Eureka Math Grade 4 Module 7 Lesson 4 Answer Key

Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 7 Lesson 4 Answer Key

Eureka Math Grade 4 Module 7 Lesson 4 Problem Set Answer Key

Use RDW to solve the following problems.
Question 1.
Beth is allowed 2 hours of TV time each week. Her sister is allowed 2 times as much. How many minutes of TV can Beth’s sister watch?
Answer: 240 minutes

Explanation :

1 hour= 60 minutes

Number of minutes = Number of hours x 60

2 x 60 = 120 minutes

Given, Beth’s sister is allowed 2 as much =

120 x 2 = 240 minutes

Therefore, Beth’s sister can watch TV for 240 minutes i.e, 4 hours

Question 2.
Clay weighs 9 times as much as his baby sister. Clay weighs 63 pounds. How much does his baby sister weigh in ounces?
Answer: 112 ounces

Explanation :

1 pound = 16 ounces

Which means, 63 pounds = 63 x 16 = 1008 ounces

Given that, Clay weighs 9 times as much as his baby sister

1008 / 9 = 112

Therefore, His baby sister weight 112 ounces.

Question 3.
Helen has 4 yards of rope. Daniel has 4 times as much rope as Helen. How many more feet of rope does Daniel have compared to Helen?
Answer: 36 feet

Explanation :

1 yard = 3 feet

Which means, 4 x 3 = 12

Given that, Daniel has 4 times as much rope as Helen

12 x 4 = 48 feet

Now, 48 – 12 = 36

Therefore, Daniel has 36 feet more than Helen.

Question 4.
A dishwasher uses 11 liters of water for each cycle. A washing machine uses 5 times as much water as a dishwasher uses for each load. Combined, how many millilitres of water are used for 1 cycle of each machine?
Answer: 66,000

Explanation:

1 litre = 1000 millilitres

11 litres = 1000 x 11 = 11,000

Given that, a washing machine uses 5 times as much water as a dishwasher

11,000 x 5 = 55,000

Combined, The number of millilitres of water both the machines used for 1 cycle

11,000 + 55,000 = 66,000 millilitres.

Question 5.
Joyce bought 2 pounds of apples. She bought 3 times as many pounds of potatoes as pounds of apples. The melons she bought were 10 ounces lighter than the total weight of the potatoes. How many ounces did the melons weigh?
Answer: 86 ounces

Explanation :

1 pound = 16 ounces

Which means, 2 pounds of apples = 2 x 16 =32 ounces

Given that,

She bought 3 times as many of potatoes as pounds of apples

3 x 32 ounces = 96 ounces

Also given,

The melons she bought were 10 ounces lighter than the total weight of potatoes

So, 96 – 10 = 86 ounces

Therefore, The weight of melons = 86 ounces

Eureka Math Grade 4 Module 7 Lesson 4 Exit Ticket Answer Key

Use RDW to solve the following problem.
Brian has a melon that weighs 3 pounds. He cut it into six equal pieces. How many ounces did each piece weigh?
Answer: 8 ounces

Explanation:

1 pound = 16 ounces

Which means, 3 pounds = 16+16+16 = 48 ounces

Given that, melon is cut into 6 equal parts

So, 48 divided by 6

48 / 6 = 8

Therefore, each piece weighs 8 ounces.

Eureka Math Grade 4 Module 7 Lesson 4 Homework Answer Key

Use RDW to solve the following problems.
Question 1.
Sandy took the train to New York City. The trip took 3 hours. Jackie took the bus, which took twice as long. How many minutes did Jackie’s trip take?
Answer: 360 hours

Explanation :

1 hour = 60 minutes

Given that, The time took for sandy’s trip by train = 3 hours

Number of minutes= number of hours x 60

3 x 60 = 180

Also given, By bus,Jackie’s trip time is twice than Sandy’s trip

180 x 2 = 360

Therefore, the time taken for Jackie’s trip = 360 minutes.

Question 2.
Coleton’s puppy weighed 3 pounds 8 ounces at birth. The vet weighed the puppy again at 6 months, and the puppy weighed 7 pounds. How many ounces did the puppy gain?
Answer: 56 ounces

Explanation :

Initial weight of the puppy = 3 pounds 8 ounces

1 pound = 16 ounces

3 pounds = 16+16+16 = 48 ounces

Total initial weight : 48 + 8 = 56

Given that, The weight of the puppy after 6 months = 7 pounds

Which means, 7 x 16 = 112

The weight gained by puppy =

112 – 56 = 56

Therefore, the puppy gained 56 ounces.

Question 3.
Jessie bought a 2-liter bottle of juice. Her sister drank 650 millilitres. How many millilitres were left in the bottle?
Answer:

1 litre = 1000 millilitres

Which means, 2 litres = 1000+1000 = 2000 millilitres

Given that her sister drank 650 millilitres

Now, the quantity of leftover water =

2000 – 650 = 1350

Therefore, The number of millilitres were left in bottle = 1350 millilitres.

Question 4.
Hudson has a chain that is 1 yard in length. Myah’s chain is 3 times as long. How many feet of chain do they have in all?
Answer: 12 feet

Explanation :

1 yard = 3 feet

Given that, Myah’s chain is 3 times long than Hudson

So, 1 x 3 = 3 yards

3 yards = 3+ 3+ 3 = 9  feet

The length of the chain they have in both :  3 + 9 = 12

Therefore,  12 feet of chain they have in all.

Question 5.
A box weighs 8 ounces. A shipment of boxes weighs 7 pounds. How many boxes are in the shipment?
Answer: 14

Given that,

Each box weighs 8 ounces

The total weight of shipment of boxes = 7 pounds

1 pound = 16 ounces

Which means, 7 pounds = 7 x 16 = 112 ounces

Now, the number of boxes in shipment : 112 / 8 =14

Therefore, total number of boxes in the shipment = 14

Question 6.
Tracy’s rain barrel has a capacity of 27 quarts of water. Beth’s rain barrel has a capacity of twice the amount of water as Tracy’s rain barrel. Trevor’s rain barrel can hold 9 quarts of water less than Beth’s barrel.
a. What is the capacity of Trevor’s rain barrel?
b. If Tracy, Beth, and Trevor’s rain barrels were filled to capacity, and they poured all of the water into a 30-gallon bucket, would there be enough room? Explain.
Answer:

Given,

The capacity of Tracy’s barrel = 27 quarts

The capacity of Beth’s rain barrel is twice the amount of Tracy

Which means, 27 + 27 = 54 quarts

a.

The capacity of Trevor’s rain barrel is 9 quarts less than Beth’s barrel

Which means, 54 – 9 = 45 quarts

Therefore, the capacity of Trevor’s rain barrel is 54 quarts.

b.

Total capacity of Tracy, Beth and Trevor is 27 + 54 + 45 = 126 quarts

According to given condition, if they are poured into 30 gallon bucket

Now, 1 gallon = 4 quarts

30 gallons = 30 x 4 = 120 quarts

Therefore, there is no enough room in the 30 gallons bucket because there will be a shortage of 6 quarts.

Leave a Comment