Linear Inequality and Linear Inequations | Linear Inequalities in One Variable

On this page, we will learn about what is linear inequality and linear inequations and the steps to solve the linear inequalities problems. You will also get the properties of inequation or inequalities. Check out the representation of the solution set on the real line in the following sections. We have provided Solved Problems along with a detailed explanation so that you can better understand the concept.

What are Linear Inequation and Linear Inequalities?

Linear Inequation is a statement indicating the value of one quantity or algebraic expressions that are not exactly equal to one another.

Inequalities are nothing but the symbols enclosed between two or more algebraic expressions or quantities. The open sentence which involves <, ≤, >, ≥, and ≠ symbols are called the inequalities.

Some of the examples of Linear Inequation are listed below.

  • x < 6
  • y ≥ 25
  • x + 3 > 40
  • p ≠ 10

Linear Inequation

An inequation that contains one variable and that variable highest power is one then is known as the linear inequation in that variable. To make a linear equation into inequation, you have to replace the equal to symbol with the inequality sign. The statements of any of the forms ax + b < 0, ax + b > 0, ax + b≥ 0, ax + b ≤ 0 are the linear inequations invariable x, where a, b are real numbers and a is not equal to zero.

some of the examples of the linear inequation with variable y are included below:

  • 3y + 6 ≥ 0
  • 9 – y < 0
  • 2y > 0
  • 25 + 5y ≤ 0

Questions on Replacement Set or Domain of a Variable

Example 1.

Find the replacement set for the inequation x ≤ 9. The replacement set is a set of whole numbers?

Solution:

We know that whole numbers W = {0, 1, 2, 3 . . . }.

Replace x with some values of W. Some values of x from W satisfy the inequation and some don’t. Here, the values 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 satisfy the given inequation x ≤ 9 while the other values don’t.

Thus, the set of all those values of variables that satisfy the given inequation is called the solution set of the given inequation.

Therefore, the solution set for the inequation x ≤ 9 is S = {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9} or S = {x : x ∈ W, x ≤ 9}

Example 2.

Find the replacement set for the inequation x > 2. Let the replacement set be the set of natural numbers?

Solution:

We know that natural numbers N = {1, 2, 3, 4, 5, 6}

Replace x with some values of N. Some values of x from N satisfy the inequation and some don’t. Here, the values 3, 4, 5, . . . satisfy the given inequation x > 2 while the other values don’t.

Thus, the set of all those values of variables that satisfy the given inequation is called the solution set of the given inequation.

Therefore, the solution set for the inequation x > 2 is S = {3 4, 5, 6, . . . }

Example 3.

Find the replacement set and the solution set for the inequation x ≥ -2 when the replacement set is an integer?

Solution:

Replacement set I = {. . . -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, . . . }

Solution set S = {-2, -1, 0, 1, 2, . . . } or S = { x : x ∈ I, x ≥ – 2}

Example 4.

Find the solution set for the following linear inequations.

(i) x < 5 where replacement set is {-4, -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4}

(ii) x ≥ 7 where replacement set is { 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10}

(iii) x ≠ 3 where replacement set is { 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10}

Solution:

(i) Solution Set S = {-4, -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4} S = {x : x ∈ I, -4 < x ≤ 4}

(ii) Solution set S = {7, 8, 9, 10} or S = {x : x ∈ N, 7 < x < 10}

(iii) Solution set S = {0, 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10} or S = {x : x ∈ N, x ≠ 3}

Frequently Asked Questions on Linear Inequality

1. What is the difference between a linear equation and a linear inequality?

The linear equation is an equation that has one or two variables and those exponents are one. Linear inequation also has one variable whose exponent is one. Between two algebraic expressions, the = symbol is enclosed in a linear equation, linear inequality signs are enclosed in a linear inequation. The graph of inequalities is a dashed line but the equation is a solid line in any situation.

2. What is linear inequality?

Linear inequality contains any symbols of inequality. It represents the data that is not equal in graph form. It involves a linear function.

Linear Inequations | How do you Solve a Linear Inequation?

Linear inequations demonstrate the value of one quantity or algebraic expression which is not equal to another. These inequations are used to compare any two quantities. Get some solved examples on linear inequations and steps to draw graphs, the system of linear inequations in the following sections of this page.

What are Linear Inequations?

Linear inequalities are the expressions where any two values are compared by the inequality symbols. These are the equations that contain all mathematical symbols except equal to (=). The values can be numerical or algebraic or a combination of both.

The inequality symbols are < (less than), > (greater than), ≤ (less than or equal to), ≥ (greater than or equal to), ≠ (not equal to). The symbols < and > shows the strict inequalities and the symbols ≤ and ≥ represents the slack inequalities.

Example:

x < 3, x ≥ 5, y ≤ 8, p > 10, m ≠ 1.

Linear Inequalities Graphing

We can plot the graph for linear inequalities like an ordinary linear function. But, for a linear function, the graph represents a line and for inequalities, the graph shows the area of the coordinate plane that satisfies the inequality condition. The linear inequalities graph divides a coordinate plane into two parts. One part of the coordinate plane is called the borderline where it represents the solutions for inequality. The borderline represents the conditions <, >, ≤ and ≥.

Students who are willing to plot a graph for the linear inequations can refer to the following steps.

  • Arrange the given linear inequation in such a way that, it should have one variable ‘y’ on the left-hand side of the symbol and the remaining equation on the right-hand side.
  • Plot the graph for linear inequation by putting the random values of x.
  • Draw a thicker and solid line for y≤ or y≥ and a dashed liner for y< or y> conditions.
  • Now, draw shades as per the linear inequalities conditions.

System of Linear Inequalities

A system of linear inequalities in two variables includes at least two inequalities in the variables. By solving the linear inequality you will get an ordered pair. So basically, the solution to all linear inequalities and the graph of the linear inequality is the graph displaying all solutions of the system.

Questions on Linear Inequations

Example 1.

Solve the inequality x + 5 < 10?

Solution:

Given that,

x + 5 < 10

Move variable x to the one side of inequation.

= x < 10 – 5

= x < 5

Replacement set = {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 . . . }

Solution set for the inequation x + 5 < 10 is 1, 2, 3, 4

Therefore, solution set s = {. . . 1, 2, 3, 4}

Let us mark the solution set graphically.

The solution set is marked on the number line by dots. We put three more dots indicate the infiniteness of the solution set.

Example 2.

Solve the inequation 3 < y ≤ 10?

Solution:

Given that,

3 < y ≤ 10

This has two inequations,

3 < y and y ≤ 10

Replacement set = {. . . -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4, , 6, 7, . . . }

Solution set for the inequation 3 < y is 4, 5, 6, 7, . . .  i.e Q = {4, 5, 6, . . . }

Solution set for the inequation y ≤ 10 is . . . . 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 i.e P = {. . . . 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9}

Therefore, solution set of the given inequation = P ∩ Q = {4, 5, 6, 7, 8, 9}

Let us represent the solution set graphically.

The solution set is marked on the number line by dots.

Example 3.

Solve the inequality 4 ( x + 2 ) − 1 > 5 − 7 ( 4 − x )?

Solution:

Given that,

4 ( x + 2 ) − 1 > 5 − 7 ( 4 − x )

4 x + 8 − 1 > 5 − 28 + 7 x

4 x + 7 > − 23 + 7 x

− 3 x > − 30

x < 10

Replacement Set = {1, 2, 3, 4, 5 . . . }

Solution set is 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 i.e S = {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9}

Let us represent the solution set graphically.

The solution set is marked on the number line by dots.

Frequently Asked Questions on Linear Inequations

1. What is meant by linear inequations?

Linear inequations involve linear expressions in two variables by using the relational symbols like <, >, ≤, ≥, and ≠.

