Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 20 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 20 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 20 Problem Set Answer Key

Question 1.
Divide. Then, check with multiplication. The first one is done for you.
a. 65 ÷ 17
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 20 Problem Set Answer Key 1

Answer:
65/17 = 14.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
17 x 3 = 51.
65 – 51 = 14.

b. 49 ÷ 21

Answer:
49/21 = 7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
21 x 2 = 42.
49 – 42 = 7.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-1

c. 78 ÷ 39

Answer:
78/39 = 0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
39 x 2 = 78.
78 – 78 = 0.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-2

d. 84 ÷ 32

Answer:
84/32 = 20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
32 x 2 = 64.
84 – 64 = 20.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-3

e. 77 ÷ 25

Answer:
77/25 = 2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
25 x 3 = 75.
77 – 75 = 2.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-4

f. 68 ÷ 17

Answer:
68/17 = 0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
17 x 4 = 68.
68 – 68 = 0.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-5

Question 2.
When dividing 82 by 43, Linda estimated the quotient to be 2. Examine Linda’s work, and explain what she needs to do next. On the right, show how you would solve the problem.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 20 Problem Set Answer Key 6

Answer:
82/43 = 39 .

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
43 x 1 = 43.
82 – 43 = 39.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-6

Question 3.
A number divided by 43 has a quotient of 3 with 28 as a remainder. Find the number. Show your work.

Answer:
The number = 5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A number divided by 43 has a quotient 0f 3 with 28 as a remainder.
5 x 3 = 15.
43 – 15 = 28.

Question 4.
Write another division problem that has a quotient of 3 and a remainder of 28.

Answer:
The number = 7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A number divided by 49 has a quotient 0f 3 with 28 as a remainder.
7 x 3 = 21.
49 – 21 = 28.

Question 5.
Mrs. Silverstein sold 91 cupcakes at a food fair. The cupcakes were sold in boxes of “a baker’s dozen,” which is 13. She sold all the cupcakes at $15 per box. How much money did she receive?

Answer:
The money she received = $1365.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Mrs. Silverstein sold 91 cupcakes at a food fair.
The cupcakes were sold in boxes of “a baker’s dozen,” which is 13.
91 x $15 = $1365.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 20 Exit Ticket Answer Key

Divide. Then, check with multiplication.

a. 78 ÷ 21

Answer:
78/21 = 15.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
21 x 3 = 63.
78 – 63 = 15.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-7

b. 89 ÷ 37

Answer:
89/37 = 15.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
37 x 2 = 74.
89 – 74 = 15.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-8

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 20 Homework Answer Key

Question 1.
Divide. Then, check with multiplication. The first one is done for you.
a. 72 ÷ 31
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 20 Homework Answer Key 25

Answer:
72/31 = 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
31 x 2 = 62.
72 – 62 = 10.

b. 89 ÷ 21

Answer:
89/21 = 5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
21 x 4 = 84.
89 – 84 =5.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-9

c. 94 ÷ 33

Answer:
94/33 = 29.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
33 x 2 = 66.
94 – 66 = 29.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-10

d. 67 ÷ 19

Answer:
67/19 = 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
19 x 3 = 57.
67 – 57 = 10.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-11

e. 79 ÷ 25

Answer:
79/25 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
25 x 3 = 75.
79 – 75 = 4.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-12

f. 83 ÷ 21

Answer:
83/21 = 20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
21 x 3 = 63.
83 – 63 = 20.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-20-Answer Key-13

Question 2.
A 91 square foot bathroom has a length of 13 feet. What is the width of the bathroom?

Answer:
The width of the bathroom = 7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A 91 square foot bathroom has a length of 13 feet.
91/13 = 7.
The width of the bathroom = 7.

Question 3.
While preparing for a morning conference, Principal Corsetti is laying out 8 dozen bagels on square plates. Each plate can hold 14 bagels.
a. How many plates of bagels will Mr. Corsetti have?

Answer:
The plates of bagels will Mr. Corsetti have = 7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
while preparing for a morning conference, principal Corsetti is laying out 8 dozen bagels on square plates.
Each plate can hold 14 bagels.
8 x 12 = 96.
96/14 = 7.

b. How many more bagels would be needed to fill the final plate with bagels ?

Answer:
The bagels needed to fill the final plate = 56.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 x 8 = 56.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 19 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 19 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 19 Problem Set Answer Key

Question 1.
Divide, and then check. The first problem is done for you.
a. 41 ÷ 30
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 19 Problem Set Answer Key 1

Answer:
41/30 = 11.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
41 – 30 = 11.

b. 80 ÷ 30

Answer:
80/30 = 20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
80 – 60 = 20.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-1

c. 71 ÷ 50

Answer:
71/50 = 21.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
71 – 50 = 21.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-2

d. 270 ÷ 30

Answer:
270/30 = 0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
270 – 270 = 0.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-3

e. 643 ÷ 80

Answer:
643/80 = 3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
643 – 640 = 3.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-4

f. 215 ÷ 90

Answer:
215/90 = 35.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
215 – 180 = 35.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-5

Question 2.
Terry says the solution to 299 ÷ 40 is 6 with a remainder of 59. His work is shown below. Explain Terry’s error in thinking, and then find the correct quotient using the space on the right.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 19 Problem Set Answer Key 2

Answer:
299/40 = 19.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
299 – 240 = 19.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-6

Question 3.
A number divided by 80 has a quotient of 7 with 4 as a remainder. Find the number.

Answer:
80/76 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
80 – 76 = 4.

Question 4.
While swimming a 2 km race, Adam changes from breaststroke to butterfly every 200 m. How many times does he switch strokes during the first half of the race?

Answer:
10 times.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
while swimming a 2 km race,
Adam changes from breaststroke to butterfly every 200 m.
1 km = 1000 m.
2 km = 2000 m.
2000/200 = 10.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 19 Exit Ticket Answer Key

Divide, and then check using multiplication.
a. 73 ÷ 20

Answer:
73/20 = 13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
73 – 20 = 13.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-7

b. 291 ÷ 30

Answer:
291/30 = 21.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
291 – 270 = 21.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-8

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 19 Homework Answer Key

Question 1.
Divide, and then check using multiplication. The first one is done for you.
a. 71 ÷ 20
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 19 Homework Answer Key 3

b. 90 ÷ 40

Answer:
90/40 = 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
90 – 80 = 10.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-9

c. 95 ÷ 60

Answer:
95/60 = 35.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
95 – 60 = 35.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-10

d. 280 ÷ 30

Answer:
280/30 = 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
280 – 270 = 10.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-11

e. 437 ÷ 60

Answer:
437/60 = 17.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
437 – 420 = 17.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-12

f. 346 ÷ 80

Answer:
346/80 = 26.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Divide, and then check.
346 – 320 = 26.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-19-Answer Key-13

Question 2.
A number divided by 40 has a quotient of 6 with a remainder of 16. Find the number.

Answer:
The number = 256.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A number divided by 40 has a quotient of 6 with a remainder of 16.
256/40 = 16.

Question 3.
A shipment of 288 reams of paper was delivered. Each of the 30 classrooms received an equal share of the paper. Any extra reams of paper were stored. After the paper was distributed to the classrooms, how many reams of paper were stored?

Answer:
The reams of paper were stored = 9.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A shipment of 288 reams of paper was delivered.
Each of the 30 classrooms received an equal share of the paper.
288/30 = 9.6.

Question 4.
How many groups of sixty are in two hundred forty-four?

Answer:
244/60 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
244/60.
4.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 18 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 18 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 18 Problem Set Answer Key

Question 1.
Estimate the quotients for the following problems. The first one is done for you.

a. 5,738 ÷ 21
≈ 6,000 ÷ 20
= 300

Answer:
6000/20 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5738/21.
6000/20.
300.

b. 2,659 ÷ 28
≈ ___3000______ ÷ ____30_____
= ___100______

Answer:
3000/30 = 100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2659/28.
3000/30.
100.

c. 9,155 ÷ 34
≈ ____9000_____ ÷ ___30______
= ____300_____

Answer:
9000/30 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9155/34.
9000/30.
100.

d. 1,463 ÷ 53
≈ ___1000______ ÷ _____50____
= _____200____

Answer:
1000/20 = 50.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1463/53.
1000/50.
200.

e. 2,525 ÷ 64
≈ ___2000______ ÷ _____60____
= ___33______

Answer:
2000/60 = 33.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2525/64.
2000/60.
33.

f. 2,271 ÷ 72
≈ __2000_______ ÷ ____70_____
= ____28_____

Answer:
2000/70 = 28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2271/72.
2000/70.
28.

g. 4,901 ÷ 75
≈ __5000_______ ÷ ___75______
= ___66______

Answer:
5000/75 = 66.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4901/75.
5000/75.
66.

h. 8,515 ÷ 81
≈ __8000_______ ÷ ___80______
= __100_______

Answer:
8000/80 = 100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8515/81.
8000/80.
100.

i. 8,515 ÷ 89
≈ ___8000______ ÷ ___90______
= ___88______

Answer:
8000/90 = 88.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8515/89.
8000/90.
88.

j. 3,925 ÷ 68
≈ ___4000______ ÷ ___70______
= ____57_____

Answer:
4000/70 = 57.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3925/68.
4000/70.
57.

k. 5,124 ÷ 81
≈ ___5000______ ÷ ____80_____
= __62_______

Answer:
5000/80 = 62.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5124/81.
5000/80.
62.

l. 4,945 ÷ 93
≈ ___5000______ ÷ ___90______
= ____55_____

Answer:
5000/90 = 55.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4945/93.
5000/90.
55.

m. 5,397 ÷ 94
≈ __5000_______ ÷ ___90______
= _____55____

Answer:
5000/90 = 55.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5397/94.
5000/90.
55.

n. 6,918 ÷ 86
≈ ___7000______ ÷ ___90______
= _____78____

Answer:
7000/90 = 78.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6918/86.
7000/86.
78.

o. 2,806 ÷ 15
≈ __2900_______ ÷ ___10______
= ___290______

Answer:
2900/10 = 290.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2806/15.
2900/10.
290.

Question 2.
A swimming pool requires 672 ft2 of floor space. The length of the swimming pool is 32 ft. Estimate the width of the swimming pool.

Answer:
The width of the swimming pool = 21 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A swimming pool requires 672 sq ft of floor space.
The length of the swimming pool is 32 ft.
672/32 = 21ft.
the width of the swimming pool = 21 ft.

Question 3.
Janice bought 28 apps for her phone that, altogether, used 1,348 MB of space.
a. If each app used the same amount of space, about how many MB of memory did each app use? Show how you estimated.

Answer:
The estimated memory = 48 MB.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Janice bought 28 apps for her phone that, altogether, used 1348 MB of space.
1348/28 = 48 MB.
The estimated memory = 48 MB.

b. If half of the apps were free and the other half were $1.99 each, about how much did she spend?

Answer:
The amount she spends = $677.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
If half of the apps were free and the other half were $1.99 each.
1348/1.99 = $677.

Question 4.
A quart of paint covers about 85 square feet. About how many quarts would you need to cover a fence with an area of 3,817 square feet?

Answer:
The quarts would you need to cover a fence = 45 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A quart of paint covers about 85 square feet.
area = 3817 sq ft.
3817/85 = 45 ft.

Question 5.
Peggy has saved $9,215. If she is paid $45 an hour, about how many hours did she work?

Answer:
The many hours did she work = $205.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Peggy has saved $9215.
If she is paid $45 an hour.
$9215/45.
205.
The many hours did she work = $205.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 18 Exit Ticket Answer Key

Estimate the quotients for the following problems.

a. 6,523 ÷ 21
≈ __6000_______ ÷ ___20______
= __300_______

Answer:
6000/20 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6000/20.
6000/20.
300.

b. 8,491 ÷ 37
≈ ___8000______ ÷ ___40______
= __200_______

Answer:
8000/40 = 200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8491/37.
8000/40.
200.

c. 3,704 ÷ 53
≈ __4000_______ ÷ __50_______
= ____80_____

Answer:
4000/50 = 80.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3704/53.
4000/50.
80.

d. 4,819 ÷ 68
≈ ___5000______ ÷ ___70______
= ___71______

Answer:
5000/90 = 70.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4819/68.
5000/70.
71.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 18 Homework Answer Key

Question 1.
Estimate the quotients for the following problems. The first one is done for you.
a. 8,328 ÷ 41
≈ 8,000 ÷ 40
= 200

b. 2,109 ÷ 23
≈ ___2000______ ÷ ____20_____
= ___100______

Answer:
2000/20 = 100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2000/20.
2000/20.
100.

c. 8,215 ÷ 38
≈ __8000_______ ÷ ___40______
= ____200_____

Answer:
8000/40 = 200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8215/38.
8000/40.
200.

d. 3,861 ÷ 59
≈ ___4000______ ÷ ____60_____
= ____67____

Answer:
4000/60 = 67.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3861/59.
4000/60.
67.

e. 2,899 ÷ 66
≈ ___3000______ ÷ ____70_____
= ___43______

Answer:
3000/70 = 43.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2899/66.
3000/70.
43.

f. 5,576 ÷ 92
≈ ___6000______ ÷ ___100______
= ___60______

Answer:
6000/100 = 60.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5576/92.
6000/100.
60.

g. 5,086 ÷ 73
≈ ___5000______ ÷ ___70______
= ___71______

Answer:
5000/70 = 71.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5086/73.
5000/70.
71.

h. 8,432 ÷ 81
≈ __8000_______ ÷ _____80____
= __100_______

Answer:
8000/80 = 100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8432/81.
8000/80.
100.

i. 9,032 ÷ 89
≈ __9000_______ ÷ _____90____
= ____1000_____

Answer:
9000/90 = 100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9032/89.
9000/90.
1000.

j. 2,759 ÷ 48
≈ ___3000______ ÷ _____50____
= __60_______

Answer:
3000/50 = 60.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2759/48.
3000/50.
60.

k. 8,194 ÷ 91
≈ ___8000______ ÷ ____90_____
= ____89_____

Answer:
8000/90 = 89.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8194/91.
8000/90.
89.

l. 4,368 ÷ 63
≈ __4000_______ ÷ ___60______
= ____67_____

Answer:
4000/60 = 67.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4368/63.
4000/60.
67.

m. 6,537 ÷ 74
≈ __6000_______ ÷ ___70______
= ____86_____

Answer:
6000/70 = 86.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6537/74.
6000/70.
86.

n. 4,998 ÷ 48
≈ ___5000______ ÷ ___50______
= ___100______

Answer:
5000/50 = 100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4998/48.
5000/50.
100.

o. 6,106 ÷ 25
≈ __6000_______ ÷ ___20______
= ___300______

Answer:
6000/25 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6106/25.
6000/20.
300.

Question 2.
91 boxes of apples hold a total of 2,605 apples. Assuming each box has about the same number of apples, estimate the number of apples in each box.

Answer:
The number of apples in the box = 29 boxes.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
91 boxes of apples hold a total of 2,605 apples.
2605/91 = 29 boxes.
The number of apples in the box = 29 boxes.

Question 3.
A wild tiger can eat up to 55 pounds of meat in a day. About how many days would it take for a tiger to eat the following prey?

Prey

Weight of Prey

Number of Days

Eland Antelope

1,754 pounds32 days

Boar

661 pounds12 days
Chital Deer

183 pounds

                                         3 days
Water Buffalo

2,322 pounds

                                         42 days

Answer:
Eland Antelope = 32 days.
Boar = 12 days.
Chital Deer = 3 days.
Water Buffalo = 42 days.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A wild tiger can eat up to 55 pounds of meat in a day.
Eland Antelope = 32 days.
Boar = 12 days.
Chital Deer = 3 days.
Water Buffalo = 42 days.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 17 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 17 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 17 Problem Set Answer Key

Question 1.
Estimate the quotient for the following problems. Round the divisor first.
a. 609 ÷ 21
≈ 600 ÷ 20
= 30

b. 913 ÷ 29
≈ __900______ ÷ ____30____
= ____30_____

Answer:
913/29 = 31.48.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
900/30
30.

c. 826 ÷ 37
≈ ___800_____ ÷ ____40____
= ___20______

Answer:
826/37 = 22.324.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
800/40
20.

d. 141 ÷ 73
≈ ___140_____ ÷ ____70____
= ____2_____

Answer:
140/70 = 2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
140/70
2.

e. 241 ÷ 58
≈ ___240_____ ÷ ____60____
= ___4______

Answer:
240/60 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
240/60
4.

f. 482 ÷ 62
≈ ___480_____ ÷ ___60_____
= ____8_____

Answer:
480/60 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
480/60
8.

g. 656 ÷ 81
≈ __660______ ÷ ___80_____
= ___8______

Answer:
660/80 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
660/80
8.

h. 799 ÷ 99
≈ __800_______ ÷ _100________
= _____8____

Answer:
800/100 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
800/100
8.

i. 635 ÷ 95
≈ ___635_____ ÷ ____95_____
= ___7______

Answer:
635/95 = 7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
635/95.
7.

j. 311 ÷ 76
≈ ___310_____ ÷ ___80_____
= ____4_____

Answer:
310/80 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
310/80
4.

k. 648 ÷ 83
≈ ___650______ ÷ _____80____
= ___8______

Answer:
650/80 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
650/80
8.

l. 143 ÷ 35
≈ ___140______ ÷ _____35____
= _____4____

Answer:
143/35 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
143/35
4.

m. 525 ÷ 25
≈ ___525______ ÷ ___25______
= ____21_____

Answer:
525/25 = 21.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
525/25
21.

n. 552 ÷ 85
≈ ___550______ ÷ ____85_____
= _____6____

Answer:
550/85 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
550/85
6.

o. 667 ÷ 11
≈ ___670______ ÷ ____10_____
= ___67______

Answer:
670/10 = 67.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
670/10
67.

Question 2.
A video game store has a budget of $825, and would like to purchase new video games. If each video game costs $41, estimate the total number of video games the store can purchase with its budget. Explain your thinking.

Answer:
The total number of video games the store can purchase with its budget = $20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A video game store has a budget of $825 and would like to purchase new video games.
If each video game costs $41, estimate the total number of video games the store can purchase with its budget.
825/41 = 20.
The total number of video games the store can purchase with its budget = $20.

Question 3.
Jackson estimated 637 ÷ 78 as 640 ÷ 80. He reasoned that 64 tens divided by 8 tens should be 8 tens. Is Jackson’s reasoning correct? If so, explain why. If not, explain a correct solution.

Answer:
Yes, Jackson’s reasoning correct.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Jackson estimated 637/78.
640/80.
8.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 17 Exit Ticket Answer Key

Estimate the quotient for the following problems.
a. 608 ÷ 23
≈ ___610______ ÷ ____20_____
= ___30______

Answer:
610/20 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
610/20
30.

b. 913 ÷ 31
≈ ___910______ ÷ ___30______
= ____30_____

Answer:
910/30 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
910/30
30.

c. 151 ÷ 39
≈ ___150______ ÷ ____40_____
= ____4_____

Answer:
150/40 = 3.75.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
150/40
40.

d. 481 ÷ 68
≈ ___480______ ÷ ____70_____
= _____7____

Answer:
480/70 = 7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
480/70
7.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 17 Homework Answer Key

Question 1.
Estimate the quotient for the following problems. The first one is done for you.
a. 821 ÷ 41
≈ 800 ÷ 40
= 20

b. 617 ÷ 23
≈ ___620_____ ÷ ___20_____
= __31_______

Answer:
617/20 = 31.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
610/20
31.

c. 821 ÷ 39
≈ ___820_____ ÷ ___40_____
= __20_______

Answer:
820/40 = 20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
820/40
20.

d. 482 ÷ 52
≈ ___480_____ ÷ ____50____
= ___10______

Answer:
480/50 = 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
480/50
10.

e. 531 ÷ 48
≈ __530______ ÷ ___50_____
= ____11_____

Answer:
531/50 = 11.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
531/50
11.

f. 141 ÷ 73
≈ ___140_____ ÷ ___70_____
= ____2_____

Answer:
140/70 = 2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
140/70
2.

g. 476 ÷ 81
≈ ___480_____ ÷ ___80_____
= ___6______

Answer:
480/80 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
480/80
6.

h. 645 ÷ 69
≈ __645______ ÷ ___70_____
= ____9_____

Answer:
645/70 = 9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
645/70
9.

i. 599 ÷ 99
≈ ___600_____ ÷ ___100_____
= ____6_____

Answer:
600/10 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
600/10
6.

j. 301 ÷ 26
≈ ___300_____ ÷ ___30_____
= ___3______

Answer:
300/30 = 3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
300/30
3.

k. 729 ÷ 81
≈ ___730_____ ÷ ___80_____
= ___9______

Answer:
730/80 = 9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
730/80
9.

l. 636 ÷ 25
≈ ___640_____ ÷ ___25_____
= ___25______

Answer:
640/25 = 25.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
640/25
25.

m. 835 ÷ 89
≈ __830______ ÷ ___90_____
= ___9______

Answer:
835/90 = 9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
835/90
9.

n. 345 ÷ 72
≈ __345______ ÷ ___70_____
= ____5_____

Answer:
345/70 = 5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
345/70
5.

o. 559 ÷ 11
≈ ___560_____ ÷ ____10____
= ____56_____

Answer:
560/10 = 56.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
560/10
56.

