0.41m
4/10 = 0.4.
1/100 = 0.01.
0.4 + 0.01 = 0.41 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-6

Question 5.
Draw a number bond, pulling out the tenths from the hundredths, as in Problem 3 of the Homework. Write the total as the equivalent decimal.
a. \(\frac{23}{100}\)m
b. \(\frac{38}{100}\)m
c. \(\frac{82}{100}\)m
d. \(\frac{76}{100}\)m

Answer:
a.0.23 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\)m + \(\frac{3}{100}\)m = \(\frac{23}{100}\)m = 0.23m
2/10 = 0.2.
3/100 = 0.03.
0.2 + 0.03 = 0.23 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-7

Answer:
b. 0.38 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{10}\)m + \(\frac{8}{100}\)m = \(\frac{38}{100}\)m = 0.38m
3/10 = 0.3.
8/100 = 0.08.
0.3 + 0.08 = 0.38 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-8

Answer:
c. 0.82 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\)m + \(\frac{2}{100}\)m = \(\frac{82}{100}\)m = 0.82m
8/10 = 0.8.
2/100 = 0.02.
0.8 + 0.02 = 0.82 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-9

Answer:
d. 0.76 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{7}{10}\)m + \(\frac{6}{100}\)m = \(\frac{76}{100}\)m = 0.76m
7/10 = 0.7.
6/100 = 0.06.
0.7 + 0.06 = 0.76 m
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-4-Answer Key-10

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 3 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 3 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 3 Problem Set Answer Key

Question 1.
Circle groups of tenths to make as many ones as possible.
a. How many tenths in all?
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 3 Problem Set Answer Key 1
There are ____2_____ tenths.
Write and draw the same number using ones and tenths.
Decimal Form: ____2.8____
How much more is needed to get to 3? ____2 tenths_____

Answer:
There are 3 tenths.
decimal form = 1.8.
the more is needed to get to 3 = 2 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
There are 3 tenths.
decimal form = 1.8.
the more is needed to get to 3 = 2 tenths.

Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-1

b. How many tenths in all?
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 3 Problem Set Answer Key 2
There are ___3______ tenths.
Write and draw the same number using ones and tenths.
Decimal Form: ___3.3______
How much more is needed to get to 4? __7 tenths_______

Answer:
There are 3 tenths.
decimal form = 3.3.
the more is needed to get to 4 = 7 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
There are 3 tenths.
decimal form = 3.3.
the more is needed to get to 4 = 7 tenths.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-2

Question 2.
Draw disks to represent each number using tens, ones, and tenths. Then, show the expanded form of the number in fraction form and decimal form as shown. The first one has been completed for you.
a. 4 tens 2 ones 6 tenths
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 3 Problem Set Answer Key 3
Fraction Expanded Form
(4 × 10) + (2 × 1) + (6 × \(\frac{1}{10}\)) = 42\(\frac{6}{10}\)
Decimal Expanded Form
(4 × 10) + (2 × 1) + (6 × 0.1) = 42.6

b. 1 ten 7 ones 5 tenths
Answer:
17.5

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Fraction Expanded Form
(1 × 10) + (7 × 1) + (5 × \(\frac{1}{10}\)) = 17\(\frac{5}{10}\)
Decimal Expanded Form
(1 × 10) + (7 × 1) + (1 × 0.5) = 17.5.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-3

c. 2 tens 3 ones 2 tenths

Answer:
23.2

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Fraction Expanded Form
(2 × 10) + (3 × 1) + (2 × \(\frac{1}{10}\)) = 23\(\frac{2}{10}\)
Decimal Expanded Form
(2 × 10) + (3 × 1) + (1 × 0.2) = 23.2.
20 +3 + 0.2 = 23.2
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-4

d. 7 tens 4 ones 7 tenths

Answer:
74.7

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Fraction Expanded Form
(7 × 10) + (4 × 1) + (7 × \(\frac{1}{10}\)) = 74\(\frac{7}{10}\)
Decimal Expanded Form
(7 × 10) + (4 × 1) + (1 × 0.7) = 74.7.
70 + 4 + 0.7 = 74.7
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-5

Question 3.
Complete the chart.
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 3 Problem Set Answer Key 4

Answer:
a.decimal form = 3.9.
mixed number = 3(9/10).
expanded form = (3 x 10) + (9 x 1) + (3 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
decimal form = 3.9.
mixed number = 3(9/10).
expanded form = (3 x 10) + (9 x 1) + (3 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.1.

Answer:
b.decimal form = 17.5.
mixed number = 17(5/10).
expanded form = (17 x 10) + (5 x 1) + (17 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
decimal form = 17.5.
mixed number = 17(5/10).
expanded form = (17 x 10) + (5 x 1) + (17 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.5.

Answer:
c.decimal form = 7.4.
mixed number = 7(4/10).
expanded form = (7 x 10) + (4 x 1) + (7 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
decimal form = 7.4.
mixed number = 7(4/10).
expanded form = (7 x 10) + (4 x 1) + (7 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.6.

Answer:
d.decimal form = 22.2.
mixed number = 22(2/10).
expanded form = (22 x 10) + (2 x 1) + (22 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
decimal form = 22.2.
mixed number = 22(2/10).
expanded form = (22 x 10) + (2 x 1) + (22 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.8.

Answer:
e.decimal form = 8.1.
mixed number = 8(1/10).
expanded form = (8 x 10) + (1 x 1) + (8 x 1/10).
how much to get to the next one = 8.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
decimal form = 8.1.
mixed number = 8(1/10).
expanded form = (8 x 10) + (1 x 1) + (8 x 1/10).
how much to get to the next one = 8.1.

Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-12

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 3 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Circle groups of tenths to make as many ones as possible.
How many tenths in all?
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 3 Exit Ticket Answer Key 1
There are ____1_____ tenths.
Write and draw the same number using ones and tenths.
Decimal Form: ___1.8______
How much more is needed to get to 2? ___2 tenths______

Answer:
There is 1 tenth.
decimal form = 1.8.
the more is needed to get to 2 = 2 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
There is 1 tenth.
decimal form = 1.8.
the more is needed to get to 2 = 2 tenths.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-6

Question 2.
Complete the chart.

Answer:
a.decimal form = 12.9.
mixed number = 12(9/10).
expanded form = (12 x 10) + (9 x 1) + (12 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
decimal form = 12.9.
mixed number = 12(9/10).
expanded form = (12 x 10) + (9 x 1) + (12 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.1.

Answer:
b.decimal form = 70.7.
mixed number = 70(7/10).
expanded form = (70 x 10) + (7 x 1) + (70 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
decimal form = 70.7.
mixed number = 70(7/10).
expanded form = (70 x 10) + (7 x 1) + (70 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.3.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 3 Homework Answer Key

Question 1.
Circle groups of tenths to make as many ones as possible.
a. How many tenths in all?
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 3 Homework Answer Key 1
There are ____1_____ tenths.
Write and draw the same number using ones and tenths.
Decimal Form: _____1.4____
How much more is needed to get to 2? ___6 tenths_____

Answer:
There is 1 tenth.
decimal form = 1.4.
the more is needed to get to 2 = 6 tenths.

Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-7

Explanation:
In the above-given question,
given that,
There is 1 tenth.
decimal form = 1.4.
the more is needed to get to 2 = 6 tenths.

b. How many tenths in all?
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 3 Homework Answer Key 2
There are ____2_____ tenths.
Write and draw the same number using ones and tenths.
Decimal Form: ____2.5_____
How much more is needed to get to 3? __5 tenths_____

Answer:
There are 2 tenths.
decimal form = 2.5.
the more is needed to get to 3 = 5 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
There are 2 tenths.
decimal form = 2.5.
the more is needed to get to 3 = 5 tenths.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-8

Question 2.
Draw disks to represent each number using tens, ones, and tenths. Then, show the expanded form of the number in fraction form and decimal form as shown. The first one has been completed for you.
a. 3 tens 4 ones 3 tenths
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 3 Homework Answer Key 3
Fraction Expanded Form
(3 × 10)+ (4 × 1) + (3 × \(\frac{1}{10}\)) = 34\(\frac{3}{10}\)

Decimal Expanded Form
(3 × 10) + (4 × 1) + (3 × 0.1) = 34.3

Answer:
34.3

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Fraction Expanded Form
(3 × 10) + (4 × 1) + (3 × \(\frac{1}{10}\)) = 34\(\frac{3}{10}\)
Decimal Expanded Form
(3 × 10) + (4 × 1) + (3 × 0.1) = 34.3.
30 + 4 + 0.3 = 34.3

b. 5 tens 3 ones 7 tenths

Answer:
53.7

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Fraction Expanded Form
(5 × 10) + (3 × 1) + (7 × \(\frac{1}{10}\)) = 534\(\frac{7}{10}\)
Decimal Expanded Form
(5 × 10) + (3 × 1) + (1 × 0.7) = 53.7.
50 + 3 + 0.7 = 53.7
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-9

c. 3 tens 2 ones 3 tenths

Answer:
32.3

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Fraction Expanded Form
(3 × 10) + (2 × 1) + (3 × \(\frac{1}{10}\)) = 32\(\frac{3}{10}\)
Decimal Expanded Form
(3 × 10) + (2 × 1) + (1 × 0.3) = 32.3.
30 + 2 + 0.3 = 32.3
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-10

d. 8 tens 4 ones 8 tenths

Answer:
84.8

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Fraction Expanded Form
(8 × 10) + (4 × 1) + (8 × \(\frac{1}{10}\)) = 84\(\frac{8}{10}\)
Decimal Expanded Form
(8 × 10) + (4 × 1) + (1 × 0.8) = 84.8.
80 + 4 + 0.8 = 84.8
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-11

Question 3.
Complete the chart.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 3 Homework Answer Key 4

Answer:
a.decimal form = 4.6.
mixed number = 4(6/10).
expanded form = (4 x 10) + (6 x 1) + (4 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
decimal form = 4.6.
mixed number = 4(6/10).
expanded form = (4 x 10) + (6 x 1) + (4 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.4.

Answer:
b.decimal form = 24.5.
mixed number = 24(5/10).
expanded form = (24 x 10) + (5 x 1) + (24 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
decimal form = 24.5.
mixed number = 24(5/10).
expanded form = (24 x 10) + (5 x 1) + (24 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.5.

Answer:
c.decimal form = 6.3.
mixed number = 6(3/10).
expanded form = (6 x 10) + (3 x 1) + (6 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
decimal form = 6.3.
mixed number = 6(3/10).
expanded form = (6 x 10) + (3 x 1) + (6 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.7.

Answer:
d.decimal form = 71.3.
mixed number = 71(3/10).
expanded form = (71 x 10) + (3 x 1) + (71 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
decimal form = 71.3.
mixed number = 71(3/10).
expanded form = (71 x 10) + (3 x 1) + (71 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.7.

Answer:
e.decimal form = 9.9.
mixed number = 9(9/10).
expanded form = (9 x 10) + (9 x 1) + (9 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
decimal form = 9.9.
mixed number = 9(9/10).
expanded form = (9 x 10) + (9 x 1) + (9 x 1/10).
how much to get to the next one = 0.1.

Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-3-Answer Key-13

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 2 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Problem Set Answer Key

Question 1.
For each length given below, draw a line segment to match. Express each measurement as an equivalent mixed number.
a. 2.6 cm
b. 3.4 cm
c. 3.7 cm
d. 4.2 cm
e. 2.5 cm

Answer:
a. decimal form = 2.6.
equivalent mixed number = 2 x 10/ 6 x 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.6 = 2 x 6/10.
2 x 10/ 6 x 10 = 2/6.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-1

b.decimal form = 3.4.
equivalent mixed number = 3 x 10/ 4 x 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.4 = 3 x 4/10.
3 x 10/ 4 x 10 = 3/4.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-2

c.decimal form = 3.7.
equivalent mixed number = 3 x 10/ 7 x 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.7 = 3 x 7/10.
3 x 10/ 7 x 10 = 3/7.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-3

d.decimal form = 4.2.
equivalent mixed number = 4 x 10/ 2 x 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4.2 = 4 x 2/10.
4 x 10/ 2 x 10 = 4/2.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-4

e.decimal form = 2.5.
equivalent mixed number = 2 x 10/ 5 x 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.5 = 2 x 5/10.
2 x 10/ 5 x 10 = 2/5.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-5

Question 2.
Write the following as equivalent decimals. Then, model and rename the number as shown below.
a. 2 ones and 6 tenths = ___2.6_______
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Problem Set Answer Key 1
2\(\frac{6}{10}\) = 2 + \(\frac{6}{10}\) = 2 + 0.6 = 2.6

Answer:
2 + 0.6 = 2.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 ones and 6 tenths.
2\(\frac{6}{10}\).
2 + \(\frac{6}{10}\).
2 + 0.6 = 2.6
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-6

b. 4 ones and 2 tenths = ____4.2______
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Problem Set Answer Key 2

Answer:
4 + 0.2 = 4.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 ones and 2 tenths.
4\(\frac{2}{10}\).
4 + \(\frac{2}{10}\).
4 + 0.2 = 4.2.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-7

c. 3\(\frac{4}{10}\) = ___3.4_____
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Problem Set Answer Key 3

Answer:
3 + 0.4 = 3.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 ones and 4 tenths.
3\(\frac{4}{10}\).
3 + \(\frac{4}{10}\).
3 + 0.4 = 3.4.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-8

d. 2\(\frac{5}{10}\) = ____2.5_____
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Problem Set Answer Key 4

How much more is needed to get to 5? _____2.5____________

Answer:
2 + 0.5 = 2.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 ones and 5 tenths.
2\(\frac{5}{10}\).
2 + \(\frac{5}{10}\).
2 + 0.5 = 2.5.
2.5 + 2.5 = 5.0
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-9

e. \(\frac{37}{10}\) = ___3.7______
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Problem Set Answer Key 5
How much more is needed to get to 5? _____1.3____________

Answer:
37/10 = 3.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0 ones and 37 tenths.
0\(\frac{37}{10}\).
0 + \(\frac{37}{10}\).
0 + 3.7 = 3.7.
3.7 + 1.3 = 5.0
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-10

