Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 14 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Problem Set Answer Key

Question 1.
Solve. The first one is done for you.

a. Convert days to weeks.
28 days = 28 × (1 day)
= 28 × (\(\frac{1}{7}\) week)
= \(\frac{28}{7}\) week
= 4 weeks

Answer:
28 days = 4 weeks,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
28 days = 28 x (1 day)
28 x (\(\frac{1}{7}\) week)
\(\frac{28}{7}\) week.
28/7 = 4.

b. Convert quarts to gallons.
20 quarts = ____20_______ × ( 1 quart)
= ______20_____ × (\(\frac{1}{4}\) gallon)
= _____20/4______ gallons
= _____5______ gallons

Answer:
20 quarts = 5 gallons,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 quarts = 28 x (1 gallon)
20 x (\(\frac{1}{4}\) gallon)
\(\frac{20}{4}\) gallon.
20/4 = 5.

c. Convert centimeters to meters.
920 cm = ___920________ × ( ____1_______ cm)
= ____920_______ × ( ____0.01_______ m)
= _____9.2______ m

Answer:
920 cm = 92000 m.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
920 cm = 920 x (1 m)
920 x (\(\frac{1}{0.01}\) meter)
\(\frac{920}{0.01}\) meter.
920/0.01 = 92000.

d. Convert meters to kilometers.
1,578 m = _____1578______ × ( _____1______ m)
= ______1578_____ × (0.001 km)
= ___1578000________ km

Answer:
1578 m = 1578000 km,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1578 = 1578 x (1 km)
1578 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilometers)
\(\frac{1}{0.001}\) kilometers.
1578/0.001 = 1578000.

e. Convert grams to kilograms.
6,080 g = 60,80,000 kg.

Answer:
6080 g = 60,80,000,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6080 g = 6080 x (1 gram)
6080 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilograms)
\(\frac{6080}{0.001}\) kilograms.
6080/0.001 = 60,80,000.

f. Convert milliliters to liters.
509 mL = 509000 liters.

Answer:
509 ml = 509000 liters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
509 ml = 509 x (1 ml)
509 x (\(\frac{1}{0.001}\) liters)
\(\frac{509}{0.001}\) liters.
509/0.001 = 509000 liters.

Question 2.
After solving, write a statement to express each conversion. The first one is done for you.
a. The screen measures 24 inches. Convert 24 inches to feet.
24 inches = 24 × (1 inch)
= 24 × (\(\frac{1}{12}\)feet)
= \(\frac{24}{12}\) feet
= 2 feet
The screen measures 24 inches or 2 feet.

Answer:
24 inches =2 feet,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 inches = 24 x (1 inch)
24 x (\(\frac{1}{0.0833}\) feet)
\(\frac{24}{0.0833}\) feet.
24/0.0833 = 288.11 feet.

b. A jug of syrup holds 12 cups. Convert 12 cups to pints.

Answer:
12 cups = 24 pints,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12 cups = 12 x (cup)
12 x (\(\frac{1}{0.5}\) pints)
\(\frac{12}{0.5}\) pints.
12/0.5 = 24.

c. The length of the diving board is 378 centimeters. What is its length in meters?

Answer:
378 cm = 37800 meters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
378 cm = 378 x (1 cm)
378 x (\(\frac{1}{0.01}\) meters)
\(\frac{378}{0.01}\) meters.
378/0.01 = 37800 meters.

d. The capacity of a container is 1,478 milliliters. Convert this to liters.

Answer:
1478 ml = 1478000 liters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1478 ml = 1478 x (1 ml)
1478 x (\(\frac{1}{0.001}\) liters)
\(\frac{1478}{0.001}\) liters.
1478/0.001 = 1478000 liters.

e. A truck weighs 3,900,000 grams. Convert the truck’s weight to kilograms.

Answer:
3900000 g = 3.9 kilograms.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3900000 g = 3900000 x (1 gram)
3900000 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilograms)
\(\frac{3900000}{0.001}\) kilograms.
3900000/0.001 = 3.9 kilograms.

f. The distance was 264,040 meters. Convert the distance to kilometers.

Answer:
264,040 m =  264040000km,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
264,040 = 264,040 x (1 km)
264,040 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilometers)
\(\frac{164040}{0.001}\) kilometers.
264040/0.001 = 264040000.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Convert days to weeks by completing the number sentences.
35 days = _____35______ × ( ____1_______ day)
= _______35____ × ( _____7______ week)
= 35/7.
= 5.

Answer:
35 days = 5 weeks,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
35 days = 35 x (1 day)
35 x (\(\frac{1}{7}\) week)
\(\frac{35}{7}\) week.
35/7 = 5.

Question 2.
Convert grams to kilograms by completing the number sentences.
4,567 grams = ____4567_______ × __1__gram_______
= __4567_________ × _____0.001 kg______
=4567/0.001
=4567000 kg

Answer:
4567 g = 4567000 kilograms.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4567 g = 4567 x (1 gram)
4567 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilograms)
\(\frac{4567}{0.001}\) kilograms.
4567/0.001 = 4567000 kilograms.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 14 Homework Answer Key

Question 1.
Solve. The first one is done for you.

a. Convert days to weeks.
42 days = 42 × (1 day)
= 42 × (\(\frac{1}{7}\) week)
= \(\frac{42}{7}\) week
= 6 weeks

Answer:
42 days = 6 weeks,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 days = 42 x (1 day)
42 x (\(\frac{1}{7}\) week)
\(\frac{42}{7}\) week.
42/7 = 6.

b. Convert quarts to gallons.
36 quarts = ______36_____ × ( 1 quart)
= ______36_____ × (1/4 “gallon” )
= ___________ gallons
= ___________ gallons

Answer:
36 quarts = 9 gallons,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
36 quarts = 36 x (1 gallon)
36 x (\(\frac{36}{4}\) gallon)
\(\frac{36}{4}\) gallon.
36/4 = 9.

c. Convert centimeters to meters.
760 cm = _____760______ × ( ___1________ cm)
= _____760______ × ( ___0.01________ m)
= ___768000________ m

Answer:
760 cm = 768000 meters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
760 cm = 760 x (1 cm)
760 x (\(\frac{1}{0.01}\) meters)
\(\frac{760}{0.01}\) meters.
760/0.01 = 76000 meters.

d. Convert meters to kilometers.
2,485 m = ____2485_______ × ( ____1_______ m)
= ___2485________ × (0.001 km)
= ____2485000_______ km

Answer:
2,485 m =  2485,000km,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2485 = 2485 x (1 km)
2485 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilometers)
\(\frac{2485}{0.001}\) kilometers.
2485/0.001 = 24,85,000.

e. Convert grams to kilograms.
3,090 g = 3090000 kg.

Answer:
3090 g = 3090000 kilograms.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3090 g = 3090 x (1 gram)
3090 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilograms)
\(\frac{3090}{0.001}\) kilograms.
3090/0.001 = 3090000 kilograms.

f. Convert milliliters to liters.
205 mL = 205000 liters.

Answer:
205 ml = 205000 liters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
205 ml = 205 x (1 ml)
205 x (\(\frac{1}{0.001}\) liters)
\(\frac{205}{0.001}\) liters.
205/0.001 = 205000 liters.

Question 2.
After solving, write a statement to express each conversion. The first one is done for you.

a. The screen measures 36 inches. Convert 36 inches to feet.
36 inches = 36 × (1 inch)
= 36 × (\(\frac{1}{12}\) feet)
= \(\frac{36}{12}\) feet
= 3 feet
The screen measures 36 inches or 3 feet.

Answer:
36 inches = 432.17 feet,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
36 inches = 36 x (1 inch)
36 x (\(\frac{1}{0.0833}\) feet)
\(\frac{36}{0.0833}\) feet.
36/0.0833 = 432.17 feet.

b. A jug of juice holds 8 cups. Convert 8 cups to pints.

Answer:
8 cups = 16 pints,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 cups = 8 x (cup)
8 x (\(\frac{1}{0.5}\) pints)
\(\frac{8}{0.5}\) pints.
8/0.5 = 16.

c. The length of the flower garden is 529 centimeters. What is its length in meters?

Answer:
529 cm = 52900 meters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
529 cm = 529 x (1 cm)
529 x (\(\frac{1}{0.01}\) meters)
\(\frac{529}{0.01}\) meters.
529/0.01 = 52900 meters.

d. The capacity of a container is 2,060 milliliters. Convert this to liters.

Answer:
2060 ml = 2060000 liters,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2060 ml = 2060 x (1 ml)
2060 x (\(\frac{1}{0.001}\) liters)
\(\frac{2060}{0.001}\) liters.
2060/0.001 = 2060000 liters.

e. A hippopotamus weighs 1,560,000 grams. Convert the hippopotamus’ weight to kilograms.

Answer:
1560000 g = 1.56 kilograms.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1560000 g = 1560000 x (1 gram)
1560000 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilograms)
\(\frac{1560000}{0.001}\) kilograms.
1560000/0.001 = 1.56 kilograms.

f. The distance was 372,060 meters. Convert the distance to kilometers.

Answer:
372060 m =  372060,000km,

Explanation:
In the above-given question,
given that,
372060 = 372060 x (1 km)
372060 x (\(\frac{1}{0.001}\) kilometers)
\(\frac{372060}{0.001}\) kilometers.
372060/0.001 = 372060,000.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 13 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 13 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 13 Problem Set Answer Key

Question 1.
Solve. The first one is done for you.
a. Convert weeks to days.
8 weeks = 8 × (1 week)
= 8 × (7 days)
= 56 days

Answer:
8 weeks = 56 days.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 weeks = 8 x (1 week).
8 x (7 days).
1 week = 7 days.
8 x 7 = 56.
8 weeks = 56 days.

b. Convert years to days.
4 years = _____4______ × ( ____1_______ year)
= ______4_____ × ( ___365________ days)
= ____1460_______ days

Answer:
4 years = 1460 days.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 years = 4 x (1 year).
4 x (365 days).
1 year = 365 days.
4 x 365 = 1460.
4 years = 1460 days.

c. Convert meters to centimeters.
9.2 m = ____9.2_______ × ( _____1______ m)
= ___9.2________ × ( ____100_______ cm)
= _____920______ cm

Answer:
9.2 meters = 920 cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9.2 meters = 9.2 x (1 meter).
9.2 x (100 cms).
1 meter = 100 cms.
9.2 x 100 = 920.
9.2 meters = 920 cm.

d. Convert yards to feet.
5.7 yards

Answer:
5.7 yards = 17.1feet.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5.7 yards = 5.7 x (1 yard).
5.7 x (3 feet).
5.7 yards =  17.1 feet.
5.7 x 7 = 17.1.
5.7 yards = 17.1 feet.

e. Convert kilograms to grams.
6.08 kg

Answer:
6.08 kg =6080 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6.08 kg = 6.08 x (1 kg).
6.08 x (1000 grams).
1 kg = 1000 grams.
6.08 x 1000 = 6080 grams.
6.08 kg = 6080 grams.

f. Convert pounds to ounces.
12.5 pounds

Answer:
12.5 pounds = 200 ounces.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12.5 pounds = 12.5 x (1 pound).
12.5 x (16 ounces).
1 pound = 16 ounces.
12.5 x 16 = 200.
12.5 pounds = 200 ounces.

Question 2.
After solving, write a statement to express each conversion. The first one is done for you.

a. Convert the number of hours in a day to minutes.
24 hours = 24 × (1 hour)
= 24 × (60 minutes)
= 1,440 minutes
One day has 24 hours, which is the same as 1,440 minutes.

Answer:
24 hours = 1440 minutes.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 hours = 24 x (1 hour).
1 x (60 minutes).
1 hour = 60 minutes.
24 x 60 = 1440.
24 hours = 1440 minutes.

b. A small female gorilla weighs 68 kilograms. How much does she weigh in grams?

Answer:
68 kg = 6800 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
68 kg = 68 x (1 kg).
68 x (1000 grams).
1 kg = 1000 grams.
68 x 1000 = 6800 grams.
68 kg = 6800 grams.

c. The height of a man is 1.7 meters. What is his height in centimeters?

Answer:
1.7 meters = 170 cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1.7 meters = 1.7 x (1 meter).
1.7 x (100 cms).
1 meter = 100 cms.
1.7 x 100 = 170.
1.7 meters = 170 cm.

d. The capacity of a syringe is 0.08 liters. Convert this to milliliters.

Answer:
0.08 liters = 80 ml.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.08 liters = 0.08 x (1 liter).
0.08 x (1000 ml).
1 liter = 1000 ml.
0.08 x 1000 = 80 ml.
0.08 liters = 80 ml.

e. A coyote weighs 11.3 pounds. Convert the coyote’s weight to ounces.

Answer:
11.3 pounds = 180.8 ounces.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
11.3 pounds = 11.3 x (1 pound).
11.3 x (16 ounces).
1 pound = 16 ounces.
11.3 x 16 = 180.8.
11.3 pounds = 180.8 ounces.

f. An alligator is 2.3 yards long. What is the length of the alligator in inches?

Answer:
2.3 yards = 6.9 feet.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2.3 yards = 2.3 x (1 yard).
2.3 x (3 feet).
2.3 yards =  6.9 feet.
2.3 x 3 = 6.9.
2.3 yards = 6.9 feet.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 13 Exit Ticket Answer Key

Solve.
a. Convert pounds to ounces.
(1 pound = 16 ounces)
14 pounds = _____14____ × (1 pound)
= ___14______ × ( ____16_____ ounces)
= _____224____ ounces

Answer:
14 pounds = 224 ounces.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 pounds = 14 x (1 pound).
14 x (16 ounces).
1 pound = 16 ounces.
14 x 16 = 224.
14 pounds = 224 ounces.

b. Convert kilograms to grams.
18.2 kilograms = ____18.2_____ × ( ____1 kg_____ )
= ____18.2_____ × ( _1000________ )
= ___18,200______ grams

Answer:
18.2 kg = 18200 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18.2 kg = 18200 x (1 kg).
18.2 x (1000 grams).
1 kg = 1000 grams.
18.2 x 1000 = 18200 grams.
18.2 kg = 18200 grams.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 13 Homework Answer Key

Question 1.
Solve. The first one is done for you.
a. Convert weeks to days.
6 weeks = 6 × (1 week)
= 6 × (7 days)
= 42 days

Answer:
6 weeks = 42 days.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6 weeks = 6 x (1 week).
6 x (7 days).
1 week = 7 days.
6 x 7 = 42.
6 weeks = 42 days.

b. Convert years to days.
7 years = ____7_______ × ( ____1_______ year)
= ______7_____ × ( ____365_______ days)
= _____2555______ days

Answer:
7 years = 2555 days.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 years = 7 x (1 year).
7 x (365 days).
1 year = 365 days.
7 x 365 = 2555.
7 years = 2555 days.

c. Convert meters to centimeters.
4.5 m = ____4.5_______ × ( ____1_______ m)
= ____4.5_______ × ( ____100_______ cm)
= _____450______ cm

Answer:
4.5 meters = 450 cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4.5 meters = 4.5 x (1 meter).
4.5 x (100 cms).
1 meter = 100 cms.
4.5 x 100 = 450.
4.5 meters = 450 cm.

d. Convert pounds to ounces.
12.6 pounds

Answer:
12.6 pounds = 201.6 ounces.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12.6 pounds = 12.6 x (1 pound).
12.6 x (16 ounces).
1 pound = 16 ounces.
12.6 x 16 = 201.6.
12.6 pounds = 201.6 ounces.

e. Convert kilograms to grams.
3.09 kg

Answer:
3.09 kg = 3090 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.09 kg = 3.09 x (1 kg).
3.09 x (1000 grams).
1 kg = 1000 grams.
3.09 x 1000 = 3090 grams.
3.09 kg = 3090 grams.

f. Convert yards to inches.
245 yd

Answer:
245 yards = 8820 inches.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
245 yards = 245 x (1 yard).
245 x (36 inches).
245 yards =  8820.
245 x 36 = 8820.
245 yards = 8820 inches.

Question 2.
After solving, write a statement to express each conversion. The first one is done for you.
a. Convert the number of hours in a day to minutes.
24 hours = 24 × (1 hour)
= 24 × (60 minutes)
= 1,440 minutes
One day has 24 hours, which is the same as 1,440 minutes.

Answer:
24 hours = 1440 minutes.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 hours = 24 x (1 hour).
1 x (60 minutes).
1 hour = 60 minutes.
24 x 60 = 1440.
24 hours = 1440 minutes.

b. A newborn giraffe weighs about 65 kilograms. How much does it weigh in grams?

Answer:
65 kg = 6500 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
65 kg = 3.09 x (1 kg).
65 x (1000 grams).
1 kg = 1000 grams.
65 x 1000 = 6500 grams.
65 kg = 6500 grams.

c. The average height of a female giraffe is 4.6 meters. What is her height in centimeters?

Answer:
4.6 meters = 460 cm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4.6 meters = 4.6 x (1 meter).
4.6 x (100 cms).
1 meter = 100 cms.
4.6 x 100 = 460.
4.6 meters = 460 cm.

d. The capacity of a beaker is 0.1 liter. Convert this to milliliters.

Answer:
0.1 liters = 100 ml.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.1 liters = 0.1 x (1 liter).
0.1 x (1000 ml).
1 liter = 1000 ml.
0.1 x 1000 = 100 ml.
0.1 liters = 100 ml.

e. A pig weighs 9.8 pounds. Convert the pig’s weight to ounces.

Answer:
9.8 pounds = 156.8 ounces.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9.8 pounds = 9.8 x (1 pound).
9.8 x (16 ounces).
1 pound = 16 ounces.
9.8 x 16 = 156.8.
9.8 pounds = 156.8 ounces.

f. A marker is 0.13 meters long. What is the length in millimeters?

