Grade 3 Eureka Math Answer Key is provided by subject experts as per the Common Core curriculum. Grade 3 Eureka Math Solutions provided educates the primary school Kids on all Math concepts of the chapter efficiently. Eureka Math Grade 3 Textbook Answers makes it easy for kids to Grasp the Concepts as well as solve any problem from chapter Tests, Practice Tests, Performance tests, cumulative practice, etc.

## Engage NY Eureka Math 3rd Grade Module 3 Lesson 21 Answer Key

Eureka Grade 3 ensures students with the learning targets and success criteria. The Diverse opportunities will develop problem-solving skills among the primary school kids practicing Bigideas Math Grade 3 Solutions. Eureka Textbook Grade 3 answers help Students Master the subject on Consistent practice.

### Eureka Math Grade 3 Module 3 Lesson 21 Sprint Answer Key

Multiply by Multiples of 10

Answer:

2 x 3 = 6, 2 x 30 = 60, 20 x 3 = 60, 2 x 2 = 4, 2 x 20 = 40, 20 x 2 = 40, 4 x 2 = 8, 4 x 20 = 80, 40 x 2 = 80, 5 x 3 = 15, 50 x 3 = 150, 3 x 50 = 150, 4 x 4 = 16, 40 x 4 = 160, 4 x 40 = 160, 6 x 3 = 18, 6 x 30 = 180, 60 x 3 = 180, 7 x 5 = 35, 70 x 5 = 350, 7 x 50 = 350, 8 x 4 = 32, 8 x 40 = 320, 4 x 80 = 320, 9 x 6 = 54, 90 x 6 = 540, 2 x 5 = 10, 2 x 50 = 100, 3 x 90 = 270, 40 x 7 = 280, 5 x 40 = 200, 6 x 60 = 360, 70 x 6 = 420, 8 x 70 = 560, 80 x 6 = 480, 9 x 70 = 630, 50 x 6 = 300, 8 x 80 = 640, 9 x 80 = 720, 60 x 8 = 480, 70 x 7 = 490, 5 x 80 = 400, 60 x 9 = 540, 9 x 90 = 810.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

multiply by multiple 0f 10.

2 x 3 = 6, 2 x 30 = 60, 20 x 3 = 60, 2 x 2 = 4, 2 x 20 = 40, 20 x 2 = 40, 4 x 2 = 8, 4 x 20 = 80, 40 x 2 = 80, 5 x 3 = 15, 50 x 3 = 150, 3 x 50 = 150, 4 x 4 = 16, 40 x 4 = 160, 4 x 40 = 160, 6 x 3 = 18, 6 x 30 = 180, 60 x 3 = 180, 7 x 5 = 35, 70 x 5 = 350, 7 x 50 = 350, 8 x 4 = 32, 8 x 40 = 320, 4 x 80 = 320, 9 x 6 = 54, 90 x 6 = 540, 2 x 5 = 10, 2 x 50 = 100, 3 x 90 = 270, 40 x 7 = 280, 5 x 40 = 200, 6 x 60 = 360, 70 x 6 = 420, 8 x 70 = 560, 80 x 6 = 480, 9 x 70 = 630, 50 x 6 = 300, 8 x 80 = 640, 9 x 80 = 720, 60 x 8 = 480, 70 x 7 = 490, 5 x 80 = 400, 60 x 9 = 540, 9 x 90 = 810.

Multiply by Multiples of 10

Answer:

4 x 2 = 8, 4 x 20 = 80, 40 x 2 = 80, 3 x 3 = 9, 3 x 30 = 90, 30 x 3 = 90, 3 x 2 = 6, 3 x 20 = 60, 30 x 2 = 60, 5 x 5 = 25, 50 x 5 = 250, 5 x 50 = 250, 4 x 3 = 12, 40 x 3 = 120, 4 x 30 = 120, 7 x 3 = 21, 7 x 30 = 210, 70 x 3 = 210, 6 x 4 = 24, 60 x 4 = 240, 6 x 40 = 240, 9 x 4 = 36, 9 x 40 = 360, 90 x 4 = 360, 8 x 6 = 48, 80 x 6 = 480, 5 x 2 = 10, 5 x 20 = 100, 3 x 80 = 240, 40 x 8 = 320, 4 x 50 = 200, 8 x 80 = 640, 90 x 6 = 540, 6 x 70 = 420, 60 x 6 = 360, 7 x 70 = 490, 60 x 5 = 300, 6 x 80 = 480, 7 x 80 = 560, 80 x 6 = 480, 90 x 7 = 630, 8 x 50 = 400, 80 x 9 = 720, 7 x 90 = 630.