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
For the length given below, draw a line segment to match. Express the measurement as an equivalent mixed number.
4.8 cm

Answer:
decimal form = 4.8.
equivalent mixed number = 4 x 10/ 8 x 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4.8 = 4 x 8/10.
4 x 10/ 8 x 10 = 4/8.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-11

Question 2.
Write the following in decimal form and as a mixed number. Shade the area model to match.
a. 3 ones and 7 tenths = _____3.7_____ = __3 x 7/10.________
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 2 Exit Ticket Answer Key 1

Answer:
3 + 0.7 = 3.7 = 3 x 7/10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 ones and 7 tenths.
3\(\frac{7}{10}\).
3 + \(\frac{7}{10}\).
3 + 0.7 = 3.7.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-12

b. \(\frac{24}{10}\) = ___2.4_____ = ___24/10____
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 2 Exit Ticket Answer Key 2

How much more is needed to get to 5? _______2.6__________

Answer:
0 + 2.4 = 2.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0 ones and 24 tenths.
0\(\frac{24}{10}\).
0 + \(\frac{24}{10}\).
0 + 2.4 = 2.4.
2.4 + 2.6 = 5.0
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-13

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Homework Answer Key

Question 1.
For each length given below, draw a line segment to match. Express each measurement as an equivalent mixed number.
a. 2.6 cm
b. 3.5 cm
c. 1.7 cm
d. 4.3 cm
e. 2.2 cm

Answer:
a. decimal form = 2.6.
equivalent mixed number = 2 x 10/ 6 x 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.6 = 2 x 6/10.
2 x 10/ 6 x 10 = 2/6.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-14

Answer:
b. decimal form = 3.5.
equivalent mixed number = 3 x 10/ 5 x 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.5 = 3 x 5/10.
3 x 10/ 5 x 10 = 3/5.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-15

Answer:
c. decimal form = 1.7.
equivalent mixed number = 1 x 10/ 7 x 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.7 = 1 x 7/10.
1 x 10/ 7 x 10 = 1/7.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-16

Answer:
d. decimal form = 4.3.
equivalent mixed number = 4 x 10/ 3 x 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4.3 = 4 x 3/10.
4 x 10/ 3 x 10 = 4/3.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-17

Answer:
e. decimal form = 2.2.
equivalent mixed number = 2 x 10/ 2 x 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.2 = 2 x 2/10.
2 x 10/ 2 x 10 = 2/2.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-18

Question 2.
Write the following in decimal form. Then, model and rename the number as shown below.
a. 2 ones and 4 tenths = ____2.4______
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Homework Answer Key 1
2\(\frac{4}{10}\) = 2 + \(\frac{4}{10}\) = 2 + 0.4 = 2.4

Answer:
2 + 0.4 = 2.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 ones and 4 tenths.
2\(\frac{4}{10}\).
2 + \(\frac{4}{10}\).
2 + 0.4 = 2.4.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-19

b. 3 ones and 8 tenths = ___3.8_______
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Homework Answer Key 2

Answer:
3 + 0.8 = 3.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 ones and 8 tenths.
3\(\frac{8}{10}\).
3 + \(\frac{8}{10}\).
3 + 0.8 = 3.8.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-20

c. 4\(\frac{1}{10}\) = ___4.1______
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Homework Answer Key 3

Answer:
4 + 0.1 = 4.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 ones and 1 tenths.
4\(\frac{1}{10}\).
4 + \(\frac{1}{10}\).
4 + 0.1 = 4.1.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-21

d. 1\(\frac{4}{10}\) = ___1.4____
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Homework Answer Key 4
How much more is needed to get to 5? ______3.6___________

Answer:
1 + 0.4 = 1.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 one and 4 tenths.
1\(\frac{4}{10}\).
1 + \(\frac{4}{10}\).
1 + 0.4 = 1.4.
1.4 + 3.6 = 5.0
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-22

e. \(\frac{33}{10}\) = ___3.3______
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 2 Homework Answer Key 5
How much more is needed to get to 5? ___1.7______________

Answer:
0 + 3.3 = 3.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0 ones and 33 tenths.
0\(\frac{33}{10}\).
0 + \(\frac{33}{10}\).
0 + 3.3 = 3.3.
3.3 + 1.7 = 5.0.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-2-Answer Key-23

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 1 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Sprint Answer Key

A
Divide by 10
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Lesson 1 Sprint Answer Key 1

Answer:
20/10 = 2, 30/10 = 3, 40/10 = 4, 80/10 = 8, 50/10 = 5, 90/10 = 9, 70/10 =7, 60/10 = 6, 10/10 = 1,100/10 =10, 20/10 = 2,120/10 = 12, 50/10 =5, 150/10 = 15, 80/10 = 8, 180/10 =18, 280/10 =28, 380/10 =38, 680/10 = 68, 640/10 = 64, 870/10 = 87, 430/10 = 43, 50/10 =5, 850/10 = 85, 1850/10 = 185, 70/10 =7, 270/10 = 27, 4270/10 =427, 90/10 = 9, 590/10 = 59, 7590/10 = 759, 120/10 = 12, 1200/10 = 120, 2000/10 = 200, 240/10 = 24, 2400/10 = 240, 4000/10 = 400, 690/10 = 69, 9000/10 = 900, 940/10 = 94, 5280/10 = 528, 6700/10 = 670, 7000/10 = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide the numbers by 10.
20/10 = 2, 30/10 = 3, 40/10 = 4, 80/10 = 8, 50/10 = 5, 90/10 = 9, 70/10 =7, 60/10 = 6, 10/10 = 1,100/10 =10, 20/10 = 2,120/10 = 12, 50/10 =5, 150/10 = 15, 80/10 = 8, 180/10 =18, 280/10 =28, 380/10 =38, 680/10 = 68, 640/10 = 64, 870/10 = 87, 430/10 = 43, 50/10 =5, 850/10 = 85, 1850/10 = 185, 70/10 =7, 270/10 = 27, 4270/10 =427, 90/10 = 9, 590/10 = 59, 7590/10 = 759, 120/10 = 12, 1200/10 = 120, 2000/10 = 200, 240/10 = 24, 2400/10 = 240, 4000/10 = 400, 690/10 = 69, 9000/10 = 900, 940/10 = 94, 5280/10 = 528, 6700/10 = 670, 7000/10 = 700.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-1-Answer Key-1

Question 1.
20 ÷ 10 = 2

Answer:
20/10 = 2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
20 / 10 = 2.
zero gets canceled on both sides.
20/10 = 2.

Question 2.
30 ÷ 10 = 3

Answer:
30/10 = 3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
30 / 10 = 3.
zero gets canceled on both sides.
30/10 = 3.

Question 3.
40 ÷ 10 = 4

Answer:
40/10 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
40 / 10 = 4.
zero gets canceled on both sides.
40/10 = 4.

Question 4.
80 ÷ 10 = 8

Answer:
80/10 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
80 / 10 = 8.
zero gets canceled on both sides.
80/10 = 8.

Question 5.
50 ÷ 10 = 5

Answer:
50/10 = 5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
50 / 10 = 5.
zero gets canceled on both sides.
50/10 = 5.