2. How do you solve linear inequation?

Solving linear inequations having a single variable is very easy. All you have to do is simplify both the sides of the condition and get the variable term on one side and all other terms on the other side. And them either multiply/ divide the coefficient of the variable to obtain the solution.

3. What are the examples of linear inequations?

Some of the examples of linear inequality are x < 8, y > 15, z ≠ 7 + 9, p + 1 ≤ 2, 3 ≥ (z + 15).

Practice Test on Framing the Formula | Framing the Formula Questions and Answers

Practice Test on Framing the Formula let you know about the different problems available on the Framing the Formula. Most of the below questions appear on the exam which helps you to get good marks in the exam. Practice all the questions available below and have a perfect grip on Framing the Formula Problems.

All the concepts such as formulas, framing a formula, find the value of the variable using a change of subject of formula or an equation, change the subject of the formula, and method of substitution are included in the below article. Learn Tricks to solve Formula and Framing the Formula problems easily.

1. Write the formulas for the following statements.

(a) Area of the square is equal to the square of its side (b)
(b) Area B of the rhombus is equal to half the product of its diagonals (s₁, s₂).
(c) Perimeter (p) of a parallelogram is thrice the sum of its adjacent sides.
(d) Area of four walls (D) of a room is the product of two times the sum of length (l), breadth (b) and height (h).
(e) Profit (P) is calculated by taking the difference of cost price (C) and selling price (S).

Solution:

(a) Given that Area of the square is equal to the square of its side (b)
Area of the square = A
A = b²
(b) Area B of the rhombus is equal to half the product of its diagonals (s₁, s₂).
B = s₁ × s₂
(c) Perimeter (p) of a parallelogram is thrice the sum of its adjacent sides.
sum of its adjacent sides = x
p = 3(x)
(d) Area of four walls (D) of a room is the product of two times the sum of length (l), breadth (b) and height (h).
D = 2 (l + b + h)
(e) Profit (P) is calculated by taking the difference of cost price (C) and selling price (S).
P = S – C

2. Mention the formulas for the following statements.

(a) A side of a chessboard (D) is 3.14 times the side of a board (e).
(b) The difference between the two different variables is 36.
(c) The sum (X) of all the interior angles of a regular polygon of m sides is 2 less than m times 180°.
(d) Subtracting 2/5 from a number and multiplying this difference by 4 gives two times the same number.
(e) Fourteen years from now Sam’s age will be three times her present age.

Solution:

(a) Given that A side of a chessboard (D) is 3.14 times the side of a board (e).
D = 3.14e
(b) The difference between the two different variables is 36.
Two different variables are a and b
a – b = 36
(c) The sum (X) of all the interior angles of a regular polygon of m sides is 2 less than m times 180°.
X = (m – 2) × 180°
(d) Subtracting 2/5 from a number and multiplying this difference by 4 gives two times the same number.
Let the number is X.
X = 4(X – 2/5)
(e) Fourteen years from now Sam’s age will be three times her present age.
Sam’s age is C
C + 14 = 3C

3. Change the subject of the formula and find the value of the new subject.

(a) X = 2YZ make the subject Z. X = 20, Y = 5
(b) l² = r² + h², l is the height of the cone, h is the height and r is the radius. Make the subject h when l = 12 and r = 6.
(c) M = 1/2 × b × h where M is the area of a triangle with base b and height h. Make h the subject, find h when M = 50, b = 24.
(d) D = d × q + r where D is the dividend, q is the quotient, d the divisor, and r is the remainder. Make the subject r, when D = x² – x, d = x – 2, q = x + 3.
(e) M × N = c × d, Make N as the subject where M = 2, c = 4, d = 10.

Solution:
(a) X = 2YZ make the subject Z. X = 20, Y = 5
Given that X = 2YZ
Divide both sides with 2Y
X/2Y = 2YZ/2Y
X/2Y = Z
Therefore, Z = X/2Y
Substitute the given values X = 20, Y = 5
Z = 20/2(5) = 20/10 = 2
Z = 2.

The final answer is Z = 2.

(b) l² = r² + h², l is the height of the cone, h is the height and r is the radius. Make the subject h when l = 12 and r = 6.
Given that l² = r² + h², l is the height of the cone, h is the height and r is the radius.
l² = r² + h²
Subtract r² on both sides
l² – r² = r² – r² + h²
l² – r² = h²
h = √(l² – r²)
Substitute the given values l = 12 and r = 6
h = √((12)² – (6)²) = √144 – 36 = √108

The final answer is h = √108

(c) M = 1/2 × b × h where M is the area of a triangle with base b and height h. Make h the subject, find h when M = 50, b = 24.
Given that M = 1/2 × b × h where M is the area of a triangle with base b and height h. Make h the subject, find h when M = 50, b = 24.
M = 1/2 × b × h
Divide 1/2 × b on both sides.
M/(1/2 × b) = (1/2 × b × h)/(1/2 × b)
M/(1/2 × b) = h
Therefore, h = M/(1/2 × b)
Substitute the given values M = 50, b = 24.
h = 50/(1/2 × 24)
h = 50/12

The final answer is h = 50/12

(d) D = (d × q) + r where D is the dividend, q is the quotient, d the divisor, and r is the remainder. Make the subject r, when D = x² – x, d = x – 2, q = x + 3.
Given that D = d × q + r where D is the dividend, q is the quotient, d the divisor, and r is the remainder. Make the subject r, when D = x² – x, d = x – 2, q = x + 3.
D = (d × q) + r
Subtract (d × q) on both sides
D – (d × q) = (d × q) – (d × q) + r
D – (d × q) = r
Therefore, r = D – (d × q)
Substitute the given values D = x² – x, d = x – 2, q = x + 3.
r = (x² – x) – ((x – 2)(x + 3))
r = (x² – x) – (x² + 3x – 2x – 6)
r = x² – x – x² – x + 6
r = -2x + 6

The final answer is r = -2x + 6

(e) M × N = c × d, Make N as the subject where M = 2, c = 4, d = 10.
Given that M × N = c × d
Divide M on both sides
MN/M = cd/M
N = cd/M
Substitute the given values M = 2, c = 4, d = 10
N = (4 × 10)/2
N = 40/2
N = 20

The final answer is N = 20.

3. If the base of the triangle is 3/2 times its height, then find the area of the triangle.

Solution:
Given that the base of the triangle is 3/2 times its height, then find the area of the triangle.
The base of the triangle = b
Height of the triangle = h
The area of the triangle = A
A = 1/2 × b × h
Base of the triangle is 3/2 times its height
b = 3/2 × h
A = 1/2 × 3/2 × h × h
A = 3/4 × h²

4. If ‘S’ is equal to the 3/4 of the r, then find r.

Solution:
Given that If ‘S’ is equal to the 3/4 of the r, then find r.
S = 3/4 r
Divide 3/4 on both sides.
S/(3/4) = (3/4)/(3/4) .  r
4S/3 = r

The final answer is r = 4S/3

5. If x, y, z are in continued proportion, then find the value of z.

Solution:
Given that If x, y, z are in continued proportion, then find the value of z.
x/y = y/z
x . z = y . y
xz = y²
y² = xz
y = √xz

The final answer is y = √xz

6. If y workers can build a wall in 24 days, in how many days will 16 workers take to build a same wall.

Solution: Given that y workers can build a wall in 24 days
So, find the time taken to build a wall by one worker.
y workers = 24 days
1 worker = 24y days
Now, the time taken by 16 workers to build a wall.
1 worker = 24y days
16 worker = 24y/16 = 3/4y
Therefore, The time taken to build a wall by 16 workers is 3/4y.

The final answer is 3/4y.

7. A shirt is marked $ y and the shopkeeper allows 100 rupees off as a discount on it. What is its selling price?

Solution:
Given that a shirt is marked $ y and the shopkeeper allows $100 off as a discount on it.
Subtract $100 from $y to get the selling price.
$y – $100

The selling price is $y – $100.