Explanation:

In the above-given question,

given that,multiply by multiples of 10.

4 x 2 = 8, 4 x 20 = 80, 40 x 2 = 80, 3 x 3 = 9, 3 x 30 = 90, 30 x 3 = 90, 3 x 2 = 6, 3 x 20 = 60, 30 x 2 = 60, 5 x 5 = 25, 50 x 5 = 250, 5 x 50 = 250, 4 x 3 = 12, 40 x 3 = 120, 4 x 30 = 120, 7 x 3 = 21, 7 x 30 = 210, 70 x 3 = 210, 6 x 4 = 24, 60 x 4 = 240, 6 x 40 = 240, 9 x 4 = 36, 9 x 40 = 360, 90 x 4 = 360, 8 x 6 = 48, 80 x 6 = 480, 5 x 2 = 10, 5 x 20 = 100, 3 x 80 = 240, 40 x 8 = 320, 4 x 50 = 200, 8 x 80 = 640, 90 x 6 = 540, 6 x 70 = 420, 60 x 6 = 360, 7 x 70 = 490, 60 x 5 = 300, 6 x 80 = 480, 7 x 80 = 560, 80 x 6 = 480, 90 x 7 = 630, 8 x 50 = 400, 80 x 9 = 720, 7 x 90 = 630.

### Eureka Math Grade 3 Module 3 Lesson 21 Problem Set Answer Key

Use the RDW process to solve each problem. Use a letter to represent the unknown.

Question 1.

There are 60 seconds in 1 minute. Use a tape diagram to find the total number of seconds in 5 minutes and 45 seconds.

Answer:

The total number of seconds = 345 seconds.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

There are 60 seconds in 1 minute.

60 x 5 = 300.

300 + 45 = 345.

Question 2.

Lupe saves $30 each month for 4 months. Does she have enough money to buy the art supplies below? Explain why or why not.

Answer:

No, she does not have enough money to buy the art supplies.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Lupe saves $30 each month for 4 months.

30 x 4 = 120.

but the Art Supplies cost is $142.

120 is less than 142.

so she does not buy.

Question 3.

Brad receives 5 cents for each can or bottle he recycles. How many cents does Brad earn if he recycles 48 cans and 32 bottles?

Answer:

The number of cents he recycles = 400 cents.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Brad receives 5 cents for each can or bottle he recycles.

48 x 5 = 240.

32 x 5 = 150.

240 + 150 = 400.

Question 4.

A box of 10 markers weighs 105 grams. If the empty box weighs 15 grams, how much does each marker weigh?

Answer:

Each marker weight= 9.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

A box of 10 markers weighs 105 grams.

If the empty box weighs 15 grams.

9 x 10 = 90.

105 – 15 = 90.

Question 5.

Mr. Perez buys 3 sets of cards. Each set comes with 18 striped cards and 12 polka dot cards. He uses 49 cards. How many cards does he have left?

Answer:

The number of cards he left = 51 cards.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Mr. Perez buys 3 sets of cards.

Each set comes with 18 striped cards and 12 polka dot cards.

He uses 49 cards.

18 + 12 = 30.

30 x 3 = 90.

90 – 49 = 51.

so the number of cards he left = 51.

Question 6.

Ezra earns $9 an hour working at a book store. She works for 7 hours each day on Mondays and Wednesdays. How much does Ezra earn each week?

Answer:

The amount does Ezra earns = $126.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Ezra earns $9 an hour working at a book store.

She works for 7 hours each day on Mondays and Wednesdays.

7 + 7 = 14.

14 x 9 = 126.

so the amount Ezra earns = $126.

Eureka Math Grade 3 Module 3 Lesson 21 Exit Ticket Answer Key

Use the RDW process to solve. Use a letter to represent the unknown.

Frederick buys a can of 3 tennis balls. The empty can weighs 20 grams, and each tennis ball weighs 60 grams. What is the total weight of the can with 3 tennis balls?