Question 6.
90 ÷ 10 = 9

Answer:
90/10 = 9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
90 / 10 = 9.
zero gets canceled on both sides.
90/10 = 9.

Question 7.
70 ÷ 10 = 7.

Answer:
70/10 = 7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
70 / 10 = 7.
zero gets canceled on both sides.
70/10 = 7.

Question 8.
60 ÷ 10 = 6

Answer:
60/10 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
60 / 10 = 6.
zero gets canceled on both sides.
60/10 = 6.

Question 9.
10 ÷ 10 = 1

Answer:
10/10 = 1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
10 / 10 = 1.
zero gets canceled on both sides.
10/10 = 1.

Question 10.
100 ÷ 10 = 10

Answer:
100/10 = 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
100 / 10 = 10.
zero gets canceled on both sides.
100/10 = 10.

Question 11.
20 ÷ 10 = 2

Answer:
20/10 = 2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
20 / 10 = 2.
zero gets canceled on both sides.
20/10 = 2.

Question 12.
120 ÷ 10 = 12

Answer:
120/10 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
120 / 10 = 12.
zero gets canceled on both sides.
120/10 = 12.

Question 13.
50 ÷ 10 = 5

Answer:
50/10 = 5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
50 / 10 = 5.
zero gets canceled on both sides.
50/10 = 5.

Question 14.
150 ÷ 10 = 15

Answer:
150/10 = 15.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
150 / 10 = 15.
zero gets canceled on both sides.
150/10 = 15.

Question 15.
80 ÷ 10 = 8

Answer:
80/10 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
80 / 10 = 8.
zero gets canceled on both sides.
80/10 = 8.

Question 16.
180 ÷ 10 = 18

Answer:
180/10 = 18.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
180 / 10 = 18.
zero gets canceled on both sides.
180/10 = 18.

Question 17.
280 ÷ 10 = 28

Answer:
280/10 = 28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
280 / 10 = 28.
zero gets canceled on both sides.
280/10 = 28.

Question 18.
380 ÷ 10 = 38

Answer:
380/10 = 38.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
380 / 10 = 38.
zero gets canceled on both sides.
380/10 = 38.

Question 19.
680 ÷ 10 = 68

Answer:
680/10 = 68.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
680 / 10 = 68.
zero gets canceled on both sides.
680/10 = 68.

Question 20.
640 ÷ 10 = 64

Answer:
640/10 = 64.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
640 / 10 = 64.
zero gets canceled on both sides.
640/10 = 64.

Question 21.
870 ÷ 10 = 87

Answer:
870/10 = 87.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
870 / 10 = 87.
zero gets canceled on both sides.
870/10 = 87.

Question 22.
430 ÷ 10 = 43

Answer:
430/10 = 43.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
430 / 10 = 43.
zero gets canceled on both sides.
430/10 = 43.

Question 23.
50 ÷ 10 = 5.

Answer:
50/10 = 5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
50 / 10 = 5.
zero gets canceled on both sides.
50/10 = 5.

Question 24.
850 ÷ 10 = 85

Answer:
850/10 = 85.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
850 / 10 = 85.
zero gets canceled on both sides.
850/10 = 85.

Question 25.
1,850 ÷ 10 = 185

Answer:
1850/10 = 185.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
1850 / 10 = 185.
zero gets canceled on both sides.
1850/10 = 185.

Question 26.
70 ÷ 10 = 7

Answer:
70/10 = 7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
70 / 10 = 7.
zero gets canceled on both sides.
70/10 = 7.

Question 27.
270 ÷ 10 = 27

Answer:
270/10 = 27.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
270 / 10 = 27.
zero gets canceled on both sides.
270/10 = 27.

Question 28.
4,270 ÷ 10 = 427

Answer:
4270/10 = 427.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
4270 / 10 = 427.
zero gets canceled on both sides.
4270/10 = 427.

Question 29.
90 ÷ 10 = 9

Answer:
90/10 = 9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
90 / 10 = 9.
zero gets canceled on both sides.
90/10 = 9.

Question 30.
590 ÷ 10 = 59

Answer:
590/10 = 59.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
590 / 10 = 59.
zero gets canceled on both sides.
590/10 = 59.

Question 31.
7,590 ÷ 10 = 759

Answer:
7590/10 = 759.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
7590 / 10 = 759.
zero gets canceled on both sides.
7590/10 = 759.

Question 32.
120 ÷ 10 = 12

Answer:
120/10 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
120 / 10 = 12.
zero gets canceled on both sides.
120/10 = 12.

Question 33.
1,200 ÷ 10 = 120

Answer:
1200/10 = 120.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
1200 / 10 = 120.
zero gets canceled on both sides.
1200/10 = 120.

Question 34.
2,000 ÷ 10 = 200

Answer:
2000/10 = 200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
2000 / 10 = 200.
zero gets canceled on both sides.
2000/10 = 200.

Question 35.
240 ÷ 10 = 24

Answer:
240/10 = 24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
240 / 10 = 24.
zero gets canceled on both sides.
240/10 = 24.

Question 36.
2,400 ÷ 10 = 240

Answer:
2400/10 = 240.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
2400 / 10 = 240.
zero gets canceled on both sides.
2400/10 = 240.

Question 37.
4,000 ÷ 10 = 400

Answer:
4000/10 = 400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
4000 / 10 = 400.
zero gets canceled on both sides.
4000/10 = 400.

Question 38.
690 ÷ 10 = 69

Answer:
690/10 = 69.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
690 / 10 = 69.
zero gets canceled on both sides.
690/10 = 69.

Question 39.
6,900 ÷ 10 = 690

Answer:
6900/10 = 690.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
6900 / 10 = 690.
zero gets canceled on both sides.
6900/10 = 690.

Question 40.
9,000 ÷ 10 = 900

Answer:
9000/10 = 900.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
9000 / 10 = 900.
zero gets canceled on both sides.
9000/10 = 900.

Question 41.
940 ÷ 10 = 94

Answer:
940/10 = 94.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
940 / 10 = 94.
zero gets canceled on both sides.
940/10 = 94.

Question 42.
5,280 ÷ 10 = 528

Answer:
5280/10 = 528.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
5280 / 10 = 528.
zero gets canceled on both sides.
5280/10 = 528.

Question 43.
6,700 ÷ 10 = 670

Answer:
6700/10 = 670.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
6700 / 10 = 670.
zero gets canceled on both sides.
6700/10 = 670.

Question 44.
7,000 ÷ 10 =

Answer:
7000/10 = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
7000 / 10 = 700.
zero gets canceled on both sides.
7000/10 = 700.