Question 2.
Mrs. Johnson spent $611 buying lunch for 78 students. If all the lunches cost the same, about how much did she spend on each lunch?

Answer:
The money she spends on each lunch = $8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Mrs. Johnson spent $611 buying lunch for 78 students.
If all the lunches cost the same.
611/78 = 8.

Question 3.
An oil well produces 172 gallons of oil every day. A standard oil barrel holds 42 gallons of oil. About how many barrels of oil will the well produce in one day? Explain your thinking.

Answer:
The barrels of oil will the good produce in one day = 5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
An oil well produces 172 gallons of oil every day.
A standard oil barrel holds 42 gallons of oil.
172/42 = 5.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 16 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 16 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 16 Sprint Answer Key

A
Divide by Multiples of 10 and 100
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 16 Sprint Answer Key 1

Answer:
30/10 = 3, 430/10 = 43, 4300/10 = 430, 50/10 = 5, 43000/100 = 430, 850/10 = 85, 8500/10 = 850, 85000/100 = 850, 600/10 = 60, 60/3 = 20, 600/30 = 20, 4000/200 = 20, 40/2 = 20, 4000/100 = 40, 240/10 = 24, 24/2 = 12, 240/20 = 12, 24/2 = 12, 3600/100 = 36, 36/3 = 12, 3600/300 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10 and 100.
30/10 = 3, 430/10 = 43, 4300/10 = 430, 50/10 = 5, 43000/100 = 430, 850/10 = 85, 8500/10 = 850, 85000/100 = 850, 600/10 = 60, 60/3 = 20, 600/30 = 20, 4000/200 = 20, 40/2 = 20, 4000/100 = 40, 240/10 = 24, 24/2 = 12, 240/20 = 12, 24/2 = 12, 3600/100 = 36, 36/3 = 12, 3600/300 = 12.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-16-Answer Key-1

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 16 Sprint Answer Key 2

Answer:
480/4 = 240, 480/40 = 12, 6300/3 = 2100, 6300/30 = 210, 6300/300 = 23, 8400/2 = 4200, 96000/3 = 32000, 96000/300 = 320, 900/30 = 30, 1200/30 = 40, 1290/30 = 43, 1800/300 = 6, 8000/200 = 40, 12000/200 = 60, 12800/200 = 64, 2240/70 = 32, 18400/800 = 23, 21600/90 = 340, 25200/600 = 42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10 and 100.
480/4 = 240, 480/40 = 12, 6300/3 = 2100, 6300/30 = 210, 6300/300 = 23, 8400/2 = 4200, 96000/3 = 32000, 96000/300 = 320, 900/30 = 30, 1200/30 = 40, 1290/30 = 43, 1800/300 = 6, 8000/200 = 40, 12000/200 = 60, 12800/200 = 64, 2240/70 = 32, 18400/800 = 23, 21600/90 = 340, 25200/600 = 42.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-16-Answer Key-2

Question 1.
30 ÷ 10 = 3.

Answer:
30/10 = 3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
30/10 = 3.
zero gets canceled on both sides.
30/10 = 3.

Question 2.
430 ÷ 10 = 43.

Answer:
430/10 = 43.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
430/10 = 43.
zero gets canceled on both sides.
430/10 = 43.

Question 3.
4,300 ÷ 10 = 430.

Answer:
4300/10 = 430.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
4300/10 = 430.
zero gets canceled on both sides.
4300/10 = 430.

Question 4.
4,300 ÷ 100 = 43.

Answer:
4300/100 = 43.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
4300/100 = 43.
zero gets canceled on both sides.
4300/100 = 43.

Question 5.
43,000 ÷ 100 = 430.

Answer:
43000/100 = 430.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
4300/100 = 430.
zero gets canceled on both sides.
4300/100 = 430.

Question 6.
50 ÷ 10 = 5.

Answer:
50/10 = 5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
50/10 = 5.
zero gets canceled on both sides.
50/10 = 5.

Question 7.
850 ÷ 10 = 85.

Answer:
850/10 = 85.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
850/10 = 85.
zero gets canceled on both sides.
850/10 = 85.

Question 8.
8,500 ÷ 10 = 850.

Answer:
8500/10 = 850.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
8500/10 = 850.
zero gets canceled on both sides.
8500/10 = 850.

Question 9.
8,500 ÷ 100 = 85.

Answer:
8500/100 = 85.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
8500/100 = 85.
zero gets canceled on both sides.
8500/100 = 85.

Question 10.
85,000 ÷ 100 =850.

Answer:
85000/100 = 850.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
85000/100 = 850.
zero gets canceled on both sides.
85000/100 = 850.

Question 11.
600 ÷ 10 = 60.

Answer:
600/10 = 60.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
600/10 = 60.
zero gets canceled on both sides.
600/10 = 60.

Question 12.
60 ÷ 3 = 20.

Answer:
60/3 = 20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 3.
60/3 = 20.
zero gets canceled on both sides.
60/3 = 20.

Question 13.
600 ÷ 30 = 20.

Answer:
600/30 = 20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 30.
600/30 = 20.
zero gets canceled on both sides.
600/30 = 20.

Question 14.
4,000 ÷ 100 = 40.

Answer:
4000/100 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
4000/100 = 40.
zero gets canceled on both sides.
4000/100 = 40.

Question 15.
40 ÷ 2 = 20.

Answer:
40/2 = 20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 2.
430/10 = 43.
zero gets canceled on both sides.
430/10 = 43.

Question 16.
4,000 ÷ 200 = 40.

Answer:
4000/200 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 200.
4000/200 = 40.
zero gets canceled on both sides.
4000/200 = 40.

Question 17.
240 ÷ 10 = 24.

Answer:
240/10 = 24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
240/10 = 24.
zero gets canceled on both sides.
240/10 = 24.

Question 18
24 ÷ 2 = 12.

Answer:
24/2 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 2.
24/2 = 12.
zero gets canceled on both sides.
24/2 = 12.

Question 19.
240 ÷ 20 = 12.

Answer:
240/20 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 20.
240/20 = 12.
zero gets canceled on both sides.
240/20 = 12.

Question 20.
3,600 ÷ 100 = 36.

Answer:
3600/100 = 36.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
3600/100 = 36.
zero gets canceled on both sides.
3600/100 = 36.

Question 21.
36 ÷ 3 = 12.

Answer:
36/3 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 3.
36/3 = 12.
zero gets canceled on both sides.
36/3 = 12.

Question 22.
3,600 ÷ 300 = 36.

Answer:
3600/300 = 36.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 300.
3600/300 = 36.
zero gets canceled on both sides.
3600/300 = 36.

Question 23.
480 ÷ 4 = 120.

Answer:
480/4 = 120.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 4.
480/4 = 120.
zero gets canceled on both sides.
480/4 = 120.

Question 24.
480 ÷ 40 = 12.

Answer:
480/40 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 40.
480/40 = 12.
zero gets canceled on both sides.
480/40 = 12.

Question 25.
6,300 ÷ 3 = 2100.

Answer:
6300/3 = 2100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 3.
6300/3 = 2100.
zero gets canceled on both sides.
6300/3 = 2100.

Question 26.
6,300 ÷ 30 = 210.

Answer:
6300/30 = 210.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 30.
6300/30 = 210.
zero gets canceled on both sides.
6300/30 = 210.

Question 27.
6,300 ÷ 300 = 63.

Answer:
6300/300 = 63.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 300.
6300/300 = 63.
zero gets canceled on both sides.
6300/300 = 63.

Question 28.
8,400 ÷ 2 = 4200.

Answer:
8400/2 = 4200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 2.
8400/2 = 4200.
zero gets canceled on both sides.
8400/2 = 4200.

Question 29.
8,400 ÷ 20 = 420.

Answer:
8400/20 = 420.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 20.
8400/20 = 420.
zero gets canceled on both sides.
8400/20 = 420.

Question 30.
8,400 ÷ 200 = 42.

Answer:
8400/200 = 42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 200.
8400/200 = 42.
zero gets canceled on both sides.
8400/200 = 42.

Question 31.
96,000 ÷ 3 = 3200.

Answer:
96000/3 = 3200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 3.
96000/3 = 3200.
zero gets canceled on both sides.
96000/3 = 3200.

Question 32.
96,000 ÷ 300 = 320.

Answer:
96000/300 = 320.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 300.
96000/300 = 320.
zero gets canceled on both sides.
96000/300 = 320.

Question 33.
96,000 ÷ 30 = 3200.

Answer:
96000/30 = 3200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 30.
96000/30 = 3200.
zero gets canceled on both sides.
96000/30 = 3200.

Question 34.
900 ÷ 30 = 30.

Answer:
900/30 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 30.
900/30 = 30.
zero gets canceled on both sides.
900/30 = 30.

Question 35.
1,200 ÷ 30 = 40.

Answer:
1200/30 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 30.
1200/30 = 40.
zero gets canceled on both sides.
1200/30 = 40.

Question 36.
1,290 ÷ 30 = 43.

Answer:
1290/30 = 43.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 30.
1290/30 = 43.
zero gets canceled on both sides.
1290/30 = 43.

Question 37.
1,800 ÷ 300 = 6.

Answer:
1800/300 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 300.
1800/300 = 6.
zero gets canceled on both sides.
1800/300 = 6.

Question 38.
8,000 ÷ 200 = 40.

Answer:
8000/200 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 200.
8000/200 = 40.
zero gets canceled on both sides.
8000/200 = 40.

Question 39.
12,000 ÷ 200 = 60.

Answer:
12000/20 = 60.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 20.
12000/20 = 60.
zero gets canceled on both sides.
12000/20 = 60.

Question 40.
12,800 ÷ 200 = 64.

Answer:
12800/200 = 64.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 200.
12800/200 = 64.
zero gets canceled on both sides.
12800/200 = 64.

Question 41.
2,240 ÷ 70 = 32.

Answer:
2240/70 = 32.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 70.
2240/70 = 32.
zero gets canceled on both sides.
2240/70 = 32.

Question 42.
18,400 ÷ 800 = 23.

Answer:
18400/800 = 23.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 800.
18400/800 = 23.
zero gets canceled on both sides.
18400/800 = 23.

Question 43.
21,600 ÷ 90 = 240.

Answer:
21600/90 = 240.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 90.
21600/90 = 240.
zero gets canceled on both sides.
21600/90 = 240.

Question 44.
25,200 ÷ 600 = 42.

Answer:
25200/600 = 42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 600.
25200/600 = 42.
zero gets canceled on both sides.
25200/600 = 42.

B
Divide by Multiples of 10 and 100
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 16 Sprint Answer Key 3

Answer:
20/10 = 2, 420/10 = 42, 4200/10 = 420, 4200/100 = 42, 40/10 = 4, 840/10 = 840, 8400/10 = 840, 8400/100 = 84, 84000/100 = 840, 900/10 = 90, 90/3 = 30, 900/30 = 30, 6000/100 = 60, 60/2 = 30, 6000/200 = 30, 240/10 = 24, 24/2 = 12, 240/20 = 12, 6300/100 = 63, 63/3 = 21, 6300/300 = 21.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10 and 100.
20/10 = 2, 420/10 = 42, 4200/10 = 420, 4200/100 = 42, 40/10 = 4, 840/10 = 840, 8400/10 = 840, 8400/100 = 84, 84000/100 = 840, 900/10 = 90, 90/3 = 30, 900/30 = 30, 6000/100 = 60, 60/2 = 30, 6000/200 = 30, 240/10 = 24, 24/2 = 12, 240/20 = 12, 6300/100 = 63, 63/3 = 21, 6300/300 = 21.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-16-Answer Key-3

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 16 Sprint Answer Key 4

Answer:
840/4 = 210, 840/40 = 21, 3600/3 = 1200, 3600/30 = 120, 3600/300 = 12, 4800/2 = 2400, 4800/20 = 240, 4800/200 = 24, 69000/3 = 23000, 69000/300 = 230, 69000/30 = 2300, 800/40 = 20, 1200/40 = 30, 1280/40 = 32, 1600/400 = 4, 8000/200 = 40, 14000/200 = 70, 14600/200 = 73, 2560/80 = 32, 16,100/700 = 23, 14400/60 = 240, 37800/900 = 42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10 and 100.
840/4 = 210, 840/40 = 21, 3600/3 = 1200, 3600/30 = 120, 3600/300 = 12, 4800/2 = 2400, 4800/20 = 240, 4800/200 = 24, 69000/3 = 23000, 69000/300 = 230, 69000/30 = 2300, 800/40 = 20, 1200/40 = 30, 1280/40 = 32, 1600/400 = 4, 8000/200 = 40, 14000/200 = 70, 14600/200 = 73, 2560/80 = 32, 16,100/700 = 23, 14400/60 = 240, 37800/900 = 42.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-16-Answer Key-4

Question 1.
20 ÷ 10 = 2.

Answer:
20/10 = 2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
20/10 = 2.
zero gets canceled on both sides.
20/10 = 2.

Question 2.
420 ÷ 10 = 42.

Answer:
420/10 = 42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
420/10 = 42.
zero gets canceled on both sides.
420/10 = 42.

Question 3.
4,200 ÷ 10 = 420.

Answer:
4200/10 = 420.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
4200/10 = 420.
zero gets canceled on both sides.
4200/10 = 420.

Question 4.
4,200 ÷ 100 = 42.

Answer:
4200/100 = 42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
4200/100 = 42.
zero gets canceled on both sides.
4200/100 = 42.

Question 5.
42,000 ÷ 100 = 420.

Answer:
42000/100 = 420.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
42000/100 = 420.
zero gets canceled on both sides.
42000/100 = 420.

Question 6.
40 ÷ 10 = 4.

Answer:
40/10 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
40/10 = 4.
zero gets canceled on both sides.
40/10 = 4.

Question 7.
840 ÷ 10 = 84.

Answer:
840/10 = 84.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
840/10 = 84.
zero gets canceled on both sides.
840/10 = 84.

Question 8.
8,400 ÷ 10 = 840.

Answer:
8400/10 = 840.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
8400/10 = 840.
zero gets canceled on both sides.
8400/10 = 840.

Question 9.
8,400 ÷ 100 = 84.

Answer:
8400/100 = 84.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
8400/100 = 84.
zero gets canceled on both sides.
84000/100 = 84.

Question 10.
84,000 ÷ 100 = 840.

Answer:
8400/100 = 840.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
8400/100 = 840.
zero gets canceled on both sides.
8400/100 = 840.

Question 11.
900 ÷ 10 = 90.

Answer:
900/10 = 90.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
900/10 = 90.
zero gets canceled on both sides.
900/10 = 90.

Question 12.
90 ÷ 3 = 30.

Answer:
90/3 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 3.
90/3 = 30.
zero gets canceled on both sides.
90/3 = 30.

Question 13.
900 ÷ 30 =30.

Answer:
900/30 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 30.
900/30 = 30.
zero gets canceled on both sides.
900/30 = 30.

Question 14.
6,000 ÷ 100 = 60.

Answer:
6000/100 = 60.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
6000/100 = 60.
zero gets canceled on both sides.
6000/100 = 60.

Question 15.
60 ÷ 2 = 30.

Answer:
60/2 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 2.
60/2 = 30.
zero gets canceled on both sides.
60/2 = 30.

Question 16.
6,000 ÷ 200 = 30.

Answer:
6000/200 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 200.
6000/200 = 30.
zero gets canceled on both sides.
6000/200 = 30.

Question 17.
240 ÷ 10 = 24.

Answer:
240/10 = 24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
240/10 = 24.
zero gets canceled on both sides.
240/10 = 24.

Question 18.
24 ÷ 2 = 12.

Answer:
24/2 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 2.
24/2 = 12.
zero gets canceled on both sides.
24/2 = 12.

Question 19.
240 ÷ 20 = 12.

Answer:
240/20 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 20.
240/20 = 12.
zero gets canceled on both sides.
240/20 = 12.

Question 20.
6,300 ÷ 100 = 63.

Answer:
6300/100 = 63.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
6300/100 = 63.
zero gets canceled on both sides.
6300/100 = 63.

Question 21.
63 ÷ 3 = 21.

Answer:
63/3 = 21.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 3.
63/3 = 21.
zero gets canceled on both sides.
63/3 = 21.

Question 22.
6,300 ÷ 300 = 21.

Answer:
6300/300 = 21.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 300.
6300/300 = 21.
zero gets canceled on both sides.
6300/300 = 21.

Question 23.
840 ÷ 4 = 210.

Answer:
840/4 = 210.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 4.
840/4 = 210.
zero gets canceled on both sides.
840/4 = 210.

Question 24.
840 ÷ 40 = 21.

Answer:
840/40 = 21.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 40.
840/40 = 21.
zero gets canceled on both sides.
840/40 = 21.

Question 25.
3,600 ÷ 3 = 1200.

Answer:
3600/3 = 1200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 3.
3600/3 = 1200.
zero gets canceled on both sides.
3600/3 = 1200.

Question 26.
3,600 ÷ 30 =120.

Answer:
3600/30 = 120.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 30.
3600/30 = 120.
zero gets canceled on both sides.
3600/30 = 120.

Question 27.
3,600 ÷ 300 = 12.

Answer:
3600/300 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 300.
3600/300 = 12.
zero gets canceled on both sides.
3600/300 = 12.

Question 28.
4,800 ÷ 2 = 2400.

Answer:
4800/2 = 2400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 2.
4800/2 = 2400.
zero gets canceled on both sides.
4800/2 = 2400.

Question 29.
4,800 ÷ 20 = 240.

Answer:
4800/20 = 240.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 20.
4800/20 = 240.
zero gets canceled on both sides.
4800/20 = 240.

Question 30.
4,800 ÷ 200 = 24.

Answer:
4800/200 = 24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 200.
4800/200 = 24.
zero gets canceled on both sides.
4800/200 = 24.

Question 31.
69,000 ÷ 3 = 23000.

Answer:
69000/3 = 23000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 3.
69000/3 = 23000.
zero gets canceled on both sides.
69000/3 = 23000.

Question 32.
69,000 ÷ 300 = 230.

Answer:
69000/300 = 230.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 300.
69000/300 = 230.
zero gets canceled on both sides.
69000/300 = 230.

Question 33.
69,000 ÷ 30 = 2300.

Answer:
69000/30 = 2300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 30.
69000/30 = 2300.
zero gets canceled on both sides.
69000/30 = 2300.

Question 34.
800 ÷ 40 = 20.

Answer:
800/40 = 20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 40.
800/40 = 20.
zero gets canceled on both sides.
800/40 = 20.

Question 35.
1,200 ÷ 40 = 30.

Answer:
1200/40 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 40.
1200/40 = 30.
zero gets canceled on both sides.
1200/40 = 30.

Question 36.
1,280 ÷ 40 = 32.

Answer:
1280/40 = 32.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 40.
1280/40 = 32.
zero gets canceled on both sides.
1280/40 = 32.

Question 37.
1,600 ÷ 400 = 4.

Answer:
1600/400 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 400.
1600/400 = 4.
zero gets canceled on both sides.
1600/400 = 4.

Question 38.
8,000 ÷ 200 =40.

Answer:
8000/200 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 20.
8000/200 = 400.
zero gets canceled on both sides.
8000/200 = 400.

Question 39.
14,000 ÷ 200 = 70.

Answer:
14000/200 = 70.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 200.
14000/200 = 70.
zero gets canceled on both sides.
14000/200 = 70.

Question 40.
14,600 ÷ 200 = 73.

Answer:
14600/200 = 73.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 200.
14600/200 = 73.
zero gets canceled on both sides.
14600/200 = 73.

Question 41.
2,560 ÷ 80 =32.

Answer:
2560/80 = 32.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 80.
2560/80 = 32.
zero gets canceled on both sides.
2560/80 = 32.

Question 42.
16,100 ÷ 700 = 23.

Answer:
16100/700 = 23.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 700.
16100/700 = 23.
zero gets canceled on both sides.
16100/700 = 23.

Question 43.
14,400 ÷ 60 = 240.

Answer:
14400/60 = 240.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 60.
14400/60 = 240.
zero gets canceled on both sides.
14400/60 = 240.

Question 44.
37,800 ÷ 900 = 42.