Answer:
0.13 meters = 130 mm.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.13 meters = 0.13 x (1 meter).
0.13 x (1000 mm).
1 meter = 1000 mm.
0.13 x 1000 = 130.
0.13 meters = 130 mm.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 12 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 12 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 12 Problem Set Answer Key

Question 1.
Estimate. Then, solve using the standard algorithm. You may draw an area model if it helps you.
a. 1.21 × 14 ≈ ____121______ × ___14_______ = ___1694_______
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 12 Problem Set Answer Key 1

Answer:
1.21 x 14 = 16.94.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
1.21 x 14 = 16.94
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-1

b. 2.45 × 305 ≈ ___245_______ × ____305______ = ___74725_______
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 12 Problem Set Answer Key 2

Answer:
2.45 x 305 = 74725.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
2.45 x 305 = 74725
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-2

Question 2.
Estimate. Then, solve using the standard algorithm. Use a separate sheet to draw the area model if it helps you.
a. 1.23 × 12 ≈ __123_____ × ___12____ = ___1476____

Answer:
1.23 x 12 = 14.76.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
1.23 x 12 = 14.76
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-3

b. 1.3 × 26 ≈ __13_____ × __26_____ = ___338____

Answer:
1.3 x 26 = 33.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
1.3 x 26 = 33.8
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-4

c. 0.23 × 14 ≈ __23_____ × ___14____ = ___322____

Answer:
0.23 x 14 = 322.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.23 x 14 = 3.22
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-5

d. 0.45 × 26 ≈ __45_____ × __26_____ = ___1170____

Answer:
0.45 x 26 = 11.70.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.45 x 26 = 11.70.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-6

e. 7.06 × 28 ≈ ____768___ × __28_____ = ____21504___

Answer:
7.06 x 28 = 21.504.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
7.06 x 28 = 215.04

f. 6.32 × 223 ≈ __632_____ × ___223____ = ___140936____

Answer:
6.32 x 223 = 1409.36.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
6.32 x 223 = 1409.36

g. 7.06 × 208 ≈ ___706____ × __208_____ = ___146848____

Answer:
7.06 x 208 = 1468.48.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
7.06 x 208 = 1468.48.

h. 151.46 × 555 ≈ ___15146____ × 555= __840603_____

Answer:
151.46 x 555 = 84060.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
151.46 x 555 = 84060.3

Question 3.
Denise walks on the beach every afternoon. In the month of July, she walked 3.45 miles each day. How far did Denise walk during the month of July?

Answer:
Denise walks during the month of July = 106.95 miles.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Denise walks on the beach every afternoon.
In the month of July, she walked 3.45 miles each day.
3.45 x 31 = 106.95 miles.

Question 4.
A gallon of gas costs $4.34. Greg puts 12 gallons of gas in his car. He has a 50-dollar bill. Tell how much money Greg will have left, or how much more money he will need. Show all your calculations.

Answer:
The money he will need = $ 2
The money will have left = 0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A gallon of gas costs $4.34.
Greg puts 12 gallons of gas in his car.
He has a 50-dollar bill.
$4.34 x 12 = 52.08.
50 + 2 = 52.

Question 5.
Seth drinks a glass of orange juice every day that contains 0.6 grams of Vitamin C. He eats a serving of strawberries for snack after school every day that contains 0.35 grams of Vitamin C. How many grams of Vitamin C does Seth consume in 3 weeks?

Answer:
The grams of Vitamin c does Seth consumes in 3 weeks = 6.65 grams.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Seth drinks a glass of orange juice every day that contains 0.6 grams of Vitamin C.
He eats a serving of strawberries for snacks after school every day that contains 0.35 grams of Vitamin C.
0.6 + 0.35 = 0.95.
0.95 x 7 = 6.65 grams.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 12 Exit Ticket Answer Key

Estimate. Then, solve using the standard algorithm.
a. 3.03 × 402 ≈ ___303____ × ___402____ = _12_1806_____

Answer:
3.03 x 402 = 1218.06.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
3.03 x 402 = 1218.06
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-7

b. 667 × 1.25 ≈ __667_____ × ___125____ = _______

Answer:
667 x 1.25 = 833.75.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
667 x 1.25 = 833.75.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-8

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 12 Homework Answer Key

Question 1.
Estimate. Then, solve using the standard algorithm. You may draw an area model if it helps you.
a. 24 × 2.31 ≈ ____24______ × ___231_______ = _____5544_____
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 12 Homework Answer Key 3

Answer:
24 x 2.31 = 55.44.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
24 x 2.31 = 55.44
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-9

b. 5.42 × 305 ≈ ____542______ × ___305_______ = ____16531______
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 12 Homework Answer Key 4

Answer:
5.42 x 305 = 1653.1.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
5.42 x 305 = 1653.1
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-10

Question 2.
Estimate. Then, solve using the standard algorithm. Use a separate sheet to draw the area model if it helps you.
a. 1.23 × 21 ≈ __123_____ × ___21____ = __2583_____

Answer:
1.23 x 21 = 25.83.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
1.23 x 21 = 25.83
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-11

b. 3.2 × 41 ≈ ___32____ × ____41___ = ___1312____

Answer:
3.2 x 41 = 131.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
3.2 x 41 = 131.2
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-12

c. 0.32 × 41 ≈ ___32____ × ___41____ = ___1312____

Answer:
0.32 x 41 = 13.12.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.32 x 41 = 13.12
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-12

d. 0.54 × 62 ≈ __54_____ × ___62____ = ___3348____

Answer:
0.54 x 62 = 33.48.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
0.54 x 62 = 33.48
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-13

e. 6.09 × 28 ≈ ____609___ × ___28____ = ___17052____

Answer:
6.09 x 28 = 170.52.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
6.09 x 28 = 170.52
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-14

f. 6.83 × 683 ≈ __683_____ × ___683____ = ___4664.89____

Answer:
6.83 x 683 = 4664.89.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
6.83 x 683 = 4664.89
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-12-Answer Key-15

g. 6.09 × 208 ≈ ___609____ × ___208____ = ___126672____

Answer:
6.09 x 208 = 126672.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
6.09 x 208 = 126672.

h. 171.76 × 555 ≈ ___17176____ × ___555____ = ___95326.80____

Answer:
171.76 x 555 = 95326.80.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply.
171.76 x 555 = 95326.80

Question 3.
Eric’s goal is to walk 2.75 miles to and from the park every day for an entire year. If he meets his goal, how many miles will Eric walk?

Answer:
The miles will Eric walk = 5.5 miles.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Eric’s goal is to walk 2.75 miles to and from the park every day for an entire year.
2.75 x 2 = 5.5

Question 4.
Art galleries often price paintings by the square inch. If a painting measures 22.5 inches by 34 inches and costs $4.15 per square inch, what is the selling price for the painting?

Answer:
The selling price for the painting = $3174.75.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Art galleries often price paintings by the square inch.
If a painting measures 22.5 inches and costs $4.15 per square inch.
22.5 x 34 = 765.0.
765 x $4.15 = 3174.75

Question 5.
Gerry spends $1.25 each day on lunch at school. On Fridays, she buys an extra snack for $0.55. How much money will she spend in two weeks?

Answer:
The money will she spend in two weeks = $9.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Gerry spends $1.25 each day on lunch at school.
On Fridays, she buys an extra snack for $0.55.
$ 1.25 x 7 = 8.75.
8.75 + 0.55 = 9.3.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 10 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Problem Set Answer Key

Question 1.
Estimate the product. Solve using an area model and the standard algorithm. Remember to express your products in standard form.
a. 22 × 2.4 ≈ ___22____ × ___24____ = __528_tenths____
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Problem Set Answer Key 1

Answer:
22 x 2.4 = 528 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
22 x 2.4.
22 x 24 tenths.
528 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-1

b. 3.1 × 33 ___31_tenths___ × ___33____ = ___1023____
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Problem Set Answer Key 2

Answer:
33 x 3.1 = 1023 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
33 x 31 tenths.
33 x 3.1
1023 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-2

Question 2.
Estimate. Then, use the standard algorithm to solve. Express your products in standard form.
a. 3.2 × 47 ≈ ___3.2____ × ___47____ = __1504_____
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Problem Set Answer Key 3

Answer:
3.2 x 47 = 1504 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.2 x 47.
32 x 47 tenths.
1504 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-3

b. 3.2 × 94 ≈ __3.2_____ × __94_____ = ___300.8____
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Problem Set Answer Key 4

Answer:
3.2 x 94 = 3008 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3.2 x 94.
3.2 x 94 tenths.
3008 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-4

c. 6.3 × 44 ≈ ___6.3____ × ___44____ = __277.2_____

Answer:
6.3 x 44 = 2772 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
44 x 6.3.
44 x 63 tenths.
2772 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-5

d. 14.6 × 17 ≈ ___14.6____ × __17_____ = __248.2_____

Answer:
14.6 x 17 = 2482 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14.6 x 17.
17 x 146 tenths.
2482 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-6

e. 8.2 × 34 ≈ ___8.2____ × ___34____ = ___278.8____

Answer:
34 x 8.2 = 2788 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34 x 8.2.
34 x 82 tenths.
2788 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-7

f. 160.4 × 17 ≈ ___160.4____ × __17_____ = ___2726.8____

Answer:
160.4 x 17 = 27268 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
17 x 160.4.
17 x 1604 tenths.
27268 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-8

Question 3.
Michelle multiplied 3.4 × 52. She incorrectly wrote 1,768 as her product. Use words, numbers, and/or pictures to explain Michelle’s mistake.

Answer:
3.4 x 52 = 176.8

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Michelle multiplied 3.4 x 52.
3.4 x 52.
176.8.
1768 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-9

Question 4.
A wire is bent to form a square with a perimeter of 16.4 cm. How much wire would be needed to form 25 such squares? Express your answer in meters.

Answer:
16.4 x 25 = 410 meters.

Explanation:
In the above-given question,
A wire is bent to form a square with a perimeter of 16.4 cm.
16.4 x 25.
410 meters.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Estimate the product. Solve using an area model and the standard algorithm. Remember to express your products in standard form.

a. 33.2 × 21 ≈ ___332____ × ___21____ = ___6972 tenths____

Answer:
21 x 33.2 = 6972 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
21 x 33.2.
21 x 332 tenths.
6972 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-10

b. 1.7 × 55 ≈ __55_____ × ___1.7____ = __93.5_____

Answer:
1.7 x 55 = 935 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
55 x 1.7.
55 x 17 tenths.
935 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-11

Question 2.
If the product of 485 × 35 is 16,975, what is the product of 485 × 3.5? How do you know?

Answer:
485 x 3.5 =  16,97.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
485 x 3.5.
485 x 35 tenths.
1697.5.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-12

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 10 Homework Answer Key

Question 1.
Estimate the product. Solve using an area model and the standard algorithm. Remember to express your products in standard form.
a. 53 × 1.2 ≈ ___53____ × ___1.2____ = ___63.6____
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 10 Homework Answer Key 5

Answer:
53 x 1.2 = 528 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
53 x 1.2.
53 x 12 tenths.
636 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-13

b. 2.1 × 82 ≈ ___82____ × ___2.1____ = ___172.2____
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 10 Homework Answer Key 6

Answer:
21 x 82 = 1722 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
21 x 82.
82 x 21 tenths.
1722 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-14

Question 2.
Estimate. Then, use the standard algorithm to solve. Express your products in standard form.
a. 4.2 × 34 ≈ ___42____ × ___34____ = ___1428 tenths____
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 10 Homework Answer Key 7

Answer:
34 x 4.2 = 1428 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34 x 4.2.
34 x 42 tenths.
1428 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-15

b. 65 × 5.8 ≈ __65_____ × __5.8_____ = __3770 tenths_____
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 10 Homework Answer Key 8

Answer:
65 x 58 = 3770 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
65 x 5.8.
65 x 58 tenths.
3770 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-16

c. 3.3 × 16 ≈ __3.3_____ × __16_____ = ___52.8____

Answer:
33 x 16 = 528 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
33 x 16.
33 x 16 tenths.
528 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-17

d. 15.6 × 17 ≈ ___15.6____ × ___17____ = ___265.2____

Answer:
15.6 x 17 = 2652 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
15.6 x 17.
17 x 156 tenths.
265.2 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-18

e. 73 × 2.4 ≈ __73_____ × ___2.4____ = __175.2_____

Answer:
73 x 2.4 = 1752 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
73 x 2.4.
73 x 24 tenths.
1752 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-19

f. 193.5 × 57 ≈ ___193.5____ × __57_____ = __11,029.5_____

Answer:
193.5 x 57 = 11029 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
193.5 x 57.
57 x 1935 tenths.
11,0295 tenths.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-10-Answer Key-20

Question 3.
Mr. Jansen is building an ice rink in his backyard that will measure 8.4 meters by 22 meters. What is the area of the rink?

Answer:
The area of the rink = 184.8

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Mr. Jansen is building an ice rink in his backyard that will measure 8.4 meters by 22 meters.
8.4 x 22 = 184.8

Question 4.
Rachel runs 3.2 miles each weekday and 1.5 miles each day of the weekend. How many miles will she have run in 6 weeks?

Answer:
The miles she has run in 6 weeks = 28.2 miles.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Rachel runs 3.2 miles each weekday and 1.5 miles each day of the weekend.
3.2 + 1.5 = 4.7 miles.
4.7 x 6 = 28.2 miles.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 9 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 9 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 9 Problem Set Answer Key

Solve.

Question 1.
An office space in New York City measures 48 feet by 56 feet. If it sells for $565 per square foot, what is the total cost of the office space?

Answer:
The total cost of the office space = $565.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
An office space in New York City measures 48 feet by 56 feet.
if it sells for $565 per square foot.
48 x 56 =
$ 565

Question 2.
Gemma and Leah are both jewelry makers. Gemma made 106 beaded necklaces. Leah made 39 more necklaces than Gemma.
a. Each necklace they make has exactly 104 beads on it. How many beads did both girls use altogether while making their necklaces?

Answer:
The beads did both girls use altogether while making their necklaces = 26104.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Each necklace they make has exactly 104 beads on it.
106 + 39 = 145.
145 + 106 = 251.
251 x 104 = 26104.

b. At a recent craft fair, Gemma sold each of her necklaces for $14. Leah sold each of her necklaces for $10 more. Who made more money at the craft fair? How much more?

Answer:
The money at the craft fair = $24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
At a recent craft fair, Gemma sold each of her necklaces for $14.
Leah sold each of her necklaces for $10 more.
Leah made more money at the craft fair.

Question 3.
Peng bought 26 treadmills for her new fitness center at $1,334 each. Then, she bought 19 stationary bikes for $749 each. How much did she spend on her new equipment? Write an expression, and then solve.

Answer:
The money she spends on her new equipment = 34684.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
peng bought 26 treadmills for her new fitness center at $1,334 each.
Then, she bought 19 stationary bikes for $749 each.
26 x $ 1334.
34684.

Question 4.
A Hudson Valley farmer has 26 employees. He pays each employee $410 per week. After paying his workers for one week, the farmer has $162 left in his bank account. How much money did he have at first?

Answer:
The money did he have at first = 10660.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A Hudson Valley farmer has 26 employees.
He pays each employee $410 per week.
After paying his workers for one week, the farmer has $162 left in his bank account.
26 x 410 = 10660.

Question 5.
Frances is sewing a border around 2 rectangular tablecloths that each measure 9 feet long by 6 feet wide. If it takes her 3 minutes to sew on 1 inch of border, how many minutes will it take her to complete her sewing project? Write an expression, and then solve.

Answer:
The time it takes her to complete the sewing project = 162.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Frances is sewing a border around 2 rectangular tablecloths that each measure 9 feet long by 6 feet wide.
If it takes her 3 minutes to sew on 1 inch of border.
9 x 6 = 54.
54 + 54 + 54 = 162.

Question 6.
Each grade level at Hooperville Schools has 298 students.
a. If there are 13-grade levels, how many students attend Hooperville Schools?

Answer:
The students attend Hooperville Schools = 3874.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
If there are 13-grade levels, each grade level at Hooperville Schools has 298 students.
13 x 298 = 3874.

b. A nearby district, Willington, is much larger. They have 12 times as many students. How many students attend schools in Willington?

Answer:
The students attend Schools in Willington = 46488.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A nearby district, Willington, is much larger.
They have 12 times as many students.
3874 x 12 = 46488.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 9 Exit Ticket Answer Key

Juwad picked 30 bags of apples on Monday and sold them at his fruit stand for $3.45 each. The following week he picked and sold 26 bags.
a. How much money did Juwad earn in the first week?

Answer:
The money Juwad earns in the first week = $103.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Juwad picked 30 bags of apples on Monday and sold them at his fruit stand for $3.45 each.
30 x $3.45 = 103.5.

b. How much money did he earn in the second week?

Answer:
The money did he earn in the second week = $89.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Juwad sold 26 bags of apples.
26 x $3.45.
89.7

c. How much did Juwad earn selling bags of apples these two weeks?

Answer:
The money did he earn in these two weeks = $193.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
103.5 + 89.7.
193.2.

d. Extension: Each bag Juwad picked holds 15 apples. How many apples did he pick in two weeks? Write an expression to represent this problem.

Answer:
The money did he earn in these two weeks = 51.75 .

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Each bag Juwad picked holds 15 apples.
15 x $3.45.
51.75.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 9 Homework Answer Key

Solve.

Question 1.
Jeffery bought 203 sheets of stickers. Each sheet has a dozen stickers. He gave away 907 stickers to his family and friends on Valentine’s Day. How many stickers does Jeffery have remaining?

Answer:
The stickers do Jeffery has = 1529.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Jeffery bought 203 sheets of stickers.
Each sheet has a dozen stickers.
He gave away 907 stickers to his family and friends on Valentine’s Day.
203 x 12 = 2436.
2436 – 907 = 1529.

Question 2.
During the 2011 season, a quarterback passed for 302 yards per game. He played in all 16 regular season games that year.
a. For how many total yards did the quarterback pass?

Answer:
The total yards did the quarterback pass = 4832.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
During the 2011 season, a quarterback passed for 302 yards per game.
He played in all 16 regular-season games that year.
302 x 16 = 4832.

b. If he matches this passing total for each of the next 13 seasons, how many yards will he pass for in his career?

Answer:
The many yards will he pass for in his career = 3926.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
If he matches this passing total for each of the next 13 seasons.
302 x 13 = 3926.

Question 3.
Bao saved $179 a month. He saved $145 less than Ada each month. How much would Ada save in three and a half years?

Answer:
The Ada save in three and a half years = $324.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Bao saved $179 a month.
He saved $145 less than Ada each month.
$179 + $145 = $324.

Question 4.
Mrs. Williams is knitting a blanket for her newborn granddaughter. The blanket is 2.25 meters long and 1.8 meters wide. What is the area of the blanket? Write the answer in centimeters.

Answer:
The area of the blanket = 405 cms.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Mrs. Williams is knitting a blanket for her newborn granddaughter.
The blanket is 2.25 meters long and 1.8 meters wide.
the area of the blanket = 2.25 x 1.8 meters.
2.25 x 1.8 = 4.05 meters.
1 meter = 100 cms.
4.05 x 100 = 405 cms

Question 5.
Use the chart to solve.
Soccer Field Dimensions

FIFA Regulation

(in yards)

New York State High Schools

(in yards)

Minimum Length110100
Maximum Length120120
Minimum Width7055
Maximum Width8080

a. Write an expression to find the difference in the maximum area and minimum area of a NYS high school soccer field. Then, evaluate your expression.