8. A weighs 3 kg more than B and B weighs 6 kg less than C. If the weights of A, B, C is n, find the weights of A, B, C separately.

Solution:
Given that A weighs 3 kg more than B
A = 3 + B
B weighs 6 kg less than C
B = C – 6; C = B + 6
A + B + C = n
3 + B + B + B + 6 = n
3 + 3B + 6 = n
3B + 9 = n
3B = n – 9
B = (n – 9)/3
A = 3 + B
A = 3 + (n – 9)/3
C = B + 6
C = (n – 9)/3 + 6

The values of A, B, and C is A = 3 + (n – 9)/3, B = (n – 9)/3, and C = (n – 9)/3 + 6.

9. Half of a herd of deer are grazing in the field and 2/3 of the remaining are playing nearby. The rest 8 are drinking water from the pond. Find the number of deer in the herd?

Solution:
Let the total no.of deer = y
Half of a herd = y/2
2/3 of remaining half herd = (y/2)(2/3) = y/3
remaining deer = 8
From the given information, y = (y/2) + (y/3) + 8
y = (3y + 2y)/6 + 8
y = (5y + 48)/6
Multiply 6 on both sides
6y = (5y + 48)/6 × 6
6y = 5y + 48
Move 5y to the left side
6y – 5y = 48
y = 48.

The total number of deers is 48.

10. Arun is twice as old as Sam six years ago his age was four times Shriya’s age. Find their present ages.

Solution:

Let Arun age is x and Sam age is y
Arun age is twice as old as Sam
x = 2y if it is five years ago
x – 5 = 4(y – 5)
x – 5 = 4y – 20
x – 4y + 15 = 0
Substitute x = 2y in x – 4y + 15 = 0
2y – 4y + 15 = 0
-2y + 15 = 0
2y – 15 = 0
2y = 15
y = 15/2 = 7.5
x = 2y = 2 (15/2) = 15

Arun’s age is 15 and Sam’s age is 7.5

11. A car travels 12 km at the speed of x km/hr. Find the time taken by the car to reach the destination.

Solution:
Given that a car travels 12 km at the speed of x km/hr.
We know that Speed = Distance/Time
Time = Distance/Speed
Time = 12km/x km/hr.
The time = 12 hrs.

The time taken by the car to reach the destination is 12 hrs.

12. Ram had $192 with him. He purchased x kg potatoes for $40 a kg and y kg tomatoes for $45 a kg and z kg onions at $43 a kg. Find the money left with him?

Solution:
Given that Ram had $192 with him.
He purchased x kg potatoes for $40 a kg and y kg tomatoes for $45 a kg and z kg onions at $43 a kg.
Total cost of potatoes = 40x
The total cost of tomatoes = 45y
Total cost of onions = 43z
Total amount spent = 40x + 45y + 43z.
Money left with Ram is $192 – (40x + 45y + 43z)

Total Money left with Ram is $192 – (40x + 45y + 43z).

Two Trains Passes in the Opposite Direction | Relative Speed of Two Trains Running in Opposite Direction

Learn about the concept of Two Trains Passing in Opposite Direction completely by referring to the entire article. Know How to Calculate Speed Time and Distance when Two Trains Run in Opposite Direction. Refer to the Formulas and Solved Examples on Two Trains Passes in Opposite Direction and get a good grip on it. Detailed Solutions provided for each and every problem makes it easy for you to understand the entire concept.

How to find Relative Speed while Two Trains Running in Opposite Direction?

When Two Trains Passes through a Moving Object having a certain length in the Opposite Direction

Let us assume the Length of the faster train is l meters and the length of the slower train is m meters

Speed of faster train = x km/hr

Speed of slower train = y km/hr

Relative Speed = (x+y) km/hr

Time taken by faster train to cross the slower train = (l+m) m/(x+y) km/hr

Using this Simple Formula you can calculate the measures easily when they run on parallel tracks in the opposite direction.

Solved Problems on Two Trains Running on Parallel Tracks in the Opposite Direction

1. Two trains of length 130 m and 100 m respectively are running at the speed of 52 km/hr and 40 km/hr on parallel tracks in opposite directions. In what time will they cross each other?

Solution:

Speed of faster train = 52 km/hr

Speed of slower train = 40 km/hr

Relative Speed of Trains = (52 km/hr – 40 km/hr)

= 12 km/hr

= 12*5/18

= 3.33 m/sec

Length of first train = 130 m

Length of Second Train = 100 m

Time taken by the two trains to cross each other = sum of the length of trains/relative speed of trains

= (130+100) m/12 km/hr

= 230 m/3.33 m/sec

= 69.06 sec

Therefore, Two Trains Crosses each other in 69.06 sec

2. Two trains 170 m and 145 m long are running on parallel tracks in the opposite directions with a speed of 50 km/hr and 40 km/hr. How long will it take to cross each other?

Solution:

Speed of faster train = 50 km/hr

Speed of slower train = 40 km/hr

Relative Speed of Trains = (50 km/hr +40 km/hr)

= 110 km/hr

= 110*5/18

= 30.5 m/sec

Length of first train = 170 m

Length of second train = 145 m

Time taken by two trains to cross each other = Sum of Length of Trains/Relative Speed of Trains

= (170+145) m/30.5 m/sec

= 315 m/30.5 m/sec

= 10.3 sec

3. Two trains travel in opposite directions at 50 km/hr and 30 km/hr respectively. A man sitting in the slower train passes the faster train in 12 s. The length of the faster train is?

Solution:

Speed of faster train = 50 km/hr

Speed of second train = 30 km/hr

Time taken to cross each other = 12 sec

Relative Speed of Trains = (50 Km/hr +30 Km/hr)

= 80 km/hr

Relative Speed of Trains in m/sec = 80*5/18

= 22.22 m/sec

Length of faster train = 22.22 m/sec * 12 sec

= 266.6 m

Therefore, the length of the faster train is 266.6 m

Two Trains Passes in the Same Direction | Solved Problems on Two Trains Running in the Same Direction

Get acquainted with the Concept of Two Trains Passes in the Same Direction better by going through the entire article. Refer to the Solved Problems on Two Trains running in the Same Direction along with Solutions for better understanding. Check out the Formulas for Speed Time and Distance while Two Trains Passes in the Same Direction. We have provided a detailed procedure on how to find the when Two Trains Passes a moving object in the Same Direction.

Two Trains Passes a Moving Object in the Same Direction

When two trains passes a moving object in the same direction.

Consider Length of the faster train be l meters and length of the slower train be m meters

The speed of the faster train be x km/hr

The speed of the slower train be y km/hr

Relative Speed = (x-y) km/hr

Time taken by the faster train to cross the slower train = (l+m) m/(x-y) km/hr

Solved Problems on Two Trains Running on Parallel Tracks in the Same Direction

1. Two trains 110 m and 150 m long are running on parallel tracks in the same direction with a speed of 60 km/hr and 45 km/hr. How long will it take to clear off each other from the moment they meet?

Solution:

Speed of faster train = 60 km/hr

Speed of slower train = 45 km/hr

Length of first train = 110 m

Length of second train = 150 m

Relative Speed = (60 km/hr – 45 km/hr)

= 15 km/hr

= 15*5/18 m/sec

= 4.16 m/sec

Time taken by train to clear off each other = Sum of Lengths of both the Trains/Relative Speed

= (110+150)m /4.16 m/sec

= 260 m/4.16 m/sec

= 62.5 sec

2. The two trains are running on parallel tracks in the same direction at 80 km/hr and 55 km/hr respectively. The faster train passes a man 20 seconds faster than the slower train. Find the length of the faster train?