Answer:
37800/900 = 42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 900.
37800/900 = 42.
zero gets canceled on both sides.
37800/900 = 42.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 16 Problem Set Answer Key

Question 1.
Divide. Draw place value disks to show your thinking for (a) and (c). You may draw disks on your personal white board to solve the others if necessary.
a. 500 ÷ 10

Answer:
500/10 = 50.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
500/10 = 50.
zero gets canceled on both sides.
500/10 = 50.

b. 360 ÷ 10

Answer:
360/10 = 36.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
360/10 = 36.
zero gets canceled on both sides.
360/10 = 36.

c. 12,000 ÷ 100

Answer:
12000/100 = 120.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
12000/100 = 120.
zero gets canceled on both sides.
12000/100 = 120.

d. 450,000 ÷ 100

Answer:
450000/100 = 4500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
450000/100 = 4500.
zero gets canceled on both sides.
450000/100 = 4500.

e. 700,000 ÷ 1,000

Answer:
700000/1000 = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 1000.
700000/1000 = 7000.
zero gets canceled on both sides.
700000/1000 = 7000.

f. 530,000 ÷ 100

Answer:
530,000/100 = 5300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
530,000/100 = 5300.
zero gets canceled on both sides.
530,000/100 = 5300.

Question 2.
Divide. The first one is done for you.
a. 12,000 ÷ 30
= 12,000 ÷ 10 ÷ 3
= 1,200 ÷ 3
= 400

Answer:
12000/30 = 400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12000/30.
12000/10/3.
1200/3.
400.

b. 12,000 ÷ 300

Answer:
12000/300 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12000/300.
12000/100/3.
120/3.
40.

c. 12,000 ÷ 3,000

Answer:
12000/3000 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12000/3000.
12000/1000/3.
12/3.
4.

d. 560,000 ÷ 70

Answer:
560000/70 = 8000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
560000/70.
560000/10/7.
56000/7.
8000.

e. 560,000 ÷ 700

Answer:
560000/700 = 800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
560000/700.
560000/100/7.
5600/7.
800.

f. 560,000 ÷ 7,000

Answer:
560000/7000 = 80.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
560000/7000.
566000/1000/7.
560/7.
80.

g. 28,000 ÷ 40

Answer:
28000/40 = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
28000/40.
28000/10/4.
2800/4.
700.

h. 450,000 ÷ 500

Answer:
450000/500 = 900.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
450000/500.
450000/100/5.
4500/5.
900.

i. 810,000 ÷ 9,000

Answer:
810000/9000 = 90.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
810000/9000.
810000/1000/9.
810/9.
90.

Question 3.
The floor of a rectangular banquet hall has an area of 3,600 m2. The length is 90 m.
a. What is the width of the banquet hall?

Answer:
The width of the banquet hall = 40 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The floor of a rectangular banquet hall has an area of 3600 sq m.
the length is 90 m.
3600/90 = 40.
the width of the banquet hall = 40 m.

b. A square banquet hall has the same area. What is the length of the room ?

Answer:
The length of the banquet hall = 40 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The floor of a square banquet hall has an area of 3600 sq m.
the width of the room is  40 m.
3600/90 = 40.
the width of the banquet hall = 40 m.

c. A third rectangular banquet hall has a perimeter of 3,600 m. What is the width if the length is 5 times the width?

Answer:
The width of the banquet hall = 90 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The third rectangular banquet hall has an area of 3600 sq m.
the length is 90 m.
3600/40 = 90.
the width of the banquet hall = 90 m.

Question 4.
Two fifth graders solved 400,000 divided by 800. Carter said the answer is 500, while Kim said the answer is 5,000.
a. Who has the correct answer? Explain your thinking.

Answer:
400000/800 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Two fifth graders solved 400000 divided by 800.
400000/800 = 500.
Carter was correct.

b. What if the problem is 4,000,000 divided by 8,000? What is the quotient?

Answer:
500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4000000/8000 = 500.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 16 Exit Ticket Answer Key

Divide. Show your thinking.

a. 17,000 ÷ 100

Answer:
17000/100 =170.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
17000/100 = 170.
zero gets canceled on both sides.
17000/100 = 170.

b. 59,000 ÷ 1,000

Answer:
59000/1000 = 59.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 1000.
59000/1000 = 59.
zero gets canceled on both sides.
59000/1000 = 59.

c. 12,000 ÷ 40

Answer:
12000/40 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 40.
12000/40 = 300.
zero gets canceled on both sides.
12000/40 = 300.

d. 480,000 ÷ 600

Answer:
480000/600 = 800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 600.
480000/600 = 800.
zero gets canceled on both sides.
480000/600 = 800.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 16 Homework Answer Key

Question 1.
Divide. Draw place value disks to show your thinking for (a) and (c). You may draw disks on your personal white board to solve the others if necessary.
a. 300 ÷ 10

Answer:
300/10 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
300/10 = 30.
zero gets canceled on both sides.
300/10 = 30.

b. 450 ÷ 10

Answer:
450/10 = 45.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 10.
450/10 = 45.
zero gets canceled on both sides.
450/10 = 45.

c. 18,000 ÷ 100

Answer:
18000/100 = 180.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
18000/100 = 180.
zero gets canceled on both sides.
18000/100 = 180.

d. 730,000 ÷ 100

Answer:
730000/100 = 7300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 100.
730000/100 = 7300.
zero gets canceled on both sides.
730000/100 = 7300.

e. 900,000 ÷ 1,000

Answer:
9600000/1000 = 9600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 1000.
9600000/1000 = 9600.
zero gets canceled on both sides.
9600000/1000 = 9600.

f. 680,000 ÷ 1,000

Answer:
680000/1000 = 680.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
divide by multiples of 1000.
680000/1000 = 680.
zero gets canceled on both sides.
680000/1000 = 680.

Question 2.
Divide. The first one is done for you.
a. 18,000 ÷ 20
= 18,000 ÷ 10 ÷ 2
= 1,800 ÷ 2
= 900

Answer:
18000/20 = 900.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18000/20.
18000/10/2.
1800/2.
900.

b. 18,000 ÷ 200

Answer:
18000/200 = 90.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18000/200.
18000/100/2.
180/2.
90.

c. 18,000 ÷ 2,000

Answer:
18000/2000 = 9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18000/2000.
18000/1000/2.
18/2.
9.

d. 420,000 ÷ 60

Answer:
420000/60 = 7000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
420000/60.
420000/10/6.
42000/6.
7000.

e. 420,000 ÷ 600

Answer:
420000/600 = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
420000/600.
420000/100/6.
4200/6.
700.

f. 420,000 ÷ 6,000

Answer:
420000/6000 = 70.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
420000/6000.
420000/1000/6.
420/6.
70.

g. 24,000 ÷ 30

Answer:
24000/30 = 800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24000/30.
24000/10/3.
2400/3.
800.

h. 560,000 ÷ 700

Answer:
560000/700 = 800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
560000/700.
560000/100/7.
5600/7.
800.

i. 450,000 ÷ 9,000

Answer:
450000/9000 = 50.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
450000/9000.
450000/1000/9.
450/9.
50.

Question 3.
A stadium holds 50,000 people. The stadium is divided into 250 different seating sections. How many seats are in each section?

Answer:
The seats are in each section = 200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A stadium holds 50,000 people.
The stadium is divided into 250 different seating sections.
50000/250 = 200.

Question 4.
Over the course of a year, a tractor trailer commutes 160,000 miles across America.
a. Assuming a trucker changes his tires every 40,000 miles, and that he starts with a brand new set of tires, how many sets of tires will he use in a year?

Answer:
The sets of tires will he use in a year = 4 miles.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Over the course of a year, a tractor trailer commutes 160,000 miles across America.
Assuming a trucker changes his tires every 40,000 miles.
160,000/40,000 = 4.

b. If the trucker changes the oil every 10,000 miles, and he starts the year with a fresh oil change, how many times will he change the oil in a year?

Answer:
The sets of tires will he use in a year = 16 miles.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Over the course of a year, a tractor trailer commutes 160,000 miles across America.
Assuming a trucker changes his tires every 10,000 miles.
160,000/10,000 = 16.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 15 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 15 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 15 Sprint Answer Key

A
Convert Inches to Feet and Inches
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 15 Sprint Answer Key 1

Answer:
12 in = 1ft, 13 in = 1 ft 1 in, 14 in = 1 ft 2 in, 15 in = 1 ft 3 in, 22 in = 1 ft 10 in, 20 in = 1ft 8 in, 24 in = 2ft, 25 in = 2 ft 1 in, 26 in = 2 ft 2 in, 30 in = 2 ft 6 in, 34 in = 2 ft 10 in, 35 in = 2 ft 11 in, 36 in = 3 ft, 37 in = 3 ft 1 in, 46 in = 3 ft 10 in, 40 in = 3 ft 4 in, 48 in = 4 ft, 58 in = 4ft 10 in, 49 in = 4 ft 1 in, 47 = 3 ft 11 in, 50 in = 4 ft 2 in, 12 in = 1 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inches to feet and inches.
12 in = 1ft, 13 in = 1 ft 1 in, 14 in = 1 ft 2 in, 15 in = 1 ft 3 in, 22 in = 1 ft 10 in, 20 in = 1ft 8 in, 24 in = 2ft, 25 in = 2 ft 1 in, 26 in = 2 ft 2 in, 30 in = 2 ft 6 in, 34 in = 2 ft 10 in, 35 in = 2 ft 11 in, 36 in = 3 ft, 37 in = 3 ft 1 in, 46 in = 3 ft 10 in, 40 in = 3 ft 4 in, 48 in = 4 ft, 58 in = 4ft 10 in, 49 in = 4 ft 1 in, 47 = 3 ft 11 in, 50 in = 4 ft 2 in, 12 in = 1 ft.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-15-Answer Key-1

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 15 Sprint Answer Key 2

Answer:
17 in = 1 ft 5 in, 24 in = 2 ft, 28 in = 28 in = 2 ft 4 in, 36 in = 3 ft, 45 in = 3 ft 9 in, 48 in = 4 ft, 59 in = 4ft 11 in, 60 in = 5 ft, 64 in = 5 ft 4 in, 68 in = 5 ft 8 in, 71 in = 5 ft 11 in, 73 in = 6 ft 1 in, 72 in = 6 ft, 80 in = 6 ft 8 in, 84 = 7 ft, 90in = 7 ft 6 in, 96 in = 8 ft, 100 in = 8 ft 4 in, 108 in = 9 ft, 117 in = 9 ft 9 in, 104 in = 8 ft 8 in, 93 in = 7 ft 9 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inches to feet and inches.
17 in = 1 ft 5 in, 24 in = 2 ft, 28 in = 28 in = 2 ft 4 in, 36 in = 3 ft, 45 in = 3 ft 9 in, 48 in = 4 ft, 59 in = 4ft 11 in, 60 in = 5 ft, 64 in = 5 ft 4 in, 68 in = 5 ft 8 in, 71 in = 5 ft 11 in, 73 in = 6 ft 1 in, 72 in = 6 ft, 80 in = 6 ft 8 in, 84 = 7 ft, 90in = 7 ft 6 in, 96 in = 8 ft, 100 in = 8 ft 4 in, 108 in = 9 ft, 117 in = 9 ft 9 in, 104 in = 8ft 8 in, 93 in = 7 ft 9 in.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-15-Answer Key-2

Question 1.
12 in. = ft. in.

Answer:
12 in = 1 ft 0 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert it into feet and inches.
12 in = 1 ft in.

Question 2.
13 in. = 1 ft.1 in.

Answer:
13 in = 1 ft 1 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
13 in = 1 ft 1 in.

Question 3.
14 in. = ft. in.

Answer:
14 in = 1 ft 2 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert in chto feet and inches.
14 in = 1 ft 2 in.

Question 4.
15 in. = ft. in.

Answer:
15 in = 1 ft 3 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
15 in = 1 ft 3 in.

Question 5.
22 in. = ft. in.

Answer:
22 in = 1 ft 10 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
22 in = 1 ft 10 in.

Question 6.
20 in. = ft. in.

Answer:
20 in = 1 ft 8 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
20 in = 1 ft 8 in.

Question 7.
24 in. = ft. in.

Answer:
24 in = 2 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
24 in = 2 ft.

Question 8.
25 in. = ft. in.

Answer:
25 in = 2 ft 2 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
25 in = 2 ft 2 in.

Question 9.
26 in. = ft. in.

Answer:
26 in = 2 ft 6 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
26 in = 2 ft 6 in.

Question 10.
30 in. = ft. in.

Answer:
30 in = 2 ft 10 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
30 in = 2 ft 10 in.

Question 11.
34 in. = ft. in.

Answer:
34 in = 2 ft 11 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
34 in = 2 ft 11 in.

Question 12.
35 in. = ft. in.

Answer:
35 in = 3 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
35 in = 3 ft.

Question 13.
36 in. = ft. in.

Answer:
36 in = 3 ft 1 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
36 in = 3 ft 1 in.

Question 14.
37 in. = ft. in.

Answer:
37 in = 3 ft 10 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
37 in = 3 ft 10 in.

Question 15.
46 in. = ft. in.

Answer:
46 in = 3 ft 4 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
46 in = 3 ft 4 in.

Question 16.
40 in. = ft. in.

Answer:
40 in = 4 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
40 in = 4 ft.

Question 17.
48 in. = ft. in.

Answer:
48 in = 4 ft 10 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
48 in = 4 ft 10 in.

Question 18.
58 in. = ft. in.

Answer:
58 in = 3 ft 11 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
58 in = 3 ft 11 in.

Question 19.
49 in. = ft. in.

Answer:
12 in = 1 ft 0 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
12 in = 1 ft in.

Question 20.
47 in. = ft. in.

Answer:
47 in = 3 ft 11 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
47 in = 3 ft 11 in.

Question 21.
50 in. = ft. in.

Answer:
50 in = 4 ft 2 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
50 in = 4 ft 2 in.

Question 22.
12 in. = ft. in.

Answer:
12 in = 1 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
12 in = 1 ft.

Question 23.
17 in. = ft. in.

Answer:
17 in = 1 ft 5 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
17 in = 1 ft 5 in.

Question 24.
24 in. = ft. in.

Answer:
24 in = 2 ft 0 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
24 in = 2 ft in.

Question 25.
28 in. = ft. in.

Answer:
28 in = 2 ft 4 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
28 in = 2 ft 4 in.

Question 26.
36 in. = ft. in.

Answer:
36 in = 3 ft 0 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert into feet and inches.
36 in = 3 ft in.

Question 27.
45 in. = ft. in.

Answer:
45 in = 3 ft 9 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert into feet and inches.
45 in = 3 ft 9 in.

Question 28.
48 in. = ft. in.

Answer:
48 in = 4 ft  in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
48 in = 4 ft in.

Question 29.
59 in. = ft. in.

Answer:
59 in = 4 ft 11 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
59 in = 4 ft 11 in.

Question 30.
60 in. = ft. in.

Answer:
60 in = 5 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
60 in = 5 ft.

Question 31.
64 in. = ft. in.

Answer:
64 in = 5 ft 4 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
64 in = 5 ft 4 in.

Question 32.
68 in. = ft. in.

Answer:
68 in = 5 ft 8 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
68 in = 5 ft 8 in.

Question 33.
71 in. = ft. in.

Answer:
71 in = 5 ft 11 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
71 in = 5 ft 11 in.

Question 34.
73 in. = ft. in.

Answer:
73 in = 6 ft 1 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
73 in = 6 ft 1 in.

Question 35.
72 in. = ft. in.

Answer:
72 in = 6 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
72 in = 6 ft.

Question 36.
80 in. = ft. in.

Answer:
80 in = 6 ft 8 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
80 in = 6 ft 8 in.

Question 37.
84 in. = ft. in.

Answer:
84 in = 7 ft  in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
84 in = 7 ft  in.

Question 38.
90 in. = ft. in.

Answer:
90 in = 7 ft 6 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
90 in = 7 ft 6 in.

Question 39.
96 in. = ft. in.

Answer:
96 in = 8 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
96 in = 8 ft.

Question 40.
100 in. = ft. in.

Answer:
100 in = 8 ft 4 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
100 in = 8 ft 4 in.

Question 41.
108 in. = ft. in.

Answer:
108 in = 9 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
108 in = 9 ft.

Question 42.
117 in. = ft. in.

Answer:
117 in = 9 ft 9 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
117 in = 9 ft 9 in.

Question 43.
104 in. = ft. in.

Answer:
104 in = 8 ft 8 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
104 in = 8 ft 8 in.

Question 44.
93 in. = ft. in.

Answer:
93 in = 7 ft 9 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
93 in = 7 ft 9 in.

B
Convert Inches to Feet and Inches
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 15 Sprint Answer Key 3

Answer:
120 in = 10 ft, 12 in = 1 ft, 13 in = 1 ft 1 in, 14 in = 1 ft 2 in, 20 in = 1 ft 8 in, 22 in = 1 ft 10 in, 24 in = 2 ft, 25 in = 2 ft 1 in, 26 in = 2 ft 2 in, 34 in = 2 ft 10 in, 30 in = 2 ft 6 in, 35 in = 2 ft 11 in, 36 in = 3 ft, 46 in = 3 ft 10 in, 37 in = 3 ft 1 in, 40 in = 3 ft 4 in, 48 in = 4 ft, 49 in = 4 ft 1 in, 58 in = 4 ft 10 in, 47 in = 3 ft 11in, 50 in = 4 ft 2 in, 12 in = 1 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inches to feet and inches.
120 in = 10 ft, 12 in = 1 ft, 13 in = 1 ft 1 in, 14 in = 1 ft 2 in, 20 in = 1 ft 8 in, 22 in = 1 ft 10 in, 24 in = 2 ft, 25 in = 2 ft 1 in, 26 in = 2 ft 2 in, 34 in = 2 ft 10 in, 30 in = 2 ft 6 in, 35 in = 2 ft 11 in, 36 in = 3 ft, 46 in = 3 ft 10 in, 37 in = 3 ft 1 in, 40 in = 3 ft 4 in, 48 in = 4 ft, 49 in = 4 ft 1 in, 58 in = 4 ft 10 in, 47 in = 3 ft 11in, 50 in = 4 ft 2 in, 12 in = 1 ft.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-15-Answer Key-3

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 15 Sprint Answer Key 4

Answer:
16 in = 1 ft 4 in, 24 in = 2 ft, 29 in = 2 ft 5 in, 36 in = 3 ft, 42 in = 3 ft 6 in, 48 in = 4 ft, 59 in = 4 ft 11, 60 in = 5 ft, 63 in = 5 ft 3 in, 67 in = 5 ft 5 in, 70 in = 5 ft 10 in, 73 in = 6 ft 1 in, 72 in = 6 ft, 77 in = 6 ft 5 in, 84 in = 7 ft , 89 in = 7 ft 5 in, 96 in = 8 ft, 99 in = 8 ft 3 in, 108 in = 9 ft, 115 in = 9 ft 7 in, 103 in = 8 ft 7 in, 95 in = 7 ft 11 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inches to feet and inches.
16 in = 1 ft 4 in, 24 in = 2 ft, 29 in = 2 ft 5 in, 36 in = 3 ft, 42 in = 3 ft 6 in, 48 in = 4 ft, 59 in = 4 ft 11, 60 in = 5 ft, 63 in = 5 ft 3 in, 67 in = 5 ft 5 in, 70 in = 5 ft 10 in, 73 in = 6 ft 1 in, 72 in = 6 ft, 77 in = 6 ft 5 in, 84 in = 7 ft , 89 in = 7 ft 5 in, 96 in = 8 ft, 99 in = 8 ft 3 in, 108 in = 9 ft, 115 in = 9 ft 7 in, 103 in = 8 ft 7 in, 95 in = 7 ft 11 in.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-15-Answer Key-4

Question 1.
120 in. = ft. in.

Answer:
120 in = 10.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
93 in = 10.

Question 2.
12 in. = ft. in.

Answer:
12 in = 1 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
12 in = 1 ft.

Question 3.
13 in. = ft. in.

Answer:
13 in = 1 ft 1 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
13 in = 1 ft 1 in.

Question 4.
14 in. = ft. in.

Answer:
14 in = 1 ft 2 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
14 in = 1 ft 2 in.

Question 5.
20 in. = ft. in.

Answer:
20 in = 1 ft 8 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
20 in = 1 ft 8 in.

Question 6.
22 in. = ft. in.

Answer:
22 in = 1 ft 10 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
22 in = 1 ft 10 in.

Question 7.
24 in. = ft. in.

Answer:
24 in = 2 ft  in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
24 in = 2 ft  in.

Question 8.
25 in. = ft. in.

Answer:
25 in = 2 ft 1 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
25 in = 2 ft 1 in.

Question 9.
26 in. = ft. in.

Answer:
26 in = 2 ft 2 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
26 in = 2 ft 2 in.

Question 10.
34 in. = ft. in.

Answer:
34 in =2 ft 10 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
34 in = 2 ft 10 in.

Question 11.
30 in. = ft. in.

Answer:
30 in = 2 ft 6 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
30 in = 2 ft 6 in.

Question 12.
35 in. = ft. in.

Answer:
35 in = 2 ft 11 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
35 in = 2 ft 11 in.

Question 13.
36 in. = ft. in.

Answer:
36 in = 3 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
36 in = 3 ft.

Question 14.
46 in. = ft. in.

Answer:
46 in = 3 ft 10 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
46 in = 3 ft 10 in.