Answer:
The minimum area of NYS high school soccer field =

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The maximum length = 110.
minimum length = 100.
110 – 100 = 10.

b. Would a field with a width of 75 yards and an area of 7,500 square yards be within FIFA regulation? Why or why not?

Answer:
No, there does not have a field with a width of 75 yards and an area of 7,500 square yards.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Would a field with a width of 75 yards and an area of 7500 square yards.
70 x 55 = 3850.
80 x 80 = 6400.
120 x 120 = 14,400.
no there is no field with a width of 75 yards and an area of 7500 square yards.

c. It costs $26 to fertilize, water, mow, and maintain each square yard of a full size FIFA field (with maximum dimensions) before each game. How much will it cost to prepare the field for next week’s match?

Answer:
The cost prepares the field for next week’s match = $3120.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
It costs $26 to fertilize, water, mow, and maintain each square yard of a full size.
120 x $26.
3120.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 8 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 8 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 8 Problem Set Answer Key

Question 1.
Estimate the product first. Solve by using the standard algorithm. Use your estimate to check the reasonableness of the product.
a. 213 × 328
≈ 200 × 300
= 60,000
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 8 Problem Set Answer Key 1

Answer:
200 x 300 = 60000
213 x 328 = 69864

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 x 300 = 60000.
213 x 328.
69864.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-1

b. 662 × 372

Answer:
600 x 300 = 180000
662 x 372 = 2,46,264.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
600 x 300 = 180000.
662 x 372.
246264.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-2

c. 739 × 442

Answer:
700 x 400 = 280000
739 x 442 = 3,26,638

Explanation:
In the above-given question,
given that,
700 x 400 = 280000.
739 x 442.
3,26,638.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-3

d. 807 × 491

Answer:
200 x 300 = 60000
213 x 328 = 69864

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 x 300 = 60000.
213 x 328.
69864.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-4

e. 3,502 × 656

Answer:
3000 x 600 = 180000
3502 x 656 = 22,97,312

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 x 300 = 180000.
3502 x 656.
22,97,312.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-5

f. 4,390 × 741

Answer:
4000 x 700 = 2800000
4390 x 741 = 32,52,990

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4000 x 700 = 2800000.
4390 x 741.
32,52,990.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-6

g. 530 × 2,075

Answer:
500 x 2000 = 100000
530 x 2075 = 10,99,750

Explanation:
In the above-given question,
given that,
500 x 2000 = 100000.
530 x 2075.
1099750.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-7

h. 4,004 × 603

Answer:
4000 x 600 = 2400000
4004 x 603 = 24,14,412

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4000 x 600 = 2400000.
4004 x 603.
24,14,412.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-8

i. 987 × 3,105

Answer:
900 x 3000 = 2700000
987 x 3105 = 30,64,635.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
900 x 3000 = 2700000.
987 x 3105.
30,64,635.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-9

Question 2.
Each container holds 1 L 275 mL of water. How much water is in 609 identical containers? Find the difference between your estimated product and precise product.

Answer:
estimated product = 6,00,000.
precise product = 7,76,475.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Each container holds 1 L 275 ml of water.
609 x 1275 = 7,76,475 L.

Question 3.
A club had some money to purchase new chairs. After buying 355 chairs at $199 each, there was $1,068 remaining. How much money did the club have at first?

Answer:
The money did the club have at first = $69,577.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A club had some money to purchase new chairs.
After buying 355 chairs at $199 each there was $1068 remaining.
355 x $ 199 = 70,645.
70,645 – 1068.
69,577.

Question 4.
So far, Carmella has collected 14 boxes of baseball cards. There are 315 cards in each box. Carmella estimates that she has about 3,000 cards, so she buys 6 albums that hold 500 cards each.
a. Will the albums have enough space for all of her cards? Why or why not?

Answer:
The albums did not have enough space for all of her cards.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Carmella has collected 14 boxes of baseball cards.
There are 315 cards in each box.
14 x 315 = 4410.
Carmella estimates that she has about 3000 cards.
so she buys 6 albums that hold 500 cards each.
3000 + 500 = 3500.
so the albums did not have enough space for all of her cards.

b. How many cards does Carmella have?

Answer:
The Carmella has 3500 cards.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Carmella has 3000 cards.
so she buys 6 albums that hold 500 cards each.
3000 + 500 = 3500 cards.

c. How many albums will she need for all of her baseball cards?

Answer:
The albums she needs for all of her baseball cards = 6 albums.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
there are 3500 cards.
6 albums = 500 cards.
3500 + 500 = 4000 cards.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 8 Exit Ticket Answer Key

Estimate the product first. Solve by using the standard algorithm. Use your estimate to check the reasonableness of the product.
a. 283 × 416
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 8 Exit Ticket Answer Key 10
≈ _____200___________ × _______400_________
= ______80000__________

Answer:
200 x 400 = 80000
283 x 416 = 1,17,728.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 x 400 = 80000.
283 x 416.
1,17,728.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-10

b. 2,803 × 406
≈ _____2000___________ × _____400___________
= ______80000__________
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 8 Exit Ticket Answer Key 11

Answer:
2000 x 400 = 80000
2803 x 406 =11,21,200

Explanation:
In the above-given question,
given that,
400 x 2000 = 800000.
406 x 2803.
11,21,200.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-11

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 8 Homework Answer Key

Question 1.
Estimate the product first. Solve by using the standard algorithm. Use your estimate to check the reasonableness of the product.
a. 312 × 149
≈ 300 × 100
= 30,000
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 8 Homework Answer Key 12

Answer:
300 x 100 = 30000
312 x 149 = 46,488.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
300 x 100 = 30000.
312 x 149.
46488.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-12

b. 743 × 295

Answer:
900 x 3000 = 2700000
987 x 3105 = 30,64,635.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
900 x 3000 = 2700000.
987 x 3105.
30,64,635.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-13

c. 428 × 637

Answer:
400 x 600 = 240000
428 x 637 = 272636.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
400 x 600 = 240000.
428 x 637.
272636.

d. 691 × 305

Answer:
600 x 300 = 180000
691 x 305 = 207300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
600 x 300 = 180000.
691 x 305.
207300.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-14

e. 4,208 × 606

Answer:
4000 x 600 = 2400000
4208 x 606 = 2550048.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
600 x 4000 = 2400000.
606 x 4208.
2550048.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-15

f. 3,068 × 523

Answer:
500 x 3000 = 1500000
523 x 3068 = 1604564.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
500 x 3000 = 1500000.
523 x 3068.
1604564.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-16

g. 430 × 3,064

Answer:
400 x 3000 = 1200000
430 x 3064 = 12,34,792.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
400 x 3000 = 1200000.
430 x 3064.
12,34,792.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-17

h. 3,007 × 502

Answer:
500 x 3000 = 1500000
502 x 3007 = 15,09,514.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
500 x 3000 = 1500000.
502 x 3007.
15,09,514.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-18

i. 254 × 6,104

Answer:
200 x 6000 = 1200000
254 x 6104 = 15,50,416.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 x 6000 = 2700000.
254 x 6104.
15,50,416.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-8-Answer Key-19

Question 2.
When multiplying 1,729 times 308, Clayton got a product of 53,253. Without calculating, does his product seem reasonable? Explain your thinking.

Answer:
Yes, the product seems reasonable.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1729 x 308.
5,32,532.

Question 3.
A publisher prints 1,912 copies of a book in each print run. If they print 305 runs, the manager wants to know about how many books will be printed. What is a reasonable estimate?

Answer:
1912 x 305 = 5,83,160.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1912 x 305 = 5,83,160.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 7 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Sprint Answer Key

A
Multiply by Multiples of 10 and 100
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Sprint Answer Key 1

Answer:
2 x 10 = 20, 12 x 10 = 120, 12 x 100 = 1200, 4 x 10 = 40, 34 x 10 = 340, 34 x 100 = 3400, 7 x 10 = 70, 27 x 10 = 270, 27 x 100 = 2700, 3 x 10 = 30, 3 x 2 = 6, 3 x 20 = 60, 13 x 10 = 130, 13 x 2 = 26, 13 x 20 = 260, 13 x 100 = 1300, 13 x 200 = 2600, 2 x 4 = 8, 22 x 4 = 88, 22 x 40 = 880, 22 x 400 = 8800, 33 x 2 = 66.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by multiples of 10 and 100.
2 x 10 = 20, 12 x 10 = 120, 12 x 100 = 1200, 4 x 10 = 40, 34 x 10 = 340, 34 x 100 = 3400, 7 x 10 = 70, 27 x 10 = 270, 27 x 100 = 2700, 3 x 10 = 30, 3 x 2 = 6, 3 x 20 = 60, 13 x 10 = 130, 13 x 2 = 26, 13 x 20 = 260, 13 x 100 = 1300, 13 x 200 = 2600, 2 x 4 = 8, 22 x 4 = 88, 22 x 40 = 880, 22 x 400 = 8800, 33 x 2 = 66.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-1

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Sprint Answer Key 2

Answer:
33 x 20 = 660, 33 x 200 = 6600, 24 x 10 = 240, 24 x 20 = 480, 24 x 100 = 2400, 24 x 200 = 4800, 23 x 30 = 690, 23 x 300 = 6900, 71 x 2 = 142, 71 x 20 = 1420, 14 x 2 = 28, 14 x 3 = 42, 14 x 30 = 420, 14 x 300 = 4200, 82 x 20 = 1640, 15 x 300 = 4500, 71 x 600 = 42,600, 18 x 40 = 720, 75 x 30 = 2250, 84 x 300 = 25200, 87 x 60 = 5220, 79 x 800 = 63200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by multiples of 10 and 100.
33 x 20 = 660, 33 x 200 = 6600, 24 x 10 = 240, 24 x 20 = 480, 24 x 100 = 2400, 24 x 200 = 4800, 23 x 30 = 690, 23 x 300 = 6900, 71 x 2 = 142, 71 x 20 = 1420, 14 x 2 = 28, 14 x 3 = 42, 14 x 30 = 420, 14 x 300 = 4200, 82 x 20 = 1640, 15 x 300 = 4500, 71 x 600 = 42,600, 18 x 40 = 720, 75 x 30 = 2250, 84 x 300 = 25200, 87 x 60 = 5220, 79 x 800 = 63200.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-2

Question 1.
2 × 10 = 20.

Answer:
2 x 10 = 20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 10.
20.

Question 2.
12 × 10 = 120.

Answer:
12 x 10 = 120.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12 x 10.
120.

Question 3.
12 × 100 = 1200.

Answer:
12 x 100 = 1200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12 x 100.
1200.

Question 4.
4 × 10 = 40.

Answer:
4 x 10 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 10.
40.

Question 5.
34 × 10 = 340

Answer:
34 x 10 = 340.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34 x 10.
340.

Question 6.
34 × 100 = 3400

Answer:
34 x 100 = 3400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34 x 100.
3400.

Question 7.
7 × 10 = 70

Answer:
7 x 10 = 70.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 x 10.
70.

Question 8.
27 × 10 = 270

Answer:
27 x 10 = 270.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
27 x 10.
270.

Question 9.
27 × 100 = 2700

Answer:
27 x 100 = 2700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
27 x 100.
2700.

Question 10.
3 × 10 = 30

Answer:
3 x 10 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 10.
30.

Question 11.
3 × 2 = 6

Answer:
2 x 3 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 3.
6.

Question 12.
3 × 20 = 60

Answer:
20 x 3 = 60.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 x 3.
60.

Question 13.
13 × 10 = 130

Answer:
13 x 10 = 130.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 10.
130.

Question 14.
13 × 2 = 26

Answer:
2 x 13 = 26.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 13.
26.

Question 15.
13 × 20 = 260

Answer:
13 x 20 = 260.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 20.
260.

Question 16.
13 × 100 = 1300

Answer:
13 x 100 = 1300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 100.
1300.

Question 17.
13 × 200 = 2600

Answer:
13 x 200 = 2600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 200.
2600.

Question 18.
2 × 4 = 8

Answer:
2 x 4 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 4.
8.

Question 19.
22 × 4 = 88.

Answer:
22 x 4 = 88.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
22 x 4.
88.

Question 20.
22 × 40 = 880

Answer:
22 x 40 = 880.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
22 x 40.
880.

Question 21.
22 × 400 = 8800

Answer:
22 x 40 = 8800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
22 x 40.
8800.

Question 22.
33 × 2 = 66

Answer:
2 x 33 = 66.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 33.
66.

Question 23.
33 × 20 = 660.

Answer:
33 x 20 = 660.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
33 x 20.
660.

Question 24.
33 × 200 = 6600.

Answer:
33 x 200 = 6600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
33 x 200.
6600.

Question 25.
24 × 10 = 240

Answer:
24 x 10 = 240.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 10.
240.

Question 26.
24 × 20 = 480

Answer:
24 x 20 = 480.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 20.
480.

Question 27.
24 × 100 = 2400

Answer:
24 x 100 = 2400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 100.
2400.

Question 28.
24 × 200 = 4800

Answer:
24 x 200 = 4800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 200.
4800.

Question 29.
23 × 30 = 690

Answer:
23 x 30 = 690.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 x 30.
690.

Question 30.
23 × 300 = 6900

Answer:
23 x 300 = 6900.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 x 300.
6900.

Question 31.
71 × 2 = 142.

Answer:
2 x 71 = 142.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 71.
142.

Question 32.
71 × 20 = 1420

Answer:
20 x 71 = 1420.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 x 71.
1420.

Question 33.
14 × 2= 28.

Answer:
2 x 14 = 28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 14.
28.

Question 34.
14 × 3 = 42.

Answer:
14 x 3 = 42.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 3.
42.

Question 35.
14 × 30 = 420.

Answer:
14 x 30 = 420.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 30.
420.

Question 36.
14 × 300 = 4200

Answer:
14 x 300 = 4200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 300.
4200.

Question 37.
82 × 20 = 1640

Answer:
82 x 20 = 1640.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
82 x 20.
1640.

Question 38.
15 × 300 = 4500

Answer:
15 x 300 = 4500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
15 x 300.
4500.

Question 39.
71 × 600 = 42600.

Answer:
71 x 600 = 42600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
71 x 600.
42600.

Question 40.
18 × 40 = 720

Answer:
18 x 40 = 720.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18 x 40.
720.

Question 41.
75 × 30 = 2250

Answer:
75 x 30 = 2250.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
75 x 30.
2250.

Question 42.
84 × 300 = 25200

Answer:
84 x 300 = 25200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
84 x 300.
25200.

Question 43.
87 × 60 = 5220

Answer:
87 x 60 = 5220.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
87 x 60.
5220.

Question 44.
79 × 800 = 63200

Answer:
79 x 800 = 63200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
79 x 800.
63200.

B
Multiply by Multiples of 10 and 100
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Sprint Answer Key 3

Answer:
3 x 10 = 30, 13 x 10 = 130, 13 x 100 = 1300, 5 x 10 = 50, 35 x 10 = 350, 35 x 100 = 3500, 8 x 10 = 80, 28 x 10 = 280, 28 x 100 = 2800, 4 x 10 = 40, 4 x 2 = 8, 4 x 20 = 80, 14 x 10 = 140, 14 x 2 = 28, 14 x 20 = 280, 14 x 100 = 1400, 2 x 3 = 6, 22 x 3 = 66, 22 x 30 = 660, 22 x 300 = 6600, 44 x 2 = 88.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by multiples of 10 and 100.
3 x 10 = 30, 13 x 10 = 130, 13 x 100 = 1300, 5 x 10 = 50, 35 x 10 = 350, 35 x 100 = 3500, 8 x 10 = 80, 28 x 10 = 280, 28 x 100 = 2800, 4 x 10 = 40, 4 x 2 = 8, 4 x 20 = 80, 14 x 10 = 140, 14 x 2 = 28, 14 x 20 = 280, 14 x 100 = 1400, 2 x 3 = 6, 22 x 3 = 66, 22 x 30 = 660, 22 x 300 = 6600, 44 x 2 = 88.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-3

 

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Sprint Answer Key 4

Answer:
44 x 20 = 800, 44 x 200 = 8000, 42 x 10 = 420, 42 x 20 = 840, 42 x 100 = 4200, 42 x 200 = 8400, 32 x 30 = 960,  32 x 300 = 9600, 81 x 2 = 162, 81 x 20 = 1620, 13 x 3 = 39, 13 x 4 = 52, 13 x 40 = 520, 13 x 400 = 5200, 72 x 30 = 2160, 15 x 300 = 4500, 81 x 600 = 48600, 16 x 40 = 640, 65 x 30 = 1950, 48 x 300 = 14400, 89 x 60 = 5340, 76 x 800 = 60,800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by multiples of 10 and 100.
44 x 20 = 800, 44 x 200 = 8000, 42 x 10 = 420, 42 x 20 = 840, 42 x 100 = 4200, 42 x 200 = 8400, 32 x 30 = 960,  32 x 300 = 9600, 81 x 2 = 162, 81 x 20 = 1620, 13 x 3 = 39, 13 x 4 = 52, 13 x 40 = 520, 13 x 400 = 5200, 72 x 30 = 2160, 15 x 300 = 4500, 81 x 600 = 48600, 16 x 40 = 640, 65 x 30 = 1950, 48 x 300 = 14400, 89 x 60 = 5340, 76 x 800 = 60,800.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-4

Question 1.
3 × 10 = 30

Answer:
3 x 10 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 10.
30.

Question 2.
13 × 10 = 130.

Answer:
13 x 10 = 130.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 10.
130.

Question 3.
13 × 100 = 1300

Answer:
13 x 10 = 1300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 10.
1300.

Question 4.
5 × 10 = 50

Answer:
5 x 10 = 50.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 10.
50.

Question 5.
35 × 10 = 350

Answer:
35 x 10 = 350.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
35 x 10.
350.

Question 6.
35 × 100 = 3500

Answer:
35 x 100 = 3500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
35 x 100.
3500.

Question 7.
8 × 10 = 80.

Answer:
8 x 10 = 80.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 x 10.
80.

Question 8.
28 × 10 = 280

Answer:
28 x 10 = 280.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
28 x 10.
280.

Question 9.
28 × 100 = 2800

Answer:
28 x 100 = 2800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
28 x 100.
2800.

Question 10.
4 × 10 = 40

Answer:
4 x 10 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 10.
40.

Question 11.
4 × 2 = 8

Answer:
4 x 2 = 8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 2.
8.

Question 12.
4 × 20 = 80.

Answer:
4 x 20 = 80.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 20.
80.

Question 13.
14 × 10 = 140.