Solution:

Relative Speed of Trains = (80 km/hr – 55 km/hr)

= 25 km/hr

Relative Speed of Trains in m/sec = 25*5/18

= 6.94 m/sec

Length of faster train = Relative Speed * Time Taken by Train to Pass

= 6.94 m/sec * 20 sec

= 138.8 m

3. Two trains are moving in the same direction at 70 km/hr and 40 km/hr. The faster train crossed a man in the slower train in 30 seconds. Find the length of the faster train?

Solution:

Speed of Faster Train = 70 km/hr

Speed of Slower Train = 40 km/hr

Relative Speed = (70 km/hr – 40 km/hr)

= 30 km/hr

Relative Speed in m/sec = 30 *5/18

= 8.33 m/sec

Time taken to cross = 30 sec

Length of faster train = Speed * Time

= 8.33 m/sec * 30 sec

= 250 m

Practice Test on Area and Perimeter of Square | Questions on Area and Perimeter of Square

Get the solutions for the Practice test on Area and Perimeter of Square here. Students can improve their math skills by solving the practice test on the area and perimeter of the square in 2D Mensuration. Scroll down this page to find the various methods to solve the problems on the Area and Perimeter of the square. Go through the questions and try to solve the problems using the area and perimeter of the square formulas.

Formula for Area and Perimeter of Square

  • Area of square = s × s = s²
  • The perimeter of the square = 4s
  • Diagonal of the square = √2 × a

Word Problems on Area and Perimeter of Square

1. Find the area of the square whose side is 6cm.

Solution:

Given,
side = 6cm
Area of square = s × s = s²
A = 6cm × 6cm
A = 36 sq.cm
Thus the area of the square is 36 sq.centimeters.

2. The side of the square is 48m. Find the area and perimeter.

Solution:

Given that,
side of the square = 48m
To find the area of the square
We know that,
Area of square = s × s = s²
A = 48m × 48m
A = 2304 sq.m
Thus the Area of the square is 2304 sq.m.
Now find the perimeter of the square
P = 4a
P = 4(48)
P = 192 cm
Therefore the perimeter of the square is 192 cm.

3. One side of the square is 7m. Find
i. Area
ii. Perimeter
iii. Diagonal

Solution:

Given,
Side of the square = 7m
i. Area:
We know that,
Area of square = s × s = s²
A = 7m × 7m
A = 49 sq. meter
Thus the area of the square is 49 sq. m.
ii. Perimeter:
We know that,
The perimeter of the square = 4a
P = 4 × 7m
P = 28m
Thus the perimeter of the square is 28 meters.
iii. Diagonal:
We know that,
Diagonal of the square = √2 × a
D = √2 × 7m
D = 9.89 meters
Thus the diagonal of the square is 9.89 meters.

4. The side of the square is 60cm. Find the perimeter of the square.

Solution:

Given,
The side of the square is 60cm.
P = 4a
P = 4 × 60cm
P = 240cm.
Therefore the perimeter of the square is 240 centimeters.

5. The Perimeter of the square is 96cm. Find the side of the square.

Solution:

Given that,
The perimeter of the square is 96cm.
P = 4a
96cm = 4a
a = 96/4
a = 24cm
Thus the side of the square is 24cm.

6. The cost of cementing a square yard at ₹ 2 per Square Metre is ₹800. Find the cost of fencing it at a rate of ₹5 per meter.

Solution:

Given,
The cost of cementing a square yard at ₹ 2 per Square Metre is ₹800.
Let the side be x meters.
Rate of cementing = ₹ 2 per m²
Total cost = 800
Area for cementing = 800/2 = 400
x² = 400
x = 20
Perimeter of the yard = 4a
P = 4 × 20m = 80m
Rate of fencing = ₹5 per meter
Total cost of fencing the square yard is 80 × 5
= ₹400
Therefore the cost of fencing it at a rate of ₹5 per meter is ₹400.

7. What is the diagonal and perimeter of the square if the side is 4cm.

Solution:

Given,
The side of the square is 4cm.
Perimeter of the square = 4a
P = 4(4cm)
P = 16cm
We know that,
Diagonal of the square = √2 × a
D = √2 × a
D = √2 × 4
D = 5.65 cm.
Thus the diagonal of the square is 5.65cm.

8. The area of the square field is 144ft². Find the side, perimeter, and diagonal of the square field.

Solution:

Given that,
The area of the square field is 144ft²
Area of square = s × s = s²
144 = s²
s² = 144
s = √144 = 12ft
Thus the side of the square field is 12 ft.
The perimeter of the square = 4a
P = 4 × 12ft = 48ft
Thus the perimeter of the square field is 48 feet.
Diagonal of the square = √2 × a
D = √2 × a
D = √2 × 12
D = 16.9 feet
Therefore the diagonal of the square is 16.9 feet.

9. The diagonal of the square is 4√2cm. Find the area and perimeter of the square?

Solution: Given,
The diagonal of the square is 4√2cm.
Area of square = s × s = s²
A = 4 × 4 = 16 sq.cm
The perimeter of the square = 4a
P = 4 × 4 = 16cm
Thus the area and perimeter of the square is 16 sq. cm and 16 cm.

10. Find the perimeter of the square whose sides are
i. 2 cm
ii. 7cm
iii. 16cm

Solution:

Given,
i. a = 2 cm
We know that,
The perimeter of the square = 4a
P = 4(2cm)
P = 8cm
Thus the perimeter of the square is 8cm.
ii. a = 7cm
We know that,
The perimeter of the square = 4a
P = 4(7cm)
P = 28 cm
Thus the perimeter of the square is 28cm.
iii. a = 16cm
We know that,
The perimeter of the square = 4a
P = 4(16cm)
P = 64cm
Thus the perimeter of the square is 64 cm.

Practice Test on Area and Perimeter of Rectangle | Questions on Area and Perimeter of Rectangle

Practice test on Area and Perimeter of Rectangle helps to enhance the math skills. Test your knowledge on mensuration by practice the problems on the Area and Perimeter of the Rectangle. Use the Area and Perimeter of the Rectangle Formula to solve the given problems. Look at the below section and start practicing now. The answers for the practice test on the Area and perimeter of the rectangle are given below.

Area and Perimeter of Rectangle Formula

  • Area = length × width
  • Perimeter = 2(l + w)
  • Diagonal = √l² + w²

Area and Perimeter Word Problems with Answers

1. Find the area of the rectangle if the length and breadth are 6m and 5m?

Solution:

Given,
l = 6m
b = 5m
We know that,
Area of the rectangle = l × b
A = 6m × 5m
A = 30 sq. m
Thus the area of the rectangle is 30 square meters.

2. Find the perimeter of the rectangle whose length and width are 15 cm and 10 cm?

Solution:

Given,
l = 15 cm
w = 10 cm
Perimeter of the rectangle = l + l + w + w
P = 15cm + 15cm + 10cm + 10cm
P = 30cm + 20cm
P = 50 cm
Thus the perimeter of the rectangle is 50 cm.

3. Find the area and perimeter of the rectangle whose length and breadth are 30cm and 25 cm?

Solution:

Given,
l = 30cm
b = 25cm
We know that,
Area of the rectangle = lb
A = 30cm × 25cm
A = 750 cm²
Perimeter of the rectangle = 2l + 2b
P = 2(30cm) + 2(25cm)
P = 60cm + 50cm
P = 110cm
Therefore the area and perimeter of the rectangle are 750 cm² and 110 cm.

4. Find the diagonal of the rectangle whose length and width are 7cm and 5cm?

Solution:

Given,
L = 7cm
W = 5cm
We know that,
Diagonal = √l² + w²
D = √7² + 5²
D = √49 + 25
D = √74
D = 8.60 cm
Thus the diagonal of the rectangle is 8.60cm.