Question 15.
37 in. = ft. in.

Answer:
37 in = 3 ft 1 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
37 in = 3 ft 1 in.

Question 16.
40 in. = ft. in.

Answer:
40 in = 3 ft 4 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
40 in = 3 ft 4 in.

Question 17.
48 in. = ft. in.

Answer:
48 in = 4 ft  in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
48 in = 4 ft  in.

Question 18.
49 in. = ft. in.

Answer:
49 in = 4 ft 1 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
49 in = 4 ft 1 in.

Question 19.
58 in. = ft. in.

Answer:
58 in = 4 ft 10 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
58 in = 4 ft 10 in.

Question 20.
47 in. = ft. in.

Answer:
47 in = 3 ft 11 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
47 in = 3 ft 11 in.

Question 21.
50 in. = ft. in.

Answer:
50 in = 4 ft 2 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
50 in = 4 ft 2 in.

Question 22.
12 in. = ft. in.

Answer:
12 in = 1 ft  in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
12 in = 1 ft  in.

Question 23.
16 in. = ft. in.

Answer:
16 in = 1 ft 4 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
16 in = 1 ft 4 in.

Question 24.
24 in. = ft. in.

Answer:
24 in = 2 ft in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
24 in = 2 ft  in.

Question 25.
29 in. = ft. in.

Answer:
29 in = 2 ft 5 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
29 in = 2 ft 5 in.

Question 26.
36 in. = ft. in.

Answer:
36 in = 3 ft  in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
36 in = 3 ft in.

Question 27.
42 in. = ft. in.

Answer:
42 in = 3 ft 6 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
42 in = 3 ft 6 in.

Question 28.
48 in. = ft. in.

Answer:
48 in = 4 ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
48 in = 4 ft.

Question 29.
59 in. = ft. in.

Answer:
59 in = 4 ft 11 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
59 in = 4 ft 11 in.

Question 30.
60 in. = ft. in.

Answer:
60 in = 5 ft  in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
60 in = 5 ft  in.

Question 31.
63 in. = ft. in.

Answer:
63 in = 5 ft 3 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
63 in = 5 ft 3 in.

Question 32.
67 in. = ft. in.

Answer:
67 in = 5 ft 5 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
67 in = 5 ft 5 in.

Question 33.
70 in. = ft. in.

Answer:
70 in = 5 ft 10 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
70 in = 5 ft 10 in.

Question 34.
73 in. = ft. in.

Answer:
73 in = 6 ft 1 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
73 in = 6 ft 1 in.

Question 35.
72 in. = ft. in.

Answer:
72 in = 6 ft  in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
72 in = 6 ft in.

Question 36.
77 in. = ft. in.

Answer:
77 in = 6 ft 5 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
77 in = 6 ft 5 in.

Question 37.
84 in. = ft. in.

Answer:
84 in = 7 ft  in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
84 in = 7 ft  in.

Question 38.
89 in. = ft. in.

Answer:
89 in = 7 ft 5 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
89 in = 7 ft 5 in.

Question 39.
96 in. = ft. in.

Answer:
96 in = 8 ft  in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
96 in = 8 ft in.

Question 40.
99 in. = ft. in.

Answer:
99 in = 8 ft 3 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
99 in = 8 ft 3 in.

Question 41.
108 in. = ft. in.

Answer:
108 in = 9 ft in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
108 in = 9 ft  in.

Question 42.
115 in. = ft. in.

Answer:
115 in = 9 ft 7 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
115 in = 9 ft 7 in.

Question 43.
103 in. = ft. in.

Answer:
103 in = 8 ft 7 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
103 in = 8 ft 7 in.

Question 44.
95 in. = ft. in.

Answer:
95 in = 7 ft 11 in.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
convert inch to feet and inches.
95 in = 7 ft 11 in.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Problem Set Answer Key

Solve.

Question 1.
Liza’s cat had six kittens! When Liza and her brother weighed all the kittens together, they weighed 4 pounds 2 ounces. Since all the kittens are about the same size, about how many ounces does each kitten weigh?

Answer:
The kittens have the size = 66 ounces.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 pounds 2 ounces.
4 x 16 + 2.
64 + 2.
66.

Question 2.
A container of oregano is 17 pounds heavier than a container of peppercorns. Their total weight is 253 pounds. The peppercorns will be sold in one-ounce bags. How many bags of peppercorns can be made?

Answer:
The bags of peppercorns can be made = 14.8 ounces.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
253/17 = 14.8.

Question 3.
Each costume needs 46 centimeters of red ribbon and 3 times as much yellow ribbon. What is the total length of ribbon needed for 64 costumes? Express your answer in meters.

Answer:
The total length of the ribbon needed for 64 costumes = 8,832 costumes.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Each costume needs 46 centimeters of red ribbon and 3 times as much yellow ribbon.
46 x 3 = 138.
64 x 138 = 8,832 costumes.

Question 4.
When making a batch of orange juice for her basketball team, Jackie used 5 times as much water as concentrate. There were 32 more cups of water than concentrate.
a. How much juice did she make in all?

Answer:
The juice did she make in all = 160 cups.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
32 x 5 = 160.

b. She poured the juice into quart containers. How many containers could she fill?

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Exit Ticket Answer Key

Solve.
To practice for an Ironman competition, John swam 0.86 kilometer each day for 3 weeks. How many meters did he swim in those 3 weeks?

Answer:
The meters did he swim in those 3 weeks = 2.58

Explanation:
In the above-given question,
given that,
John swam 0.86 km each day for 3 weeks.
0.86 x 3 = 2.58.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Homework Answer Key

Solve.

Question 1.
Tia cut a 4-meter 8-centimeter wire into 10 equal pieces. Marta cut a 540-centimeter wire into 9 equal pieces. How much longer is one of Marta’s wires than one of Tia’s?

Answer:
The longer is one of Marta’s wires than one of Tia’s = 60.

Explanation:
Tia cut a 4-meter 8-centimeter wire into 10 equal pieces.
Marta cut a 540-centimeter wire into 9 equal pieces.
540 / 9 = 60.
32/10 = 3.2.

Question 2.
Jay needs 19 quarts more paint for the outside of his barn than for the inside. If he uses 107 quarts in all, how many gallons of paint will be used to paint the inside of the barn?

Answer:
The gallons of paint will be used to paint the inside of the barn = 26.75 gallons.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Jay needs 19 quarts more paint for the outside of his barn than for the inside.
if he uses 107 quarts in all.
107 x 0.25 = 26.75.

Question 3.
String A is 35 centimeters long. String B is 5 times as long as String A. Both are necessary to create a decorative bottle. Find the total length of string needed for 17 identical decorative bottles. Express your answer in meters.

Answer:
The total length of string needed for 17 identical decorative bottles = 680 bottles.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
String A is 35 centimeters long.
string B is 5 times as long as string A.
35 + 5 = 40.
40 x 17 = 680 bottles.

Question 4.
A pineapple is 7 times as heavy as an orange. The pineapple also weighs 870 grams more than the orange.
a. What is the total weight in grams for the pineapple and orange?

Answer:
The total weight in grams for the pineapple and orange = 6090 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A pineapple is 7 times as heavy as an orange.
the pineapple also weighs 870 grams more than the orange.
870 x 7 = 6090.

b. Express the total weight of the pineapple and orange in kilograms.

Answer:
The total weight in grams for the pineapple and orange = 6090000 kg.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A pineapple is 7 times as heavy as an orange.
the pineapple also weighs 870 grams more than the orange.
870 x 7 = 6090.
6090 /0.001 = 6090000 kg.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 14 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Problem Set Answer Key

Question 1.
Solve. The first one is done for you.

a. Convert days to weeks.
28 days = 28 × (1 day)
= 28 × (\(\frac{1}{7}\) week)
= \(\frac{28}{7}\) week
= 4 weeks

Answer:
28 days = 4 weeks,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
28 days = 28 x (1 day)
28 x (\(\frac{1}{7}\) week)
\(\frac{28}{7}\) week.
28/7 = 4.

b. Convert quarts to gallons.
20 quarts = ____20_______ × ( 1 quart)
= ______20_____ × (\(\frac{1}{4}\) gallon)
= _____20/4______ gallons
= _____5______ gallons

Answer:
20 quarts = 5 gallons,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 quarts = 28 x (1 gallon)
20 x (\(\frac{1}{4}\) gallon)
\(\frac{20}{4}\) gallon.
20/4 = 5.

c. Convert centimeters to meters.
920 cm = ___920________ × ( ____1_______ cm)
= ____920_______ × ( ____0.01_______ m)
= _____9.2______ m

Answer:
920 cm = 92000 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
920 cm = 920 x (1 m)
920 x (\(\frac{1}{0.01}\) meter)
\(\frac{920}{0.01}\) meter.
920/0.01 = 92000.

d. Convert meters to kilometers.
1,578 m = _____1578______ × ( _____1______ m)
= ______1578_____ × (0.001 km)
= ___1578000________ km

Answer:
1578 m = 1578000 km,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1578 = 1578 x (1 km)
1578 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilometers)
\(\frac{1}{0.001}\) kilometers.
1578/0.001 = 1578000.

e. Convert grams to kilograms.
6,080 g = 60,80,000 kg.

Answer:
6080 g = 60,80,000,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6080 g = 6080 x (1 gram)
6080 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilograms)
\(\frac{6080}{0.001}\) kilograms.
6080/0.001 = 60,80,000.

f. Convert milliliters to liters.
509 mL = 509000 liters.

Answer:
509 ml = 509000 liters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
509 ml = 509 x (1 ml)
509 x (\(\frac{1}{0.001}\) liters)
\(\frac{509}{0.001}\) liters.
509/0.001 = 509000 liters.

Question 2.
After solving, write a statement to express each conversion. The first one is done for you.
a. The screen measures 24 inches. Convert 24 inches to feet.
24 inches = 24 × (1 inch)
= 24 × (\(\frac{1}{12}\)feet)
= \(\frac{24}{12}\) feet
= 2 feet
The screen measures 24 inches or 2 feet.

Answer:
24 inches =2 feet,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 inches = 24 x (1 inch)
24 x (\(\frac{1}{0.0833}\) feet)
\(\frac{24}{0.0833}\) feet.
24/0.0833 = 288.11 feet.

b. A jug of syrup holds 12 cups. Convert 12 cups to pints.

Answer:
12 cups = 24 pints,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12 cups = 12 x (cup)
12 x (\(\frac{1}{0.5}\) pints)
\(\frac{12}{0.5}\) pints.
12/0.5 = 24.

c. The length of the diving board is 378 centimeters. What is its length in meters?

Answer:
378 cm = 37800 meters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
378 cm = 378 x (1 cm)
378 x (\(\frac{1}{0.01}\) meters)
\(\frac{378}{0.01}\) meters.
378/0.01 = 37800 meters.

d. The capacity of a container is 1,478 milliliters. Convert this to liters.

Answer:
1478 ml = 1478000 liters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1478 ml = 1478 x (1 ml)
1478 x (\(\frac{1}{0.001}\) liters)
\(\frac{1478}{0.001}\) liters.
1478/0.001 = 1478000 liters.

e. A truck weighs 3,900,000 grams. Convert the truck’s weight to kilograms.

Answer:
3900000 g = 3.9 kilograms.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3900000 g = 3900000 x (1 gram)
3900000 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilograms)
\(\frac{3900000}{0.001}\) kilograms.
3900000/0.001 = 3.9 kilograms.

f. The distance was 264,040 meters. Convert the distance to kilometers.

Answer:
264,040 m =  264040000km,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
264,040 = 264,040 x (1 km)
264,040 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilometers)
\(\frac{164040}{0.001}\) kilometers.
264040/0.001 = 264040000.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Convert days to weeks by completing the number sentences.
35 days = _____35______ × ( ____1_______ day)
= _______35____ × ( _____7______ week)
= 35/7.
= 5.

Answer:
35 days = 5 weeks,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
35 days = 35 x (1 day)
35 x (\(\frac{1}{7}\) week)
\(\frac{35}{7}\) week.
35/7 = 5.

Question 2.
Convert grams to kilograms by completing the number sentences.
4,567 grams = ____4567_______ × __1__gram_______
= __4567_________ × _____0.001 kg______
=4567/0.001
=4567000 kg

Answer:
4567 g = 4567000 kilograms.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4567 g = 4567 x (1 gram)
4567 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilograms)
\(\frac{4567}{0.001}\) kilograms.
4567/0.001 = 4567000 kilograms.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Homework Answer Key

Question 1.
Solve. The first one is done for you.

a. Convert days to weeks.
42 days = 42 × (1 day)
= 42 × (\(\frac{1}{7}\) week)
= \(\frac{42}{7}\) week
= 6 weeks

Answer:
42 days = 6 weeks,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 days = 42 x (1 day)
42 x (\(\frac{1}{7}\) week)
\(\frac{42}{7}\) week.
42/7 = 6.

b. Convert quarts to gallons.
36 quarts = ______36_____ × ( 1 quart)
= ______36_____ × (1/4 “gallon” )
= ___________ gallons
= ___________ gallons

Answer:
36 quarts = 9 gallons,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
36 quarts = 36 x (1 gallon)
36 x (\(\frac{36}{4}\) gallon)
\(\frac{36}{4}\) gallon.
36/4 = 9.

c. Convert centimeters to meters.
760 cm = _____760______ × ( ___1________ cm)
= _____760______ × ( ___0.01________ m)
= ___768000________ m

Answer:
760 cm = 768000 meters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
760 cm = 760 x (1 cm)
760 x (\(\frac{1}{0.01}\) meters)
\(\frac{760}{0.01}\) meters.
760/0.01 = 76000 meters.

d. Convert meters to kilometers.
2,485 m = ____2485_______ × ( ____1_______ m)
= ___2485________ × (0.001 km)
= ____2485000_______ km

Answer:
2,485 m =  2485,000km,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2485 = 2485 x (1 km)
2485 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilometers)
\(\frac{2485}{0.001}\) kilometers.
2485/0.001 = 24,85,000.

e. Convert grams to kilograms.
3,090 g = 3090000 kg.

Answer:
3090 g = 3090000 kilograms.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3090 g = 3090 x (1 gram)
3090 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilograms)
\(\frac{3090}{0.001}\) kilograms.
3090/0.001 = 3090000 kilograms.

f. Convert milliliters to liters.
205 mL = 205000 liters.

Answer:
205 ml = 205000 liters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
205 ml = 205 x (1 ml)
205 x (\(\frac{1}{0.001}\) liters)
\(\frac{205}{0.001}\) liters.
205/0.001 = 205000 liters.

Question 2.
After solving, write a statement to express each conversion. The first one is done for you.

a. The screen measures 36 inches. Convert 36 inches to feet.
36 inches = 36 × (1 inch)
= 36 × (\(\frac{1}{12}\) feet)
= \(\frac{36}{12}\) feet
= 3 feet
The screen measures 36 inches or 3 feet.

Answer:
36 inches = 432.17 feet,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
36 inches = 36 x (1 inch)
36 x (\(\frac{1}{0.0833}\) feet)
\(\frac{36}{0.0833}\) feet.
36/0.0833 = 432.17 feet.

b. A jug of juice holds 8 cups. Convert 8 cups to pints.

Answer:
8 cups = 16 pints,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 cups = 8 x (cup)
8 x (\(\frac{1}{0.5}\) pints)
\(\frac{8}{0.5}\) pints.
8/0.5 = 16.

c. The length of the flower garden is 529 centimeters. What is its length in meters?

Answer:
529 cm = 52900 meters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
529 cm = 529 x (1 cm)
529 x (\(\frac{1}{0.01}\) meters)
\(\frac{529}{0.01}\) meters.
529/0.01 = 52900 meters.

d. The capacity of a container is 2,060 milliliters. Convert this to liters.

Answer:
2060 ml = 2060000 liters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2060 ml = 2060 x (1 ml)
2060 x (\(\frac{1}{0.001}\) liters)
\(\frac{2060}{0.001}\) liters.
2060/0.001 = 2060000 liters.

e. A hippopotamus weighs 1,560,000 grams. Convert the hippopotamus’ weight to kilograms.

Answer:
1560000 g = 1.56 kilograms.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1560000 g = 1560000 x (1 gram)
1560000 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilograms)
\(\frac{1560000}{0.001}\) kilograms.
1560000/0.001 = 1.56 kilograms.

f. The distance was 372,060 meters. Convert the distance to kilometers.

Answer:
372060 m =  372060,000km,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
372060 = 372060 x (1 km)
372060 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilometers)
\(\frac{372060}{0.001}\) kilometers.
372060/0.001 = 372060,000.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 13 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 13 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 13 Problem Set Answer Key

Question 1.
Solve. The first one is done for you.
a. Convert weeks to days.
8 weeks = 8 × (1 week)
= 8 × (7 days)
= 56 days

Answer:
8 weeks = 56 days.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 weeks = 8 x (1 week).
8 x (7 days).
1 week = 7 days.
8 x 7 = 56.
8 weeks = 56 days.

b. Convert years to days.
4 years = _____4______ × ( ____1_______ year)
= ______4_____ × ( ___365________ days)
= ____1460_______ days

Answer:
4 years = 1460 days.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 years = 4 x (1 year).
4 x (365 days).
1 year = 365 days.
4 x 365 = 1460.
4 years = 1460 days.

c. Convert meters to centimeters.
9.2 m = ____9.2_______ × ( _____1______ m)
= ___9.2________ × ( ____100_______ cm)
= _____920______ cm

Answer:
9.2 meters = 920 cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9.2 meters = 9.2 x (1 meter).
9.2 x (100 cms).
1 meter = 100 cms.
9.2 x 100 = 920.
9.2 meters = 920 cm.

d. Convert yards to feet.
5.7 yards

Answer:
5.7 yards = 17.1feet.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5.7 yards = 5.7 x (1 yard).
5.7 x (3 feet).
5.7 yards =  17.1 feet.
5.7 x 7 = 17.1.
5.7 yards = 17.1 feet.

e. Convert kilograms to grams.
6.08 kg

Answer:
6.08 kg =6080 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6.08 kg = 6.08 x (1 kg).
6.08 x (1000 grams).
1 kg = 1000 grams.
6.08 x 1000 = 6080 grams.
6.08 kg = 6080 grams.

f. Convert pounds to ounces.
12.5 pounds

Answer:
12.5 pounds = 200 ounces.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12.5 pounds = 12.5 x (1 pound).
12.5 x (16 ounces).
1 pound = 16 ounces.
12.5 x 16 = 200.
12.5 pounds = 200 ounces.

Question 2.
After solving, write a statement to express each conversion. The first one is done for you.

a. Convert the number of hours in a day to minutes.
24 hours = 24 × (1 hour)
= 24 × (60 minutes)
= 1,440 minutes
One day has 24 hours, which is the same as 1,440 minutes.

Answer:
24 hours = 1440 minutes.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 hours = 24 x (1 hour).
1 x (60 minutes).
1 hour = 60 minutes.
24 x 60 = 1440.
24 hours = 1440 minutes.

b. A small female gorilla weighs 68 kilograms. How much does she weigh in grams?

Answer:
68 kg = 6800 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
68 kg = 68 x (1 kg).
68 x (1000 grams).
1 kg = 1000 grams.
68 x 1000 = 6800 grams.
68 kg = 6800 grams.

c. The height of a man is 1.7 meters. What is his height in centimeters?

Answer:
1.7 meters = 170 cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.7 meters = 1.7 x (1 meter).
1.7 x (100 cms).
1 meter = 100 cms.
1.7 x 100 = 170.
1.7 meters = 170 cm.

d. The capacity of a syringe is 0.08 liters. Convert this to milliliters.

Answer:
0.08 liters = 80 ml.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.08 liters = 0.08 x (1 liter).
0.08 x (1000 ml).
1 liter = 1000 ml.
0.08 x 1000 = 80 ml.
0.08 liters = 80 ml.

e. A coyote weighs 11.3 pounds. Convert the coyote’s weight to ounces.

Answer:
11.3 pounds = 180.8 ounces.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
11.3 pounds = 11.3 x (1 pound).
11.3 x (16 ounces).
1 pound = 16 ounces.
11.3 x 16 = 180.8.
11.3 pounds = 180.8 ounces.

f. An alligator is 2.3 yards long. What is the length of the alligator in inches?