Answer:
14 x 10 = 140.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 10.
140.

Question 14.
14 × 2 = 28

Answer:
14 x 2 = 28.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 2.
28.

Question 15.
14 × 20 = 280

Answer:
14 x 20 = 280.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 20.
280.

Question 16.
14 × 100 = 1400

Answer:
14 x 100 = 1400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 100.
1400.

Question 17.
14 × 200 = 2800

Answer:
14 x 200 = 2800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 x 200.
2800.

Question 18.
2 × 3 = 6

Answer:
3 x 2 = 6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 2.
6.

Question 19.
22 × 3 = 66.

Answer:
3 x 22 = 66.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 22.
66.

Question 20.
22 × 30 = 660

Answer:
22 x 30 = 660.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
22 x 30.
660.

Question 21.
22 × 300 = 6600

Answer:
22 x 300 = 6600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
22 x 300.
6600.

Question 22.
44 × 2 = 88

Answer:
42 x 2 = 88.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 2.
88.

Question 23.
44 × 20 = 880

Answer:
44 x 20 = 880.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
44 x 20.
880.

Question 24.
44 × 200 = 8800

Answer:
44 x 200 = 8800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
44 x 200.
8800.

Question 25.
42 × 10 = 420

Answer:
42 x 10 = 420.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 10.
420.

Question 26.
42 × 20 = 840

Answer:
42 x 20 = 840.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 20.
840.

Question 27.
42 × 100 = 4200

Answer:
42 x 100 = 4200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 100.
4200.

Question 28.
42 × 200 = 8400

Answer:
42 x 200 = 8400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 200.
8400.

Question 29.
32 × 30 = 960.

Answer:
32 x 30 = 960.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
32 x 30.
9600.

Question 30.
32 × 300 = 9600

Answer:
32 x 300 = 9600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
32 x 300.
9600.

Question 31.
81 × 2 = 162.

Answer:
81 x 2 = 162.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
81 x 2.
162.

Question 32.
81 × 20 = 1620.

Answer:
81 x 20 = 1620.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
81 x 20.
1620.

Question 33.
13 × 3 = 39

Answer:
3 x 13 = 39.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 13.
39.

Question 34.
13 × 4 = 52

Answer:
13 x 4 = 52.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 4.
52.

Question 35.
13 × 40 = 520

Answer:
13 x 40 = 520.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 40.
520.

Question 36.
13 × 400 = 5200

Answer:
13 x 400 = 5200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 400.
5200.

Question 37.
72 × 30 = 2160.

Answer:
72 x 30 = 2160.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
72 x 30.
2160.

Question 38.
15 × 300 = 4500

Answer:
15 x 300 = 4500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
15 x 300.
4500.

Question 39.
81 × 600 = 48600.

Answer:
81 x 600 = 48600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
81 x 600.
48600.

Question 40.
16 × 40 = 640

Answer:
16 x 40 = 640.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
16 x 40.
640.

Question 41.
65 × 30 = 1950.

Answer:
65 x 30 = 1950.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
65 x 30.
1950.

Question 42.
48 × 300 = 14400

Answer:
48 x 300 = 14400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
48 x 300.
14400.

Question 43.
89 × 60 = 5340

Answer:
89 x 60 = 5340.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
89 x 60.
5340.

Question 44.
76 × 800 = 60800

Answer:
76 x 800 = 60800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
76 x 800.
60800.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Problem Set Answer Key

Question 1.
Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from the area model to the partial products in the algorithm.
a. 481 × 352
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Problem Set Answer Key 10

Answer:
481 x 352 = 169312.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
481 x 352.
169312.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-5

b. 481 × 302
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Problem Set Answer Key 11

Answer:
481 x 302 = 145262.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
481 x 302.
145262.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-6

c. Why are there three partial products in 1(a) and only two partial products in 1(b)?

Question 2.
Solve by drawing the area model and using the standard algorithm.
a. 8,401 × 305
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Problem Set Answer Key 12

Answer:
8401 x 305 = 25,62,305.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8401 x 305.
25,62,305.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-7

b. 7,481 × 350
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Problem Set Answer Key 13

Answer:
7481 x 350 = 26,18,350.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7481 x 350.
2618350.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-8

Question 3.
Solve using the standard algorithm.
a. 346 × 27

Answer:
346 x 27 = 9342.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
346 x 27.
9342.

b. 1,346 × 297

Answer:
1346 x 297 = 399762.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1346 x 297.
399762.

c. 346 × 207

Answer:
346 x 207 = 71622.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
346 x 207.
71622.

d. 1,346 × 207

Answer:
1346 x 207 = 278622.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1346 x 207.
278622.

Question 4.
A school district purchased 615 new laptops for their mobile labs. Each computer cost $409. What is the total cost for all of the laptops?

Answer:
The total cost for all of the laptops = 251535.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A school didtrict purchased 615 new laptops for their mobile labs.
Each computer cost $409.
The total cost for all the laptops = 615 x 409.
251535.

Question 5.
A publisher prints 1,512 copies of a book in each print run. If they print 305 runs, how many books will be printed?

Answer:
The books will be printed =  461160.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A publisher prints 1,512 copies of a book in each print run.
If they print 305 runs.
1512 x 305 = 461160.

Question 6.
As of the 2010 census, there were 3,669 people living in Marlboro, New York. Brooklyn, New York, has 681 times as many people. How many more people live in Brooklyn than in Marlboro?

Answer:
The more people live in Brooklyn than in Marlboro = 24, 98, 589.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
As of the 2010 census, there were 3669 people living in Marlboro, New York.
Brooklyn, New York, has 681 times as many people.
3669 x 681 = 24,98,589.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Exit Ticket Answer Key

Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm.
a. 642 × 257
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 7 Exit Ticket Answer Key 16

Answer:
642 x 257 = 158574.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
642 x 257.
158574.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-9

b. 642 × 207
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 7 Exit Ticket Answer Key 17

Answer:
642 x 207 = 132894.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
642 x 207.
132894.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-10

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 7 Homework Answer Key

Question 1.
Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from your area model to the partial products in your algorithm.
a. 273 × 346

Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 7 Homework Answer Key 18

Answer:
273 x 346 = 94458.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
273 x 346.
94458.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-11

b. 273 × 306
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 7 Homework Answer Key 19

Answer:
273 x 306 = 83538.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
273 x 306.
83538.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-7-Answer Key-12

c. Both Parts (a) and (b) have three-digit multipliers. Why are there three partial products in Part (a) and only two partial products in Part (b)?

Question 2.
Solve by drawing the area model and using the standard algorithm.
a. 7,481 × 290

Answer:
7481 x 290 = 2169490.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7481 x 290.
2169490.

b. 7,018 × 209

Answer:
7018 x 209 = 14,66,762.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7018 x 209.
14,66,762.

Question 3.
Solve using the standard algorithm.
a. 426 × 357

Answer:
426 x 375 = 159750.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
426 x 375.
159750.

b. 1,426 × 357

Answer:
1426 x 357 = 509082.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1426 x 357.
509082.

c. 426 × 307

Answer:
426 x 307 = 130782.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
426 x 307.
130782.

d. 1,426 × 307

Answer:
1426 x 307 = 437782.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1426 x 307.
437782.

Question 4.
The Hudson Valley Renegades Stadium holds a maximum of 4,505 people. During the height of their popularity, they sold out 219 consecutive games. How many tickets were sold during this time?

Answer:
The tickets were sold during this time = 9,86, 595.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The Hudson Valley Renegades Stadium holds a maximum of 4,505 people.
During the height of their popularity, they sold out 219 consecutive games.
4505 x 219 = 9,86,595.

Question 5.
One Saturday at the farmer’s market, each of the 94 vendors made $502 in profit. How much profit did all vendors make that Saturday?

Answer:
The profit did all vendors make that saturday = $47188.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
One Saturday at the farmer’s market, each of the 94 vendors made $502 in profit.
94 x $502 = 47188.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 6 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Pattern Sheet Answer Key

Solve
Engage NY Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Pattern Sheet Answer Key 1

Answer:
5 x 100 = 500, 500 – 5 = 495, 5 x 99 = 495, 3 x 100 = 300, 300 – 3 = 297, 3 x 99 = 297, 2 x 100 = 200, 200 – 2 = 198, 2 x 99 = 198, 6 x 100 = 600, 600 – 6 = 594, 6 x 99 = 594, 4 x 100 = 400, 4 x 99 = 396, 7 x 100 = 700, 7 x 99 = 693, 9 x 100 = 900, 9 x 99 = 891, 8 x 100 = 800, 8 x 99 = 792, 5 x 100 = 500, 50 x 100 = 5000, 5000 – 50 = 4950, 50 x 99 = 4950, 80 x 100 = 8000, 80 x 99 = 7920, 60 x 100 = 6000, 60 x 99 = 5940, 11 x 100 = 1100, 1100 – 11 = 1089, 11 x 99 = 1089, 21 x 100 = 2100, 2100 – 21 = 2079, 21 x 99 = 2079, 31 x 100 = 3100, 31 x 99 = 3069, 71 x 100 = 7100, 71 x 99 = 7029, 42 x 100 = 4200, 42 x 99 = 4158, 53 x 99 = 5247, 64 x 99 = 6336, 75 x 99 = 7425, 97 x 99 = 9603.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 100 = 500, 500 – 5 = 495, 5 x 99 = 495, 3 x 100 = 300, 300 – 3 = 297, 3 x 99 = 297, 2 x 100 = 200, 200 – 2 = 198, 2 x 99 = 198, 6 x 100 = 600, 600 – 6 = 594, 6 x 99 = 594, 4 x 100 = 400, 4 x 99 = 396, 7 x 100 = 700, 7 x 99 = 693, 9 x 100 = 900, 9 x 99 = 891, 8 x 100 = 800, 8 x 99 = 792, 5 x 100 = 500, 50 x 100 = 5000, 5000 – 50 = 4950, 50 x 99 = 4950, 80 x 100 = 8000, 80 x 99 = 7920, 60 x 100 = 6000, 60 x 99 = 5940, 11 x 100 = 1100, 1100 – 11 = 1089, 11 x 99 = 1089, 21 x 100 = 2100, 2100 – 21 = 2079, 21 x 99 = 2079, 31 x 100 = 3100, 31 x 99 = 3069, 71 x 100 = 7100, 71 x 99 = 7029, 42 x 100 = 4200, 42 x 99 = 4158, 53 x 99 = 5247, 64 x 99 = 6336, 75 x 99 = 7425, 97 x 99 = 9603.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-1

Question 1.
5 x 100 = 500.

Answer:
5 x 100 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 100.
500.

Question 2.
500 – 5 = 495.

Answer:
500 – 5 = 495.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
500 – 5.
495.

Question 3.
5 x 99 = 495.

Answer:
5 x 99 = 495.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 99.
495.

Question 4.
3 x 100 = 300.

Answer:
3 x 100 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 100.
300.

Question 5.
300 – 3 = 297.

Answer:
300 – 3 = 297.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
300 – 3.
297.

Question 6.
3 x 99 = 297.

Answer:
3 x 99 = 297.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 x 99.
297.

Question 7.
2 x 100 = 200.

Answer:
2 x 100 = 200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 100.
200.

Question 8.
200 – 2 = 198.

Answer:
200 – 2 = 198.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
200 – 2.
198.

Question 9.
2 x 99 = 198.

Answer:
2 x 99 = 198.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 x 99.
198.

Question 10.
6 x 100 = 600

Answer:
6 x 100 = 600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6 x 100.
600.

Question 11.
600 – 6 = 594.

Answer:
600 – 6 = 594.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
600 – 6.
594.

Question 12.
6 x 99 = 594.

Answer:
6 x 99 = 594.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6 x 99.
594.

Question 13.
4 x 100 = 400.

Answer:
4 x 100 = 400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 100.
400.

Question 14.
4 x 99 = 396.

Answer:
4 x 99 = 396.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
4 x 99.
396.

Question 15.
7 x 100 = 700.

Answer:
7 x 100 = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7 x 100.
700.

Question 16.
7 x 99 = 693.

Answer:
5 x 100 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 100.
500.

Question 17.
9 x 100 = 900

Answer:
9 x 100 = 900.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9 x 100.
900.

Question 18.
9 x 99 = 891.

Answer:
9 x 99 = 891.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
9 x 99.
891.

Question 19.
8 x 100 = 800

Answer:
8 x 100 = 800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 x 100.
800.

Question 20.
8 x 99 = 792.

Answer:
8 x 99 = 792.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 x 99.
792.

Question 21.
5 x 100 = 500.

Answer:
5 x 100 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 100.
500.

Question 22.
50 x 100 = 5000

Answer:
50 x 100 = 5000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
50 x 100.
5000.

Question 23.
5000 – 50 = 4950.

Answer:
5000 – 50 = 4950.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5000 – 50.
4950.

Question 24.
50 x 99 = 4950.

Answer:
50 x 99 = 4950.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
50 x 99.
4950.

Question 25.
80 x 100 = 8000

Answer:
80 x 100 = 8000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
80 x 100.
8000.

Question 26.
80 x 99 = 7920.

Answer:
80 x 99 = 7920.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
80 x 99.
7920.

Question 27.
60 x 100 = 6000

Answer:
60 x 100 = 6000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
60 x 100.
6000.

Question 28.
60 x 99 = 5940.

Answer:
60 x 99 = 5940.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
60 x 99.
5940.

Question 29.
11 x 100 = 1100

Answer:
5 x 100 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 x 100.
500.

Question 30.
1100- 11 = 1089

Answer:
1100 – 11 = 1089.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1100 – 11.
1089.

Question 31.
11 x 99 = 1089.

Answer:
11 x 99 = 1089.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
11 x 99.
1089.

Question 32.
21 x100 = 2100.

Answer:
21 x 100 = 2100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
21 x 100.
2100.

Question 33.
2100-21 = 2079

Answer:
2100 – 21 = 2079.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2100 – 21.
2079.

Question 34.
21 x 99 = 2079.

Answer:
21 x 99 = 2079.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
21 x 99.
2079.

Question 35.
31 x100 = 3100.

Answer:
31 x 100 = 3100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
31 x 100.
3100.

Question 36.
31 x 99 = 3069.

Answer:
31 x 99 = 3069.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
31 x 99.
3069.

Question 37.
71 x100 = 7100.

Answer:
71 x 100 = 7100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
71 x 100.
7100.

Question 38.
71 x 99 = 7029.

Answer:
71 x 99 = 7029.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
71 x 99.
7029.

Question 39.
42 x 100 = 4200

Answer:
42 x 100 = 4200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 100.
4200.

Question 40.
42 x 99 = 4158.

Answer:
42 x 99 = 4158.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 x 99.
4158.

Question 41.
53 x 99 = 5247.

Answer:
53 x 99 = 5247.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
53 x 99.
5247.

Question 42.
64 x 99 = 6336.

Answer:
64 x 99 = 6336.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
64 x 99.
6336.

Question 43.
75 x 99 = 7425.

Answer:
75 x 99 = 7425.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
75 x 99.
7425.

Question 44.
97 x 99 = 9603.

Answer:
97 x 99 = 9603.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
97 x 99.
9603.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Problem Set Answer Key

Question 1.
Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from your area model to the partial products in the algorithm.
a. 48×35
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Problem Set Answer Key 2

Answer:
48 x 35 = 1680.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
48 x 35.
1680.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-1

b. 648 x 35
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Problem Set Answer Key 6

Answer:
648 x 35 = 22680.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
648 x 35.
22680.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-5

Question 2.
Solve using the standard algorithm.
a. 758 x 92

Answer:
758 x 92 = 69736.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
758 x 92.
69736.

b. 958 x 94

Answer:
958 x 94 = 90052.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
958 x 94.
90052.

c. 476 x 65

Answer:
476 x 65 = 30940.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
476 x 65.
30940.

d. 547 x 64

Answer:
547 x 64 = 35008.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
547 x 64.
35008.

Question 3.
Carpet costs $16 a square foot. A rectangular floor is 16 feet long by 14 feet wide. How much would it cost to carpet the floor?

Answer:
The cost to carpet the floor =

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Carpet costs $16 a square foot.
A  rectangular floor is 16 feet long by 14 feet wide.
16 x 14 = 224.
224 x 16 = $3584.

Question 4.
General admission to The American Museum of Natural History is $19.
a. If a group of 125 students visits the museum, how much will the group’s tickets cost?

Answer:
The group’s ticket cost = $2375.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
If a group of 125 students visits the museum.
125 x $ 19.
$2375.

b. If the group also purchases IMAX movie tickets for an additional $4 per student, what is the new total cost of all the tickets? Write an expression that shows how you calculated the new price.

Answer:
The new total cost of all the tickets = $9500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
If the group also purchases IMAX movie tickets for an additional $4 per student.
2375 x 4.
9500.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Exit Ticket Answer Key

Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from your area model to the partial products in the algorithm.

a. 78 x 42
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 6 Exit Ticket Answer Key 7

Answer:
78 x 42 = 3276.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
78 x 42.
3276.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-6

b. 783 x 42
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 6 Exit Ticket Answer Key 8

Answer:
783 x 42 = 32886.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
783 x 42.
32886.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-7

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 6 Homework Answer Key

Question 1.
Draw an area model. Then, solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from your area model to the partial products in the algorithm.
a. 27 x 36
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 6 Homework Answer Key 9

Answer:
27 x 36 = 972.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
27 x 36.
972.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-8

b. 527 x 36
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 6 Homework Answer Key 10

Answer:
527 x 36 = 18972.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
527 x 36.
18972.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-6-Answer Key-9

Question 2.
Solve using the standard algorithm.
a. 649 x 53

Answer:
649 x 53 = 34397.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
649 x 53.
34397.

b. 496 x 53

Answer:
496 x 53 = 26288.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
496 x 53.
26288.

c. 758 x 46

Answer:
758 x 46 = 34868.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
758 x 46.
34868.

d. 529 x 48

Answer:
529 x 48 = 25392.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
529 x 48.
25392.

Question 3.
Each of the 25 students in Mr. McDonald’s class sold 16 raffle tickets. If each ticket costs $15, how much money did Mr. McDonald’s students raise?

Answer:
The money did Mr. McDonald’s students raise = $375.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Each of the 25 students in Mr. McDonald’s class sold 16 raffle tickets.
if each ticket costs $15.
25 x 15 = 375.

Question 4.
Jayson buys a car and pays by installments. Each installment is $567 per month. After 48 months, Jayson owes $1,250. What was the total price of the vehicle?