5. The perimeter of the rectangular field is 169 cm. The length of the rectangular field is 12 cm find the breadth?

Solution:

Given that,
The perimeter of the rectangular field is 169 cm.
The length of the rectangular field is 12 cm
We know that,
Perimeter of the rectangle = 2l + 2b
169cm = 2(12cm) + 2b
169cm = 24cm + 2b
169cm – 24cm = 2b
145cm = 2b
2b = 145cm
b = 145/2 = 72.5 cm
Therefore the breadth of the rectangular field is 72.5 cm.

6. The length and breadth of a rectangular field are equal to 300 m and 200 m respectively. Find the cost of the grass to be planted in it at the rate of ₹ 2 per square meter?

Solution:

Given that,
The length and breadth of a rectangular field are equal to 300 m and 200 m.
We know that,
Area of the rectangle = lb
A = 300m × 200m
A = 60,000m²
Cost of the grass to be planted in it at the rate of ₹ 2 per square meter.
= 2 × 60,000m²
= ₹ 1,20,000
Thus the required cost is ₹ 1,20,000.

7. A rectangular piece of dimension 65mm × 63mm. Find the area of the rectangle?

Solution:

Given,
l = 65mm
w = 63mm
We know that,
Area of the rectangle = lw
A = 65mm × 63mm
A = 4095 sq. mm
Thus the area of the rectangle is 4095 sq. mm.

8. The perimeter of the rectangle is 112 cm. The width is 24cm find the length of the rectangle.

Solution:

Given,
The perimeter of the rectangle is 112 cm.
Width = 24 cm
length =?
We know that,
Perimeter of the rectangle = 2l + 2b
112 cm = 2l + 2(24cm)
112 cm – 48 cm = 2l
64 cm = 2l
l = 64/2
l = 32cm
Therefore the length of the rectangle is 32cm.

9. Given length = 42cm and breadth = 21cm. Find the area of the rectangle.

Solution:

Given,
l = 42cm
b = 21cm
We know that,
Area of the rectangle = lb
A = 42cm × 21cm
A = 882 sq.cm
Thus the area of the rectangle = 882 sq.cm.

10. The length and width of the rectangular plot is 44cm and 40cm. Find the area and perimeter of the rectangular plot.

Solution:

Given,
l = 44cm
w = 40cm
We know that,
Area of the rectangle = lb
A = 44cm × 40cm
A = 1760 sq.cm
Perimeter of the rectangle = 2l + 2b
P = 44cm + 44cm + 40cm + 40cm
P = 88cm + 80cm
P = 168 cm
Therfore the area and perimeter of the rectangular plot is 1760 sq.cm and 168 cm.

Units of Area Conversion | How to do Area Conversions?

The Units of Area Conversion helps to convert the units in Mensuration. Students can know the relationship between the various units with the help of the solved examples. Sometimes it is necessary to convert the units of area conversion to solve the problems in mensuration. Here we will discuss in detail units of area conversion. Know how to convert the area units in this article.

Units of Area Conversion

The relationship between the various units of lengths are as follows,

  • 1 meter = 100 centimeter
  • 1 meter = 10 decimeter
  • 1 hm = 100 meter
  • 1 km = 1000 meter
  • 1 dam = 10 meters
  • 1 km = 10 hm
  • 1 dm = 10 cm
  • 1 yard = 3 feet
  • 1 feet = 0.3048 meters

The units of area conversion are given below

  • 1m = 100cm, 1 m² = 10,000 cm²
  • 1m = 10 dm, 1 m² = 10 × 10 dm² = 100 dm²
  • 1 cm = 10 mm, 1 cm² = 10 × 10 mm² = 100 mm²
  • 1 km = 1000 m, 1 km² = 1000 m × 1000 m = 1,000,000m²
  • 1 hm = 100 m, 1 hm² = 100m × 100m = 10,000m²
  • 1 dam = 10 m, 1 dam² = 10m × 10m = 100 m²
  • 1 dm = 10 cm, 1 dm² = 10 cm × 10 cm = 100 cm²
  • 1 km = 10 hm, 1 km² = 10 hm × 10 hm = 100 hm²
  • 1 hectare = 100 ares
  • 1 ft² = 0.09 m²

Solved Examples on Area Conversions

Students are suggested to go through the below example problems to know in deep about the units of area conversion.

1. Convert 2 hectares to square meters?

Solution:

First, convert from hectares to square meters
1 hectare = 10000 meters²
2 hectares =?
2 × 10000 meters² = 20,000 meters²
Thus 2 hectares = 20,000 meters²

2. Convert 3 sq. km to square hectometer.

Solution:

First convert from kilometers to square hectometers.
1 km = 10 hm
3 km = ?
1 km² = 100 hm²
Therefore 3 km² = 3 × 100 hm² = 300 hm²

3. Convert 4 hectares in ares?

Solution:

Convert from hectares to ares.
1 hectare = 100 ares
4 hectares =?
4 hectares = 4 × 100 ares
Thus 4 hectares = 400 ares

4. Convert from 50 sq. cm to mm²

Solution:

Convert from cm² to mm²
1 cm = 10mm
1 cm² = 10 × 10 mm² = 100 mm²
50 cm² = 50 × 100 mm² = 5000 mm²
Thus, 50 cm² = 5000 mm²

5. Convert 50 kilometers to meters?

Solution:

Convert from kilometers to meters.
1 km = 1000 meters
50 km =?
50 × 1000 meters = 50,000 meters
Thus 50 km = 50,000 meters

6. Convert 35 square meters to dm²?

Solution:

Convert from square meters to sq. decimeters.
1 m² = 100 dm²
35 m² = 35 × 100 dm²
35 m² = 3500 dm²
Thus 35 m² = 3500 dm²

7. Convert 15 square feet into square meters.

Solution:

First convert square feet into square meters.
1 ft² = 0.09 m²
15 ft² = 15 × 0.09 m² = 1.35 sq. meters
Thus 15 square feet = 1.35 m².

FAQs on Units of Area Conversion

1. How to convert units to other units?

  1. Write the units in a fraction
  2. Multiply and cancel the units in numerator and denominator.

2. What is a conversion rate?

Conversion rate = total number of conversions/total number of sessions × 100

3. How to convert the conversion factor?

The conversion factor is the number that is used to change the unit either by multiplying or dividing.

Area of Trapezium Definition, Formula, Properties | How to find the Area of Trapezium?

The area of trapezium is the region covered by the trapezium in 2-D geometry. A trapezium is a type of quadrilateral that consists of four sides, four angles, and a set of parallel lines. The Formula Area of Trapezium is used in the concept of Mensuration in order to measure the two-dimensional figures. Let us learn the basic properties of trapezium from this article. Read this article thoroughly to know how to calculate the area of the trapezium with the help of the example problems. Also, learn the derivation of the area of the trapezium from here.

Area of Trapezium Definition

The area of trapezium is the region covered by the trapezium in two-dimensional geometry. The area of trapezium is equal to the product of half of the sum of parallel sides and distance between the parallel sides. The area of trapezium is measured in square units.

Properties of Trapezium

The properties of a trapezium are as follows,

  • The sum of the four angles is equal to 360 degrees.
  • The trapezium consists of a set of parallel sides and a set of non-parallel sides.
  • The diagonals of the trapezium bisect each other.
  • All the sides of the trapezium are not equal.

Area of Trapezium Formula

The formula for Area of Trapezium can be found by the product of half of the sum of parallel lines and distance between the parallel sides.

