## Engage NY Eureka Math 3rd Grade Module 2 Lesson 17 Answer Key

### Eureka Math Grade 3 Module 2 Lesson 17 Sprint Answer Key

A
Round to the Nearest Ten    Question 1.
21 ≈

21 ≈ 20

Question 2.
31 ≈

31≈30

Question 3.
41 ≈

41≈40

Question 4.
81 ≈

81≈80

Question 5.
59 ≈

59≈60

Question 6.
49 ≈

49≈50

Question 7.
39 ≈

39≈40

Question 8.
19 ≈

19≈20

Question 9.
36 ≈

36≈40

Question 10.
34 ≈

34≈30

Question 11.
56 ≈

56≈60

Question 12.
54 ≈

54≈50

Question 13.
77 ≈

77≈80

Question 14.
73 ≈

73≈70

Question 15.
68 ≈

68≈70

Question 16.
62 ≈

62≈60

Question 17.
25 ≈

25≈30

Question 18.
35 ≈

35≈40

Question 19.
45 ≈

45≈50

Question 20.
75 ≈

75≈80

Question 21.
85 ≈

85≈90

Question 22.
15 ≈

15≈20

Question 23.
79 ≈

79≈80

Question 24.
89 ≈

89≈90

Question 25.
99 ≈

99≈100

Question 26.
109 ≈

109≈110

Question 27.
119 ≈

119≈120

Question 28.
149 ≈

149≈150

Question 29.
311 ≈

311≈310

Question 30.
411 ≈

411≈410

Question 31.
519 ≈

519≈520

Question 32.
619 ≈

619≈620

Question 33.
629 ≈

629≈630

Question 34.
639 ≈

639≈640

Question 35.
669 ≈

669≈670

Question 36.
969 ≈

969≈970

Question 37.
979 ≈

979≈980

Question 38.
989 ≈

989≈990

Question 39.
999 ≈

999≈1000

Question 40.
1,109 ≈

1109≈1110

Question 41.
1,119 ≈

1119≈1120

Question 42.
3,227 ≈

3227≈3230

Question 43.
5,487 ≈

5487≈5490

Question 44.
7,885 ≈

7885≈7890

B
Round to the Nearest Ten    Question 1.
11 ≈

11≈10

Question 2.
21 ≈

21≈20

Question 3.
31 ≈

31≈30

Question 4.
71 ≈

71≈70

Question 5.
69 ≈

69≈70

Question 6.
59 ≈

59≈60

Question 7.
49 ≈

49≈50

Question 8.
19 ≈

19≈20

Question 9.
26 ≈

26≈30

Question 10.
24 ≈

24≈20

Question 11.
46 ≈

46≈50

Question 12.
44 ≈

44≈40

Question 13.
87 ≈

87≈90

Question 14.
83 ≈

83≈80

Question 15.
78 ≈

78≈80

Question 16.
72 ≈

72≈70

Question 17.
15 ≈

15≈20

Question 18.
25 ≈

25≈30

Question 19.
35 ≈

35≈40

Question 20.
75 ≈

75≈80

Question 21.
85 ≈

85≈90

Question 22.
45 ≈

45≈50

Question 23.
79 ≈

79≈80

Question 24.
89 ≈

89≈90

Question 25.
99 ≈

99≈100

Question 26.
109 ≈

109≈110

Question 27.
119 ≈

119≈120

Question 28.
159 ≈

159≈160

Question 29.
211 ≈

211≈210

Question 30.
311 ≈

311≈310

Question 31.
418 ≈

418≈420

Question 32.
518 ≈

518≈520

Question 33.
528 ≈

528≈530

Question 34.
538 ≈

538≈

Question 35.
568 ≈

568≈570

Question 36.
968 ≈

968≈970

Question 37.
978 ≈

978≈980

Question 38.
988 ≈

988≈990

Question 39.
998 ≈

998≈1000

Question 40.
1,108 ≈

1108≈1110

Question 41.
1,118 ≈

1118≈1120

Question 42.
2,337 ≈

2337≈2340

Question 43.
4,578 ≈

4578≈4580

Question 44.
8,785 ≈

8785≈8790

### Eureka Math Grade 3 Module 2 Lesson 17 Problem Set Answer Key

Question 1.
a. Find the actual sum either on paper or using mental math. Round each addend to the nearest hundred, and find the estimated sums.  b. Look at the sums that gave the most precise estimates. Explain below what they have in common. You might use a number line to support your explanation.

All of the numbers that i added were really close to the halfway point.In the sums that gave the most precise estimates, one number always rounded up and one number always rounded down.So, they balanced eachother out and gave the most precise estimate.
Part:A     451+249=700
451   500                                    249    200 500+200=700   It gave the same answer.

Question 2.
Janet watched a movie that is 94 minutes long on Friday night. She watched a movie that is 151 minutes long on Saturday night.
a. Decide how to round the minutes. Then, estimate the total minutes Janet watched movies on Friday and Saturday.

The total minutes Janet watched movies on Friday and Saturday is about 240minutes.