Answer:
The total price of the vehicle = 12,358.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Jayson buys a car and pays by installments.
Each installment is $567 per month.
After 48 months Jayson owes $1250.
567 x 12 = 6804.
6804 + 6804 = 13608.
13608 – 1250 = 12,358.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 5 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Pattern Sheet Answer Key

Engage NY Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Pattern Sheet Answer Key 1

Answer:
29 x 11 = 319, 29 x 21 = 609, 29 x 31 = 899, 23 x 12 = 276, 23 x 22 = 506, 23 x 32 = 736, 23 x 42 = 966, 37 x 13 = 481, 37 x 23 = 851, 36 x 24 = 864, 24 x 36 = 864, 43 x 11 = 473, 43 x 21 = 903, 403 x 21 = 8463, 303 x 21 = 6363, 203 x 21 = 4263, 41 x 11 = 451, 41 x 21 = 861, 41 x 31 = 1271, 401 x 31 = 12431, 501 x 31 = 15,593, 601 x 31 = 18,631, 801 x 31 = 24,831, 803 x 31 = 24,893, 703 x 31 = 21793, 43 x 34 = 1462, 53 x 34 = 1802, 53 x 31 = 1643, 53 x 51 = 2703, 93 x 31 = 2883, 913 x 31 = 28303, 73 x 31 = 2263, 723 x 31 = 22413, 78 x 34 = 2652, 798 x 34 = 27132, 62 x 33 = 2046, 642 x 33 = 21186, 374 x 64 = 23936, 64 x 374 = 23936, 740 x 36 = 26640, 750 x 36 = 27000, 65 x 680 = 44200, 849 x 84 = 71316, 85 x 849 = 72165.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by numbers.
29 x 11 = 319, 29 x 21 = 609, 29 x 31 = 899, 23 x 12 = 276, 23 x 22 = 506, 23 x 32 = 736, 23 x 42 = 966, 37 x 13 = 481, 37 x 23 = 851, 36 x 24 = 864, 24 x 36 = 864, 43 x 11 = 473, 43 x 21 = 903, 403 x 21 = 8463, 303 x 21 = 6363, 203 x 21 = 4263, 41 x 11 = 451, 41 x 21 = 861, 41 x 31 = 1271, 401 x 31 = 12431, 501 x 31 = 15,593, 601 x 31 = 18,631, 801 x 31 = 24,831, 803 x 31 = 24,893, 703 x 31 = 21793, 43 x 34 = 1462, 53 x 34 = 1802, 53 x 31 = 1643, 53 x 51 = 2703, 93 x 31 = 2883, 913 x 31 = 28303, 73 x 31 = 2263, 723 x 31 = 22413, 78 x 34 = 2652, 798 x 34 = 27132, 62 x 33 = 2046, 642 x 33 = 21186, 374 x 64 = 23936, 64 x 374 = 23936, 740 x 36 = 26640, 750 x 36 = 27000, 65 x 680 = 44200, 849 x 84 = 71316, 85 x 849 = 72165.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-1

Question 1.
29 x 11 ≈ 319.

Answer:
29 x 11 = 319.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
29 x 11.
319.

Question 2.
29 x 21 ≈ 609

Answer:
29 x 21 = 609.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
29 x 21.
609.

Question 3.
29 x 31 ≈ 899.

Answer:
29 x 31 = 899.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
29 x 31.
899.

Question 4.
23 x 12 ≈ 276.

Answer:
23 x 12 = 276.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 x 12.
276.

Question 5.
23 x 22 ≈ 506.

Answer:
23 x 22 = 506.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 x 22.
506.

Question 6.
23 x 32 ≈ 736.

Answer:
23 x 32 = 736.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 x 32.
736.

Question 7.
23 x 42 ≈ 966.

Answer:
23 x 42 = 966.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 x 42.
966.

Question 8.
37 x 13 ≈ 481.

Answer:
37 x 13 = 481.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
37 x 13.
481.

Question 9.
37 x 23 ≈ 851.

Answer:
37 x 23 = 851.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
37 x 23.
851.

Question 20.
36 x 24 ≈ 864.

Answer:
36 x 24 = 864.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
36 x 24.
864.

Question 21.
24 x 36 ≈ 864.

Answer:
24 x 36 = 864.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 36.
864.

Question 22.
43 x 11 ≈ 473.

Answer:
43 x 11 = 473.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
43 x 11.
473.

Question 23.
43 x 21 ≈ 903.

Answer:
43 x 21 = 903.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
43 x 21.
903.

Question 24.
403 x 21 ≈ 8463.

Answer:
403 x 21 = 8463.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
403 x 21.
8463.

Question 25.
303 x 21 ≈ 6363.

Answer:
303 x 21 = 6363.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
303 x 21.
6363.

Question 26.
203 x 21 ≈ 4263.

Answer:
203 x 21 = 4263.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
203 x 21.
4263.

Question 27.
41 x 11 ≈ 451.

Answer:
41 x 11 = 451.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
41 x 11.
451.

Question 28.
41 x 21 ≈ 861

Answer:
41 x 21 = 861.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
41 x 21.
861.

Question 29.
41 x 31 ≈ 1271.

Answer:
41 x 31 = 1271.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
41 x 31.
1271.

Question 30.
401 x 31 ≈ 12431.

Answer:
401 x 31 = 12431.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
401 x 31.
12431.

Question 31.
501 x 31 ≈ 15593.

Answer:
501 x 31 = 15593.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
501 x 31.
15593.

Question 32.
601 x 31 ≈ 18631

Answer:
601 x 31 = 18631.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
601 x 31.
18631.

Question 33.
801 x 31 ≈ 24831

Answer:
801 x 31 = 24831.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
801 x 31.
24831.

Question 34.
803 x 31 ≈ 24893.

Answer:
803 x 31 = 24893.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
803 x 31.
24893.

Question 35.
703 x 31 ≈ 21793.

Answer:
703 x 31 = 21793.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
703 x 31.
21793.

Question 36.
43 x 34 ≈ 1462

Answer:
43 x 34 = 1462.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
43 x 34.
1462.

Question 37.
53 x 34 ≈ 1802

Answer:
53 x 34 = 1802.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
53 x 34.
1802.

Question 38.
53 x 31 ≈ 1643.

Answer:
53 x 31 = 1643.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
53 x 31.
1643.

Question 39.
53 x 51 ≈ 2703.

Answer:
53 x 51 = 2703.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
53 x 51.
2703.

Question 40.
93 x 31 ≈ 2883.

Answer:
93 x 31 = 2883.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
93 x 31.
2883.

Question 41.
913 x 31 ≈ 28303.

Answer:
913 x 31 = 28303.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
913 x 31.
28303.

Question 42.
73 x 31 ≈ 2263.

Answer:
73 x 31 = 2263.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
73 x 31.
2263.

Question 43.
723 x 31 ≈ 22413.

Answer:
723 x 31 = 22413.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
723 x 31.
22413.

Question 44.
78 x 34 ≈ 2652.

Answer:
78 x 34 = 2652.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
78 x 34.
2652.

Question 45.
798 x 34 ≈ 27132.

Answer:
798 x 34 = 27132.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
798 x 34.
27132.

Question 46.
62 x 33 ≈ 2046

Answer:
62 x 33 = 2046.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
62 x 33.
2046.

Question 47.
642 x 33 ≈ 21186.

Answer:
642 x 33 = 21186.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
642 x 33.
21186.

Question 48.
374 x 64 ≈ 23936.

Answer:
374 x 64 = 23936.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
374 x 64.
23936.

Question 49.
64 x 374 ≈ 23936.

Answer:
64 x 374 = 23936.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
64 x 374.
23936.

Question 50.
740 x 36 ≈ 26640.

Answer:
740 x 36 = 26640.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
740 x 36.
26640.

Question 51.
750 x 36 ≈ 27000.

Answer:
750 x 36 = 27000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
750 x 36.
27000.

Question 52.
65 x 680 ≈ 44200.

Answer:
65 x 680 = 44200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
65 x 680.
44200.

Question 53.
849 x 84 ≈ 71316.

Answer:
849 x 84 = 71316.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
849 x 84.
71316.

Question 54.
85 x 849 ≈ 72165.

Answer:
85 x 849 = 72165.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
85 x 849.
72165.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Problem Set Answer Key

Question 1.
Draw an area model, and then solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from the area model to the partial products of the algorithm.
a. 34 × 21 = ___714______
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Problem Set Answer Key 3

Answer:
34 x 21 = 714.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34 x 21.
714.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-5

b. 434 × 21 = __9114_______
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Problem Set Answer Key 4

Answer:
434 x 21 = 9114.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
434 x 21.
9114.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-6

Question 2.
Solve using the standard algorithm.
a. 431 × 12 = __5172

Answer:
431 x 12 = 5172.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
431 x 12.
5172.

b. 123 × 23 = ____2829_____

Answer:
123 x 23 = 2829.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
123 x 23.
2829.

c. 312 × 32 = ____9984_____

Answer:
312 x 32 = 9984.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
312 x 32.
9984.

Question 3.
Betty saves $161 a month. She saves $141 less each month than Jack. How much will Jack save in 2 years?

Answer:
The Jack save in 2 years = $480.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Betty saves $161 a month.
she saves $141 less each month than Jack.
161 – 141 = 20.
20 x 24 = 480.

Question 4.
Farmer Brown feeds 12.1 kilograms of alfalfa to each of his 2 horses daily. How many kilograms of alfalfa will all his horses have eaten after 21 days? Draw an area model to solve.

Answer:
The horses have eaten after 21 days = 508.2

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Farmer Brown feeds 12.1 kilograms of alfalfa to each of his 2 horses daily.
21 x 2 = 42.
42 x 12.1 = 508.2.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Draw an area model, and then solve using the standard algorithm.
a. 21 × 23 = _____483____
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 5 Exit Ticket Answer Key 5

Answer:
21 x 23 = 483.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
21 x 23.
483.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-7

b. 143 × 12 = ___1716______
Engage NY Math 5th Grade Module 2 Lesson 5 Exit Ticket Answer Key 6

Answer:
143 x 12 = 1716.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
143 x 12.
1716.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-8

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 5 Homework Answer Key

Question 1.
Draw an area model, and then solve using the standard algorithm. Use arrows to match the partial products from the area model to the partial products in the algorithm.
a. 24 × 21 = ___504______
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 5 Homework Answer Key 7

Answer:
24 x 21 = 504.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 21.
504.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-9

b. 242 × 21 = ___5082______
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 5 Homework Answer Key 8

Answer:
242 x 21 = 5082.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
242 x 21.
5082.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-5-Answer Key-10

Question 2.
Solve using the standard algorithm.
a. 314 × 22 = ___6908______

Answer:
314 x 22 = 6908.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
314 x 22.
6908.

b. 413 × 22 = ___9086______

Answer:
413 x 22 = 9086.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
413 x 22.
9086.

c. 213 × 32 = ___6816______

Answer:
213 x 32 = 6816.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
213 x 32.
6816.

Question 3.
A young snake measures 0.23 meters long. During the course of his lifetime, he will grow to be 13 times his current length. What will his length be when he is full grown?

Answer:
The length when he is full-grown = 2.99 meters.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A young snake measures 0.23 meters long.
During the course of his lifetime, he will grow to be 13 times his current length.
0.23 x 13 = 2.99 meters.

Question 4.
Zenin earns $142 per shift at his new job. During a pay period, he works 12 shifts. What would his pay be for that period?

Answer:
The pay is for that period = $1704.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Zenin earns $142 per shift at his new job.
During a pay period, he works 12 shifts.
12 x $142.
1704.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 4 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Problem Set Answer Key

Question 1.
Circle each expression that is not equivalent to the expression in bold.
a. 16 × 29
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Problem Set Answer Key 1

Answer:
16 x 29 = 464.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
29 sixteens = 29 x 16.
16 x (30 – 1).
16 x 29.
(15 – 1) x 29.
(10 x 29) – (6 x 29)
290 – 174.
26.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-1

b. 38 × 45
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Problem Set Answer Key 2

Answer:
38 x 45 = 1710.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(38 + 40) x ( 38 + 45) = 78 x 83 = 6474.
(38 x 40 ) + ( 38 x 5) = 1520 + 190 = 1710.
45 x (40 + 2) = 45 x 42 = 1890.
45 thirty-eights = 45 x 38 = 1710.

c. 74 × 59
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Problem Set Answer Key 3

Answer:
74 x 59 = 4366.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
74 x (50 + 9) = 74 x 59 = 4366.
74 x (60-1) = 74 x 59 = 4366.
(74 x 5) + (74 x 9) = 370 + 666 = 1036.
59 seventy-fours = 59 x 74 = 4366.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-3

Question 2.
Solve using mental math. Draw a tape diagram and fill in the blanks to show your thinking. The first one is partially done for you.
a. 19 × 25 = __nineteen________ twenty-fives
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Problem Set Answer Key 4
Think: 20 twenty-fives – 1 twenty-five.
= ( ____20______ × 25) – ( ____1______ × 25)
= ____500______ – ____25______
= ___475_______

Answer:
19 x 25 = 475.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 twenty-fives – 1 twenty-five.
20 x 25 – 1 x 25.
500 – 25.
475

b. 24 × 11 = _____eleven_____ twenty-fours

Think: ___10__ twenty fours + __1___ twenty four
= ( ____10______ × 24) + ( ____1______ × 24)
= _____240_____ + _____24_____
= __264________

Answer:
10 x 24 = 264.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10 twenty-fours + 1 twenty-four.
10 x 24 + 1 x 24.
240 + 24.
264.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-4

c. 79 × 14 = _____79_____ fourteens

Think: _____78_____ fourteens – 1 fourteen
= (_____78_____ × 14) – (_____1_____ × 14)
= ____1092______ – ___14_______
= ____1078______

Answer:
79 x 14 = 79 fourteens.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
78 fourteens – 1 fourteen.
78 x 14 – 1 x 14.
1092 – 14.
1078.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-5

d. 21 × 75 = ______21____ seventy-fives

Think: ___20__ seventy-fives + __1___ seventy-five
= (____20______ × 75) + (_____1_____ × 75)
= ___1500_______ + ____75______
= ___1625_______

Answer:
21 x 75 = 1625.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 seventy-fives + 1 seventy-five.
20 x 75 + 1 x 75.
1500 + 25.
1625.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-6

Question 3.
Define the unit in word form and complete the sequence of problems as was done in the lesson.
a. 19 × 15 = 19 ___15_______

Think: 20 _______15______ – 1 ____15_________
= (20 × _____15_____) – (1 × __15________)
= ___300_______ – _____15_____
= _____285_____

Answer:
19 x 15 = 285.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 fifteens – 1 fifteen.
20 x 15 – 1 x 15.
500 – 15.
285.

b. 14 × 15 = 14 ____15______

Think: 10 _____5_______ + 4 ______10_____
= (10 × ____5______) + (4 × ____10______)
= _____50_____ + ____40______
= ___90_______

Answer:
14 x 15 = 210.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10 5 + 4 10.
50 + 40.
90

c. 25 × 12 = 12 _____25_____

Think: 10 ____15______ + 2 __25_______
= (10 × ___25_______) + (2 × _____25_____)
= ____250______ + _____50_____
= ____300______

Answer:
25 x 12 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10 fifteens + 2 twenty-five.
10 x 15 + 2 x 25.
250 + 50.
300.

d. 18 × 17 = 18 ___17_______

Think: 20 ____17______ – 2 ____17______
= (20 × _____17_____) – (2 × ___17_______)
= ______340____ – ____34______
= ____306______

Answer:
18 x 17 = 306.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 seventeen – 2 seventeen.
20 x 17 – 2 x 17.
340 – 34.
306.

Question 4.
How can 14 × 50 help you find 14 × 49?

Answer:
14 x 50 = 14 x (50 – 1).

Explanation:
In the above-given question,
given that,
14 fifty – 14 fourty nine.
14 x 50 – 14 x 49.
700 – 686.
14

Question 5.
Solve mentally.
a. 101 × 15 = __1515________

Answer:
101 x 15 = 1515.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
101 x 15
1515.

b. 18 × 99 = ____1782______

Answer:
18 x 99 = 1782.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18 x 99
1782.

Question 6.
Saleem says 45 × 32 is the same as (45 × 3) + (45 × 2). Explain Saleem’s error using words, numbers, and/or pictures.

Answer:
45 x 32 = 1440  and (45 x 3) + (45 x 2) = 135 + 90 = 225..

Explanation:
In the above-given question,
given that,
45 x 32
1440.

Question 7.
Juan delivers 174 newspapers every day. Edward delivers 126 more newspapers each day than Juan.
a. Write an expression to show how many newspapers Edward will deliver in 29 days.