  • Area of Trapezium = 1/2 (a + b)h

Derivation of Area of Trapezium Formula

Area of trapezium = sum of the area of rectangles and area of the triangle.
That means,
Area of trapezium = area of rectangle + area of triangle 1 + area of triangle 2
A = a1h + bh/2 + ch/2
A = (2a1h + bh + ch)/2
Take h as common
A = (a1 + a1 + b + c)h/2
A = (a1 + (a1 + b + c)h/2
Let a2 = a1 + b + c
A = (a1 + a2)h/2

Solved Examples on Area of the Trapezium

1. ABCD is a trapezium in which AB||CD, AD⊥DC, AB = 10 cm, DC = 15 cm and BC = 7 cm. Find the area of the trapezium?

Area of trapezium example-1

Solution:

Given,
AB = 10 cm
DC = 15 cm
BC = 7 cm
We know that,
Area of Trapezium = 1/2 (a + b)h
PC = DC – DP
PC = 15 cm – 10 cm
PC = 5 cm
Now area of trapezium = Area of rectangle ABPD + Area of ΔBPC
Area of ΔBPC
BC² = BP² + PC²
7² = BP² + 5²
BP² = 49 – 25
BP² = 24
BP = 4.89 cm
Now area of trapezium ABCD = Area of rectangle ABPD + Area of ΔBPC
Area of rectangle ABPD = 10 × 4.89 = 48.9 sq. cm
Area of ΔBPC = 1/2 (5) (7) = 17.5 sq. cm
Area of trapezium ABCD = 48.9 + 17.5 = 66.4 sq. cm
Thus the area of trapezium ABCD is 66.4 sq. cm

2. Given height equal to 10cm, sides equal to 6cm and 5cm. Find the area of the trapezium?

Solution:

Given,
Height = 10cm
a = 6cm
b = 5cm
We know that,
Area of Trapezium = 1/2 (a + b)h
A = 1/2 (6cm + 5cm) 10cm
A = 11cm × 5cm
A = 55 sq. cm
Therefore the area of the trapezium is 55 sq. cm.

3. The area of the trapezium is 81 sq. m, sides are 9m and 6m. Find the height of the trapezium.

Solution:

Given,
The area of the trapezium is 81 sq. m
a = 9m
b = 6m
We know that,
Area of Trapezium = 1/2 (a + b)h
81 = 1/2 (9m + 6m)h
162 = 15m × h
h = 162/15 = 10.8m
Therefore the height of the trapezium is 10.8 meters.

FAQs on Area of Trapezium

1. What is the area of a trapezium?

The area of trapezium is half of the product of the height and the sum of the parallel lines.

2. What is trapezium?

A trapezium is a geometrical shape that has four sides and one set of parallel lines. It consists of four vertices and four angles.

3. What is the area of the trapezium formula?

Formula for Area of trapezium = 1/2 (a + b)h

Area of Rhombus Formula | How to find the Area and Perimeter of a Rhombus?

The Area and Perimeter of the Rhombus are used in the basic Mensuration. In order to find the area and perimeter students must know what are the properties of the Rhombus. Here we explain the properties, formulas with examples. A rhombus is a quadrilateral which is similar to the parallelogram. The shape of the Rhombus looks like a diamond.

In this article, students can learn how to calculate the area and perimeter of the Rhombus. We have provided multiple examples to make the students understand the concept of Perimeter and Area of Rhombus. So, learn different methods to find the area and perimeter of the rhombus.

What is Area and Perimeter of a Rhombus?

Area of Rhombus – The area of the Rhombus is the space occupied by the two-dimensional figure. The Area of Rhombus Formula is equal to half of the product of two diagonals. The area of the rhombus is measured in square units.

  • A = 1/2(d1 × d2) sq. units

where d1 and d2 are diagonals of the rhombus.

Perimeter of Rhombus – The perimeter of the rhombus is the sum of lengths of the boundaries. The Perimeter of the Rhombus Formula is equal to the sum of four sides. The perimeter of the Rhombus is measured in units.

  • P = a + a + a + a = 4a units

Where a is the side of the rhombus.

Properties of Rhombus

The properties of the rhombus are given below

  • All the sides of the rhombus are equal.
  • It consists of 4 vertices and 4 edges.
  • Opposite angles of the rhombus are the same.
  • The sum of the adjacent angles is 180 degrees.
  • In Rhombus the diagonals bisect the angles.
  • Opposite sides of the rhombus are parallel.

Solved Examples on Area and Perimeter of a Rhombus

Go through the below section to know where and how to use the area and perimeter of the rhombus problems.

1. Find the area of the rhombus if the diagonals are 7m and 5m.

Solution:

Given,
d1 = 7m
d2 = 5m
We know that,
Area of the Rhombus = 1/2(d1 × d2)
A = 1/2(7m × 5m)
A = 35/2
A = 17.5 m²
Therefore the area of the rhombus is 17.5 sq. meters.

2. The area of the rhombus is 196 sq. cm. One of the diagonal is 14 cm find the other diagonal?

Solution:

Given,
The area of the rhombus is 169 sq. cm.
d1 = 14 cm
d2 = ?
We know that,
Area of the Rhombus = 1/2(d1 × d2)
196 sq. cm = 1/2 (14 cm × d2)
196 sq. cm = 7 cm × d2
d2 = 196/7 = 28 cm
Thus the length of the another diagonal is 28 cm.

3. What is the perimeter of the rhombus if the side is 6cm?

Solution:

Given,
a = 6 cm
We know that,
The perimeter of the Rhombus = 4a
P = 4(6 cm)
P = 24 cm
Thus the perimeter of the rhombus is 24 cm.

4. Find the area of the rhombus whose sides are 8 cm and diagonal is 6 cm?

Solution:

Given,

Area and perimeter of rhombus examples
PQ = QR = RS = PS = 8 cm
QS = 6 cm
In ΔPOQ,
PQ² = OQ² + OP²
8² = 3² + OP²
64 = 9 + OP²
OP² = 64 – 9
OP² = 55
OP = 7.4
PR = 2OP
PR = 7.4 × 7.4
PR = 54.76
Area of the Rhombus = 1/2(d1 × d2)
A = 1/2 (6 × 54.76)
A = 164.28 sq. cm
Therefore the area of the rhombus is 164.28 sq. cm.

5. If the perimeter of the rhombus is 52 cm then find the side of the rhombus?

Solution:

Given,
the perimeter of the rhombus is 52 cm
We know that,
Perimeter of Rhombus = 4a
52 cm = 4a
a = 52/4
a = 13 cm
Thus the side of the rhombus is 13 cm.

6. Find the height of the rhombus whose area is 169 sq. m and perimeter is 140 m?

Solution:

Given that
P = 140 m
P = 4a
140 = 4a
a = 140/4
a = 35
Now use the area of the rhombus to find the height.
169 sq. m = 35 × h
h = 169/35
h = 4.82 m
Thus the height of the rhombus is 4.82 meters.

FAQs on Area and Perimeter of Rhombus

1. What are the basic properties of the Rhombus?

  1. Opposite sides are equal
  2. The sum of the adjacent angles is 180 degrees
  3. All sides are equal in Rhombus.

2. How to find the perimeter of the rhombus?

The perimeter of the rhombus can be calculated by adding all four sides.

3. Is the area of the rhombus and square is the same?

The length of the rhombus is the same but the area of the square and rhombus are not equal.

Area of Parallelogram – Definition, Formulas, Examples

A Parallelogram is a 2-D figure which is used in the Mensuration. The Area and Perimeter of the Parallelogram are similar to the area and perimeter of the rectangle. Learn the basic formulas of Parallelogram with the help of this article. Scroll down this page to know the formulas of Area and Perimeter of Parallelogram with solved problems.

Before learning the formulas we suggest the students to know what is a parallelogram. A parallelogram is a regular polygon with four sides and four angles. Get the properties, formulas from the below section.

Area and Perimeter of Parallelogram

Area of Parallelogram: The area of the parallelogram is the product of base and height. It is used to measure the region occupied by the parallelogram. The units to measure the area of the parallelogram is square units.

Perimeter of Parallelogram: The perimeter of the parallelogram is defined as the sum of all four sides. The units to measure the perimeter of the parallelogram is units.