Divide by 10
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Lesson 1 Sprint Answer Key 2

Answer:
10/10 = 1, 20/10 = 2, 30/10 = 3, 70/10 = 7, 40/10 = 4, 80/10 = 8, 60/10 = 6, 50/10 = 5, 90/10 = 9, 100/10 = 10, 30/10 = 3, 130/10 = 13, 60/10 = 6, 160/10 = 16, 90/10 = 9, 190/10 = 19, 290/10 = 29, 390/10 = 39, 690/10 = 69, 650/10 = 65, 860/10 = 86, 420/10 = 42, 40/10 = 4, 840/10 = 84, 1840/10 = 184, 80/10 = 8, 280/10 = 28, 4280/10 = 428, 60/10 = 6, 560/10 = 56, 7560/10 = 756, 130/10 = 13, 1300/10 = 130, 3000/10 = 300, 250/10 = 25, 2500/10 = 25, 5000/10 = 500, 740/10 = 74, 7400/10 = 740, 4000/10 = 400, 910/10 = 91, 5820/10 = 582, 7600/10 = 760, 6000/10 = 600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide the number by 10.
10/10 = 1, 20/10 = 2, 30/10 = 3, 70/10 = 7, 40/10 = 4, 80/10 = 8, 60/10 = 6, 50/10 = 5, 90/10 = 9, 100/10 = 10, 30/10 = 3, 130/10 = 13, 60/10 = 6, 160/10 = 16, 90/10 = 9, 190/10 = 19, 290/10 = 29, 390/10 = 39, 690/10 = 69, 650/10 = 65, 860/10 = 86, 420/10 = 42, 40/10 = 4, 840/10 = 84, 1840/10 = 184, 80/10 = 8, 280/10 = 28, 4280/10 = 428, 60/10 = 6, 560/10 = 56, 7560/10 = 756, 130/10 = 13, 1300/10 = 130, 3000/10 = 300, 250/10 = 25, 2500/10 = 25, 5000/10 = 500, 740/10 = 74, 7400/10 = 740, 4000/10 = 400, 910/10 = 91, 5820/10 = 582, 7600/10 = 760, 6000/10 = 600.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-1-Answer Key-2

Question 1.
10 ÷ 10 = 1

Answer:
10/10 = 1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
10 / 10 = 1.
zero gets canceled on both sides.
10/10 = 1.

Question 2.
20 ÷ 10 = 2

Answer:
20/10 = 2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
20 / 10 = 2.
zero gets canceled on both sides.
20/10 = 2.

Question 3.
30 ÷ 10 = 3

Answer:
30/10 = 3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
30 / 10 = 3.
zero gets canceled on both sides.
30/10 = 3.

Question 4.
70 ÷ 10 = 7

Answer:
70/10 = 7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
70 / 10 = 7.
zero gets canceled on both sides.
70/10 = 7.

Question 5.
40 ÷ 10 = 4

Answer:
40/10 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
40 / 10 = 4.
zero gets canceled on both sides.
40/10 = 4.

Question 6.
80 ÷ 10 = 8

Answer:
80/10 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
80 / 10 = 8.
zero gets canceled on both sides.
80/10 = 8.

Question 7.
60 ÷ 10 = 6

Answer:
60/10 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
60 / 10 = 6.
zero gets canceled on both sides.
60/10 = 6.

Question 8.
50 ÷ 10 = 5

Answer:
50/10 = 5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
50 / 10 = 5.
zero gets canceled on both sides.
50/10 = 5.

Question 9.
90 ÷ 10 = 9

Answer:
90/10 = 9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
90 / 10 = 9.
zero gets canceled on both sides.
90/10 = 9.

Question 10.
100 ÷ 10 = 10

Answer:
100/10 = 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
100/ 10 = 10.
zero gets canceled on both sides.
100/10 = 10.

Question 11.
30 ÷ 10 = 3

Answer:
30/10 = 3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
30 / 10 = 3.
zero gets canceled on both sides.
30/10 = 3.

Question 12.
130 ÷ 10 = 13

Answer:
130/10 = 13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
130 / 10 = 13.
zero gets canceled on both sides.
130/10 = 13.

Question 13.
60 ÷ 10 = 6

Answer:
60/10 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
60 / 10 = 6.
zero gets canceled on both sides.
60/10 = 6.

Question 14.
160 ÷ 10 = 16

Answer:
160/10 = 16.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
160 / 10 = 16.
zero gets canceled on both sides.
160/10 = 16.

Question 15.
90 ÷ 10 = 9

Answer:
90/10 = 9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
90 / 10 = 9.
zero gets canceled on both sides.
90/10 = 9.

Question 16.
190 ÷ 10 = 19

Answer:
190/10 = 19.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
190 / 10 = 19.
zero gets canceled on both sides.
190/10 = 19.

Question 17.
290 ÷ 10 = 29

Answer:
290/10 = 29.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
290 / 10 = 29.
zero gets canceled on both sides.
290/10 = 29.

Question 18.
390 ÷ 10 = 39

Answer:
390/10 = 39.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
390 / 10 = 39.
zero gets canceled on both sides.
390/10 = 39.

Question 19.
690 ÷ 10 = 69

Answer:
690/10 = 69.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
690 / 10 = 69.
zero gets canceled on both sides.
690/10 = 69.

Question 20.
650 ÷ 10 =

Answer:
650/10 = 65.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
650 / 10 = 65.
zero gets canceled on both sides.
650/10 = 65.

Question 21.
860 ÷ 10 = 86

Answer:
860/10 = 86.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
860 / 10 = 86.
zero gets canceled on both sides.
860/10 = 86.

Question 22.
420 ÷ 10 = 42

Answer:
420/10 = 42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
420 / 10 = 42.
zero gets canceled on both sides.
420/10 = 42.

Question 23.
40 ÷ 10 = 4

Answer:
40/10 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
40 / 10 = 4.
zero gets canceled on both sides.
40/10 = 4.

Question 24.
840 ÷ 10 = 84

Answer:
840/10 = 84.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
840 / 10 = 84.
zero gets canceled on both sides.
840/10 = 84.

Question 25.
1,840 ÷ 10 = 184

Answer:
1840/10 = 184.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
1840 / 10 = 184.
zero gets canceled on both sides.
1840/10 = 184.

Question 26.
80 ÷ 10 = 8

Answer:
80/10 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
80 / 10 = 8.
zero gets canceled on both sides.
80/10 = 8.

Question 27.
280 ÷ 10 = 28

Answer:
280/10 = 28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
280 / 10 = 28.
zero gets canceled on both sides.
280/10 = 28.

Question 28.
4,280 ÷ 10 = 428

Answer:
4280/10 = 428.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
4280 / 10 = 428.
zero gets canceled on both sides.
4280/10 = 428.

Question 29.
60 ÷ 10 = 6

Answer:
60/10 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
60 / 10 = 6.
zero gets canceled on both sides.
60/10 = 6.

Question 30.
560 ÷ 10 = 56

Answer:
560/10 = 56.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
560 / 10 = 56.
zero gets canceled on both sides.
560/10 = 56.

Question 31.
7,560 ÷ 10 = 756

Answer:
7560/10 = 756.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
7560 / 10 = 756.
zero gets canceled on both sides.
7560/10 = 756.

Question 32.
130 ÷ 10 = 13

Answer:
130/10 = 13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
130 / 10 = 13.
zero gets canceled on both sides.
130/10 = 13.

Question 33.
1,300 ÷ 10 = 130

Answer:
1300/10 = 130.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
1300 / 10 = 130.
zero gets canceled on both sides.
1300/10 = 130.

Question 34.
3,000 ÷ 10 = 300

Answer:
3000/10 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
3000 / 10 = 300.
zero gets canceled on both sides.
3000/10 = 300.