Answer:
The newspapers Edward will deliver in 29 days =

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Juan delivers 174 newspapers every day.
Edward delivers 126 more newspapers each day than Juan.
174 + 126 = 300.
Edward will deliver in 29 days = 300 x 29.
300 x 29 = 8700.

b. Use mental math to solve. Show your thinking.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Exit Ticket Answer Key

Solve using mental math. Draw a tape diagram and fill in the blanks to show your thinking.

a. 49 × 11 = ____49______ elevens

Think: 50 elevens – 1 eleven

= (___50_______ × 11) – (_____1_____ × 11)
= ____550______ – _____11_____
= _____539_____

Answer:
49 x 11 = 539.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
50 x 11 – 1 x 11.
550 – 11.
539.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-7

b. 25 × 13 = ____13______ twenty-fives

Think: __10___ twenty-fives + __3___ twenty-fives
= (____10______ × 25) + (____3______ × 25)
= ____250______ + ____75______
= _____325_____

Answer:
25 x 13 = 325.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10 x 25 + 3 x 25.
250 + 75
325.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-8

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 4 Homework Answer Key

Question 1.
Circle each expression that is not equivalent to the expression in bold.
a. 37 × 19
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 4 Homework Answer Key 20

Answer:
37 x 19 = 703.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
37 nineteens = 37 x 19 = 703.
(30 x 19) – (7 x 29) = 570 – 203 = 367.
37 x (20 – 1) = 37 x 19 = 703.
(40 – 2) x 19 = 38 x 19 = 722.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-9

b. 26 × 35
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 4 Homework Answer Key 11

Answer:
26 x 35 = 910

Explanation:
In the above-given question,
given that,
35 x 26 = 910
(26 + 30) x (26 + 5) = 56 x 31 = 1736.
(26 x 30) + (26 x 5) = 780 + 130 = 910.
35 x (20 + 60) = 35 x 80 = 2800
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-10

c. 34 × 89
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 4 Homework Answer Key 12

Answer:
34 x 89 = 3026

Explanation:
In the above-given question,
given that,
34 x (89) = 3026.
(34 x 8) + (34 x 9) = 272 + 306 = 578.
34 x 89 = 3026.
89 thirty-fours = 89 x 34 = 3026.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-11

Question 2.
Solve using mental math. Draw a tape diagram and fill in the blanks to show your thinking. The first one is partially done for you.
a. 19 × 50 = _____19_____ fifties
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 4 Homework Answer Key 21
Think: 20 fifties – 1 fifty
= ( _____20_____ × 50) – ( ____1______ × 50)
= _____1000_____ – ____50______
= ____950______

Answer:
19 x 50 = 950.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
19 x 50
20 x 50 – 1 x 50.
1000 – 50.
950.

b. 11 × 26 = ____11______ twenty-sixes

Think: __10___ twenty-sixes + __1___ twenty-six
= ( _____10_____ × 26) + ( ___1_______ × 26)
= _____260_____ + _____26_____
= _____234_____

Answer:
11 x 26 = 234.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
11 x 26
10 x 26 + 1 x 26.
260 + 26.
234.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-12

c. 49 × 12 = ______49____ twelves

Think: ___50__ twelves – 1 twelve
= ( ____50______ × 12) – ( ____1______ × 12)
= ____600______ – _____12_____
= ____588______

Answer:
49 x 12 = 588.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
49 x 12
50 x 12 – 1 x 12.
600 – 12.
588.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-13

d. 12 × 25 = ______12____ twenty-fives

Think: ___10__ twenty-fives + __2___ twenty-fives
= ( ____10______ × 25) + ( ____2______ × 25)
= _____250_____ + ____50______
= ____300______

Answer:
12 x 25 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12 x 25
10 x 25 + 2 x 25.
250 – 50.
300.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-4-Answer Key-14

Question 3.
Define the unit in word form and complete the sequence of problems as was done in the lesson.
a. 29 × 12 = 29 ____12______

Think: 30 _____12_____ – 1 ____12______
= (30 × ______12____ ) – (1 × _____12_____ )
= ____360______ – ___12_______
= ____348______

Answer:
29 x 12 = 348.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
29 x 12
30 x 12 – 1 x 12.
360 – 12.
348.

b. 11 × 31 = 31 __11________

Think: 30 _____11_____ + 1 _____11_____
= (30 × ___11_______ ) + (1 × ___11_______ )
= _______330___ + ____11______
= _____341_____

Answer:

11 x 31 = 341.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
11 x 31
30 x 11 + 1 x 11.
330 + 11.
341.

c. 19 × 11 = 19 _____11_____

Think: 20 ____11______ – 1 ______11____
= (20 × ___11_______ ) – (1 × ____11______ )
= ____220______ – ___11_______
= ____209______

Answer:
19 x 50 = 950.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
19 x 50
20 x 50 – 1 x 50.
1000 – 50.
950.

d. 50 × 13 = 13 ____50______

Think: 10 _____50_____ + 3 _____50_____
= (10 × ____50______ ) + (3 × ____50______ )
= ___500_______ + ____150______
= ____650______

Answer:
13 x 50 = 650.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
13 x 50
10 x 50 + 3 x 50.
500  + 150.
650.

Question 4.
How can 12 × 50 help you find 12 × 49?

Answer:
12 x 50 = 600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12 x 49 = 12 x (50 – 1).
12 x 49  = 588.
12 x 50 = 600.

Question 5.
Solve mentally.
a. 16 × 99 = ___1584_______

Answer:
16 x 99 = 1584.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
16 x 99.
1584.

b. 20 × 101 = ___2020_______

Answer:
20 x 101 = 2020.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 x 101
20 x 102 – 1.
20 x 101.
2020.

Question 6.
Joy is helping her father to build a rectangular deck that measures 14 ft by 19 ft. Find the area of the deck using a mental strategy. Explain your thinking.

Answer:
The area of the deck = 266 sq ft.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Joy is helping her father to build a rectangular deck that measures 14 ft by 19 ft.
area = l x b.
area = 14 x 19.
area = 266 sq ft.

Question 7.
The Lason School turns 101 years old in June. In order to celebrate, they ask each of the 23 classes to collect 101 items and make a collage. How many total items will be in the collage? Use mental math to solve. Explain your thinking.

Answer:
The total items will be in the college = 2323.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The Lason School turns 101 years old in june.
In order to celebrate, they ask each of the 23 classes to collect 101 items and make a collage.
23 x 101 = 2323.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 3 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Problem Set Answer Key

Question 1.
Draw a model. Then, write the numerical expressions.
a. The sum of 8 and 7, doubled

Answer:
The sum of 8 and 7, doubled = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 8 and 7 is 15.
8 + 7 = 15.
15 + 15 = 30.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-1

b. 4 times the sum of 14 and 26

Answer:
The sum of 14 and 26, 4 times = 160.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 14 and 26 is 40.
40 + 40 + 40 + 40 = 160.
14 + 26 = 40.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-2

c. 3 times the difference between 37.5 and 24.5

Answer:
The difference of 37.5 and 24.5, 3 times = 13.0.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the difference of 37.5 and 24.5 is 13.0.
37.5 – 24.5 = 13.0.
13.0 + 13.0 + 13.0 = 39.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-3

d. The sum of 3 sixteens and 2 nines

Answer:
The sum of 3 sixteens and 2 nines = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 3 sixteens and 2 nines is 66.
48 + 18 = 66.
16 + 16 + 16 + 9 + 9 = 66.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-4

e. The difference between 4 twenty-fives and 3 twenty-fives

Answer:
The difference between 4 25 and 3 25 = 25.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the difference between 4 25 and 3 25 = 25.
100 – 75 = 25.
4 x 25 = 100.
3 x 25 = 75.
100 – 75 = 25.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-5

f. Triple the sum of 33 and 27

Answer:
The sum of 33 and 27, 3 times = 180.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 33 and 27 is 180.
60 + 60 + 60 = 180.
33 + 27 = 60.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-6

Question 2.
Write the numerical expressions in words. Then, solve.

Expression

Words

The Value of the Expression

a.       12 × (5 + 25)12 times the sum of 5 and 2512 x ( 30) = 360
b.      (62 – 12) × 1111 times the difference of 62 and 12(50) x 11 = 550
c.       (45 + 55) × 2323 times the sum of 45 and 55(100) x 23 = 2300
d.      (30 × 2) + (8 × 2)product of 30,2 and product of 8,2(60) + (16) = 76

Answer:
360.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
12 x ( 5 + 25).
12 x (30).
360.

Answer:
550.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(62 – 12) × 11
50 x 11 = 550.

Answer:
2300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(45 + 55) × 23.
100 x 23.
2300.

Answer:
76.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(30 × 2) + (8 × 2)
60 + 16.
76.

Question 3.
Compare the two expressions using > , < , or = . In the space beneath each pair of expressions, explain how you can compare without calculating. Draw a model if it helps you.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Problem Set Answer Key 1

Answer:
600 > 360.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x (20 + 5).
24 x 25.
600.
(20 + 5) x 12.
30 x 12.
360.
600 > 360.

Answer:
487 > 513.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
18 x 27.
487.
20 twenty-seven – 1 27.
540 – 27.
513.
487 < 513.

Answer:
171 = 171.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
19 x 9.
171.
3 nineteens tripled.
57 x 3.
171.
171 = 171.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-7

Question 4.
Mr. Huynh wrote the sum of 7 fifteens and 38 fifteens on the board.
Draw a model, and write the correct expression.

Answer:
The sum of 7 fifteens and 38 fifteens = 675.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 7 fifteens and 38 fifteens
105 + 570 = 675.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-8

Question 5.
Two students wrote the following numerical expressions.
Angeline: (7 + 15) × (38 + 15)
MeiLing: 15 × (7 + 38) 
Are the students’ expressions equivalent to your answer in Problem 4? Explain your answer.

Answer:
Yes, the student’s expressions equivalent.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Angeline: (7 + 15) × (38 + 15)
Meiling: 15 × (7 + 38) 
105 + 570 = 675.

Question 6.
A box contains 24 oranges. Mr. Lee ordered 8 boxes for his store and 12 boxes for his restaurant.
a. Write an expression to show how to find the total number of oranges ordered.

Answer:
The total number of oranges ordered= 480.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A box contains 24 oranges. Mr. Lee ordered 8 boxes for his store and 12 boxes for his restaurant.
( 24 x 8 ) + ( 24 x 12)
192 + 288
480

b. Next week, Mr. Lee will double the number of boxes he orders. Write a new expression to represent the number of oranges in next week’s order.

Answer:
The total number of oranges ordered= 960.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A box contains 24 oranges. Mr. Lee ordered 8 boxes for his store and 12 boxes for his restaurant.
( 24 x 8 ) + ( 24 x 12)
192 + 288
480 + 480 = 960

c. Evaluate your expression from Part (b) to find the total number of oranges ordered in both weeks.

Answer:
The total number of oranges ordered in both weeks = 1440.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
960 + 480 = 1440.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Draw a model. Then, write the numerical expressions.
a. The difference between 8 forty-sevens and 7 forty-sevens

Answer:
The difference of 8 forty-sevens and 7 forty-sevens = 47.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the difference of 8 forty sevens and 7 forty-sevens.
8 x 47 – 7 x 47.
376 – 329.
47

b. 6 times the sum of 12 and 8

Answer:
The sum of 12 and 8, 6 times = 120.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 12 and 8 is 120.
20 + 20 + 20 + 20 + 20 + 20 = 120.
12 + 8 = 20.

Question 2.
Compare the two expressions using >, <, or =.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Exit Ticket Answer Key 2

Answer:
4836 > 2028.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
62 x ( 70 + 8).
62 x 78 = 4836.
(70 + 8) x 26.
78 x 26 = 2,028.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-9

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Homework Answer Key

Question 1.
Draw a model. Then, write the numerical expressions.
a. The sum of 21 and 4, doubled
b. 5 times the sum of 7 and 23
c. 2 times the difference between 49.5 and 37.5
d. The sum of 3 fifteens and 4 twos
e. The difference between 9 thirty-sevens and 8 thirty-sevens
f. Triple the sum of 45 and 55

Answer:
The sum of 21 and 4, 2 times = 50.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 21 and 4 is 25.
25 + 25 = 50.
21 + 4 = 25.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-10

Answer:
The sum of 7 and 23, 5 times = 150.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the sum of 7 and 23 is 30.
30 + 30 + 30 + 30 + 30 = 150.
7 + 23 = 30.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-11

Answer:
2 times the difference between 49.5 and 37.5 = 24.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2 times the difference between 49.5 and 37.5
49.5 – 37.5 = 12.0.
12 + 12 = 24.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-12

Answer:
The sum of 3 fifteens and 4 twos = 53.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The sum of 3 fifteens and 4 twos
45 + 8.
53.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-3-Answer Key-13

Answer:
The difference between 9 thirty-sevens and 8 thirty-sevens = 37.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The difference between 9 thirty-sevens and 8 thirty-sevens
9 x 37 – 8 x 37.
333 – 296.
37.

Answer:

Triple the sum of 45 and 55 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Triple the sum of 45 and 55
45 + 55 = 100.
100 + 100 + 100 = 300.

Question 2.
Write the numerical expressions in words. Then, solve.

Expression

Words

The Value of the Expression

a. 10 × (2.5 + 13.5)one hundred and sixty10 x (16) = 160
b.  (98 – 78) × 11two hundred and twenty(20) x 11 = 220
c. (71 + 29) × 26two thousand six hundred(100) x 26 = 2600
d.  (50 × 2) + (15 × 2)one hundred and thirty(100) + 30 = 130

Answer:
160.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
10 x ( 2.5 + 13.5).
10 x (16).
160.

Answer:
220.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
11 x ( 98 – 78).
11 x (20).
220.

Answer:
2600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
26 x ( 71 + 29).
26 x (30).
2600.

Answer:
3000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
(50 x 2) + ( 15 + 2).
100 x (30).
3000.

Question 3.
Compare the two expressions using > , < , or = . In the space beneath each pair of expressions, explain how you can compare without calculating. Draw a model if it helps you.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 3 Homework Answer Key 11

Answer:
3906 > 1438.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
93 x ( 40 + 2).
93 x (42).
3906.
(40 + 2) x 36
42 x 36.
1438.
3906 > 1438.

Answer:
1525 > 1475.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
61 x ( 25).
1525.
60 twenty fives minus one twenty-five.
60  x 25 – 25.
1500 – 25.
1475.
1525 > 1475.

Question 4.
Larry claims that (14 + 12) × (8 + 12) and (14 × 12) + (8 × 12) are equivalent because they have the same digits and the same operations.
a. Is Larry correct? Explain your thinking.

Answer:
Yes, Larry was not correct.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Larry claims that (14 + 12) x (8 + 12) and (14 x 12) + (8 x 12).
42 + 12 = 26.
8 + 12 = 20.
26 x 20 = 520.
(14 x 12) + (8 x 12).
168 + 96.
264.
520 is not equal to 264.

b. Which expression is greater? How much greater?

Answer:
(14 + 12) x (8 + 12) is greater.
256 is greater.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
42 + 12 = 26.
8 + 12 = 20.
26 x 20 = 520.
(14 x 12) + (8 x 12).
168 + 96.
264.
520 is not equal to 264.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 2 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Sprint Answer Key

A
Multiply by 10, 100, and 1,000
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Sprint Answer Key 1

Answer:
9 x 10 = 90, 9 x 100 = 900, 9 x 1000 = 9000, 8 x 10 = 80, 8 x 100 = 800, 8 x 1000 = 8000, 7 x 10 = 70, 70 x 10 = 700, 700 x 10 = 7000, 700 x 100 = 70000, 700 x 1000 = 700000, 2 x 10 = 20, 30 x 10 = 300, 32 x 10 = 320, 4 x 10 = 40, 50 x 10 = 500, 54 x 10 = 540, 37 x 10 = 370, 84 x 10 = 840, 84 x 100 = 8400, 84 x 1000 = 84000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10, 100, and 1000.
9 x 10 = 90, 9 x 100 = 900, 9 x 1000 = 9000, 8 x 10 = 80, 8 x 100 = 800, 8 x 1000 = 8000, 7 x 10 = 70, 70 x 10 = 700, 700 x 10 = 7000, 700 x 100 = 70000, 700 x 1000 = 700000, 2 x 10 = 20, 30 x 10 = 300, 32 x 10 = 320, 4 x 10 = 40, 50 x 10 = 500, 54 x 10 = 540, 37 x 10 = 370, 84 x 10 = 840, 84 x 100 = 8400, 84 x 1000 = 84000.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-2-Answer Key-1

 

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Sprint Answer Key 2

Answer:
73 x 1000 = 73000, 60 x 10 = 600, 600 x 10 = 6000, 600 x 100 = 60000, 65 x 100 = 6500, 652 x 100 = 65200, 342 x 100 = 34200, 800 x 100 = 80000, 860 x 1000 = 860000, 867 x 1000 = 867000, 492 x 1000 = 492000, 34 x 10 = 340, 629 x 10 = 6290, 94 x 100 = 9400, 238 x 100 = 23800, 47 x 1000 = 47000, 294 x 1000 = 294000, 174 x 100 = 17400, 285 x 1000 = 285000, 951 x 100 = 95100, 129 x 1000 = 129000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10, 100, and 1000.
73 x 1000 = 73000, 60 x 10 = 600, 600 x 10 = 6000, 600 x 100 = 60000, 65 x 100 = 6500, 652 x 100 = 65200, 342 x 100 = 34200, 800 x 100 = 80000, 860 x 1000 = 860000, 867 x 1000 = 867000, 492 x 1000 = 492000, 34 x 10 = 340, 629 x 10 = 6290, 94 x 100 = 9400, 238 x 100 = 23800, 47 x 1000 = 47000, 294 x 1000 = 294000, 174 x 100 = 17400, 285 x 1000 = 285000, 951 x 100 = 95100, 129 x 1000 = 129000.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-2-Answer Key-2

Question 1.
9 × 10 = 90.

Answer:
9 x 10 = 90.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
9 x 10 = 90.

Question 2.
9 × 100 = 900.

Answer:
9 x 100 = 900.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
9 x 100 = 900.

Question 3.
9 × 1,000 = 9000

Answer:
9 x 1000 = 9000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
9 x 1000 = 9000.

Question 4.
8 × 10 = 80

Answer:
8 x 10 = 80.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
8 x 10 = 80.

Question 5.
80 × 10 = 800

Answer:
80 x 10 = 800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
80 x 10 = 800.

Question 6.
80 × 100 = 8000.

Answer:
80 x 100 = 8000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
80 x 100 = 8000.

Question 7.
80 × 1,000 = 80000.

Answer:
80 x 1000 = 80000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
80 x 1000 = 80000.

Question 8.
7 × 10 = 70

Answer:
7 x 10 = 70.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
7 x 10 = 70.

Question 9.
70 × 10 = 700

Answer:
70 x 10 = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
70 x 10 = 700.

Question 10.
700 × 10 = 7000

Answer:
700 x 10 = 7000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
700 x 10 = 7000.

Question 11.
700 × 100 = 70000

Answer:
700 x 100 = 70000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
700 x 100 = 70000.

Question 12.
700 × 1,000 = 700000

Answer:
700 x 1000 = 700000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
700 x 1000 = 70000.

Question 13.
2 × 10 = 20

Answer:
2 x 10 = 20.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
2 x 10 = 20.

Question 14.
30 × 10 = 300

Answer:
30 x 10 = 300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
30 x 10 = 300.

Question 15.
32 × 10 = 320

Answer:
32 x 10 = 320.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
32 x 10 = 320.

Question 16.
4 × 10 = 40

Answer:
4 x 10 = 40.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
4 x 10 = 40.

Question 17.
50 × 10 = 500

Answer:
50 x 10 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
50 x 10 = 500.

Question 18.
54 × 10 = 540

Answer:
54 x 10 = 540.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
54 x 10 = 540.

Question 19.
37 × 10 = 370

Answer:
37 x 10 = 370.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
37 x 10 = 370.

Question 20.
84 × 10 = 840

Answer:
84 x 10 = 840.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
84 x 10 = 840.

Question 21.
84 × 100 = 8400

Answer:
84 x 100 = 8400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
84 x 100 = 8400.

Question 22.
84 × 1,000 = 84000

Answer:
84 x 1000 = 840000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
84 x 1000 = 840000.

Question 23.
73 × 1,000 = 73000

Answer:
73 x 1000 = 73000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
73 x 1000 = 73000.

Question 24.
60 × 10 = 600

Answer:
60 x 10 = 600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
60 x 10 = 600.

Question 25.
600 × 10 = 6000

Answer:
600 x 10 = 6000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
600 x 10 = 6000.