Properties of Parallelogram

  • The diagonals of the parallelogram bisect each other.
  • Opposite sides of the parallelogram are congruent.
  • If one of the angles is the right angle then all the angles are right.
  • Opposite angles are congruent.

Formulas for Area and Perimeter of Parallelogram

The area of the parallelogram is the product of base and height.
Area = b × h
Where,
b = base
h = height
The perimeter of the parallelogram is the sum of the four sides.
P = a + a + b + b
P = 2a + 2b
P = 2(a + b)
Where,
a and b are the lengths of the parallelogram.

Solved Examples on Area of Parallelogram

1. Find the area of the parallelogram if the base and height are 12m and 10m?

Solution:

Given,
b = 12m
h = 10m
We know that,
Area of the Parallelogram = b×h
A = (12m)(10m)
A = 120 sq. meters
Therefore the area of the parallelogram is 120 sq.m

2. Find the perimeter of the parallelogram if the sides are 5 cm and 4 cm.

Solution:

Given,
a = 5 cm
b = 4 cm
We know that,
The perimeter of the parallelogram is 2(a + b)
P = 2(5 cm + 4 cm)
P = 2(9 cm)
P = 18 cm
Thus the perimeter of the parallelogram is 18 cm.

3. Find the height of the parallelogram if the base is 14m and Area is 112 sq. meters.

Solution: Given,
b = 14m
A = 112 sq. m
Area of the Parallelogram = b×h
112 sq. m = 14 × h
h = 112/14
h = 8 meters
Thus the height of the parallelogram is 8 meters.

4. Find the length of the parallelogram whose base length is 6m and the perimeter is 16m.

Solution:

Given,
a = 6m
b =?
P = 16m
Perimeter of the Parallelogram = 2(a + b)
16m = 2(6 + b)
16/2 = 6 + b
8m = 6m + b
b = 8m – 6m
b = 2m
Thus the length of the parallelogram is 2 meters.

FAQs on Area and Perimeter of the Parallelogram

1. What is the formula for area and perimeter of the parallelogram?

Area of the parallelogram = bh
Perimeter of the parallelogram = 2(a + b)

2. How to find the perimeter of the parallelogram?

The perimeter of the parallelogram can be found by adding the sides of the parallelogram i.e, a + a + b + b.

3. What is the height of the parallelogram?

The height of the parallelogram is the distance between the opposite sides of the parallelogram.

Area and Perimeter of the Triangle – Definition, Formulas, Examples

Area and Perimeter are the two important formulas in the basic theory of Mensuration. This article helps to learn the properties and types of triangles here. The two main concepts to measure the sides of the triangle are area and perimeter. There are different formulas to find the perimeter and area of the triangle.

A two-dimensional closed figure with three sides is called a triangle. Our main aim is to make the students understand the concept of Area and Perimeter of the Triangle. Learn how to calculate the area and perimeter of the triangle by using the below mentioned solved examples.

What is the Area and Perimeter of the Triangle?

Area: Area is defined as the measure of the region occupied by the triangle. The units to measure the area of the triangle is square meters or square centimeters.

Perimeter: The perimeter is the measure of lengths of the triangle. The perimeter of the triangle is the sum of all the sides of the triangle. The units to measure the perimeter of the triangle is meters or centimeters.

Area and Perimeter of the Triangle Formula

The area of the triangle is half of the base and height.
A = 1/2 × base × height
The perimeter of the triangle is the sum of three sides of the triangle.
P = a + b + c

Area of Triangle with three sides (Heron’s Formula)

The Area of the triangle with three sides can be found using Heron’s Formula. There are two steps to find the area of the triangle using Heron’s Formula. The first step is to find the value of s (semiperimeter of the triangle) by adding all the three sides i.e, a, b, c, and dividing by 2. The next steps is to apply the semi-perimeter of the triangle with the main formula

s = (a+b+c)/2
A = √s(s-a)(s-b)(s-c)

Types of Triangles

There are 4 types of triangles. They are:

  • Equilateral triangle
  • Isosceles triangle
  • Scalene triangle
  • Right triangle

Properties of triangle

  • The sum of three angles of the triangle is 180º
  • A triangle has three sides, three vertices, and three angles.
  • The sum of two lengths of the triangle is greater than the third side.
  • The area of the triangle is half of the base and height.

Worked Out Example Problems on Area of the Triangle

1. Find the area of the triangle whose base is 10 cm and height is 11 cm?

Solution:

Given,
b = 10 cm
h = 11 cm
Area of triangle = 1/2 × b × h
A = 1/2 × 10 cm × 11 cm
A = 5 cm × 11 cm
A = 55 sq. cm
Therefore the area of the triangle is 55 sq. cm

2. Find the missing length whose perimeter is 36cm and two sides of the triangles are 14 cm?

Solution:

Given,
a = 14 cm
b = 14 cm
c = x
P = 36 cm
Perimeter of the triangle = a + b + c
36 cm = 14 cm + 14 cm + x
36 cm = 28 cm + x
x = 36 cm – 28 cm
x = 8 cm
Thus the length of third side of the triangle is 8 cm.

3. Given a = 10m, b = 12m and c = 13m. Find the perimeter of the scalene triangle?

Solution:

Given,
a = 10m
b = 12m
c = 13m
Perimeter of the triangle = a + b + c
P = 10m + 12m + 13m
P = 35m
Thus the perimeter of the scalene triangle is 35 meters.

4. The area of the triangle is 144 cm² and the base is 12 cm. Find the height of the triangle?

Solution:

Given,
The area of the triangle is 144 cm²
base = 12 cm.
Area of triangle = 1/2 × b × h
144cm² = 12 cm × h
h = 144cm²/12cm
h = 12 cm
Thus the height of the triangle is 12 cm.

5. Find the area of the isosceles triangle whose base is 7m and height is 10m?

Solution:

Given,
b = 7m
h = 10m
Area of the isosceles triangle = 1/2 × b × h
A = 1/2 × 7m × 10m
A = 7m × 5m
A = 35 sq. m
Thus the area of the isosceles triangle is 35 sq. m.

6. Find the semi perimeter of the triangle whose sides of the triangle a = 5cm, b = 6cm, and c = 7cm using Heron’s formula?

Solution:

Given,
a = 5cm
b = 6cm
c = 7 cm
s = (a+b+c)/2
s = (5cm + 6cm + 7 cm)/2
s = 18cm/2
s = 9 cm
Therefore the semi-perimeter of the triangle is 9cm.

7. Find the area of the triangle with three given sides a = 1m, b = 3m, c = 4m?

Solution:

Given,
a = 2m
b = 3m
c = 4m
First, we need to find the semiperimeter of the triangle.
s = (a+b+c)/2
s = (1 + 3 + 4)/2
s = 8/2
s = 4m
Now find the area of the triangle with three sides
A = √s(s-a)(s-b)(s-c)
A = √4(4-1)(4-3)(4-4)
A = √4(3)(1)(0)
A = 0

FAQs on Area and Perimeter of the Triangle

1. What is the formula for area and perimeter of the triangle?

The area of the triangle is 1/2 × b × h
The perimeter of the triangle is a + b + c

2. How to calculate the perimeter of the triangle?

We can calculate the perimeter of the triangle by adding all three sides.
P = a + b + c

3. What is the relationship between the area and perimeter of the triangle?

The area is half of the base and height whereas the perimeter is the sum of all the three sides of the triangle.

Area of the Path | How to find the Area of the Path?

Path is nothing but the measure of boundaries of the shapes. The area of the path is defined as the region occupied by the shape inside or outside. Here we can apply the concept of Area of rectangle or area square to find the area of paths. This is the major concept in the basic theory of Mensuration. The students can learn the different techniques to find the area of the path of different shapes like rectangle, square, circle, etc.

What is the Area of Path?