Answer:

The total weight of the can with 3 tennis balls = 160 grams.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Frederick buys a can of 3 tennis balls.

The empty can weighs 20 grams, and each ball weighs 60 grams.

60 x 3 = 180.

180 – 20 = 160.

Eureka Math Grade 3 Module 3 Lesson 21 Homework Answer Key

Use the RDW process for each problem. Use a letter to represent the unknown.

Question 1.

There are 60 minutes in 1 hour. Use a tape diagram to find the total number of minutes in 6 hours and

15 minutes.

Answer:

The total number of minutes in 6 hours and 15 minutes = 375 minutes.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

There are 60 minutes in 1 hour.

60 / n = 360.

360 / 60 = n.

n = 60 + 15.

Question 2.

Ms. Lemus buys 7 boxes of snacks. Each box has 12 packets of fruit snacks and 18 packets of cashews. How many snack packets does she buy altogether?

Answer:

The number of snack packets = 210.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Ms. Lemus buys 7 boxes of snacks.

Each box has 12 packets of fruit snacks and 18 packets of cashews.

12 + 18 = 30.

30 x 7 = 210.

so the number of snack packets = 210.

Question 3.

Tamara wants to buy a tablet that costs $437. She saves $50 a month for 9 months. Does she have enough money to buy the tablet? Explain why or why not.

Answer:

Yes, she has enough money.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Tamara wants to buy a table that costs $437.

she saves $50 a month for 9 months.

50 x 9 = 450.

so she has enough money to buy.

Question 4.

Mr. Ramirez receives 4 sets of books. Each set has 16 fiction books and 14 nonfiction books. He puts 97 books in his library and donates the rest. How many books does he donate?

Answer:

The number of books he donates = 23.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Mr. Ramirez receives 4 sets of books.

Each set has 16 fiction books and 14 nonfiction books.

He puts 97 books in his library and donates the rest.

16 + 14 = 30.

30 x 4 = 120.

120 – 97 = 23.

so the number of books he donates = 23.

Question 5.

Celia sells calendars for a fundraiser. Each calendar costs $9. She sells 16 calendars to her family members and 14 calendars to the people in her neighborhood. Her goal is to earn $300. Does Celia reach her goal? Explain your answer.

Answer:

No, she does not reach her goal.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

Celia sells calendars for a fundraiser.

Each calendar costs $9.

she sells 16 calendars to her family members and 14 calendars to the people in her neighborhood.

16 + 14 = 30.

30 x 9 = 270.

so she does not reach her goal.

Question 6.

The video store sells science and history movies for $5 each. How much money does the video store make if it sells 33 science movies and 57 history movies?

Answer:

The video store makes = $450.

Explanation:

In the above-given question,

given that,

The video store sells science and history movies for $5 each.

33 + 57 = 90.

90 x 5 = 450.

so the video store makes = $450.

Eureka Math Grade 3 Module 3 Lesson 21 Template Answer Key

Answer:

30 x 6 = 180, 9 x 60 = 540, 40 x 2 = 80, 10 x 6 = 60, 70 x 3 = 210, 50 x 6 = 300, 80 x 9 = 720, 20 x 5 = 100, 8 x 30 = 240, 3 x 30 = 90, 5 x 50 = 250, 4 x 40 = 160, 6 x 80 = 480, 70 x 7 = 490, 20 x 7 = 140, 10 x 7 = 70, 90 x 7 = 630, 2 x 60 = 120, 50 x 7 = 350, 80 x 5 = 400, 60 x 6 = 360, 9 x 50 = 450, 30 x 9 = 270, 4 x 80 = 320.

Explanation:

In the above-given table,

given that,

the multiplication of 6, 7, 8, and 9 are given.

30 x 6 = 180, 9 x 60 = 540, 40 x 2 = 80, 10 x 6 = 60, 70 x 3 = 210, 50 x 6 = 300, 80 x 9 = 720, 20 x 5 = 100, 8 x 30 = 240, 3 x 30 = 90, 5 x 50 = 250, 4 x 40 = 160, 6 x 80 = 480, 70 x 7 = 490, 20 x 7 = 140, 10 x 7 = 70, 90 x 7 = 630, 2 x 60 = 120, 50 x 7 = 350, 80 x 5 = 400, 60 x 6 = 360, 9 x 50 = 450, 30 x 9 = 270, 4 x 80 = 320.