Question 26.
600 × 100 = 6000

Answer:
600 x 100 = 6000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
600 x 100 = 6000.

Question 27.
65 × 100 = 6500

Answer:
65 x 100 = 6500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
65 x 100 = 6500.

Question 28.
652 × 100 = 65200

Answer:
652 x 100 = 65200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
652 x 100 = 65200.

Question 29.
342 × 100 = 34200

Answer:
342 x 100 = 34200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
342 x 100 = 34200.

Question 30.
800 × 100 = 80000

Answer:
800 x 100 = 8000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
800 x 100 = 8000.

Question 31.
800 × 1,000 = 800000

Answer:
800 x 1000 = 800000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
800 x 1000 = 800000.

Question 32.
860 × 1,000 = 860000

Answer:
860 x 1000 = 860000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
860 x 1000 = 860000.

Question 33.
867 × 1,000 = 867000

Answer:
867 x 1000 = 867000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
867 x 1000 = 867000.

Question 34.
492 × 1,000 = 492000

Answer:
492 x 1000 = 492000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
492 x 1000 = 492000.

Question 35.
34 × 10 = 340

Answer:
34 x 10 = 340.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
34 x 10 = 340.

Question 36.
629 × 10 = 6290

Answer:
629 x 10 = 6290.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
629 x 10 = 6290.

Question 37.
94 × 100 = 9400

Answer:
94 x 100 = 9400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
94 x 100 = 9400.

Question 38.
238 × 100 = 23800

Answer:
238 x 100 = 23800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
238 x 100 = 23800.

Question 39.
47 × 1,000 = 47000

Answer:
47 x 1000 = 47000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
47 x 1000 = 47000.

Question 40.
294 × 1,000 = 294000

Answer:
294 x 1000 = 294000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
294 x 1000 = 29400.

Question 41.
174 × 100 = 17400

Answer:
174 x 100 = 17400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
174 x 100 = 17400.

Question 42.
285 × 1,000 = 285000

Answer:
285 x 1000 = 285000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
285 x 1000 = 285000.

Question 43.
951 × 100 = 95100

Answer:
951 x 100 = 95100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
951 x 100 = 95100.

Question 44.
129 × 1,000 = 129000

Answer:
129 x 1000 = 129000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
129 x 1000 = 129000.

B
Multiply by 10, 100, and 1,000
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Sprint Answer Key 3

Answer:
8 x 10 = 80, 8 x 100 = 800, 8 x 1000 = 8000, 7 x 10 = 70, 70 x 10 = 700, 70 x 1000 = 70000, 6 x 10 = 60, 60 x 10 = 600, 600 x 10 = 6000, 600 x 1000 = 60000, 3 x 10 = 30, 20 x 10 = 200, 23 x 10 = 230, 5 x 10 = 50, 40 x 10 = 40, 45 x 10 = 450, 73 x 10 = 730, 48 x 10 = 480, 48 x 100 = 4800, 48 x 1000 = 48000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10, 100, and 1000.
8 x 10 = 80, 8 x 100 = 800, 8 x 1000 = 8000, 7 x 10 = 70, 70 x 10 = 700, 70 x 1000 = 70000, 6 x 10 = 60, 60 x 10 = 600, 600 x 10 = 6000, 600 x 1000 = 60000, 3 x 10 = 30, 20 x 10 = 200, 23 x 10 = 230, 5 x 10 = 50, 40 x 10 = 40, 45 x 10 = 450, 73 x 10 = 730, 48 x 10 = 480, 48 x 100 = 4800, 48 x 1000 = 48000.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-2-Answer Key-3

 

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Sprint Answer Key 4

Answer:
37 x 1000 = 37000, 50 x 10 = 500, 500 x 10 = 5000, 500 x 100 = 50000, 56 x 100 = 5600, 562 x 100 = 56200, 432 x 100 = 43200, 700 x 100 = 70000,  700 x 1000 = 700000, 760 x 1000 = 760000, 765 x 1000 = 765000, 942 x 1000 = 942000, 74 x 10 = 740, 269 x 10 = 2690, 49 x 100 = 4900, 328 x 100 = 32800, 37 x 1000 = 37000, 924 x 1000 = 924000, 147 x 100 = 14700, 825 x 1000 = 825000, 651 x 100 = 65100, 192 x 1000 = 192000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10, 100, and 1000.
37 x 1000 = 37000, 50 x 10 = 500, 500 x 10 = 5000, 500 x 100 = 50000, 56 x 100 = 5600, 562 x 100 = 56200, 432 x 100 = 43200, 700 x 100 = 70000,  700 x 1000 = 700000, 760 x 1000 = 760000, 765 x 1000 = 765000, 942 x 1000 = 942000, 74 x 10 = 740, 269 x 10 = 2690, 49 x 100 = 4900, 328 x 100 = 32800, 37 x 1000 = 37000, 924 x 1000 = 924000, 147 x 100 = 14700, 825 x 1000 = 825000, 651 x 100 = 65100, 192 x 1000 = 192000.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-2-Answer Key-4

Question 1.
8 × 10 = 80.

Answer:
34 x 10 = 340.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
34 x 10 = 340.

Question 2.
8 × 100 = 800.

Answer:
8 x 100 = 800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
8 x 100 = 800.

Question 3.
8 × 1,000 = 8000

Answer:
8 x 1000 = 8000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
8 x 1000 = 8000.

Question 4.
7 × 10 = 70.

Answer:
7 x 10 = 70.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
7 x 10 = 70.

Question 5.
70 × 10 = 700

Answer:
70 x 10 = 700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
70 x 10 = 700.

Question 6.
70 × 100 = 7000

Answer:
70 x 100 = 7000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
70 x 100 = 7000.

Question 7.
70 × 1,000 = 70000

Answer:
70 x 1000 = 70000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
70 x 1000 = 70000.

Question 8.
6 × 10 = 60

Answer:
6 x 10 = 60.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
6 x 10 = 60.

Question 9.
60 × 10 = 600

Answer:
60 x 10 = 600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
60 x 10 = 600.

Question 10.
600 × 10 = 6000

Answer:
600 x 10 = 6000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
600 x 10 = 6000.

Question 11.
600 × 100 = 60000

Answer:
600 x 100 = 60000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
600 x 100 = 60000.

Question 12.
600 × 1,000 = 60000

Answer:
600 x 1000 = 60000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
600 x 1000 = 60000.

Question 13.
3 × 10 = 30

Answer:
3 x 10 = 30.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
3 x 10 = 30.

Question 14.
20 × 10 = 200

Answer:
20 x 10 = 200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
20 x 10 = 200.

Question 15.
23 × 10 = 230

Answer:
23 x 10 = 230.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
23 x 10 = 230.

Question 16.
5 × 10 = 50

Answer:
5 x 10 = 50.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
5 x 10 = 50.

Question 17.
40 × 10 = 400

Answer:
40 x 10 = 400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
40 x 10 = 400.

Question 18.
45 × 10 = 450

Answer:
45 x 10 = 450.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
45 x 10 = 450.

Question 19.
73 × 10 = 730

Answer:
73 x 10 = 730.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
73 x 10 = 730.

Question 20.
48 × 10 = 480

Answer:
48 x 10 = 480.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
48 x 10 = 480.

Question 21.
48 × 100 = 4800

Answer:
48 x 100 = 4800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
48 x 100 = 4800.

Question 22.
48 × 1,000 = 48000

Answer:
48 x 1000 = 48000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
48 x 1000 = 48000.

Question 23.
37 × 1,000 = 37000

Answer:
37 x 1000 = 37000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
37 x 1000 = 37000.

Question 24.
50 × 10 = 500

Answer:
50 x 10 = 500.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
50 x 10 = 500.

Question 25.
500 × 10 = 5000

Answer:
500 x 10 = 5000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
500 x 10 = 5000.

Question 26.
500 × 100 = 50000

Answer:
500 x 100 = 50000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
500 x 100 = 50000.

Question 27.
56 × 100 = 5600

Answer:
56 x 100 = 5600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
56 x 100 = 5600.

Question 28.
562 × 100 = 56200

Answer:
562 x 100 = 56200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
562 x 100 = 56200.

Question 29.
432 × 100 = 43200

Answer:
432 x 100 = 43200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
432 x 100 = 43200.

Question 30.
700 × 100 = 70000.

Answer:
700 x 100 = 70000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
700 x 100 = 70000.

Question 31.
700 × 1,000 = 700000.

Answer:
700 x 1000 = 700000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
700 x 1000 = 700000.

Question 32.
760 × 1,000 = 760000

Answer:
760 x 1000 = 760000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
760 x 1000 = 760000.

Question 33.
765 × 1,000 = 765000.

Answer:
34 x 10 = 340.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
34 x 10 = 340.

Question 34.
942 × 1,000 = 942000.

Answer:
942 x 1000 = 942000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
942 x 1000 = 942000.

Question 35.
74 × 10 =  740.

Answer:
74 x 10 = 740.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
74 x 10 = 740.

Question 36.
269 × 10 = 2690.

Answer:
269 x 10 = 2690.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 10.
269 x 10 = 2690.

Question 37.
49 × 100 = 4900

Answer:
49 x 100 = 4900.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
49 x 100 = 4900.

Question 38.
328 × 100 = 32800.

Answer:
328 x 100 = 32800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
328 x 100 = 32800.

Question 39.
37 × 1,000 = 37000.

Answer:
37 x 1000 = 37000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
37 x 1000 = 37000.

Question 40.
924 × 1,000 = 924000

Answer:
924 x 1000 = 924000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
924 x 1000 = 924000.

Question 41.
147 × 100 = 14700

Answer:
147 x 100 = 14700.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
147 x 100 = 14700.

Question 42.
825 × 1,000 = 825000

Answer:
825 x 1000 = 825000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
825 x 1000 = 825000.

Question 43.
651 × 100 = 65100.

Answer:
651 x 100 = 65100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 100.
651 x 100 = 65100.

Question 44.
192 × 1,000 = 192000.

Answer:
192 x 1000 = 192000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 1000.
192 x 1000 = 192000.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Problem Set Answer Key

Question 1.
Round the factors to estimate the products.
a. 597 × 52 ≈ _________597________ × ____52_____________ = _____31,044____________
A reasonable estimate for 597 × 52 is ____31,044_____________.

Answer:
597 x 52 = 31044.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 52.
597 x 52 = 31044.

b. 1,103 × 59 ≈ _____1103____________ × ______59___________ = ____65077_____________
A reasonable estimate for 1,103 × 59 is ______65077___________.

Answer:
1103 x 59 = 65077.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 59.
1103 x 59 = 65077.

c. 5,840 × 25 ≈ _____5840____________ × _____25____________ = _________________
A reasonable estimate for 5,840 × 25 is _____146000____________.

Answer:
5840 x 25 = 146000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
multiply by 25.
5840 x 25 = 146000.

Question 2.
Complete the table using your understanding of place value and knowledge of rounding to estimate the product.
Expressions

Expressions

a.       2,809 × 42

b.      28,090 × 420

c.       8,932 × 59

d.      89 tens × 63 tens

e.      398 hundreds × 52 tens

Rounded Factors

3,000 × 40

Estimate

120,000

Answer:
2809 x 42 = 1,20,000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the rounded  factors are
3000 x 40.
3000 x 40 = 120,000.

Answer:
28090 x 420 = 1,17,97,800.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the rounded factors are
30000 x 400 = 1,17,97,800.

Question 3.
For which of the following expressions would 200,000 be a reasonable estimate? Explain how you know.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Problem Set Answer Key 8

Answer:
2146 x 12 = 25,752.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the rounded factors are
200000 x  = 1,17,97,800.
2146 x 12 = 25752.

Question 4.
Fill in the missing factors to find the given estimated product.
a. 571 × 43 ≈ _570_ × _42__ = 24,000

b. 726 × 674 ≈ __ × ___ = 490,000

c. 8,379 × 541 ≈ __ × __ = 4,000,000

Question 5.
There are 19,763 tickets available for a New York Knicks home game. If there are 41 home games in a season, about how many tickets are available for all the Knicks’ home games?

Question 6.
Michael saves $423 dollars a month for college.
a. About how much money will he have saved after 4 years?

Answer:
The money will he saved after 4 years = $20,304.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
There are 19,763 tickets available for a new york knicks home game.
If there are 41 home games in a season.
4 years = 4 x 12.
48 x 423 = $20,304.

b. Will your estimate be lower or higher than the actual amount Michael will save? How do you know?

Answer:
The amount will be higher.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
the amount is very high.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Exit Ticket Answer Key

Round the factors and estimate the products.
a. 656 × 106 ≈ 600 x

b. 3,108 × 7,942 ≈

c. 425 × 9,311 ≈

d. 8,633 × 57,008 ≈

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 2 Homework Answer Key

Question 1.
Round the factors to estimate the products.
a. 697 × 82 ≈ _________________ × _________________ = _________________
A reasonable estimate for 697 × 82 is _________________.

b. 5,897 × 67 ≈ _________________ × _________________ = _________________
A reasonable estimate for 5,897 × 67 is _________________.

c. 8,840 × 45 ≈ _________________ × _________________ = _________________
A reasonable estimate for 8,840 × 45 is _________________.

Question 2.
Complete the table using your understanding of place value and knowledge of rounding to estimate the product.
Expressions

Expressions

a.      3,409 × 73

b.     82,290 × 240

c.      9,832 × 39

d.     98 tens × 36 tens

e.     893 hundreds × 85 tens

Rounded Factors

3,000 × 70

Estimate

210,000

Question 3.
The estimated answer to a multiplication problem is 800,000. Which of the following expressions could result in this answer? Explain how you know.
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 2 Homework Answer Key 10

Question 4.
Fill in the blank with the missing estimate.
a. 751 × 34 ≈ ___________ × _________________ = 24,000

b. 627 × 674 ≈ ___________ × _________________ = 420,000

c. 7,939 × 541 ≈ ___________ × _________________ = 4,000,000

Question 5.
In a single season, the New York Yankees sell an average of 42,362 tickets for each of their 81 home games. About how many tickets do they sell for an entire season of home games?

Question 6.
Raphael wants to buy a new car.
a. He needs a down payment of $3,000. If he saves $340 each month, about how many months will it take him to save the down payment?

b. His new car payment will be $288 each month for five years. What is the total of these payments?

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Answer Key

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 1 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Problem Set Answer Key

Question 1.
Fill in the blanks using your knowledge of place value units and basic facts.
a. 23 × 20
Think: 23 ones × 2 tens = _____46_____ tens
23 × 20 = ____460______

Answer:
23 x 20 = 460.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 ones x 2 tens = 46 tens.
23 x 20 = 460.

b. 230 × 20
Think: 23 tens × 2 tens = ____46 tens______
230 × 20 = ____4600______

Answer:
230 x 20 = 4600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
23 tens x 2 tens = 46 tens.
230 x 20 = 4600.

c. 41 × 4
41 ones × 4 ones = 164 ___ones_______
41 × 4 = ____164______

Answer:
41 x 4 = 164.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
41 ones x 4 ones = 164 ones.
41 x 4 = 164.

d. 410 × 400
41 tens × 4 hundreds = 164 ___tens_______
410 × 400 = _____161000_____

Answer:
410 x 400 = 16100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
41 tens x 4 hundreds = 164 tens.
410 x 400 = 16100.

e. 3,310 × 300
___3310___ tens × ___3___ hundreds = 993 ______
3,310 × 300 = __993________

Answer:
3310 x 300 = 993.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3310 tens x 3 tens = 993 tens.
3310 x 300 = 993.

f. 500 × 600
___5___ hundreds × __6___ hundreds = 30 _____
500 × 600 = ____3000______

Answer:
500 x 6000 = 3000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 hundred x 6 hundred = 30 hundred.
500 x 600 = 3000.

Question 2.
Determine if these equations are true or false. Defend your answer using your knowledge of place value and the commutative, associative, and/or distributive properties.
a. 6 tens = 2 tens × 3 tens

b. 44 × 20 × 10 = 440 × 2

c. 86 ones × 90 hundreds = 86 ones × 900 tens

d. 64 × 8 × 100 = 640 × 8 × 10

e. 57 × 2 × 10 × 10 × 10 = 570 × 2 × 10

Answer:
a. True.
b. false.
c. True.
d. true.
e. false.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
a. 6 tens = 2 tens × 3 tens
6 tens = 6 tens.
b. 44 × 20 × 10 = 440 × 2
44 x 10 = 440 x 20 = 880.
c. 86 ones × 90 hundreds = 86 ones × 900 tens
86 x 900 = 86 x 900.
d. 64 × 8 × 100 = 640 × 8 × 10
64 x 10 = 640 x 8 .
640 x 8 x 10.
e. 57 × 2 × 10 × 10 × 10 = 570 × 2 × 10
57 x 20 x 10  x 10 = 570 x 20.
570 x 20 x 10 = 640.

Question 3.
Find the products. Show your thinking. The first row gives some ideas for showing your thinking.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Problem Set Answer Key 1
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Problem Set Answer Key 1.1

Answer:
450 x 300 = 135000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
45 x 3 = 45 x 30. = 12 x 10 = 120.
450 x 30 = (45×10) (3 x 10) = 45 x 3 x 10 x 10 = 450 x 30 = 13500.

Answer:
400 x 5000 = 20,000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
40 x 5 = 40 x 50. = 40 x 500 = 2000.
400 x 5000 = (4×10) (5 x 100) = 20 x 10 x 100 = 200 x 100 = 20,000.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-1-Answer Key-1

Question 4.
Ripley told his mom that multiplying whole numbers by multiples of 10 was easy because you just count zeros in the factors and put them in the product. He used these two examples to explain his strategy.
Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Problem Set Answer Key 2
Ripley’s mom said his strategy will not always work. Why not? Give an example.

Answer:
80 x 100 = 8000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
80 x 100 = 8000.
8 x 1000 = 8000.

Question 5.
The Canadian side of Niagara Falls has a flow rate of 600,000 gallons per second. How many gallons of water flow over the falls in 1 minute?

Answer:
The gallons of water flow over the falls in 1 minute = 3,60,00,000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
The Canadian side of Niagara falls has a flow rate of 600,000 gallons per second.
1 minute = 60 seconds.
600,000 x 60.
3,60,00,000.

Question 6.
Tickets to a baseball game are $20 for an adult and $15 for a student. A school buys tickets for 45 adults and 600 students. How much money will the school spend for the tickets?