Question 35.
250 ÷ 10 = 25

Answer:
250/10 = 25.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
250 / 10 = 25.
zero gets canceled on both sides.
250/10 = 25.

Question 36.
2,500 ÷ 10 = 250

Answer:
2500/10 = 250.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
2500 / 10 = 250.
zero gets canceled on both sides.
2500/10 = 250.

Question 37.
5,000 ÷ 10 = 500

Answer:
5000/10 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
5000 / 10 = 500.
zero gets canceled on both sides.
5000/10 = 500.

Question 38.
740 ÷ 10 = 74

Answer:
740/10 = 74.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
740 / 10 = 74.
zero gets canceled on both sides.
740/10 = 74.

Question 39.
7,400 ÷ 10 = 740

Answer:
7400/10 = 740.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
7400 / 10 = 740.
zero gets canceled on both sides.
7400/10 = 740.

Question 40.
4,000 ÷ 10 = 400

Answer:
4000/10 = 400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
4000 / 10 = 400.
zero gets canceled on both sides.
4000/10 = 400.

Question 41.
910 ÷ 10 = 91

Answer:
910/10 = 91.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
910 / 10 = 91.
zero gets canceled on both sides.
910/10 = 91.

Question 42.
5,820 ÷ 10 = 582

Answer:
5820/10 = 582.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
5820 / 10 = 582.
zero gets canceled on both sides.
5820/10 = 582.

Question 43.
7,600 ÷ 10 = 760

Answer:
7600/10 = 760.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
7600 / 10 = 760.
zero gets canceled on both sides.
7600/10 = 760.

Question 44.
6,000 ÷ 10 = 600

Answer:
6000/10 = 600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by 10.
6000 / 10 = 600.
zero gets canceled on both sides.
6000/10 = 600.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Problem Set Answer Key

Question 1.
Shade the first 7 units of the tape diagram. Count by tenths to label the number line using a fraction and a decimal for each point. Circle the decimal that represents the shaded part.
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Problem Set Answer Key 1

Answer:
0.1 = 1/10, 0.2 = 2/10, 0.3 = 3/10, 0.4 = 4/10, 0.5 = 5/10, 0.6 = 6/10, 0.7 = 7/10, 0.8 = 8/10, 0.9 = 9/10, 0.10 = 10/10 = 1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
shade the first 7 units of the tape diagram.
0.1 = 1/10.
0.2 = 2/10.
0.3 = 3/10.
0.4 = 4/10.
0.5 = 5/10.
0.6 = 6/10.
0.7 = 7/10.
0.8 = 8/10.
0.9 = 9/10.
0.10 = 10/10.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-1-Answer Key-3

Question 2.
Write the total amount of water in fraction form and decimal form. Shade the last bottle to show the correct amount.
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Problem Set Answer Key 2

Answer:
0.6/1 = 0.6 L.
0.8/1 = 0.8 L.
0.9/1 = 0.9 L.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the total amount of water in fraction form and decimal form.
the bottle is 1 liter.
0.6 ml is filled with water.
0.6/1 = 0.6 L.
0.8 ml is filled with water.
0.8/1 = 0.8 L.
0.9 ml is filled with water.
0.9/1 = 0.9 L.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-1-Answer Key-4

Question 3.
Write the total weight of the food on each scale in fraction form or decimal form.
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Problem Set Answer Key 3

Answer:
0.4 kg = 4/10 kg.
8 /10 kg = 0.8 kg.
0.5 kg = 5/10 kg.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the total weight of the food on each scale is fraction or decimal.
0.4 kg = 4/10 kg.
8 /10 kg = 0.8 kg.
0.5 kg = 5/10 kg.

Question 4.
Write the length of the bug in centimeters. (The drawing is not to scale.)
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Problem Set Answer Key 4
Fraction form: ____5/10______ cm
Decimal form: ___0.5______ cm
How far does the bug need to walk before its nose is at the 1 cm mark? ___0.5______ cm

Answer:
The length of the bug in centimeters = 0.5 cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
fraction form = 5/10 cm.
decimal form = 0.5 cm.
the bug need to walk before its nose is at the 1 cm mark = 0.5 cm.

Question 5.
Fill in the blank to make the sentence true in both fraction form and decimal form.
a. \(\frac{8}{10}\) cm + ___0.2___ cm = 1 cm 0.8 cm + __0.2____ cm = 1.0 cm
b. \(\frac{2}{10}\) cm + __0.8____ cm = 1 cm 0.2 cm + __0.8____ cm = 1.0 cm
c. \(\frac{6}{10}\) cm + __0.4____ cm = 1 cm 0.6 cm + ___0.4___ cm = 1.0 cm

Answer:
8/10 = 0.8, 0.2 + 0.8 = 1cm.
2/10 = 0.2, 0.8 + 0.2 = 1cm.
6/10 = 0.6, 0.4 + 0.6 = 1cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8/10 = 0.8, 0.2 + 0.8 = 1cm.
2/10 = 0.2, 0.8 + 0.2 = 1cm.
6/10 = 0.6, 0.4 + 0.6 = 1cm.

Question 6.
Match each amount expressed in unit form to its equivalent fraction and decimal forms.
Engage NY Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Problem Set Answer Key 5

Answer:
3 tenths = 3/10 = 0.3.
5 tenths = 5/10 = 0.5.
6 tenths = 6/10 = 0.6.
9 tenths = 9/10 = 0.9.
2 tenths = 2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 tenths = 3/10 = 0.3.
5 tenths = 5/10 = 0.5.
6 tenths = 6/10 = 0.6.
9 tenths = 9/10 = 0.9.
2 tenths = 2/10 = 0.2.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-1-Answer Key-5

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Fill in the blank to make the sentence true in both fraction form and decimal form.
a. \(\frac{9}{10}\) cm + __0.1____ cm = 1 cm 0.9 cm + ___0.1___ cm = 1.0 cm
b. \(\frac{4}{10}\) cm + ___0.6___ cm = 1 cm 0.4 cm + __0.6____ cm = 1.0 cm

Answer:
9/10 = 0.9 + 0.1 = 1cm.
4/10 = 0.4 + 0.6 = 1cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9/10 = 0.9 + 0.1 = 1cm.
4/10 = 0.4 + 0.6 = 1cm.