Answer:
2.3 yards = 6.9 feet.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.3 yards = 2.3 x (1 yard).
2.3 x (3 feet).
2.3 yards =  6.9 feet.
2.3 x 3 = 6.9.
2.3 yards = 6.9 feet.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 13 Exit Ticket Answer Key

Solve.
a. Convert pounds to ounces.
(1 pound = 16 ounces)
14 pounds = _____14____ × (1 pound)
= ___14______ × ( ____16_____ ounces)
= _____224____ ounces

Answer:
14 pounds = 224 ounces.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 pounds = 14 x (1 pound).
14 x (16 ounces).
1 pound = 16 ounces.
14 x 16 = 224.
14 pounds = 224 ounces.

b. Convert kilograms to grams.
18.2 kilograms = ____18.2_____ × ( ____1 kg_____ )
= ____18.2_____ × ( _1000________ )
= ___18,200______ grams

Answer:
18.2 kg = 18200 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18.2 kg = 18200 x (1 kg).
18.2 x (1000 grams).
1 kg = 1000 grams.
18.2 x 1000 = 18200 grams.
18.2 kg = 18200 grams.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 13 Homework Answer Key

Question 1.
Solve. The first one is done for you.
a. Convert weeks to days.
6 weeks = 6 × (1 week)
= 6 × (7 days)
= 42 days

Answer:
6 weeks = 42 days.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6 weeks = 6 x (1 week).
6 x (7 days).
1 week = 7 days.
6 x 7 = 42.
6 weeks = 42 days.

b. Convert years to days.
7 years = ____7_______ × ( ____1_______ year)
= ______7_____ × ( ____365_______ days)
= _____2555______ days

Answer:
7 years = 2555 days.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 years = 7 x (1 year).
7 x (365 days).
1 year = 365 days.
7 x 365 = 2555.
7 years = 2555 days.

c. Convert meters to centimeters.
4.5 m = ____4.5_______ × ( ____1_______ m)
= ____4.5_______ × ( ____100_______ cm)
= _____450______ cm

Answer:
4.5 meters = 450 cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4.5 meters = 4.5 x (1 meter).
4.5 x (100 cms).
1 meter = 100 cms.
4.5 x 100 = 450.
4.5 meters = 450 cm.

d. Convert pounds to ounces.
12.6 pounds

Answer:
12.6 pounds = 201.6 ounces.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12.6 pounds = 12.6 x (1 pound).
12.6 x (16 ounces).
1 pound = 16 ounces.
12.6 x 16 = 201.6.
12.6 pounds = 201.6 ounces.

e. Convert kilograms to grams.
3.09 kg

Answer:
3.09 kg = 3090 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.09 kg = 3.09 x (1 kg).
3.09 x (1000 grams).
1 kg = 1000 grams.
3.09 x 1000 = 3090 grams.
3.09 kg = 3090 grams.

f. Convert yards to inches.
245 yd

Answer:
245 yards = 8820 inches.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
245 yards = 245 x (1 yard).
245 x (36 inches).
245 yards =  8820.
245 x 36 = 8820.
245 yards = 8820 inches.

Question 2.
After solving, write a statement to express each conversion. The first one is done for you.
a. Convert the number of hours in a day to minutes.
24 hours = 24 × (1 hour)
= 24 × (60 minutes)
= 1,440 minutes
One day has 24 hours, which is the same as 1,440 minutes.

Answer:
24 hours = 1440 minutes.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 hours = 24 x (1 hour).
1 x (60 minutes).
1 hour = 60 minutes.
24 x 60 = 1440.
24 hours = 1440 minutes.

b. A newborn giraffe weighs about 65 kilograms. How much does it weigh in grams?

Answer:
65 kg = 6500 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
65 kg = 3.09 x (1 kg).
65 x (1000 grams).
1 kg = 1000 grams.
65 x 1000 = 6500 grams.
65 kg = 6500 grams.

c. The average height of a female giraffe is 4.6 meters. What is her height in centimeters?

Answer:
4.6 meters = 460 cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4.6 meters = 4.6 x (1 meter).
4.6 x (100 cms).
1 meter = 100 cms.
4.6 x 100 = 460.
4.6 meters = 460 cm.

d. The capacity of a beaker is 0.1 liter. Convert this to milliliters.

Answer:
0.1 liters = 100 ml.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.1 liters = 0.1 x (1 liter).
0.1 x (1000 ml).
1 liter = 1000 ml.
0.1 x 1000 = 100 ml.
0.1 liters = 100 ml.

e. A pig weighs 9.8 pounds. Convert the pig’s weight to ounces.

Answer:
9.8 pounds = 156.8 ounces.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9.8 pounds = 9.8 x (1 pound).
9.8 x (16 ounces).
1 pound = 16 ounces.
9.8 x 16 = 156.8.
9.8 pounds = 156.8 ounces.

f. A marker is 0.13 meters long. What is the length in millimeters?

Answer:
0.13 meters = 130 mm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.13 meters = 0.13 x (1 meter).
0.13 x (1000 mm).
1 meter = 1000 mm.
0.13 x 1000 = 130.
0.13 meters = 130 mm.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 12 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 12 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 12 Problem Set Answer Key

Question 1.
Estimate. Then, solve using the standard algorithm. You may draw an area model if it helps you.
a. 1.21 × 14 ≈ ____121______ × ___14_______ = ___1694_______
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 12 Problem Set Answer Key 1

Answer:
1.21 x 14 = 16.94.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
1.21 x 14 = 16.94
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-1

b. 2.45 × 305 ≈ ___245_______ × ____305______ = ___74725_______
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 12 Problem Set Answer Key 2

Answer:
2.45 x 305 = 74725.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
2.45 x 305 = 74725
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-2

Question 2.
Estimate. Then, solve using the standard algorithm. Use a separate sheet to draw the area model if it helps you.
a. 1.23 × 12 ≈ __123_____ × ___12____ = ___1476____

Answer:
1.23 x 12 = 14.76.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
1.23 x 12 = 14.76
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-3

b. 1.3 × 26 ≈ __13_____ × __26_____ = ___338____

Answer:
1.3 x 26 = 33.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
1.3 x 26 = 33.8
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-4

c. 0.23 × 14 ≈ __23_____ × ___14____ = ___322____

Answer:
0.23 x 14 = 322.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.23 x 14 = 3.22
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-5

d. 0.45 × 26 ≈ __45_____ × __26_____ = ___1170____

Answer:
0.45 x 26 = 11.70.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.45 x 26 = 11.70.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-6

e. 7.06 × 28 ≈ ____768___ × __28_____ = ____21504___

Answer:
7.06 x 28 = 21.504.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
7.06 x 28 = 215.04

f. 6.32 × 223 ≈ __632_____ × ___223____ = ___140936____

Answer:
6.32 x 223 = 1409.36.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
6.32 x 223 = 1409.36

g. 7.06 × 208 ≈ ___706____ × __208_____ = ___146848____

Answer:
7.06 x 208 = 1468.48.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
7.06 x 208 = 1468.48.

h. 151.46 × 555 ≈ ___15146____ × 555= __840603_____

Answer:
151.46 x 555 = 84060.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
151.46 x 555 = 84060.3

Question 3.
Denise walks on the beach every afternoon. In the month of July, she walked 3.45 miles each day. How far did Denise walk during the month of July?

Answer:
Denise walks during the month of July = 106.95 miles.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Denise walks on the beach every afternoon.
In the month of July, she walked 3.45 miles each day.
3.45 x 31 = 106.95 miles.

Question 4.
A gallon of gas costs $4.34. Greg puts 12 gallons of gas in his car. He has a 50-dollar bill. Tell how much money Greg will have left, or how much more money he will need. Show all your calculations.

Answer:
The money he will need = $ 2
The money will have left = 0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A gallon of gas costs $4.34.
Greg puts 12 gallons of gas in his car.
He has a 50-dollar bill.
$4.34 x 12 = 52.08.
50 + 2 = 52.

Question 5.
Seth drinks a glass of orange juice every day that contains 0.6 grams of Vitamin C. He eats a serving of strawberries for snack after school every day that contains 0.35 grams of Vitamin C. How many grams of Vitamin C does Seth consume in 3 weeks?

Answer:
The grams of Vitamin c does Seth consumes in 3 weeks = 6.65 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Seth drinks a glass of orange juice every day that contains 0.6 grams of Vitamin C.
He eats a serving of strawberries for snacks after school every day that contains 0.35 grams of Vitamin C.
0.6 + 0.35 = 0.95.
0.95 x 7 = 6.65 grams.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 12 Exit Ticket Answer Key

Estimate. Then, solve using the standard algorithm.
a. 3.03 × 402 ≈ ___303____ × ___402____ = _12_1806_____

Answer:
3.03 x 402 = 1218.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
3.03 x 402 = 1218.06
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-7

b. 667 × 1.25 ≈ __667_____ × ___125____ = _______

Answer:
667 x 1.25 = 833.75.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
667 x 1.25 = 833.75.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-8

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 12 Homework Answer Key

Question 1.
Estimate. Then, solve using the standard algorithm. You may draw an area model if it helps you.
a. 24 × 2.31 ≈ ____24______ × ___231_______ = _____5544_____
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 12 Homework Answer Key 3

Answer:
24 x 2.31 = 55.44.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
24 x 2.31 = 55.44
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-9

b. 5.42 × 305 ≈ ____542______ × ___305_______ = ____16531______
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 12 Homework Answer Key 4

Answer:
5.42 x 305 = 1653.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
5.42 x 305 = 1653.1
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-10

Question 2.
Estimate. Then, solve using the standard algorithm. Use a separate sheet to draw the area model if it helps you.
a. 1.23 × 21 ≈ __123_____ × ___21____ = __2583_____

Answer:
1.23 x 21 = 25.83.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
1.23 x 21 = 25.83
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-11

b. 3.2 × 41 ≈ ___32____ × ____41___ = ___1312____

Answer:
3.2 x 41 = 131.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
3.2 x 41 = 131.2
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-12

c. 0.32 × 41 ≈ ___32____ × ___41____ = ___1312____

Answer:
0.32 x 41 = 13.12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.32 x 41 = 13.12
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-12

d. 0.54 × 62 ≈ __54_____ × ___62____ = ___3348____

Answer:
0.54 x 62 = 33.48.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.54 x 62 = 33.48
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-13

e. 6.09 × 28 ≈ ____609___ × ___28____ = ___17052____

Answer:
6.09 x 28 = 170.52.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
6.09 x 28 = 170.52
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-14

f. 6.83 × 683 ≈ __683_____ × ___683____ = ___4664.89____

Answer:
6.83 x 683 = 4664.89.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
6.83 x 683 = 4664.89
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-15

g. 6.09 × 208 ≈ ___609____ × ___208____ = ___126672____

Answer:
6.09 x 208 = 126672.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
6.09 x 208 = 126672.

h. 171.76 × 555 ≈ ___17176____ × ___555____ = ___95326.80____

Answer:
171.76 x 555 = 95326.80.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
171.76 x 555 = 95326.80

Question 3.
Eric’s goal is to walk 2.75 miles to and from the park every day for an entire year. If he meets his goal, how many miles will Eric walk?

Answer:
The miles will Eric walk = 5.5 miles.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Eric’s goal is to walk 2.75 miles to and from the park every day for an entire year.
2.75 x 2 = 5.5

Question 4.
Art galleries often price paintings by the square inch. If a painting measures 22.5 inches by 34 inches and costs $4.15 per square inch, what is the selling price for the painting?

Answer:
The selling price for the painting = $3174.75.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Art galleries often price paintings by the square inch.
If a painting measures 22.5 inches and costs $4.15 per square inch.
22.5 x 34 = 765.0.
765 x $4.15 = 3174.75

Question 5.
Gerry spends $1.25 each day on lunch at school. On Fridays, she buys an extra snack for $0.55. How much money will she spend in two weeks?

Answer:
The money will she spend in two weeks = $9.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Gerry spends $1.25 each day on lunch at school.
On Fridays, she buys an extra snack for $0.55.
$ 1.25 x 7 = 8.75.
8.75 + 0.55 = 9.3.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 11 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 11 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 11 Sprint Answer Key

A
Multiply Decimals
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 11 Sprint Answer Key 1

Answer:
3 x 3 = 9, 0.3 x 3 = 0.9, 0.03 x 3 = 0.09, 3 x 2 = 6, 0.3 x 2 = 0.6, 0.03 x 2 = 0.06, 2 x 2 = 4, 0.2 x 2 = 0.4, 0.02 x 2 = 0.04, 5 x 3 = 15, 0.05 x 3 = 0.15, 0.04 x 3 = 0.12, 4 x 3 = 12, 5 x 5 = 25, 0.5 x 5 = 2.5, 0.05 x 5 = 0.25, 7 x 4 = 28, 0.7 x 4 = 2.8, 0.07 x 4 = 0.28, 0.9 x 4 = 3.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply decimals.
3 x 3 = 9, 0.3 x 3 = 0.9, 0.03 x 3 = 0.09, 3 x 2 = 6, 0.3 x 2 = 0.6, 0.03 x 2 = 0.06, 2 x 2 = 4, 0.2 x 2 = 0.4, 0.02 x 2 = 0.04, 5 x 3 = 15, 0.05 x 3 = 0.15, 0.04 x 3 = 0.12, 4 x 3 = 12, 5 x 5 = 25, 0.5 x 5 = 2.5, 0.05 x 5 = 0.25, 7 x 4 = 28, 0.7 x 4 = 2.8, 0.07 x 4 = 0.28, 0.9 x 4 = 3.6.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-11-Answer Key-1

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 11 Sprint Answer Key 2

Answer:
8 x 5 = 40, 0.8 x 5 = 4.0, 0.08 x 5 = 0.40, 0.06 x 5 = 0.30, 0.06 = 3 = 0.18, 0.6 x 5 = 3.0, 0.06 x 2 = 0.12, 0.06 x 7 = 0.42, 0.9 x 6 = 5.4, 0.06 x 9 = 0.54, 0.09 x 9 = 0.81, 0.8 x 8 = 0.64, 0.07 x 7 = 0.49, 0.6 x 6 = 3.6, 0.05 x 5 = 0.25, 0.6 x 8 = 4.8, 0.07 x 9 = 0.63, 0.8 x 3 = 2.4, 0.09 x 6 = 0.54, 0.5 x 7 = 3.5, 0.12 x 4 = 0.48, 0.12 x 9 = 1.08.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply decimals.
8 x 5 = 40, 0.8 x 5 = 4.0, 0.08 x 5 = 0.40, 0.06 x 5 = 0.30, 0.06 = 3 = 0.18, 0.6 x 5 = 3.0, 0.06 x 2 = 0.12, 0.06 x 7 = 0.42, 0.9 x 6 = 5.4, 0.06 x 9 = 0.54, 0.09 x 9 = 0.81, 0.8 x 8 = 0.64, 0.07 x 7 = 0.49, 0.6 x 6 = 3.6, 0.05 x 5 = 0.25, 0.6 x 8 = 4.8, 0.07 x 9 = 0.63, 0.8 x 3 = 2.4, 0.09 x 6 = 0.54, 0.5 x 7 = 3.5, 0.12 x 4 = 0.48, 0.12 x 9 = 1.08.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-11-Answer Key-2

Question 1.
3 × 3 = 9.

Answer:
3 x 3 = 9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
3 x 3 = 9

Question 2.

0.3 × 3 = 0.9

Answer:
0.3 x 3 = 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.3 x 3 = 0.9

Question 3.
0.03 × 3 = 0.09

Answer:
0.03 x 3 = 0.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.03 x 3 = 0.09

Question 4.
3 × 2 = 6

Answer:
3 x 2 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
3 x 2 = 6.

Question 5.
0.3 × 2 = 0.6

Answer:
0.3 x 2 = 0.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.3 x 2 = 0.6

Question 6.
0.03 × 2 = 0.06

Answer:
0.03 x 2 = 0.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.03 x 2 = 0.06

Question 7.
2 × 2 = 4

Answer:
2 x 2 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
2 x 2 = 4.

Question 8.
0.2 × 2 = 0.4

Answer:
0.2 x 2 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.2 x 2 = 0.4

Question 9.
0.02 × 2 = 0.04

Answer:
0.02 x 2 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.02 x 2 = 0.04

Question 10.
5 × 3 = 15

Answer:
5 x 3 = 15.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
5 x 3 = 15

Question 11.
0.5 × 3 = 1.5

Answer:
0.5 x 3 = 1.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.5 x 3 = 1.5

Question 12.
0.05 × 3 = 0.15

Answer:
0.05 x 3 = 0.15.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.05 x 3 = 0.15

Question 13.
0.04 × 3 = 0.12

Answer:
0.04 x 3 = 0.12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.04 x 3 = 0.12

Question 14.
0.4 × 3 = 1.2

Answer:
0.4 x 3 = 1.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.4 x 3 = 1.2

Question 15.
4 × 3 = 12

Answer:
4 x 3 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
4 x 3 = 12.

Question 16.
5 × 5 = 25

Answer:
5 x 5 = 25.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
5 x 5 = 25

Question 17.
0.5 × 5 = 2.5

Answer:
3 x 3 = 9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
3 x 3 = 9

Question 18.
0.05 × 5 = 025

Answer:
0.05 x 5 = 0.25.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.05 x 5 = 0.25

Question 19.
7 × 4 = 28

Answer:
7 x 4 = 28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
7 x 4 = 28

Question 20.
0.7 × 4 = 2.8

Answer:
0.7 x 4 = 2.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.7 x 4 = 2.8

Question 21.
0.07 × 4 = 0.28

Answer:
0.07 x 4 = 0.28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.07 x 4 = 0.28

Question 22.
0.9 × 4 = 3.6

Answer:
0.9 x 4 = 3.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.9 x 4 = 3.6

Question 23.
8 × 5 = 40

Answer:
8 x 5 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
8 x 5 = 40

Question 24.
0.8 × 5 = 0.40

Answer:
0.8 x 5 = 4.0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.8 x 5 = 4.0

Question 25.
0.08 × 5 =  0.40

Answer:
0.08 x 5 = 0.40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.08 x 5 = 0.40

Question 26.
0.06 × 5 = 0.30

Answer:
0.06 x 5 = 0.30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.06 x 5 = 0.30

Question 27.
0.06 × 3 = 0.18

Answer:
0.06 x 3 = 0.18.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.06 x 3 = 0.18

Question 28.
0.6 × 5 = 3.0

Answer:
0.6 x 5 = 3.0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.6 x 5 = 3.0

Question 29.
0.06 × 2 = 0.12

Answer:
0.06 x 2 = 0.12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.06 x 2 = 0.12

Question 30.
0.06 × 7 = 0.42

Answer:
0.06 x 7 = 0.42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.06 x 7 = 0.42

Question 31.
0.9 × 6 = 0.54

Answer:
0.9 x 6 = 5.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.9 x 6 = 5.4

Question 32.
0.06 × 9 =  0.54

Answer:
0.06 x 9 = 0.54.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.06 x 9 = 0.54

Question 33.
0.09 × 9 = 0.81

Answer:
0.09 x 9 = 0.81.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.09 x 9 = 0.81

Question 34.
0.8 × 8 = 6.4

Answer:
0.8 x 8 = 6.4

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.8 x 8 = 6.4

Question 35.
0.07 × 7 = 0.49

Answer:
0.07 x 7 = 0.49.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.07 x 7 = 0.49

Question 36.
0.6 × 6 = 3.6

Answer:
0.6 x 6 = 3.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.6 x 6 = 3.6

Question 37.
0.05 × 5 = 0.25

Answer:
0.05 x 5 = 0.25.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.05 x 5 = 0.25

Question 38.
0.6 × 8 = 4.8

Answer:
0.6 x 8 = 4.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.6 x 8 = 4.8

Question 39.
0.07 × 9 = 0.63

Answer:
0.07 x 9 = 0.63.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.07 x 9 = 0.63

Question 40.
0.8 × 3 = 2.4

Answer:
0.8 x 3 = 2.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.8 x 3 = 2.4

Question 41.
0.09 × 6 = 0.54

Answer:
0.09 x 6 = 0.54.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.09 x 6 = 0.54

Question 42.
0.5 × 7 = 3.5

Answer:
0.5 x 7 = 3.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.5 x 7 = 3.5

Question 43.
0.12 × 4 = 0.48

Answer:
0.12 x 4 = 0.48.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.12 x 4 = 0.48

Question 44.
0.12 × 9 = 1.08

Answer:
0.12 x 9 = 1.08.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.12 x 9 = 1.08

B
Multiply Decimals
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 11 Sprint Answer Key 3

Answer:
2 x 2 = 4, 0.2 x 2 = 0.4, 0.02 x 2 = 0.04, 4 x 2 = 8, 0.4 x 2 = 0.8, 0.04 x 2 = 0.08, 3 x 3 = 9, 0.3 x 3 = 0.9, 0.03 x 3 = 0.09, 4 x 3 = 12, 0.4 x 3 = 1.2, 0.04 x 3 = 0.12, 0.05 x 3 = 0.15, 0.5 x 3 = 1.5, 5 x 3 = 15, 4 x 4 = 16, 0.4 x 4 = 1.6, 0.04 x 4 = 0.16, 8 x 4 = 32, 0.8 x 4 = 3.2, 0.08 x 4 = 0.32, 0.6 x 4 = 2.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply decimals.
2 x 2 = 4, 0.2 x 2 = 0.4, 0.02 x 2 = 0.04, 4 x 2 = 8, 0.4 x 2 = 0.8, 0.04 x 2 = 0.08, 3 x 3 = 9, 0.3 x 3 = 0.9, 0.03 x 3 = 0.09, 4 x 3 = 12, 0.4 x 3 = 1.2, 0.04 x 3 = 0.12, 0.05 x 3 = 0.15, 0.5 x 3 = 1.5, 5 x 3 = 15, 4 x 4 = 16, 0.4 x 4 = 1.6, 0.04 x 4 = 0.16, 8 x 4 = 32, 0.8 x 4 = 3.2, 0.08 x 4 = 0.32, 0.6 x 4 = 2.4.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-11-Answer Key-3

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 11 Sprint Answer Key 4

Answer:
6 x 5 = 30, 0.6 x 5 = 3.0, 0.06 x 5 = 0.30, 0.08 x 5 = 0.40, 0.08 x 3 = 0.24, 0.8 x 5 = 4.0, 0.08 x 2 = 0.16, 0.08 x 7 = 0.56, 0.9 x 8 = 7.2, 0.08 x 9 = 0.72, 0.9 x 9 = 8.1, 0.08 x 8 = 0.64, 0.7 x 7 = 4.9, 0.06 x 6 = 0.36, 0.7 x 9 = 6.3, 0.5 x 5 = 2.5, 0.06 x 8 = 0.48, 0.08 x 3 = 0.24, 0.9 x 6 = 5.4, 0.05 x 7 = 0.35, 0.12 x 6 = 0.72, 0.12 x 8 = 0.96.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply decimals.
6 x 5 = 30, 0.6 x 5 = 3.0, 0.06 x 5 = 0.30, 0.08 x 5 = 0.40, 0.08 x 3 = 0.24, 0.8 x 5 = 4.0, 0.08 x 2 = 0.16, 0.08 x 7 = 0.56, 0.9 x 8 = 7.2, 0.08 x 9 = 0.72, 0.9 x 9 = 8.1, 0.08 x 8 = 0.64, 0.7 x 7 = 4.9, 0.06 x 6 = 0.36, 0.7 x 9 = 6.3, 0.5 x 5 = 2.5, 0.06 x 8 = 0.48, 0.08 x 3 = 0.24, 0.9 x 6 = 5.4, 0.05 x 7 = 0.35, 0.12 x 6 = 0.72, 0.12 x 8 = 0.96.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-11-Answer Key-4

Question 1.
2 × 2 = 4

Answer:
2 x 2 = 4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
2 x 2 = 4.