Answer:
The money school spend for the tickets = 9900$.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Tickets to a baseball game are $20 for an adult and $15 for a student.
A school buys tickets for 45 adults and 600 students.
45 x $20 + 600 x $15.
900 + 9000.
9900.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Exit Ticket Answer Key

Question 1.
Find the products.
a. 1,900 × 20

Answer:
1900 x 20 = 38,000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1900 x 20.
38000.

b. 6,000 × 50

Answer:
6000 x 50 = 30000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
6000 x 50.
30000.

c. 250 × 300

Answer:
250 x 300 = 75000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
250 x 300.
75000.

Question 2.
Explain how knowing 50 × 4 = 200 helps you find 500 × 400.

Answer:
50 x 4 = 200.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
50 x 4.
200.

Eureka Math Grade 5 Module 2 Lesson 1 Homework Answer Key

Question 1.
Fill in the blanks using your knowledge of place value units and basic facts.
a. 43 × 30
Think: 43 ones × 3 tens = _____129_____ tens
43 × 30 = ___1290_______

Answer:
43 x 30 = 1290.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
43 ones x 3 tens = 129 tens.
43 x 30 = 1290.

b. 430 × 30
Think: 43 tens × 3 tens = ____129______ hundreds
430 × 30 = ____1290______

Answer:
430 x 30 = 1290.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
43 tens x 3 tens = 129 hundreds.
430 x 30 = 1290.

c. 830 × 20
Think: 83 tens × 2 tens = 166 ____tens______
830 × 20 = ____16600______

Answer:
830 x 20 = 16600.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
83 tens x 2 tens = 166 tens.
830 x 20 = 1660.

d. 4,400 × 400
______440____ hundreds × _____40_____ hundreds = 176 ____hundreds______
4,400 × 400 = _____176000_____

Answer:
4400 x 400 = 176000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
440 hundred x 40 hundred = 176 hundredss.
4400 x 400= 176000.

e. 80 × 5,000
____8______ tens × ____5______ thousands = 40 _____thousands_____
80 × 5,000 = ____40000______

Answer:
80 x 5000 = 40000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
8 tens x 5 thousand = 40 thousand.
80 x 5000 = 40000.

Question 2.
Determine if these equations are true or false. Defend your answer using your knowledge of place value and the commutative, associative, and/or distributive properties.
a. 35 hundreds = 5 tens × 7 tens

Answer:
35 hundreds = 5 tens x 7 tens.
Explanation:
In the above-given question,
given that,
5 tens x 7 tens = 35 hundreds.
5 x 7 = 35.

b. 770 × 6 = 77 × 6 × 100

Answer:
770 x 6 = 77 x 6 x 100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
770 x 6 = 77 x 100 x 6.
4620 = 46200.

c. 50 tens × 4 hundreds = 40 tens × 5 hundreds

Answer:
50 tens x 4 hundreds = 40 tens x 5 hundreds.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
50 tens x 4 hundreds = 40 tens x 5 hundreds.
200 = 200.

d. 24 × 10 × 90 = 90 × 2,400

Answer:
24 x 10 x 90 = 90 x 2400.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
24 x 10 x 90 = 90 x 2400.
240 x 90 = 21600.
90 x 2400 = 216000.

Question 3.
Find the products. Show your thinking. The first row gives some ideas for showing your thinking.
Eureka Math 5th Grade Module 2 Lesson 1 Homework Answer Key 21

Answer:
b. 80 x 5  = 80 x 50 = 40 x 10 = 400.
800 x 500 = (8 x 100) x (5 x 100) = (8 x 5) x 1000 = 40000.
8000 x 50 = (8 x 5) x (100 x 1000) = 400000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
80 x 5  = 80 x 50 = 40 x 10 = 400.
800 x 500 = (8 x 100) x (5 x 100) = (8 x 5) x 1000 = 40000.
8000 x 50 = (8 x 5) x (100 x 1000) = 400000.

Answer:
d. 673 x 3  = 6730 x 30 = 2019 x 100 = 20190.
6730 x 300 = (673 x 100) x (3 x 100) = (673 x 3) x 1000 = 201900.
63700 x 3000 = (6730 x 1000) x (637 x 10000) = 2019000.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
673 x 3  = 6730 x 30 = 2019 x 100 = 20190.
6730 x 300 = (673 x 100) x (3 x 100) = (673 x 3) x 1000 = 201900.
63700 x 3000 = (6730 x 1000) x (637 x 10000) = 2019000.
Eureka-Math-Grade-5-Module-2-Lesson-1-Answer Key-2

Question 4.
A concrete stepping-stone measures 20 square inches. What is the area of 30 such stones?

Answer:
The area of 30 such stones = 600 sq inches.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A concrete stepping-stone measures 20 square inches.
20 x 30 = 600.

Question 5.
A number is 42,300 when multiplied by 10. Find the product of this number and 500.

Answer:
4230 x 10 = 42300.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
A number is 42,300 when multiplied by 10.
500 = 50 x 10.
50 x 10 = 500.

Eureka Math Grade 4 Module 6 End of Module Assessment Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 End of Module Assessment Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 End of Module Assessment Task Answer Key

Question 1.
Decompose each fraction into hundredths using area models. Then, write the equivalent number sentence using decimals.
a. \(\frac{8}{10}\) = 0.8
Engage NY Math 4th Grade Module 6 End of Module Assessment Answer Key 1

Answer:
8/10 = 0.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{8}{10}\).
8/10 = 0.8.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-18-Answer Key-1

b. \(\frac{18}{10}\) = 1.8
Engage NY Math 4th Grade Module 6 End of Module Assessment Answer Key 2

Answer:
18/10 = 1.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{18}{10}\).
18/10 = 1.8.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-18-Answer Key-2

Decompose each fraction into hundredths. Then, write the equivalent number sentence for each part using decimals.
c. \(\frac{2}{10}\) = 0.2
d. \(\frac{5}{10}\) = 0.5

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\).
2/10 = 0.2.

Answer:
5/10 = 0.5.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\).
5/10 = 0.5.

Question 2.
Several points are plotted on the number lines below. Identify the decimal number associated with each point.
Engage NY Math 4th Grade Module 6 End of Module Assessment Answer Key 3

Answer:
0.4

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{5}{10}\).
5/10 = 0.5.

Answer:
1.1

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{11}{10}\).
11/10 = 1.1.

Answer:
1.8

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{18}{10}\).
18/10 = 1.8.

Answer:
3.67

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{365}{100}\).
365/100 = 3.67.

Answer:
3.78

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{378}{100}\).
378/100 = 3.75.

Answer:
3.82

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{382}{100}\).
382/100 = 3.82.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-18-Answer Key-3

Question 3.
Use the symbols >, =, or < to compare the following. Justify your conclusions using pictures, numbers, or words.
a. a. 0.02 < 0.22
b. 0.6 = 0.60
c. 17 tenths = 1.7
d. 1.04 > 1\(\frac{4}{10}\)
e. 0.38 > \(\frac{38}{10}\)
f. 4.05 = 4\(\frac{5}{100}\)
g. 3 tenths + 2 hundredths > 1 tenth + 13 hundredths
h. 8 hundredths + 7 tenths > 6 tenths + 17 hundredths

Answer:
0.02 < 0.22.
0.6 = 0.60.
17 tenths = 1.7
1.04 > 1.4
0.38 > 3.8
4.05 = 4.05
3 tenths + 2 hundredths > 1 tenth + 13 hundredths.
8 hundredths + 7 tenths > 6 tenths + 17 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.02 < 0.22.
0.6 = 0.60.
17 tenths = 1.7
17/10 = 1.7
1.04 > 1.4
0.38 > 3.8
4.05 = 4.05
3 tenths + 2 hundredths > 1 tenth + 13 hundredths.
3/10 + 2/100 = 0.3 + 0.02 = 0.32.
1/10 + 13/100 = 0.1 + 0.13 = 0.23.
8 hundredths + 7 tenths > 6 tenths + 17 hundredths.
8/100 + 7/10 = 0.7 + 0.08 = 0.78.
6/10 + 17/100 = 0.6 + 0.17 = 0.77.

Question 4.
Solve.
a. Express your solution as a fraction of a meter. 0.3 m + 1.45 m
b. Express your solution as a fraction of a liter. 1.7 L + 0.82 L
c. Express your solution as a fraction of a dollar. 4 dimes 1 penny + 77 pennies

Answer:
3/10 + 145/100.
17/10 + 82/100.
41/10 + 77/100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
0.3 m + 1.45 m.
3/10 + 145/100.
17/10 = 1.7.
82/100 = 0.82.
41/10 = 4.1.
77/100 = 0.77.

Question 5.
Solve.
a. \(\frac{7}{10}+\frac{8}{100}\)
b. \(\frac{4}{10}+\frac{51}{100}\)
c. \(\frac{5}{10}+\frac{68}{100}\)
d. \(\frac{98}{100}+\frac{2}{10}\)
e. \(\frac{12}{100}+\frac{12}{10}\)
f. \(\frac{1}{10}+\frac{13}{100}+\frac{8}{10}\)

Answer:
7/10 + 8/100 = 0.78.
4/10 + 51/100 = 0.91.
5/10 + 68/100 = 1.18.
2/10 + 98/100 = 1.18.
12/10 + 12/100 = 1.32.
1/10 + 8/10 + 13/100 = 1.13.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7/10 + 8/100 = 0.78.
4/10 + 51/100 = 0.91.
5/10 + 68/100 = 1.18.
2/10 + 98/100 = 1.18.
12/10 + 12/100 = 1.32.
1/10 + 8/10 + 13/100 = 1.13.

Question 6.
Answer the following questions about a track meet.
a. Jim and Joe ran in a relay race. Jim had a time of 9.8 seconds. Joe had a time of 10.32 seconds. Together, how long did it take them to complete the race? Record your answer as a decimal.

Answer:
The long did it take them to complete the race = 21.12 seconds.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Jim and role ran in a relay race.
Jim had a time of 9.8 seconds.
Joe had a time of 10.32 seconds.
9.8 + 10.32 = 21.12 seconds.

b. The times of the 5 fastest runners were 7.11 seconds, 7.06 seconds, 7.6 seconds, 7.90 seconds, and 7.75 seconds. Locate these times on the number line. Record the times as decimals and fractions. One has been completed for you.
Engage NY Math 4th Grade Module 6 End of Module Assessment Answer Key 5

Answer:
7.11, 7.06, 7.6, 7.90, 7.75.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7.11 = 7 x 11/100.
7.06 = 7 x 6/100.
7.6 = 7 x 6/10.
7.90 = 7 x 9/100.
7.75 = 7 x 75/100.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-18-Answer Key-4

c. Natalie threw a discus 32.04 meters. She threw 3.8 meters farther on her next throw. Write a statement to compare the two distances that Natalie threw the discus using >, <, or =.

Answer:
32.04 > 3.8.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Natalie threw a discus 32.04 meters.
she threw 3.8 meters farther on her next throw.
32.04 is greater than 3.8.

d. At the concession stand, Marta spent 89 cents on a bottle of water and 5 dimes on a bag of chips. Shade the area models to represent the cost of each item.
Engage NY Math 4th Grade Module 6 End of Module Assessment Answer Key 6

Answer:
89 cents.
5 dimes.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
89 cents.
5 dimes.

e. Write a number sentence in fraction form to find the total cost of a water bottle and a bag of chips. After solving, write the complete number sentence in decimal form.

Answer:
89 cents = 0.89.
5 dimes = 0.05.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
89 cents.
5 dimes.

f. Brian and Sonya each have a container. They mark their containers to show tenths. Brian and Sonya both fill their containers with 0.7 units of juice. However, Brian has more juice in his container. Explain how this is possible.

Answer:
The brain has more juice in its container.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Brain and Sonya each have a container.
They mark their containers to show tenths.
Brain and Sonya both fill their containers with 0.7 units of juice.

Eureka Math Grade 4 Module 6 Mid Module Assessment Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 6 Mid Module Assessment Task Answer Key

Question 1.
Write the following fractions as equivalent decimals. Then, model each decimal with the given representation.
a. \(\frac{2}{10}\) = ___0.2___
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 1

Answer:
2/10 = 0.2.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{2}{10}\).
2/10 = 0.2.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-1

b. \(\frac{3}{100}\) = __0.03____
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 2

Answer:
3/100 = 0.03.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{3}{100}\).
3/100 = 0.03.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-2

c. \(\frac{4}{10}\) = ___0.4___
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 3

Answer:
4/10 = 0.4.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{4}{10}\).
4/10 = 0.4.

d. \(\frac{46}{100}\) = ___0.46___
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 4

Answer:
46/100 = 0.46.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{46}{100}\).
46/100 = 0.46.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-3

e. 7\(\frac{6}{10}\) = __7.6____
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 5

Answer:
7 + 6/10 = 7.6.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
7\(\frac{6}{10}\).
7 + 6/10 = 7.6.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-4

f. 3\(\frac{64}{100}\) = __3.64___
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 6

Answer:
364/100 = 3.64.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{364}{100}\).
364/100 = 3.64.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-5

g. 4\(\frac{7}{10}\) = ___4.7___
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 7

Answer:
47/10 = 4.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{47}{10}\).
47/10 = 4.7.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-6

h. 5\(\frac{72}{100}\) = _5.72____
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 8

Answer:
572/100 = 5.72.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
\(\frac{572}{100}\).
572/100 = 5.72.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-7

Question 2.
Decompose tenths into hundredths using the area model. Express the equivalence of tenths and hundredths with fractions and with decimals.
a. 3 tenths
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 9

Answer:
3 tenths = 0.3.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
3 tenths = 3/10.
3/10 = 0.3.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-8

b. 1 and 7 tenths
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 10

Answer:
1 and 7 tenths = 1.7.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 and 7 tenths = 1 + 7/10.
7/10 = 0.7.
1 + 0.7 = 1.7.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-9

Question 3.
Use number bonds to complete parts (a) and (b) below:
a. Decompose 3.24 by units.
b. Compose 0.03, 0.5, and 2 as one decimal number.

Answer:
a. 3 hundred, 2 tens and 4 ones.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
Decompose 3.24 by units.
3.24 = 3 hundreds.
2 tens and 4 ones.

Answer:
b. 0.03, 0.5, 2 = 2.53.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
compose 0.03 + 0.5 + 2 as one decimal number.
0.03 + 0.5 + 2 = 253.

Question 4.
Model the following equivalence on the place value chart using place value disks.
20 hundredths = 2 tenths
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 11

Answer:
20 hundredths = 2 tenths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
20 hundredths = 20/100.
20/100 = 2/10.
2/10 = 0.2.
2 tenths = 2/10 = 0.2.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-10

Question 5.
Complete the following chart.

 

Unit Form

FractionFraction Expanded Form Decimal Expanded Form

Decimal

a.1 tenth 6 hundredths1\(\frac{6}{100}\)(1 × 10) + (6 × 1) + (1 ×\(\frac{1}{10}\) ) + (6 × \(\frac{1}{100}\))(1 10) + (6 1) + (1 0.06)16.06
b.2 tenth 7 hundredths2\(\frac{7}{10}\)(2 × 10) + (7 × 1) + (2 ×\(\frac{2}{10}\) ) + (7 × \(\frac{7}{100}\))(2 10) + (6 1) + (2 0.01)26.02
c.6 hundredths 3 tenths 4 ones6\(\frac{3}{10}\)(3 × 10) + (4 × 1) + (4 ×\(\frac{3}{10}\) ) + (4 × \(\frac{6}{100}\))(3 10) + (4 1) + (4 0.03)38.03
d.5 hundredths 6 tenths 1 one1\(\frac{5}{10}\) (6 × 10) + (1 × 1) + (6 ×\(\frac{5}{10}\) ) + (1 × \(\frac{5}{100}\))(1 10) + (6 1) + (5 0.01)16.05
e.8 hundredths 2 tenths 3 ones3\(\frac{2}{10}\)(2 × 10) + (3 × 1) + (7 ×\(\frac{1}{10}\) ) + (8 × \(\frac{1}{100}\))(2 10) + (3 1) + (8 0.01)23.08

Answer:
1 tenth 6 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
1 tenth and 6 hundredths.
1\(\frac{6}{100}\).
16.06.

Answer:
2 tenths 7 hundredths.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{7}{100}\).
26.02.

Question 6.
Maya puts groceries into bags. The items and their weights in kilograms are given below.
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 12
a. Plot the weight in kilograms of each item on the number line below.
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 13

Answer:
0.25, 0.34, 0.56, 0.25, 0.56, 0.34.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
bread = 0.25.
bananas = 0.35.
cheese = 0.56.
carrots = 25/100 = 0.25.
grapes = 56/100 = 0.56.
eggs = 34/100 = 0.34.
Eureka-Math-Grade-4-Module-6-Lesson-17-Answer Key-11

b. Write a number sentence using decimals to record the weight in kilograms of the bananas in expanded form.

Answer:
(3 × 10) + (5 × 1) + ( ×\(\frac{3}{10}\) ) + ( × \(\frac{5}{100}\))

Explanation:
In the above-given question,
given that,
bananas = 0.35.
35/100 = 0.35.

c. Write a number sentence using fractions to record the weight in kilograms of the grapes in expanded form.

Answer:
(5 × 10) + (6 × 1) + ( ×\(\frac{5}{10}\) ) + ( × \(\frac{6}{100}\))

Explanation:
In the above-given question,
given that,
grapes = 0.56.
56/100 = 0.56.

Maya packs the eggs and cheese into one of the bags. Together, these items weigh \(\frac{90}{100}\) kilogram.
d. Use the area model to show that \(\frac{90}{100}\) can be renamed as tenths.
Engage NY Math 4th Grade Module 6 Mid Module Assessment Answer Key 14

Answer:
90/100 = 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
90/100 = 9/10.
zero gets canceled on both sides.
9/10 = 0.9.

e. Use division to show how \(\frac{90}{100}\) can be renamed as tenths.

Answer:
90/100 = 0.9.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
90/100 = 9/10.
zero gets canceled on both sides.
9/10 = 0.9.

Maya places the bread into the bag with the eggs and cheese. Together, all three items weigh 1 and 15 hundredths kilograms.
f. Use a model and words to explain how 1 and 15 hundredths can be written as a decimal and as a fraction.

Answer:
1 + 15/100 = 115/100.

Explanation:
In the above-given question,
given that,
115/100 = 115/100.
zero gets canceled on both sides.
115/100 = 1.15.

Maya put the rest of the groceries in a second bag. The items in both bags weigh a total of 2\(\frac{30}{100}\) kilograms.
g. Using a model and words, explain how many tenths are in 2\(\frac{30}{100}\).

Answer:
2 + 30/100 = 2.3

Explanation:
In the above-given question,
given that,
2\(\frac{30}{100}\).
230/100 = 23/10.
zero gets canceled on both sides.
23/10 = 2.3