Explanation:
94 ≈ 90
151 ≈ 150
150+90=240minutes
I decided to round the numbers to the nearest ten minutes and estimated that
the total minutes Janet watched movies on Friday and Saturday is 240minutes.

b. How much time did Janet actually spend watching movies?

The time Janet actually spend watching movies is 245 minutes.

Explanation:
The time Janet actually spend watching movies is 94 minutes on friday and 151 minutes on saturday.
94+151=245
The time Janet actually spend watching movies is 245 minutes.

c. Explain whether or not your estimated sum is close to the actual sum. Round in a different way, and see which estimate is closer.

Yes, the estimated sum is close to the real sum when we rounded of he numbers to the nearest tens.Actual sum is 240 and the real sum is 245.
If we round of the numbers to nearest hundred the sum is not very close to the actual sum.
94 ≈ 100, 151 ≈ 200.

Question 3.
Sadie, a bear at the zoo, weighs 182 kilograms. Her cub weighs 74 kilograms.
a. Estimate the total weight of Sadie and her cub using whatever method you think best.

250kilograms is the estimated total weight of Sadie and her cub

Explanation:
Using rounding to nearest tens
182 ≈ 180
74 ≈ 70
180+70=250
250kilograms is the estimated total weight of Sadie and her cub

b. What is the actual weight of Sadie and her cub? Model the problem with a tape diagram.

256kilograms is the actual weight of Sadie and her cub. ### Eureka Math Grade 3 Module 2 Lesson 17 Exit Ticket Answer Key

Jesse practices the trumpet for a total of 165 minutes during the first week of school. He practices for 245 minutes during the second week.
a. Estimate the total amount of time Jesse practices by rounding to the nearest 10 minutes.

420 minutes is the total amount of time Jesse practices by rounding to the nearest 10 minutes.

Explanation:
165 ≈ 170
245 ≈ 250
170+250=420minutes
The total amount of time Jesse practices by rounding to the nearest 10 minutes is 420minutes.

b. Estimate the total amount of time Jesse practices by rounding to the nearest 100 minutes.

400minutes is the total amount of time Jesse practices by rounding to the nearest 100 minutes.

Explanation:
165 ≈ 200
245 ≈ 200
200+200=400minutes
The total amount of time Jesse practices by rounding to the nearest 100 minutes is 240minutes.

c. Explain why the estimates are so close to each other.

When we rounded of the numbers to the nearest hundreds one number is rounded up to the next hundred and one is rounded down to the previous hundred which made it balanced.So , both the estimates are close to each other.

### Eureka Math Grade 3 Module 2 Lesson 17 Homework Answer Key

Question 1.
Cathy collects the following information about her dogs, Stella and Oliver.

 Stella Time Spent Getting a Bath Weight 36 minutes 32 kg
 Oliver Time Spent Getting a Bath Weight 25 minutes 7 kg

Use the information in the charts to answer the questions below.
a. Estimate the total weight of Stella and Oliver.

Weight of Stella and oliver are 32 and 7 kgs.
32  ≈   30
7  ≈   10
30+10=40kgs
Estimated total weight of Stella and Oliver is 40kg

b. What is the actual total weight of Stella and Oliver?

Weight of Stella and oliver are 32 and 7 kgs
32+7=39kg
39kg is the actual total weight of Stella and Oliver.

c. Estimate the total amount of time Cathy spends giving her dogs a bath.

Bath time of Stella and Oliver are 36minutes and 25minutes.
36 ≈ 40
25 ≈ 30
40+30=70minutes
The estimated total amount of time Cathy spends giving her dogs a bath is 70minutes.

d. What is the actual total time Cathy spends giving her dogs a bath?

Bath time of Stella and Oliver are 36minutes and 25minutes
36+25=61minutes
The actual total time Cathy spends giving her dogs a bath is 61 minutes.

e. Explain how estimating helps you check the reasonableness of your answers.

We can use estimation to check for reasonableness with all numbers. When we use estimation, it won’t tell us whether we actually have the correct answer, but it will tell us if we’re close and our answer is probably right

Question 2.
Dena reads for 361 minutes during Week 1 of her school’s two-week long Read-A-Thon. She reads for 212 minutes during Week 2 of the Read-A-Thon.
a. Estimate the total amount of time Dena reads during the Read-A-Thon by rounding.

Dena reads for 361 minutes during Week 1,for 212 minutes during Week 2
Round of to tens.
361 ≈  360
212 ≈ 210
360+210=570minutes
The estimated total amount of time Dena reads during the Read-A-Thon by rounding is 570minutes.

b. Estimate the total amount of time Dena reads during the Read-A-Thon by rounding in a different way.

Dena reads for 361 minutes during Week 1,for 212 minutes during Week 2
Round of to hundreds.
361 ≈ 400
212  ≈ 200
400+200=600minutes
The estimated total amount of time Dena reads during the Read-A-Thon by rounding is 600 minutes.

c. Calculate the actual number of minutes that Dena reads during the Read-A-Thon. Which method of rounding was more precise? Why? 