Question 2.
0.2 × 2 = 0.4

Answer:
0.2 x 2 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.2 x 2 = 0.4.

Question 3.
0.02 × 2 = 0.04

Answer:
0.02 x 2 = 0.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.02 x 2 = 0.04.

Question 4.
4 × 2 = 8

Answer:
4 x 2 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
4 x 2 = 8.

Question 5.
0.4 × 2 = 0.8

Answer:
0.4 x 2 = 0.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.4 x 2 = 0.8.

Question 6.
0.04 × 2 = 0.08.

Answer:
0.04 x 2 = 0.08.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.04 x 2 = 0.08

Question 7.
3 × 3 = 9

Answer:
3 x 3 = 9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
3 x 3 = 9

Question 8.
0.3 × 3 = 0.9.

Answer:
0.3 x 3 = 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.3 x 3 = 0.9

Question 9.
0.03 × 3 = 0.09

Answer:
0.03 x 3 = 0.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.03 x 3 = 0.09.

Question 10.
4 × 3 = 12

Answer:
4 x 3 = 12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
4 x 3 = 12

Question 11.
0.4 × 3 = 1.2

Answer:
0.4 x 3 = 1.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.4 x 3 = 1.2

Question 12.
0.04 × 3 = 0.12

Answer:
0.04 x 3 = 0.12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.04 x 3 = 0.12

Question 13.
0.05 × 3 = 0.15

Answer:
0.05 x 3 = 0.15.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.05 x 3 = 0.15

Question 14.
0.5 × 3 = 1.5

Answer:
0.5 x 3 = 1.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.5 x 3 = 1.5

Question 15.
5 × 3 = 15

Answer:
5 x 3 = 15.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
5 x 3 = 15

Question 16.
4 × 4 = 16

Answer:
4 x 4 = 16.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
4 x 4 = 16.

Question 17.
0.4 × 4 = 1.6

Answer:
0.4 x 4 = 1.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.4 x 4 = 1.6

Question 18.
0.04 × 4 = 0.16

Answer:
0.04 x 4 = 0.16.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.04 x 4 = 0.16

Question 19.
8 × 4 = 32

Answer:
8 x 4 = 32.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
8 x 4 = 32

Question 20.
0.8 × 4 = 3.2

Answer:
0.8 x 4 = 3.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.8 x 4 = 3.2

Question 21.
0.08 × 4 = 0.32

Answer:
0.08 x 4 = 0.32.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.08 x 4 = 0.32

Question 22.
0.6 × 4 = 2.4

Answer:
0.6 x 4 = 2.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.6 x 4 = 2.4

Question 23.
6 × 5 = 30

Answer:
6 x 5 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
6 x 5 = 30

Question 24.
0.6 × 5 = 3.0

Answer:
0.6 x 5 = 3.0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.6 x 5 = 3.0

Question 25.
0.06 × 5 = 0.30

Answer:
0.06 x 5 = 0.30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.06 x 5 = 0.30

Question 26.
0.08 × 5 = 0.40

Answer:
0.08 x 5 = 0.40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.08 x 5 = 0.40

Question 27.
0.08 × 3 = 0.24

Answer:
0.08 x 3 = 0.24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.08 x 3 = 0.24

Question 28.
0.8 × 5 = 4.0

Answer:
0.8 x 5 = 4.0

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.8 x 5 = 4.0

Question 29.
0.08 × 2 = 0.16

Answer:
0.08 x 2 = 0.16.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.08 x 2 = 0.16

Question 30.
0.08 × 7 = 0.56

Answer:
0.08 x 7 = 0.56.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.08 x 7 = 0.56

Question 31.
0.9 × 8 = 7.2

Answer:
0.08 x 5 = 0.40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.08 x 5 = 0.40

Question 32.
0.08 × 9 = 0.72

Answer:
0.08 x 9 = 0.72.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.08 x 9 = 0.72

Question 33.
0.9 × 9 = 8.1

Answer:
0.9 x 9 = 8.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.9 x 9 = 8.1

Question 34.
0.08 × 8 = 0.64

Answer:
0.08 x 8 = 0.64.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.08 x 8 = 0.64

Question 35.
0.7 × 7 = 4.9

Answer:
0.7 x 7 = 4.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.7 x 7 = 4.9

Question 36.
0.06 × 6 = 0.36

Answer:
0.06 x 6 = 0.36.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.06 x 6 = 0.36

Question 37.
0.5 × 5 = 2.5

Answer:
0.5 x 5 = 2.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.5 x 5 = 2.5

Question 38.
0.06 × 8 = 0.48

Answer:
0.06 x 8 = 0.48.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.06 x 8 = 0.48

Question 39.
0.7 × 9 = 6.3

Answer:
0.7 x 9 = 6.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.7 x 9 = 6.3

Question 40.
0.08 × 3 = 0.24

Answer:
0.08 x 3 = 0.24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.08 x 3 = 0.24

Question 41.
0.9 × 6 = 5.4

Answer:
0.9 x 6 = 5.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.9 x 6 = 5.4

Question 42.
0.05 × 7 = 0.35

Answer:
0.05 x 7 = 0.35.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.05 x 7 = 0.35

Question 43.
0.12 × 6 = 0.72

Answer:
0.12 x 6 = 0.72.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.12 x 6 = 0.72

Question 44.
0.12 × 8 = 0.96

Answer:
0.12 x 8 = 0.96.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.12 x 8 = 0.96.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 11 Problem Set Answer Key

Question 1.
Estimate the product. Solve using the standard algorithm. Use the thought bubbles to show your thinking. (Draw an area model on a separate sheet if it helps you.)

a. 1.38 × 32 ≈ ___1.38____ × _Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-11-Answer Key-6__100____ = ___138____ 1.38 × 32 = ___44.16___________
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 11 Problem Set Answer Key 5

Answer:
1.38 x 32 = 44.16.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
1.38 x 32 = 44.16

Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-11-Answer Key-5

b. 3.55 × 89 ≈ __3.55_____ × __100_____ = __355_____ 3.55 × 89 = ___315.95___________
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 11 Problem Set Answer Key 11

Answer:
3.55 x 89 = 315.95.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
3.55 x 89 = 315.95.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-11-Answer Key-6

Question 2.
Solve using the standard algorithm.

a. 5.04 × 8

Answer:
5.04 x 8 = 40.32.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
5.04 x 8 = 40.32

b. 147.83 × 67

Answer:
147.83 x 67 = 40.32.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
147.83 x 67 = 40.32

c. 83.41 × 504

Answer:
83.41 x 504 = 42,038

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
83.41 x 504 = 42,038

d. 0.56 × 432

Answer:
0.56 x 432 = 241.92.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.56 x 432 = 241.92.

Question 3.
Use the whole number product and place value reasoning to place the decimal point in the second product. Explain how you know.
a. If 98 × 768 = 75,264 then 98 × 7.68 = ____752.64__________

Answer:
98 x 7.68 = 752.64.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
98 x 7.68 = 752.64

b. If 73 × 1,563 = 114,099 then 73 × 15.63 = _____1140.99_________

Answer:
15.63 x 73 = 1140.99.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
15.63 x 73 = 1140.99

c. If 46 × 1,239 = 56,994 then 46 × 123.9 = ___5699.4___________

Answer:
15.63 x 73 = 5699.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
15.63 x 73 = 5699.4

Question 4.
Jenny buys 22 pens that cost $1.15 each and 15 markers that cost $2.05 each. How much did Jenny spend?

Answer:
The Jenny spend = $3.2

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Jenny buys 22 pens that cost $1.15 each and 15 markers that cost $2.05 each.
1.15 + 2.05 = 3.2

Question 5.
A living room measures 24 feet by 15 feet. An adjacent square dining room measures 13 feet on each side. If carpet costs $6.98 per square foot, what is the total cost of putting carpet in both rooms?

Answer:
The total cost of putting carpet in both rooms = $2603.54

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A living room measures 24 feet by 15 feet.
An adjacent square dining room measures 13 feet on each side.
if carpet costs $6.98 per square foot.
24 x 15 = 360.
13 x 6.98 = 90.74.
360 x 6.98 = 2,512.8.
90.74 + 2512.8 = 2603.54.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 11 Exit Ticket Answer Key

Use estimation and place value reasoning to find the unknown product. Explain how you know.

Question 1.
If 647 × 63 = 40,761 then 6.47 × 63 = ______405.09________

Answer:
6.47 x 63 = 405.09.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
6.47 x 63 = 405.09

Question 2.
Solve using the standard algorithm.
a. 6.13 × 14

Answer:
6.13 x 14 = 85.82.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
6.13 x 14 = 85.82

b. 104.35 × 34

Answer:
104.35 x 34 = 1460.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
104.35 x 34 = 1460.9

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 11 Homework Answer Key

Question 1.
Estimate the product. Solve using the standard algorithm. Use the thought bubbles to show your thinking. (Draw an area model on a separate sheet if it helps you.)
a. 2.42 × 12 ≈ ___2.42____ × __100_____ = ___242____ 2.42 × 12 = ____29.04__________
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 11 Homework Answer Key 11.1

Answer:
2.42 x 12 = 29.04.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
2.42 x 12 = 29.04
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-11-Answer Key-8

b. 4.13 × 37 ≈ __4.13_____ × ___100____ = __413_____ 4.13 × 37 = __152.81____________
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 11 Homework Answer Key 12

Answer:
4.13 x 37 = 152.81.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
4.13 x 37 = 152.81
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-11-Answer Key-9

Question 2.
Solve using the standard algorithm.

a. 2.03 × 13

Answer:
2.03 x 13 = 26.39.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
2.03 x 13 = 26.39

b. 53.16 × 34

Answer:
53.16 x 34 = 1807.44.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
53.16 x 34 = 1807.44

c. 371.23 × 53

Answer:
371.23 x 53 = 19675.19.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
371.23 x 53 = 19675.19

d. 1.57 × 432

Answer:
1.57 x 432 = 678.24

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
1.57 x 432 = 678.24

Question 3.
Use the whole number product and place value reasoning to place the decimal point in the second product. Explain how you know.
a. If 36 × 134 = 4,824 then 36 × 1.34 = ______48.24________

Answer:
1.34 x 36 = 48.24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
1.34 x 36 = 48.24

b. If 84 × 2,674 = 224,616 then 84 × 26.74 = ____2,246.16__________

Answer:
84 x 26.74 = 2,246.16.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
84 x 26.74 = 2,246.16.

c. 19 × 3,211 = 61,009 then 321.1 × 19 = ___6100.9___________

Answer:
321.1 x 19 = 6100.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
321.1 x 19 = 6100.9

Question 4.
A slice of pizza costs $1.57. How much will 27 slices cost?

Answer:
The 27 slices cost = $42.39.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A slice of pizza costs $1.57.
27 x 1.57 = 42.39$.

Question 5.
A spool of ribbon holds 6.75 meters. A craft club buys 21 spools.
a. What is the total cost if the ribbon sells for $2 per meter?

Answer:
The total cost if the ribbon sells for $2 per meter = $13.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A spoon of ribbon holds 6.75 meters.
A craft club buys 21 spools.
6.75 x $2 = $13.5.

b. If the club uses 76.54 meters to complete a project, how much ribbon will be left?

Answer:
The ribbon will be left = 65.21 meters.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
If the club uses 76.54 meters to complete a project.
6.75 x 21 = 141.75.
141.75 – 76.54 = 65.21.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 10 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Problem Set Answer Key

Question 1.
Estimate the product. Solve using an area model and the standard algorithm. Remember to express your products in standard form.
a. 22 × 2.4 ≈ ___22____ × ___24____ = __528_tenths____
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Problem Set Answer Key 1

Answer:
22 x 2.4 = 528 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
22 x 2.4.
22 x 24 tenths.
528 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-1

b. 3.1 × 33 ___31_tenths___ × ___33____ = ___1023____
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Problem Set Answer Key 2

Answer:
33 x 3.1 = 1023 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
33 x 31 tenths.
33 x 3.1
1023 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-2

Question 2.
Estimate. Then, use the standard algorithm to solve. Express your products in standard form.
a. 3.2 × 47 ≈ ___3.2____ × ___47____ = __1504_____
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Problem Set Answer Key 3

Answer:
3.2 x 47 = 1504 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.2 x 47.
32 x 47 tenths.
1504 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-3

b. 3.2 × 94 ≈ __3.2_____ × __94_____ = ___300.8____
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Problem Set Answer Key 4

Answer:
3.2 x 94 = 3008 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.2 x 94.
3.2 x 94 tenths.
3008 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-4

c. 6.3 × 44 ≈ ___6.3____ × ___44____ = __277.2_____

Answer:
6.3 x 44 = 2772 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
44 x 6.3.
44 x 63 tenths.
2772 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-5

d. 14.6 × 17 ≈ ___14.6____ × __17_____ = __248.2_____

Answer:
14.6 x 17 = 2482 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14.6 x 17.
17 x 146 tenths.
2482 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-6

e. 8.2 × 34 ≈ ___8.2____ × ___34____ = ___278.8____

Answer:
34 x 8.2 = 2788 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34 x 8.2.
34 x 82 tenths.
2788 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-7

f. 160.4 × 17 ≈ ___160.4____ × __17_____ = ___2726.8____

Answer:
160.4 x 17 = 27268 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
17 x 160.4.
17 x 1604 tenths.
27268 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-8

Question 3.
Michelle multiplied 3.4 × 52. She incorrectly wrote 1,768 as her product. Use words, numbers, and/or pictures to explain Michelle’s mistake.

Answer:
3.4 x 52 = 176.8

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Michelle multiplied 3.4 x 52.
3.4 x 52.
176.8.
1768 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-9

Question 4.
A wire is bent to form a square with a perimeter of 16.4 cm. How much wire would be needed to form 25 such squares? Express your answer in meters.

Answer:
16.4 x 25 = 410 meters.

Explanation:
In the above-given question,
A wire is bent to form a square with a perimeter of 16.4 cm.
16.4 x 25.
410 meters.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Estimate the product. Solve using an area model and the standard algorithm. Remember to express your products in standard form.

a. 33.2 × 21 ≈ ___332____ × ___21____ = ___6972 tenths____

Answer:
21 x 33.2 = 6972 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
21 x 33.2.
21 x 332 tenths.
6972 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-10

b. 1.7 × 55 ≈ __55_____ × ___1.7____ = __93.5_____

Answer:
1.7 x 55 = 935 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
55 x 1.7.
55 x 17 tenths.
935 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-11

Question 2.
If the product of 485 × 35 is 16,975, what is the product of 485 × 3.5? How do you know?

Answer:
485 x 3.5 =  16,97.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
485 x 3.5.
485 x 35 tenths.
1697.5.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-12

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Homework Answer Key

Question 1.
Estimate the product. Solve using an area model and the standard algorithm. Remember to express your products in standard form.
a. 53 × 1.2 ≈ ___53____ × ___1.2____ = ___63.6____
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 10 Homework Answer Key 5

Answer:
53 x 1.2 = 528 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
53 x 1.2.
53 x 12 tenths.
636 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-13

b. 2.1 × 82 ≈ ___82____ × ___2.1____ = ___172.2____
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 10 Homework Answer Key 6

Answer:
21 x 82 = 1722 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
21 x 82.
82 x 21 tenths.
1722 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-14

Question 2.
Estimate. Then, use the standard algorithm to solve. Express your products in standard form.
a. 4.2 × 34 ≈ ___42____ × ___34____ = ___1428 tenths____
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 10 Homework Answer Key 7

Answer:
34 x 4.2 = 1428 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34 x 4.2.
34 x 42 tenths.
1428 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-15

b. 65 × 5.8 ≈ __65_____ × __5.8_____ = __3770 tenths_____
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 10 Homework Answer Key 8

Answer:
65 x 58 = 3770 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
65 x 5.8.
65 x 58 tenths.
3770 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-16

c. 3.3 × 16 ≈ __3.3_____ × __16_____ = ___52.8____

Answer:
33 x 16 = 528 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
33 x 16.
33 x 16 tenths.
528 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-17

d. 15.6 × 17 ≈ ___15.6____ × ___17____ = ___265.2____

Answer:
15.6 x 17 = 2652 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
15.6 x 17.
17 x 156 tenths.
265.2 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-18

e. 73 × 2.4 ≈ __73_____ × ___2.4____ = __175.2_____

Answer:
73 x 2.4 = 1752 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
73 x 2.4.
73 x 24 tenths.
1752 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-19

f. 193.5 × 57 ≈ ___193.5____ × __57_____ = __11,029.5_____

Answer:
193.5 x 57 = 11029 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
193.5 x 57.
57 x 1935 tenths.
11,0295 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-20

Question 3.
Mr. Jansen is building an ice rink in his backyard that will measure 8.4 meters by 22 meters. What is the area of the rink?

Answer:
The area of the rink = 184.8

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Mr. Jansen is building an ice rink in his backyard that will measure 8.4 meters by 22 meters.
8.4 x 22 = 184.8

Question 4.
Rachel runs 3.2 miles each weekday and 1.5 miles each day of the weekend. How many miles will she have run in 6 weeks?

Answer:
The miles she has run in 6 weeks = 28.2 miles.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Rachel runs 3.2 miles each weekday and 1.5 miles each day of the weekend.
3.2 + 1.5 = 4.7 miles.
4.7 x 6 = 28.2 miles.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 9 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 9 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 9 Problem Set Answer Key

Solve.

Question 1.
An office space in New York City measures 48 feet by 56 feet. If it sells for $565 per square foot, what is the total cost of the office space?

Answer:
The total cost of the office space = $565.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
An office space in New York City measures 48 feet by 56 feet.
if it sells for $565 per square foot.
48 x 56 =
$ 565

Question 2.
Gemma and Leah are both jewelry makers. Gemma made 106 beaded necklaces. Leah made 39 more necklaces than Gemma.
a. Each necklace they make has exactly 104 beads on it. How many beads did both girls use altogether while making their necklaces?

Answer:
The beads did both girls use altogether while making their necklaces = 26104.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Each necklace they make has exactly 104 beads on it.
106 + 39 = 145.
145 + 106 = 251.
251 x 104 = 26104.

b. At a recent craft fair, Gemma sold each of her necklaces for $14. Leah sold each of her necklaces for $10 more. Who made more money at the craft fair? How much more?

Answer:
The money at the craft fair = $24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
At a recent craft fair, Gemma sold each of her necklaces for $14.
Leah sold each of her necklaces for $10 more.
Leah made more money at the craft fair.

Question 3.
Peng bought 26 treadmills for her new fitness center at $1,334 each. Then, she bought 19 stationary bikes for $749 each. How much did she spend on her new equipment? Write an expression, and then solve.