Question 2.
Match each amount expressed in unit form to its fraction form and decimal form.
Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 1 Exit Ticket Answer Key 1

Answer:
3 tenths = 3/10 = 0.3.
5 tenths = 5/10 = 0.5.
8 tenths = 8/10 = 0.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 tenths = 3/10 = 0.3.
5 tenths = 5/10 = 0.5.
8 tenths = 8/10 = 0.8.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-1-Answer Key-6

Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Homework Answer Key

Question 1.
Shade the first 4 units of the tape diagram. Count by tenths to label the number line using a fraction and a decimal for each point. Circle the decimal that represents the shaded part.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Homework Answer Key 1

Answer:
0.1 = 1/10, 0.2 = 2/10, 0.3 = 3/10, 0.4 = 4/10, 0.5 = 5/10, 0.6 = 6/10, 0.7 = 7/10, 0.8 = 8/10, 0.9 = 9/10, 0.10 = 10/10 = 1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
shade the first 7 units of the tape diagram.
0.1 = 1/10.
0.2 = 2/10.
0.3 = 3/10.
0.4 = 4/10.
0.5 = 5/10.
0.6 = 6/10.
0.7 = 7/10.
0.8 = 8/10.
0.9 = 9/10.
0.10 = 10/10.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-1-Answer Key-7

Question 2.
Write the total amount of water in fraction form and decimal form. Shade the last bottle to show the correct amount.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Homework Answer Key 2

Answer:
0.7/1 = 0.7 L.
0.8/1 = 0.8 L.
0.3/1 = 0.3 L.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the total amount of water in fraction form and decimal form.
the bottle is 1 liter.
0.7 ml is filled with water.
0.7/1 = 0.7 L.
0.8 ml is filled with water.
0.8/1 = 0.8 L.
0.3 ml is filled with water.
0.3/1 = 0.3 L.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-1-Answer Key-8

Question 3.
Write the total weight of the food on each scale in fraction form or decimal form.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Homework Answer Key 3

Answer:
0.7 kg = 7/10 kg.
6 /10 kg = 0.6 kg.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the total weight of the food on each scale is fraction or decimal.
0.7 kg = 7/10 kg.
6 /10 kg = 0.6 kg.

Question 4.
Write the length of the bug in centimeters. (The drawing is not to scale.)
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Homework Answer Key 4
Fraction form: __0.5________ cm
Decimal form: __5/10________ cm
If the bug walks 0.5 cm farther, where will its nose be? ___1______ cm

Answer:
The length of the bug in centimeters = 0.5 cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
fraction form = 5/10 cm.
decimal form = 0.5 cm.
if the bug walks 0.5 cm farther, its nose will be on = 1 cm.

Question 5.
Fill in the blank to make the sentence true in both fraction and decimal form.
a. \(\frac{4}{10}\) cm + _0.6_____ cm = 1 cm 0.4 cm + ___0.6___ cm = 1.0 cm
b. \(\frac{3}{10}\) cm + __0.7____ cm = 1 cm 0.3 cm + _0.7_____ cm = 1.0 cm
c. \(\frac{8}{10}\) cm + ___0.2___ cm = 1 cm 0.8 cm + __0.2____ cm = 1.0 cm

Answer:
3/10 = 0.3 + 0.7 = 1cm.
4/10 = 0.4 + 0.6 = 1cm.
8/10 = 0.8 + 0.2 = 1cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3/10 = 0.3 + 0.7 = 1cm.
4/10 = 0.4 + 0.6 = 1cm.
8/10 = 0.8 + 0.2 = 1cm.

Question 6.
Match each amount expressed in unit form to its equivalent fraction and decimal.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 1 Homework Answer Key 5

Answer:
2 tenths = 2/10 = 0.2.
5 tenths = 5/10 = 0.5.
4 tenths = 4/10 = 0.4.
6 tenths = 6/10 = 0.6.
7 tenths = 7/10 = 0.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 tenths = 2/10 = 0.2.
5 tenths = 5/10 = 0.5.
4 tenths = 4/10 = 0.4.
6 tenths = 6/10 = 0.6.
7 tenths = 7/10 = 0.7.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-1-Answer Key-9

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Answer Key

Engage NY Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Answer Key

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Problem Set Answer Key

Draw a line with your ruler to show where each thing belongs.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Problem Set Answer Key 1
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-5-Problem-Set-Answer-Key-1

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Exit Ticket Answer Key

Cross out what doesn’t belong. How many are left?
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Exit Ticket Answer Key 2
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-5-Exit-Ticket-Answer-Key-2
3 are left

Cross out what doesn’t belong. How many are left?
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Exit Ticket Answer Key 3
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-5-Exit-Ticket-Answer-Key-3
two are left

Cross out what doesn’t belong. How many are left?
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Exit Ticket Answer Key 4
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-5-Exit-Ticket-Answer-Key-4
two are left

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Homework Answer Key

Cut and glue where each belongs. Write how many.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Homework Answer Key 5
Answer:

Library
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Homework Answer Key 6
Number: __________
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-5-Homework-Answer-Key-6

School
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Homework Answer Key 7
Number: __________
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-5-Homework-Answer-Key-7

Grocery Store
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 5 Homework Answer Key 8
Number: __________
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-5-Homework-Answer-Key-8

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Answer Key

Engage NY Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Answer Key

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Problem Set Answer Key

Count the dots. Write how many in the circle. Draw the same number of dots below the circle, but going up and down instead of across. The number 6 is done for you.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Problem Set Answer Key 1
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-33-Problem-Set-Answer-Key-1

Count the dots. Write how many in the circle. Draw the same number of dots below the circle, but go up and down instead of across. The number 4 is done for you.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Problem Set Answer Key 2
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-33-Problem-Set-Answer-Key-2

Count the balloons. Cross out 1 balloon. Count and write how many balloons are left in the box.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Problem Set Answer Key 3
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-33-Problem-Set-Answer-Key-3

Count the basketballs. Cross out 1 basketball. Count and write how many basketballs are left in the box.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Problem Set Answer Key 4
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-33-Problem-Set-Answer-Key-4

Count the balloons. Cross out 1 balloon. Count and write how many balloons are left in the box.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Problem Set Answer Key 5
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-33-Problem-Set-Answer-Key-5

Count the basketballs. Cross out 1 basketball. Count and write how many basketballs are left in the box.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Problem Set Answer Key 6
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-33-Problem-Set-Answer-Key-6

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Exit Ticket Answer Key

Draw a line to match the picture to its number.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Exit Ticket Answer Key 7
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-33-Exit-Ticket-Answer-Key-7

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Homework Answer Key

Make 5-group Cards Cut the cards out on the dotted lines. On one side, write the numbers from 1-10. On the other side, show the 5-group dot picture that goes with the number. Mix up your cards, and practice putting them in order in the “1 less” way.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 33 Homework Answer Key 8
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-33-Homework-Answer-Key-8

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Answer Key

Engage NY Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Answer Key

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Problem Set Answer Key

Count the objects. Write the number in the first box. Put an X on the shaded object. Count the objects that are left. Write the number that is left in the second box.

Question 1.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Problem Set Answer Key 1
_____________ one less is _____________
Answer: 8 one less is 7
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-36-Problem-Set-Answer-Key-1

Question 2.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Problem Set Answer Key 2
_____________ one less is _____________
Answer:  9 one less is 8
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-36-Problem-Set-Answer-Key-2

Count the objects. Write the number. Put an X on one object. Count the objects that are left. Write the number in the second box.

