## Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 7 Lesson 15 Answer Key

### Eureka Math Grade 4 Module 7 Lesson 15 Problem Set Answer Key

Question 1.

Emma’s rectangular bedroom is 11 ft long and 12 ft wide with an attached closet that is 4 ft by 5 ft. How many square feet of carpet does Emma need to cover both the bedroom and closet?

Answer:

Given,

Emma’s rectangular bedroom measurements :

length = 11 ft

and width = 12 ft

Area = length x width

A = 11 x 12 = 132 sq. ft.

Also given the measurement of attached closet :

length = 4 ft

and width = 5 ft

Area = 4 x 5 = 20 sq. ft.

Total square feet of carpet Emma need to cover both the bedroom and closet =

132+ 20 = 152 square feet.

Therefore, Emma needs 152 sq. ft to cover bedroom and closet.

Question 2.

To save money, Emma is no longer going to carpet her closet. In addition, she wants one 3 ft by 6 ft corner of her bedroom to be wood floor. How many square feet of carpet will she need for the bedroom now?

Answer:

The area of Emma’s bedroom = 132 sq. ft.

Given that,

Emma wants to cover her 3 ft by 6 ft corner with wood floor

Now, Area = length x width

A = 3 x 6 = 18 sq. ft.

Now, the square feet of carpet Emma need for her bedroom =

132 – 18 = 114

Therefore, Emma need 114 sq. ft. of carper for her bedroom.

Question 3.

Find the area of the figure pictured to the right.

Answer:

Area of rectangle = length x width

a. Area = length x width

A = 15 x 8 = 120 sq. ft

b. Area = length x width

A= 12 x 5 = 60 sq. ft.

c. Area = length x width

A = 12 x 5 = 60 sq. ft.

Total area = 120 + 60 +60 = 240

Therefore, total area = 240 sq. ft.

Question 4.

Label the sides of the figure below with measurements that make sense. Find the area of the figure.

Answer:-

Area = length x width

a. 3 x 2 = 6 sq. inches

b. 3 x 1 = 3 sq. inches

c. 3 x 2 = 6 sq.inches

Total : 6 sq.in + 3 sq.in + 6 sq. in.

= 15 sq. inches

Question 5.

Peterkin Park has a square fountain with a walkway around it. The fountain measures 12 feet on each side. The walkway is 3\(\frac{1}{2}\) feet wide. Find the area of the walkway.

Answer: 217 sq. ft.

Explanation :

Given that,

The measurement of fountain on each side = 12 sq. ft.

Area = length x width

A = 12 x 12 = 144 sq. ft.

The measurement of walkway = 3 1/2 feet wide

Total measurement = 144 + 3 1/2 +3 1/2 = 19

Area = length x width

A = 19 x 19

= 361 sq. ft

Now, the area of walkway =

361 – 144 = 217

Therefore, the area of walkway = 217 sq. ft.

Question 6.

If 1 bag of gravel covers 9 square feet, how many bags of gravel will be needed to cover the entire walkway around the fountain in Peterkin Park?

Answer:

Given that,

1 bag of gravels covers 9 sq. ft.

Total area of walkway = 217 sq.ft.

Now,

217 / 9 = 24

24 and remaining of 1

Therefore, 25 bags of graved will be required to cover the walkway.

### Eureka Math Grade 4 Module 7 Lesson 15 Reflection Answer Key

In the table below are topics that you learned in Grade 4 and that were used in today’s lesson. Choose 1 topic, and describe how you were successful in using it today.

2-digit by 2-digit multiplication | Area formula | Division of 3-digit number by 1-digit number |

Subtraction of multi-digit numbers | Addition of multi-digit numbers | Solving multi-step word problems |

### Eureka Math Grade 4 Module 7 Lesson 15 Homework Answer Key

For homework, complete the top portion of each page. This will become an answer key for you to refer to when completing the bottom portion as a mini-personal white board activity during the summer.

Find the area of the figure that is shaded.

Question 1.

Answer:

a. Area of rectangle = length x width

Area = 4 x 16 = 64 sq. ft.

b. area = length x breadth

Area = 16 x 8 = 128

Total area =

64 + 128 = 192 sq.ft.

2.

Area of rectangle = length x breadth

The area of shaded part =

16 x 24 – {( 9 x 7 ) + ( 5 x 4 )}

= 384 – [63 + 20 ]

= 384 – 83

= 301 sq. ft.

Find the area of the figure that is shaded.

Question 1.

Answer:

a. Area of rectangle = length x width

Area = 2 x 8 = 16 sq. ft.

b. area = length x breadth

Area = 8 x 4 = 32

Total area =

16 + 32 = 48 sq.ft.

2.

Area of rectangle = length x breadth

The area of shaded part =

16 x 24 – {( 9 x 7 ) + ( 5 x 4 )}

= 384 – [63 + 20 ]

= 384 – 83

= 301 sq. ft.

Find the area of the figure that is shaded.

Question 1.

Challenge: Replace the given dimensions with different measurements, and solve again.

Question 3.

A wall is 8 feet tall and 19 feet wide. An opening 7 feet tall and 8 feet wide was cut into the wall for a doorway. Find the area of the remaining portion of the wall.

Answer:

The area of remaining portion of wall =

( 8 x 19 ) – ( 7 x 8 )

= 152 – 56

= 96

Therefore, the area of the remaining portion of the wall = 96 sq. ft.