Answer:
The money she spends on her new equipment = 34684.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
peng bought 26 treadmills for her new fitness center at $1,334 each.
Then, she bought 19 stationary bikes for $749 each.
26 x $ 1334.
34684.

Question 4.
A Hudson Valley farmer has 26 employees. He pays each employee $410 per week. After paying his workers for one week, the farmer has $162 left in his bank account. How much money did he have at first?

Answer:
The money did he have at first = 10660.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A Hudson Valley farmer has 26 employees.
He pays each employee $410 per week.
After paying his workers for one week, the farmer has $162 left in his bank account.
26 x 410 = 10660.

Question 5.
Frances is sewing a border around 2 rectangular tablecloths that each measure 9 feet long by 6 feet wide. If it takes her 3 minutes to sew on 1 inch of border, how many minutes will it take her to complete her sewing project? Write an expression, and then solve.

Answer:
The time it takes her to complete the sewing project = 162.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Frances is sewing a border around 2 rectangular tablecloths that each measure 9 feet long by 6 feet wide.
If it takes her 3 minutes to sew on 1 inch of border.
9 x 6 = 54.
54 + 54 + 54 = 162.

Question 6.
Each grade level at Hooperville Schools has 298 students.
a. If there are 13-grade levels, how many students attend Hooperville Schools?

Answer:
The students attend Hooperville Schools = 3874.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
If there are 13-grade levels, each grade level at Hooperville Schools has 298 students.
13 x 298 = 3874.

b. A nearby district, Willington, is much larger. They have 12 times as many students. How many students attend schools in Willington?

Answer:
The students attend Schools in Willington = 46488.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A nearby district, Willington, is much larger.
They have 12 times as many students.
3874 x 12 = 46488.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 9 Exit Ticket Answer Key

Juwad picked 30 bags of apples on Monday and sold them at his fruit stand for $3.45 each. The following week he picked and sold 26 bags.
a. How much money did Juwad earn in the first week?

Answer:
The money Juwad earns in the first week = $103.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Juwad picked 30 bags of apples on Monday and sold them at his fruit stand for $3.45 each.
30 x $3.45 = 103.5.

b. How much money did he earn in the second week?

Answer:
The money did he earn in the second week = $89.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Juwad sold 26 bags of apples.
26 x $3.45.
89.7

c. How much did Juwad earn selling bags of apples these two weeks?

Answer:
The money did he earn in these two weeks = $193.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
103.5 + 89.7.
193.2.

d. Extension: Each bag Juwad picked holds 15 apples. How many apples did he pick in two weeks? Write an expression to represent this problem.

Answer:
The money did he earn in these two weeks = 51.75 .

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Each bag Juwad picked holds 15 apples.
15 x $3.45.
51.75.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 9 Homework Answer Key

Solve.

Question 1.
Jeffery bought 203 sheets of stickers. Each sheet has a dozen stickers. He gave away 907 stickers to his family and friends on Valentine’s Day. How many stickers does Jeffery have remaining?

Answer:
The stickers do Jeffery has = 1529.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Jeffery bought 203 sheets of stickers.
Each sheet has a dozen stickers.
He gave away 907 stickers to his family and friends on Valentine’s Day.
203 x 12 = 2436.
2436 – 907 = 1529.

Question 2.
During the 2011 season, a quarterback passed for 302 yards per game. He played in all 16 regular season games that year.
a. For how many total yards did the quarterback pass?

Answer:
The total yards did the quarterback pass = 4832.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
During the 2011 season, a quarterback passed for 302 yards per game.
He played in all 16 regular-season games that year.
302 x 16 = 4832.

b. If he matches this passing total for each of the next 13 seasons, how many yards will he pass for in his career?

Answer:
The many yards will he pass for in his career = 3926.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
If he matches this passing total for each of the next 13 seasons.
302 x 13 = 3926.

Question 3.
Bao saved $179 a month. He saved $145 less than Ada each month. How much would Ada save in three and a half years?

Answer:
The Ada save in three and a half years = $324.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Bao saved $179 a month.
He saved $145 less than Ada each month.
$179 + $145 = $324.

Question 4.
Mrs. Williams is knitting a blanket for her newborn granddaughter. The blanket is 2.25 meters long and 1.8 meters wide. What is the area of the blanket? Write the answer in centimeters.

Answer:
The area of the blanket = 405 cms.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Mrs. Williams is knitting a blanket for her newborn granddaughter.
The blanket is 2.25 meters long and 1.8 meters wide.
the area of the blanket = 2.25 x 1.8 meters.
2.25 x 1.8 = 4.05 meters.
1 meter = 100 cms.
4.05 x 100 = 405 cms

Question 5.
Use the chart to solve.
Soccer Field Dimensions

FIFA Regulation

(in yards)

New York State High Schools

(in yards)

Minimum Length110100
Maximum Length120120
Minimum Width7055
Maximum Width8080

a. Write an expression to find the difference in the maximum area and minimum area of a NYS high school soccer field. Then, evaluate your expression.

Answer:
The minimum area of NYS high school soccer field =

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The maximum length = 110.
minimum length = 100.
110 – 100 = 10.

b. Would a field with a width of 75 yards and an area of 7,500 square yards be within FIFA regulation? Why or why not?

Answer:
No, there does not have a field with a width of 75 yards and an area of 7,500 square yards.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Would a field with a width of 75 yards and an area of 7500 square yards.
70 x 55 = 3850.
80 x 80 = 6400.
120 x 120 = 14,400.
no there is no field with a width of 75 yards and an area of 7500 square yards.

c. It costs $26 to fertilize, water, mow, and maintain each square yard of a full size FIFA field (with maximum dimensions) before each game. How much will it cost to prepare the field for next week’s match?

Answer:
The cost prepares the field for next week’s match = $3120.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
It costs $26 to fertilize, water, mow, and maintain each square yard of a full size.
120 x $26.
3120.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 8 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 8 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 8 Problem Set Answer Key

Question 1.
Estimate the product first. Solve by using the standard algorithm. Use your estimate to check the reasonableness of the product.
a. 213 × 328
≈ 200 × 300
= 60,000
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 8 Problem Set Answer Key 1

Answer:
200 x 300 = 60000
213 x 328 = 69864

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 x 300 = 60000.
213 x 328.
69864.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-1

b. 662 × 372

Answer:
600 x 300 = 180000
662 x 372 = 2,46,264.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
600 x 300 = 180000.
662 x 372.
246264.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-2

c. 739 × 442

Answer:
700 x 400 = 280000
739 x 442 = 3,26,638

Explanation:
In the above-given question,
given that,
700 x 400 = 280000.
739 x 442.
3,26,638.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-3

d. 807 × 491

Answer:
200 x 300 = 60000
213 x 328 = 69864

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 x 300 = 60000.
213 x 328.
69864.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-4

e. 3,502 × 656

Answer:
3000 x 600 = 180000
3502 x 656 = 22,97,312

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 x 300 = 180000.
3502 x 656.
22,97,312.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-5

f. 4,390 × 741

Answer:
4000 x 700 = 2800000
4390 x 741 = 32,52,990

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4000 x 700 = 2800000.
4390 x 741.
32,52,990.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-6

g. 530 × 2,075

Answer:
500 x 2000 = 100000
530 x 2075 = 10,99,750

Explanation:
In the above-given question,
given that,
500 x 2000 = 100000.
530 x 2075.
1099750.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-7

h. 4,004 × 603

Answer:
4000 x 600 = 2400000
4004 x 603 = 24,14,412

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4000 x 600 = 2400000.
4004 x 603.
24,14,412.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-8

i. 987 × 3,105

Answer:
900 x 3000 = 2700000
987 x 3105 = 30,64,635.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
900 x 3000 = 2700000.
987 x 3105.
30,64,635.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-9

Question 2.
Each container holds 1 L 275 mL of water. How much water is in 609 identical containers? Find the difference between your estimated product and precise product.

Answer:
estimated product = 6,00,000.
precise product = 7,76,475.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Each container holds 1 L 275 ml of water.
609 x 1275 = 7,76,475 L.

Question 3.
A club had some money to purchase new chairs. After buying 355 chairs at $199 each, there was $1,068 remaining. How much money did the club have at first?

Answer:
The money did the club have at first = $69,577.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A club had some money to purchase new chairs.
After buying 355 chairs at $199 each there was $1068 remaining.
355 x $ 199 = 70,645.
70,645 – 1068.
69,577.

Question 4.
So far, Carmella has collected 14 boxes of baseball cards. There are 315 cards in each box. Carmella estimates that she has about 3,000 cards, so she buys 6 albums that hold 500 cards each.
a. Will the albums have enough space for all of her cards? Why or why not?

Answer:
The albums did not have enough space for all of her cards.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Carmella has collected 14 boxes of baseball cards.
There are 315 cards in each box.
14 x 315 = 4410.
Carmella estimates that she has about 3000 cards.
so she buys 6 albums that hold 500 cards each.
3000 + 500 = 3500.
so the albums did not have enough space for all of her cards.

b. How many cards does Carmella have?

Answer:
The Carmella has 3500 cards.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Carmella has 3000 cards.
so she buys 6 albums that hold 500 cards each.
3000 + 500 = 3500 cards.

c. How many albums will she need for all of her baseball cards?

Answer:
The albums she needs for all of her baseball cards = 6 albums.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
there are 3500 cards.
6 albums = 500 cards.
3500 + 500 = 4000 cards.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 8 Exit Ticket Answer Key

Estimate the product first. Solve by using the standard algorithm. Use your estimate to check the reasonableness of the product.
a. 283 × 416
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 8 Exit Ticket Answer Key 10
≈ _____200___________ × _______400_________
= ______80000__________

Answer:
200 x 400 = 80000
283 x 416 = 1,17,728.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 x 400 = 80000.
283 x 416.
1,17,728.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-10

b. 2,803 × 406
≈ _____2000___________ × _____400___________
= ______80000__________
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 8 Exit Ticket Answer Key 11

Answer:
2000 x 400 = 80000
2803 x 406 =11,21,200

Explanation:
In the above-given question,
given that,
400 x 2000 = 800000.
406 x 2803.
11,21,200.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-11

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 8 Homework Answer Key

Question 1.
Estimate the product first. Solve by using the standard algorithm. Use your estimate to check the reasonableness of the product.
a. 312 × 149
≈ 300 × 100
= 30,000
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 8 Homework Answer Key 12

Answer:
300 x 100 = 30000
312 x 149 = 46,488.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
300 x 100 = 30000.
312 x 149.
46488.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-12

b. 743 × 295

Answer:
900 x 3000 = 2700000
987 x 3105 = 30,64,635.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
900 x 3000 = 2700000.
987 x 3105.
30,64,635.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-13

c. 428 × 637

Answer:
400 x 600 = 240000
428 x 637 = 272636.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
400 x 600 = 240000.
428 x 637.
272636.

d. 691 × 305

Answer:
600 x 300 = 180000
691 x 305 = 207300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
600 x 300 = 180000.
691 x 305.
207300.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-14

e. 4,208 × 606

Answer:
4000 x 600 = 2400000
4208 x 606 = 2550048.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
600 x 4000 = 2400000.
606 x 4208.
2550048.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-15

f. 3,068 × 523

Answer:
500 x 3000 = 1500000
523 x 3068 = 1604564.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
500 x 3000 = 1500000.
523 x 3068.
1604564.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-16

g. 430 × 3,064

Answer:
400 x 3000 = 1200000
430 x 3064 = 12,34,792.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
400 x 3000 = 1200000.
430 x 3064.
12,34,792.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-17

h. 3,007 × 502

Answer:
500 x 3000 = 1500000
502 x 3007 = 15,09,514.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
500 x 3000 = 1500000.
502 x 3007.
15,09,514.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-18

i. 254 × 6,104

Answer:
200 x 6000 = 1200000
254 x 6104 = 15,50,416.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 x 6000 = 2700000.
254 x 6104.
15,50,416.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-19

Question 2.
When multiplying 1,729 times 308, Clayton got a product of 53,253. Without calculating, does his product seem reasonable? Explain your thinking.

Answer:
Yes, the product seems reasonable.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1729 x 308.
5,32,532.

Question 3.
A publisher prints 1,912 copies of a book in each print run. If they print 305 runs, the manager wants to know about how many books will be printed. What is a reasonable estimate?

Answer:
1912 x 305 = 5,83,160.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1912 x 305 = 5,83,160.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 7 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Sprint Answer Key

A
Multiply by Multiples of 10 and 100
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Sprint Answer Key 1

Answer:
2 x 10 = 20, 12 x 10 = 120, 12 x 100 = 1200, 4 x 10 = 40, 34 x 10 = 340, 34 x 100 = 3400, 7 x 10 = 70, 27 x 10 = 270, 27 x 100 = 2700, 3 x 10 = 30, 3 x 2 = 6, 3 x 20 = 60, 13 x 10 = 130, 13 x 2 = 26, 13 x 20 = 260, 13 x 100 = 1300, 13 x 200 = 2600, 2 x 4 = 8, 22 x 4 = 88, 22 x 40 = 880, 22 x 400 = 8800, 33 x 2 = 66.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by multiples of 10 and 100.
2 x 10 = 20, 12 x 10 = 120, 12 x 100 = 1200, 4 x 10 = 40, 34 x 10 = 340, 34 x 100 = 3400, 7 x 10 = 70, 27 x 10 = 270, 27 x 100 = 2700, 3 x 10 = 30, 3 x 2 = 6, 3 x 20 = 60, 13 x 10 = 130, 13 x 2 = 26, 13 x 20 = 260, 13 x 100 = 1300, 13 x 200 = 2600, 2 x 4 = 8, 22 x 4 = 88, 22 x 40 = 880, 22 x 400 = 8800, 33 x 2 = 66.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-1

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Sprint Answer Key 2

Answer:
33 x 20 = 660, 33 x 200 = 6600, 24 x 10 = 240, 24 x 20 = 480, 24 x 100 = 2400, 24 x 200 = 4800, 23 x 30 = 690, 23 x 300 = 6900, 71 x 2 = 142, 71 x 20 = 1420, 14 x 2 = 28, 14 x 3 = 42, 14 x 30 = 420, 14 x 300 = 4200, 82 x 20 = 1640, 15 x 300 = 4500, 71 x 600 = 42,600, 18 x 40 = 720, 75 x 30 = 2250, 84 x 300 = 25200, 87 x 60 = 5220, 79 x 800 = 63200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by multiples of 10 and 100.
33 x 20 = 660, 33 x 200 = 6600, 24 x 10 = 240, 24 x 20 = 480, 24 x 100 = 2400, 24 x 200 = 4800, 23 x 30 = 690, 23 x 300 = 6900, 71 x 2 = 142, 71 x 20 = 1420, 14 x 2 = 28, 14 x 3 = 42, 14 x 30 = 420, 14 x 300 = 4200, 82 x 20 = 1640, 15 x 300 = 4500, 71 x 600 = 42,600, 18 x 40 = 720, 75 x 30 = 2250, 84 x 300 = 25200, 87 x 60 = 5220, 79 x 800 = 63200.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-2

Question 1.
2 × 10 = 20.

Answer:
2 x 10 = 20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 10.
20.

Question 2.
12 × 10 = 120.

Answer:
12 x 10 = 120.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12 x 10.
120.

Question 3.
12 × 100 = 1200.

Answer:
12 x 100 = 1200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12 x 100.
1200.

Question 4.
4 × 10 = 40.

Answer:
4 x 10 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 10.
40.

Question 5.
34 × 10 = 340

Answer:
34 x 10 = 340.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34 x 10.
340.

Question 6.
34 × 100 = 3400

Answer:
34 x 100 = 3400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34 x 100.
3400.

Question 7.
7 × 10 = 70

Answer:
7 x 10 = 70.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 x 10.
70.

Question 8.
27 × 10 = 270

Answer:
27 x 10 = 270.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
27 x 10.
270.

Question 9.
27 × 100 = 2700

Answer:
27 x 100 = 2700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
27 x 100.
2700.

Question 10.
3 × 10 = 30

Answer:
3 x 10 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 10.
30.

Question 11.
3 × 2 = 6

Answer:
2 x 3 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 3.
6.

Question 12.
3 × 20 = 60

Answer:
20 x 3 = 60.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 x 3.
60.

Question 13.
13 × 10 = 130

Answer:
13 x 10 = 130.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 10.
130.

Question 14.
13 × 2 = 26

Answer:
2 x 13 = 26.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 13.
26.

Question 15.
13 × 20 = 260

Answer:
13 x 20 = 260.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 20.
260.

Question 16.
13 × 100 = 1300

Answer:
13 x 100 = 1300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 100.
1300.

Question 17.
13 × 200 = 2600

Answer:
13 x 200 = 2600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 200.
2600.

Question 18.
2 × 4 = 8

Answer:
2 x 4 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 4.
8.

Question 19.
22 × 4 = 88.

Answer:
22 x 4 = 88.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
22 x 4.
88.

Question 20.
22 × 40 = 880

Answer:
22 x 40 = 880.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
22 x 40.
880.

Question 21.
22 × 400 = 8800

Answer:
22 x 40 = 8800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
22 x 40.
8800.

Question 22.
33 × 2 = 66

Answer:
2 x 33 = 66.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 33.
66.

Question 23.
33 × 20 = 660.

Answer:
33 x 20 = 660.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
33 x 20.
660.

Question 24.
33 × 200 = 6600.

Answer:
33 x 200 = 6600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
33 x 200.
6600.

Question 25.
24 × 10 = 240

Answer:
24 x 10 = 240.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 10.
240.

Question 26.
24 × 20 = 480

Answer:
24 x 20 = 480.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 20.
480.

Question 27.
24 × 100 = 2400

Answer:
24 x 100 = 2400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 100.
2400.

Question 28.
24 × 200 = 4800

Answer:
24 x 200 = 4800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 200.
4800.

Question 29.
23 × 30 = 690

Answer:
23 x 30 = 690.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 x 30.
690.

Question 30.
23 × 300 = 6900

Answer:
23 x 300 = 6900.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 x 300.
6900.

Question 31.
71 × 2 = 142.

Answer:
2 x 71 = 142.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 71.
142.

Question 32.
71 × 20 = 1420

Answer:
20 x 71 = 1420.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 x 71.
1420.

Question 33.
14 × 2= 28.

Answer:
2 x 14 = 28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 14.
28.

Question 34.
14 × 3 = 42.

Answer:
14 x 3 = 42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 3.
42.

Question 35.
14 × 30 = 420.

Answer:
14 x 30 = 420.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 30.
420.

Question 36.
14 × 300 = 4200

Answer:
14 x 300 = 4200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 300.
4200.

Question 37.
82 × 20 = 1640

Answer:
82 x 20 = 1640.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
82 x 20.
1640.

Question 38.
15 × 300 = 4500

Answer:
15 x 300 = 4500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
15 x 300.
4500.

Question 39.
71 × 600 = 42600.

Answer:
71 x 600 = 42600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
71 x 600.
42600.

Question 40.
18 × 40 = 720

Answer:
18 x 40 = 720.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18 x 40.
720.

Question 41.
75 × 30 = 2250

Answer:
75 x 30 = 2250.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
75 x 30.
2250.

Question 42.
84 × 300 = 25200

Answer:
84 x 300 = 25200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
84 x 300.
25200.

Question 43.
87 × 60 = 5220

Answer:
87 x 60 = 5220.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
87 x 60.
5220.

Question 44.
79 × 800 = 63200

Answer:
79 x 800 = 63200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
79 x 800.
63200.

B
Multiply by Multiples of 10 and 100
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Sprint Answer Key 3

Answer:
3 x 10 = 30, 13 x 10 = 130, 13 x 100 = 1300, 5 x 10 = 50, 35 x 10 = 350, 35 x 100 = 3500, 8 x 10 = 80, 28 x 10 = 280, 28 x 100 = 2800, 4 x 10 = 40, 4 x 2 = 8, 4 x 20 = 80, 14 x 10 = 140, 14 x 2 = 28, 14 x 20 = 280, 14 x 100 = 1400, 2 x 3 = 6, 22 x 3 = 66, 22 x 30 = 660, 22 x 300 = 6600, 44 x 2 = 88.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by multiples of 10 and 100.
3 x 10 = 30, 13 x 10 = 130, 13 x 100 = 1300, 5 x 10 = 50, 35 x 10 = 350, 35 x 100 = 3500, 8 x 10 = 80, 28 x 10 = 280, 28 x 100 = 2800, 4 x 10 = 40, 4 x 2 = 8, 4 x 20 = 80, 14 x 10 = 140, 14 x 2 = 28, 14 x 20 = 280, 14 x 100 = 1400, 2 x 3 = 6, 22 x 3 = 66, 22 x 30 = 660, 22 x 300 = 6600, 44 x 2 = 88.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-3

 

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Sprint Answer Key 4

Answer:
44 x 20 = 800, 44 x 200 = 8000, 42 x 10 = 420, 42 x 20 = 840, 42 x 100 = 4200, 42 x 200 = 8400, 32 x 30 = 960,  32 x 300 = 9600, 81 x 2 = 162, 81 x 20 = 1620, 13 x 3 = 39, 13 x 4 = 52, 13 x 40 = 520, 13 x 400 = 5200, 72 x 30 = 2160, 15 x 300 = 4500, 81 x 600 = 48600, 16 x 40 = 640, 65 x 30 = 1950, 48 x 300 = 14400, 89 x 60 = 5340, 76 x 800 = 60,800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by multiples of 10 and 100.
44 x 20 = 800, 44 x 200 = 8000, 42 x 10 = 420, 42 x 20 = 840, 42 x 100 = 4200, 42 x 200 = 8400, 32 x 30 = 960,  32 x 300 = 9600, 81 x 2 = 162, 81 x 20 = 1620, 13 x 3 = 39, 13 x 4 = 52, 13 x 40 = 520, 13 x 400 = 5200, 72 x 30 = 2160, 15 x 300 = 4500, 81 x 600 = 48600, 16 x 40 = 640, 65 x 30 = 1950, 48 x 300 = 14400, 89 x 60 = 5340, 76 x 800 = 60,800.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-4

Question 1.
3 × 10 = 30

Answer:
3 x 10 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 10.
30.