Question 1.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Problem Set Answer Key 3
_____________ one less is _____________
Answer: 6 one less is 5
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-36-Problem-Set-Answer-Key-3

Question 2.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Problem Set Answer Key 4
_____________ one less is _____________
Answer: 6 one less is 5
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-36-Problem-Set-Answer-Key-4

Count and write how many.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Problem Set Answer Key 5
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-36-Problem-Set-Answer-Key-5

Draw 1 less. Count and write how many.
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-36-Problem-Set-Answer-Key-5 (1)

Count and write how many.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Problem Set Answer Key 6
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-36-Problem-Set-Answer-Key-6

Draw 1 less. Count and write how many.
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-36-Problem-Set-Answer-Key-6 (1)

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Exit Ticket Answer Key

Fill in the missing numbers.
10, 9, ____, ____, ____, 5, 4, ____, _____, _____
Answer: 10,9.8,7,6,5,4,3,2,1

Count and write the number of happy faces in the box. Draw another set below it that has one less, and write the number in your set.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Exit Ticket Answer Key 7
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-36-Exit-Ticket-Answer-Key-7

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Homework Answer Key

Draw bracelets to show 1 less than the number in the box.
If the number is missing, write it in the box.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 36 Homework Answer Key 8
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-36-Homework-Answer-Key-8

Fill in the missing numbers.
_____, _____, 8, 7, _____, _____, _____, 3, 2, 1, _____
Answer: 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Answer Key

Engage NY Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Answer Key

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Practice Sheet Answer Key

Insert this page into your personal white boards. Practice. When you are ready, write your numbers in pencil on the paper.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Practice Sheet Answer Key 1
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Practice-Sheet-Answer-Key-1

Color 8 happy faces.
Circle a different group of 8 happy faces.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Practice Sheet Answer Key 2
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Practice-Sheet-Answer-Key-2

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Problem Set Answer Key

Draw a counting path with a line to show the order in which you counted. Write the total number in the box. Circle a group of 5 in each set.

Question 1.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Problem Set Answer Key 3
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Problem-Set-Answer-Key-3

Question 2.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Problem Set Answer Key 4
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Problem-Set-Answer-Key-4

Number the circles from 1 to 8.
Color 8 circles.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Problem Set Answer Key 5
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Problem-Set-Answer-Key-5

Number the shapes from 1 to 8.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Problem Set Answer Key 6
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Problem-Set-Answer-Key-6

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Exit Ticket Answer Key

Count. Write the number in the box.
Draw a line to show your counting path.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Exit Ticket Answer Key 7
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Exit-Ticket-Answer-Key-7

Color 8.
Draw a line to show your counting path.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Exit Ticket Answer Key 8
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Exit-Ticket-Answer-Key-8

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Homework Answer Key

Draw 8 beads around the circle.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Homework Answer Key 9
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Homework-Answer-Key-9

Color 8. Draw a line to show your counting path.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Homework Answer Key 10
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Homework-Answer-Key-10

Count how many. Write the number in the box.

Question 1.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Homework Answer Key 11
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Homework-Answer-Key-11

Question 2.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Homework Answer Key 12
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Homework-Answer-Key-12

Question 3.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Homework Answer Key 13
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Homework-Answer-Key-13

Question 4.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Homework Answer Key 14
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Homework-Answer-Key-14

Question 5.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 22 Homework Answer Key 15
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-22-Homework-Answer-Key-15

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 37 Answer Key

Engage NY Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 37 Answer Key

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 37 Homework Answer Key

Count how many are in each group. Write the number in the box. Circle the smaller group.

Question 1.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 37 Homework Answer Key 1
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-37-Homework-Answer-Key-1

Question 2.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 37 Homework Answer Key 2
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-37-Homework-Answer-Key-2

Question 3.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 37 Homework Answer Key 3
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-37-Homework-Answer-Key-3

Question 4.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 37 Homework Answer Key 4
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-37-Homework-Answer-Key-4

Question 5.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 37 Homework Answer Key 5
Answer:Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-37-Homework-Answer-Key-5

Question 6.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 37 Homework Answer Key 6
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-37-Homework-Answer-Key-6

Draw some toys you enjoy.
How many?
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-36-Homework-Answer-Key-9

Draw some healthy foods.
How many?
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-36-Homework-Answer-Key-10

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 35 Answer Key

Engage NY Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 35 Answer Key

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 35 Problem Set Answer Key

Color the group of 5 gray cubes. Then, count all the cubes in each tower, and write how many. What do you notice?
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 35 Problem Set Answer Key 1
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-35-Problem-Set-Answer-Key-1

Count the number of cubes in a stair. Cross off the top cube. Use your words to say, “10. One less is nine. 9. One less is eight.” Keep going all the way to the bottom of the stairs! Write how many cubes are in the stairs after you cross off the top cube.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 35 Problem Set Answer Key 2
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-35-Problem-Set-Answer-Key-2

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 35 Exit Ticket Answer Key

Count and say the number of cubes in the towers. Count the cubes that are crossed out. Say “1 less,” and write the number.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 35 Exit Ticket Answer Key 3
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-35-Exit-Ticket-Answer-Key-3

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 35 Homework Answer Key

Count and color the cubes in the tower. Cross the top cube off, and write the number. Draw the next tower with 1 less cube until there are no towers left.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 35 Homework Answer Key 4
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-35-Homework-Answer-Key-4

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 32 Answer Key

Engage NY Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 32 Answer Key

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 32 Problem Set Answer Key

Draw and write the number of the missing steps.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 32 Problem Set Answer Key 1
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-32-Problem-Set-Answer-Key-1

Write the missing number. Draw objects to show the numbers.

Question 1.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 32 Problem Set Answer Key 2
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-32-Problem-Set-Answer-Key-2

Question 2.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 32 Problem Set Answer Key 3
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-32-Problem-Set-Answer-Key-3

Question 3.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 32 Problem Set Answer Key 4
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-32-Problem-Set-Answer-Key-4

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 32 Exit Ticket Answer Key

Write the missing numbers.
3, ______, ______, 6, 7, ______, ______, ______
Answer:

Draw 1 more apple each time.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 32 Exit Ticket Answer Key 5
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-32-Exit-Ticket-Answer-Key-5

Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 32 Homework Answer Key

Write the missing numbers.
____, 2, ____, ____, ____, 6, 7, ____, ____, 10
Answer:

Draw X’s or O’s to show 1 more.
Eureka Math Kindergarten Module 1 Lesson 32 Homework Answer Key 6
Answer:
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-32-Homework-Answer-Key-6

Tell someone a story about “1 more…and then 1 more.” Draw a picture about your story.
Answer:
Sonu bought 1 chocolate from stores,his mom give him 1 more chocolate.1 more than 1 is 2. Now Sonu has 2 chocolates,his mom give him 1 more chocolate.2 more than 1 is 3 .Now Sonu has 3 chocolates,his mom give him 1 more chocolate.3 more than 1 is 4 .Now Sonu has 4 chocolates,his mom give him 1 more chocolate.4 more than 1 is 5. Now Sonu has 5 chocolates,his mom give him 1 more chocolate.5 more than 1 is 6 . Now Sonu has 6 chocolates,his mom give him 1 more chocolate.6 more than 1 is 7 . Now Sonu has 7 chocolates,his mom give him 1 more chocolate.7 more than 1 is 8 . Now Sonu has 8 chocolates,his mom give him 1 more chocolate.8 more than 1 is 9. Now Sonu has 9 chocolates,his mom give him 1 more chocolate.9 more than 1 is 10. Now Sonu has 10 chocolates.He shared his chocolates with his friends.
Eureka-Math-Kindergarten-Module-1-Lesson-32-Homework-Answer-Key-7