Question 2.
13 × 10 = 130.

Answer:
13 x 10 = 130.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 10.
130.

Question 3.
13 × 100 = 1300

Answer:
13 x 10 = 1300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 10.
1300.

Question 4.
5 × 10 = 50

Answer:
5 x 10 = 50.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 10.
50.

Question 5.
35 × 10 = 350

Answer:
35 x 10 = 350.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
35 x 10.
350.

Question 6.
35 × 100 = 3500

Answer:
35 x 100 = 3500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
35 x 100.
3500.

Question 7.
8 × 10 = 80.

Answer:
8 x 10 = 80.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 x 10.
80.

Question 8.
28 × 10 = 280

Answer:
28 x 10 = 280.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
28 x 10.
280.

Question 9.
28 × 100 = 2800

Answer:
28 x 100 = 2800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
28 x 100.
2800.

Question 10.
4 × 10 = 40

Answer:
4 x 10 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 10.
40.

Question 11.
4 × 2 = 8

Answer:
4 x 2 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 2.
8.

Question 12.
4 × 20 = 80.

Answer:
4 x 20 = 80.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 20.
80.

Question 13.
14 × 10 = 140.

Answer:
14 x 10 = 140.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 10.
140.

Question 14.
14 × 2 = 28

Answer:
14 x 2 = 28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 2.
28.

Question 15.
14 × 20 = 280

Answer:
14 x 20 = 280.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 20.
280.

Question 16.
14 × 100 = 1400

Answer:
14 x 100 = 1400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 100.
1400.

Question 17.
14 × 200 = 2800

Answer:
14 x 200 = 2800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 200.
2800.

Question 18.
2 × 3 = 6

Answer:
3 x 2 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 2.
6.

Question 19.
22 × 3 = 66.

Answer:
3 x 22 = 66.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 22.
66.

Question 20.
22 × 30 = 660

Answer:
22 x 30 = 660.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
22 x 30.
660.

Question 21.
22 × 300 = 6600

Answer:
22 x 300 = 6600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
22 x 300.
6600.

Question 22.
44 × 2 = 88

Answer:
42 x 2 = 88.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 2.
88.

Question 23.
44 × 20 = 880

Answer:
44 x 20 = 880.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
44 x 20.
880.

Question 24.
44 × 200 = 8800

Answer:
44 x 200 = 8800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
44 x 200.
8800.

Question 25.
42 × 10 = 420

Answer:
42 x 10 = 420.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 10.
420.

Question 26.
42 × 20 = 840

Answer:
42 x 20 = 840.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 20.
840.

Question 27.
42 × 100 = 4200

Answer:
42 x 100 = 4200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 100.
4200.

Question 28.
42 × 200 = 8400

Answer:
42 x 200 = 8400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 200.
8400.

Question 29.
32 × 30 = 960.

Answer:
32 x 30 = 960.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
32 x 30.
9600.

Question 30.
32 × 300 = 9600

Answer:
32 x 300 = 9600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
32 x 300.
9600.

Question 31.
81 × 2 = 162.

Answer:
81 x 2 = 162.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
81 x 2.
162.

Question 32.
81 × 20 = 1620.

Answer:
81 x 20 = 1620.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
81 x 20.
1620.

Question 33.
13 × 3 = 39

Answer:
3 x 13 = 39.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 13.
39.

Question 34.
13 × 4 = 52

Answer:
13 x 4 = 52.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 4.
52.

Question 35.
13 × 40 = 520

Answer:
13 x 40 = 520.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 40.
520.

Question 36.
13 × 400 = 5200

Answer:
13 x 400 = 5200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 400.
5200.

Question 37.
72 × 30 = 2160.

Answer:
72 x 30 = 2160.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
72 x 30.
2160.

Question 38.
15 × 300 = 4500

Answer:
15 x 300 = 4500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
15 x 300.
4500.

Question 39.
81 × 600 = 48600.

Answer:
81 x 600 = 48600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
81 x 600.
48600.

Question 40.
16 × 40 = 640

Answer:
16 x 40 = 640.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
16 x 40.
640.

Question 41.
65 × 30 = 1950.

Answer:
65 x 30 = 1950.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
65 x 30.
1950.

Question 42.
48 × 300 = 14400

Answer:
48 x 300 = 14400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
48 x 300.
14400.

Question 43.
89 × 60 = 5340

Answer:
89 x 60 = 5340.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
89 x 60.
5340.

Question 44.
76 × 800 = 60800

Answer:
76 x 800 = 60800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
76 x 800.
60800.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Problem Set Answer Key

Question 1.
Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from the area model to the partial products in the algorithm.
a. 481 × 352
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Problem Set Answer Key 10

Answer:
481 x 352 = 169312.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
481 x 352.
169312.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-5

b. 481 × 302
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Problem Set Answer Key 11

Answer:
481 x 302 = 145262.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
481 x 302.
145262.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-6

c. Why are there three partial products in 1(a) and only two partial products in 1(b)?

Question 2.
Solve by drawing the area model and using the standard algorithm.
a. 8,401 × 305
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Problem Set Answer Key 12

Answer:
8401 x 305 = 25,62,305.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8401 x 305.
25,62,305.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-7

b. 7,481 × 350
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Problem Set Answer Key 13

Answer:
7481 x 350 = 26,18,350.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7481 x 350.
2618350.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-8

Question 3.
Solve using the standard algorithm.
a. 346 × 27

Answer:
346 x 27 = 9342.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
346 x 27.
9342.

b. 1,346 × 297

Answer:
1346 x 297 = 399762.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1346 x 297.
399762.

c. 346 × 207

Answer:
346 x 207 = 71622.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
346 x 207.
71622.

d. 1,346 × 207

Answer:
1346 x 207 = 278622.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1346 x 207.
278622.

Question 4.
A school district purchased 615 new laptops for their mobile labs. Each computer cost $409. What is the total cost for all of the laptops?

Answer:
The total cost for all of the laptops = 251535.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A school didtrict purchased 615 new laptops for their mobile labs.
Each computer cost $409.
The total cost for all the laptops = 615 x 409.
251535.

Question 5.
A publisher prints 1,512 copies of a book in each print run. If they print 305 runs, how many books will be printed?

Answer:
The books will be printed =  461160.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A publisher prints 1,512 copies of a book in each print run.
If they print 305 runs.
1512 x 305 = 461160.

Question 6.
As of the 2010 census, there were 3,669 people living in Marlboro, New York. Brooklyn, New York, has 681 times as many people. How many more people live in Brooklyn than in Marlboro?

Answer:
The more people live in Brooklyn than in Marlboro = 24, 98, 589.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
As of the 2010 census, there were 3669 people living in Marlboro, New York.
Brooklyn, New York, has 681 times as many people.
3669 x 681 = 24,98,589.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Exit Ticket Answer Key

Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm.
a. 642 × 257
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 7 Exit Ticket Answer Key 16

Answer:
642 x 257 = 158574.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
642 x 257.
158574.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-9

b. 642 × 207
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 7 Exit Ticket Answer Key 17

Answer:
642 x 207 = 132894.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
642 x 207.
132894.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-10

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Homework Answer Key

Question 1.
Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from your area model to the partial products in your algorithm.
a. 273 × 346

Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 7 Homework Answer Key 18

Answer:
273 x 346 = 94458.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
273 x 346.
94458.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-11

b. 273 × 306
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 7 Homework Answer Key 19

Answer:
273 x 306 = 83538.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
273 x 306.
83538.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-12

c. Both Parts (a) and (b) have three-digit multipliers. Why are there three partial products in Part (a) and only two partial products in Part (b)?

Question 2.
Solve by drawing the area model and using the standard algorithm.
a. 7,481 × 290

Answer:
7481 x 290 = 2169490.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7481 x 290.
2169490.

b. 7,018 × 209

Answer:
7018 x 209 = 14,66,762.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7018 x 209.
14,66,762.

Question 3.
Solve using the standard algorithm.
a. 426 × 357

Answer:
426 x 375 = 159750.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
426 x 375.
159750.

b. 1,426 × 357

Answer:
1426 x 357 = 509082.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1426 x 357.
509082.

c. 426 × 307

Answer:
426 x 307 = 130782.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
426 x 307.
130782.

d. 1,426 × 307

Answer:
1426 x 307 = 437782.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1426 x 307.
437782.

Question 4.
The Hudson Valley Renegades Stadium holds a maximum of 4,505 people. During the height of their popularity, they sold out 219 consecutive games. How many tickets were sold during this time?

Answer:
The tickets were sold during this time = 9,86, 595.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The Hudson Valley Renegades Stadium holds a maximum of 4,505 people.
During the height of their popularity, they sold out 219 consecutive games.
4505 x 219 = 9,86,595.

Question 5.
One Saturday at the farmer’s market, each of the 94 vendors made $502 in profit. How much profit did all vendors make that Saturday?

Answer:
The profit did all vendors make that saturday = $47188.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
One Saturday at the farmer’s market, each of the 94 vendors made $502 in profit.
94 x $502 = 47188.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 6 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Pattern Sheet Answer Key

Solve
Engage NY Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Pattern Sheet Answer Key 1

Answer:
5 x 100 = 500, 500 – 5 = 495, 5 x 99 = 495, 3 x 100 = 300, 300 – 3 = 297, 3 x 99 = 297, 2 x 100 = 200, 200 – 2 = 198, 2 x 99 = 198, 6 x 100 = 600, 600 – 6 = 594, 6 x 99 = 594, 4 x 100 = 400, 4 x 99 = 396, 7 x 100 = 700, 7 x 99 = 693, 9 x 100 = 900, 9 x 99 = 891, 8 x 100 = 800, 8 x 99 = 792, 5 x 100 = 500, 50 x 100 = 5000, 5000 – 50 = 4950, 50 x 99 = 4950, 80 x 100 = 8000, 80 x 99 = 7920, 60 x 100 = 6000, 60 x 99 = 5940, 11 x 100 = 1100, 1100 – 11 = 1089, 11 x 99 = 1089, 21 x 100 = 2100, 2100 – 21 = 2079, 21 x 99 = 2079, 31 x 100 = 3100, 31 x 99 = 3069, 71 x 100 = 7100, 71 x 99 = 7029, 42 x 100 = 4200, 42 x 99 = 4158, 53 x 99 = 5247, 64 x 99 = 6336, 75 x 99 = 7425, 97 x 99 = 9603.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 100 = 500, 500 – 5 = 495, 5 x 99 = 495, 3 x 100 = 300, 300 – 3 = 297, 3 x 99 = 297, 2 x 100 = 200, 200 – 2 = 198, 2 x 99 = 198, 6 x 100 = 600, 600 – 6 = 594, 6 x 99 = 594, 4 x 100 = 400, 4 x 99 = 396, 7 x 100 = 700, 7 x 99 = 693, 9 x 100 = 900, 9 x 99 = 891, 8 x 100 = 800, 8 x 99 = 792, 5 x 100 = 500, 50 x 100 = 5000, 5000 – 50 = 4950, 50 x 99 = 4950, 80 x 100 = 8000, 80 x 99 = 7920, 60 x 100 = 6000, 60 x 99 = 5940, 11 x 100 = 1100, 1100 – 11 = 1089, 11 x 99 = 1089, 21 x 100 = 2100, 2100 – 21 = 2079, 21 x 99 = 2079, 31 x 100 = 3100, 31 x 99 = 3069, 71 x 100 = 7100, 71 x 99 = 7029, 42 x 100 = 4200, 42 x 99 = 4158, 53 x 99 = 5247, 64 x 99 = 6336, 75 x 99 = 7425, 97 x 99 = 9603.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-1

Question 1.
5 x 100 = 500.

Answer:
5 x 100 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 100.
500.

Question 2.
500 – 5 = 495.

Answer:
500 – 5 = 495.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
500 – 5.
495.

Question 3.
5 x 99 = 495.

Answer:
5 x 99 = 495.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 99.
495.

Question 4.
3 x 100 = 300.

Answer:
3 x 100 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 100.
300.

Question 5.
300 – 3 = 297.

Answer:
300 – 3 = 297.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
300 – 3.
297.

Question 6.
3 x 99 = 297.

Answer:
3 x 99 = 297.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 99.
297.

Question 7.
2 x 100 = 200.

Answer:
2 x 100 = 200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 100.
200.

Question 8.
200 – 2 = 198.

Answer:
200 – 2 = 198.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 – 2.
198.

Question 9.
2 x 99 = 198.

Answer:
2 x 99 = 198.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 99.
198.

Question 10.
6 x 100 = 600

Answer:
6 x 100 = 600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6 x 100.
600.

Question 11.
600 – 6 = 594.

Answer:
600 – 6 = 594.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
600 – 6.
594.

Question 12.
6 x 99 = 594.

Answer:
6 x 99 = 594.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6 x 99.
594.

Question 13.
4 x 100 = 400.

Answer:
4 x 100 = 400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 100.
400.

Question 14.
4 x 99 = 396.

Answer:
4 x 99 = 396.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 99.
396.

Question 15.
7 x 100 = 700.

Answer:
7 x 100 = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 x 100.
700.

Question 16.
7 x 99 = 693.

Answer:
5 x 100 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 100.
500.

Question 17.
9 x 100 = 900

Answer:
9 x 100 = 900.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9 x 100.
900.

Question 18.
9 x 99 = 891.

Answer:
9 x 99 = 891.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9 x 99.
891.

Question 19.
8 x 100 = 800

Answer:
8 x 100 = 800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 x 100.
800.

Question 20.
8 x 99 = 792.

Answer:
8 x 99 = 792.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 x 99.
792.

Question 21.
5 x 100 = 500.

Answer:
5 x 100 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 100.
500.

Question 22.
50 x 100 = 5000

Answer:
50 x 100 = 5000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
50 x 100.
5000.

Question 23.
5000 – 50 = 4950.

Answer:
5000 – 50 = 4950.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5000 – 50.
4950.

Question 24.
50 x 99 = 4950.

Answer:
50 x 99 = 4950.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
50 x 99.
4950.

Question 25.
80 x 100 = 8000

Answer:
80 x 100 = 8000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
80 x 100.
8000.

Question 26.
80 x 99 = 7920.

Answer:
80 x 99 = 7920.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
80 x 99.
7920.

Question 27.
60 x 100 = 6000

Answer:
60 x 100 = 6000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
60 x 100.
6000.

Question 28.
60 x 99 = 5940.

Answer:
60 x 99 = 5940.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
60 x 99.
5940.

Question 29.
11 x 100 = 1100

Answer:
5 x 100 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 100.
500.

Question 30.
1100- 11 = 1089

Answer:
1100 – 11 = 1089.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1100 – 11.
1089.

Question 31.
11 x 99 = 1089.

Answer:
11 x 99 = 1089.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
11 x 99.
1089.

Question 32.
21 x100 = 2100.

Answer:
21 x 100 = 2100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
21 x 100.
2100.

Question 33.
2100-21 = 2079

Answer:
2100 – 21 = 2079.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2100 – 21.
2079.

Question 34.
21 x 99 = 2079.

Answer:
21 x 99 = 2079.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
21 x 99.
2079.

Question 35.
31 x100 = 3100.

Answer:
31 x 100 = 3100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
31 x 100.
3100.

Question 36.
31 x 99 = 3069.

Answer:
31 x 99 = 3069.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
31 x 99.
3069.

Question 37.
71 x100 = 7100.

Answer:
71 x 100 = 7100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
71 x 100.
7100.

Question 38.
71 x 99 = 7029.

Answer:
71 x 99 = 7029.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
71 x 99.
7029.

Question 39.
42 x 100 = 4200

Answer:
42 x 100 = 4200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 100.
4200.

Question 40.
42 x 99 = 4158.

Answer:
42 x 99 = 4158.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 99.
4158.

Question 41.
53 x 99 = 5247.

Answer:
53 x 99 = 5247.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
53 x 99.
5247.

Question 42.
64 x 99 = 6336.

Answer:
64 x 99 = 6336.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
64 x 99.
6336.

Question 43.
75 x 99 = 7425.

Answer:
75 x 99 = 7425.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
75 x 99.
7425.

Question 44.
97 x 99 = 9603.

Answer:
97 x 99 = 9603.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
97 x 99.
9603.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Problem Set Answer Key

Question 1.
Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from your area model to the partial products in the algorithm.
a. 48×35
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Problem Set Answer Key 2

Answer:
48 x 35 = 1680.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
48 x 35.
1680.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-1

b. 648 x 35
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Problem Set Answer Key 6

Answer:
648 x 35 = 22680.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
648 x 35.
22680.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-5

Question 2.
Solve using the standard algorithm.
a. 758 x 92

Answer:
758 x 92 = 69736.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
758 x 92.
69736.

b. 958 x 94

Answer:
958 x 94 = 90052.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
958 x 94.
90052.

c. 476 x 65

Answer:
476 x 65 = 30940.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
476 x 65.
30940.

d. 547 x 64

Answer:
547 x 64 = 35008.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
547 x 64.
35008.

Question 3.
Carpet costs $16 a square foot. A rectangular floor is 16 feet long by 14 feet wide. How much would it cost to carpet the floor?

Answer:
The cost to carpet the floor =

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Carpet costs $16 a square foot.
A  rectangular floor is 16 feet long by 14 feet wide.
16 x 14 = 224.
224 x 16 = $3584.

Question 4.
General admission to The American Museum of Natural History is $19.
a. If a group of 125 students visits the museum, how much will the group’s tickets cost?

Answer:
The group’s ticket cost = $2375.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
If a group of 125 students visits the museum.
125 x $ 19.
$2375.

b. If the group also purchases IMAX movie tickets for an additional $4 per student, what is the new total cost of all the tickets? Write an expression that shows how you calculated the new price.

Answer:
The new total cost of all the tickets = $9500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
If the group also purchases IMAX movie tickets for an additional $4 per student.
2375 x 4.
9500.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Exit Ticket Answer Key

Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from your area model to the partial products in the algorithm.

a. 78 x 42
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 6 Exit Ticket Answer Key 7

Answer:
78 x 42 = 3276.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
78 x 42.
3276.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-6

b. 783 x 42
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 6 Exit Ticket Answer Key 8

Answer:
783 x 42 = 32886.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
783 x 42.
32886.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-7

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Homework Answer Key

Question 1.
Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from your area model to the partial products in the algorithm.
a. 27 x 36
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 6 Homework Answer Key 9

Answer:
27 x 36 = 972.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
27 x 36.
972.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-8

b. 527 x 36
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 6 Homework Answer Key 10

Answer:
527 x 36 = 18972.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
527 x 36.
18972.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-9

Question 2.
Solve using the standard algorithm.
a. 649 x 53

Answer:
649 x 53 = 34397.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
649 x 53.
34397.

b. 496 x 53

Answer:
496 x 53 = 26288.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
496 x 53.
26288.

c. 758 x 46

Answer:
758 x 46 = 34868.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
758 x 46.
34868.

d. 529 x 48

Answer:
529 x 48 = 25392.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
529 x 48.
25392.

Question 3.
Each of the 25 students in Mr. McDonald’s class sold 16 raffle tickets. If each ticket costs $15, how much money did Mr. McDonald’s students raise?

Answer:
The money did Mr. McDonald’s students raise = $375.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Each of the 25 students in Mr. McDonald’s class sold 16 raffle tickets.
if each ticket costs $15.
25 x 15 = 375.

Question 4.
Jayson buys a car and pays by installments. Each installment is $567 per month. After 48 months, Jayson owes $1,250. What was the total price of the vehicle?

Answer:
The total price of the vehicle = 12,358.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Jayson buys a car and pays by installments.
Each installment is $567 per month.
After 48 months Jayson owes $1250.
567 x 12 = 6804.
6804 + 6804 = 13608.
13608 – 1250 = 12,358.