The area of the path is the subtraction of the area of the outer rectangle/square and the area of the inner rectangle/square. It is defined as the space left between the area of two 2-d figures or paths. This article helps to learn the theory of the area of the path in depth.

Area of the Path Formula

Area of the path = area of outer rectangle – area of inner rectangle
Area of the path = area of outer square – area of inner square

Solved Problems on Area of the Path

Here we use the concept of the area of rectangle and area of the square. Know how to calculate the area of the path with the help of the solved example problems.

1. A rectangular plot is 20 cm long and 15 cm wide. The inner rectangular plot is 12 cm long and 10 cm wide. Draw the diagram of the rectangular plot and find the area of the path?

Solution:
Area of path solved example-1
Given the length of the outer rectangle is 20 cm
Width of the outer rectangle is 15 cm
We know that,
Area of the rectangle = l × w
A = 20 cm × 15 cm
A = 300 sq. cm
Also given the length of the inner rectangle = 12 cm
Width of the inner rectangular plot = 10 cm
We know that,
Area of the rectangle = l × w
A = 12 cm × 10 cm
A = 120 sq. cm
Total Area of the path = 300 sq. cm – 120 sq. cm = 180 sq. cm

2. A park is of length 30 m and 20 m wide. A path 1.5 m wide is constructed outside the rectangular garden. Find the area of the path?

Solution:

Area of path solved example-2

Given the length of the inner rectangle = 30 meter
The wodth of the inner rectangle = 20 meter
We know that,
Area of the rectangle = l × w
A = 30 m × 20 m
A = 600 sq. meter
AB = 20 + 1.5 + 1.5 = 23 m
BC = 30 + 1.5 + 1.5 = 33 m
Area of the outer rectangle = l × w
A = 33 m × 23 m
A = 759 sq. meter
Area of the path = Area of outer rectangle – Area of inner rectangle
Therefore Area of the path = 759 sq. m – 600 sq. m
A = 159 square meters
Thus the area of the path of rectangular garden is 159 sq. meters.

3. A path 10 m wide runs along inside the square park of side 1000 m. Find the area of the path? 

Solution:
Area of Path solved example-3
Given that,
A path 10 m wide runs along inside the square park of side 1000 m.
PS = PQ = QR = RS = 1000m
Find the sides of the inner square.
Width = 10m
AB = 1000 – 10 – 10 = 980m
AB = BC = CD = AD = 980 m
We know that
Area of the square = side × side
A = 1000 × 1000 = 1,000,000 m²
Area of the inner square = s × s
A = 980 × 980 = 960,400 m²
Area of the path = 1,000,000 m² – 960,400 m²
= 39,600m²
Thus the area of the path is 39,600m²

4. A rectangular box is 10 cm long and 8 cm wide. A path of the uniform width is 5 cm. Find the area of path?

Area of the path solved problem-4

Solution:
Given,
A rectangular box is 10 cm long and 8 cm wide. A path of the uniform width is 5 cm
Find the length and width of the outer rectangle
AD = 10cm + 5cm + 5cm = 20cm
AB = 8cm + 5cm + 5cm = 18cm
Area of the outer rectangle = l × w
A = 20cm × 18cm
A = 360 sq. cm
Area of the inner rectangle = l × w
A = 10cm × 8cm
A = 80 sq. cm
Area of the path = Area of outer rectangle – Area of inner rectangle
A = 360 sq. cm – 80 sq. cm
A = 280 sq. cm
Thus the area of path is 280 sq. cm

5. A 1m wide path runs outside and around a rectangular park of length 6m and width 4m. Find the area of the path?

Area of path solved problem example-5

Solution:
Given,
A 1m wide path runs outside and around a rectangular park of length 6m and width 4m.
Area of inner rectangle = l × w
A = 6m × 4m
A = 24 sq. m
Area of outer rectangle = (6m + 1m + 1m) × (4m + 1m + 1m)
A = 8m × 6m
A = 48 sq. m
Area of the path = Area of the outer rectangle – Area of inner rectangle
A = 48 sq. m – 24 sq. m
A = 24 sq. meters
Thus the area of the path is 24 sq. meters.

FAQs on Area of the Path

1. How to find the area of the path?

We can find the area of a path by subtracting the area of outer shapes and the area of inner shapes.

2. What is the formula for Area of Path?

Area of the path = Area of outer rectangle/square – Area of inner rectangle/square

3. How to calculate the area of the path for square?

You can calculate the Area of the path using the formula Area of Path = Area of outer square – Area of inner square

enVision Math Answer Key for Class 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, and K | enVisionmath 2.0 Common Core Grades K-8

enVision Math Common Core Answer Key for Grade 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, and Kindergarten

enVision Math Common Core Grade 8 Answer Key

enVision Math Common Core Grade 7 Answer Key

enVision Math Common Core Grade 6 Answer Key

enVision Math Common Core Grade 5 Answer Key

enVision Math Common Core Grade 4 Answer Key

enVision Math Common Core Grade 3 Answer Key

enVision Math Common Core Grade 2 Answer Key

enVision Math Common Core Grade 1 Answer Key

enVision Math Common Core Grade K Answer Key

Go Math Grade 8 Answer Key PDF | Chapterwise Grade 8 HMH Go Math Solution Key

go-math-grade-8-answer-key

Go Math Grade 8 Answer Key: Give your kid the Homework help he might need during his preparation with our Go Math 8th Grade Answer Key. Enhance the subject knowledge and practice as much as possible using the 8th Standard Go Math Answer Key to score higher scores. Use the Middle School Go Math Grade 8 Solution Key to clear all your queries and stand out from the rest of the students.

Every concept is provided with a step-by-step solution in order to make your preparation effective. Avail the Grade 8 HMH Go Math Answer Key and be prepared for your tests. Solve the Grade 8 Solutions Key PDF and take the tests with the utmost confidence. Get Chapterwise Solutions for Grade 8 provided here through quick links available below and learn the topics within it accordingly.

HMH Go Math 8th Grade Answer Key

Improve your performance in the formative assessments held with adequate practice. Grade 8th Go Math Solutions Key provided makes you familiar with a variety of questions and gives a clear-cut explanation. Sharpen your skillset in the Subject Maths with our Middle School Grade 8 Answer Key for All the Chapters. You will develop an interest to learn Math on your own after going through the detailed solutions listed in the Grade 8 Go Math Answer Keys.

Grade 8 HMH Go Math – Answer Keys

Grade 8 McGraw Hill Glencoe – Answer Keys

  • Chapter 1: Real Numbers
  • Chapter 2: Equations in One Variable
  • Chapter 3: Equations in Two Variables
  • Chapter 4: Functions
  • Chapter 5: Triangles and the Pythagorean Theorem
  • Chapter 6: Transformations
  • Chapter 7: Congruence and Similarity
  • Chapter 8: Volume and Surface Area
  • Chapter 9: Scatter Plots and Data Analysis

Chapterwise Grade 8 HMH Go Math Answer Key PDF

Go Math Answer Key for Grade 8 helps both students and teachers reach heights. Lateral thinking and a comprehensive approach to solve problems will be inculcated among students. You will have a strong foundation of basics by practicing from the 8th Grade Go Math Solutions Key. In fact, you can be prepared for your assessments and attempt them with full confidence.

Why you should refer to 8th Grade Go Math Answer Key?

You will have plenty of benefits by going through the HMH Grade 8 Go Math Solution Key. They are listed as under

  • Develop your level of understanding by practicing from the Go Math Solutions Key PDF.
  • All the Solutions existing for the Math Concepts are adhering to the latest Go Math Textbooks & Syllabus guidelines.
  • Grade 8 Math Practice 101 Answer Key makes it easy for you to solve a variety of questions.
  • Go Math 8th Grade Answer Keys prepared by highly expertise and all of them are accurate and up to date.

FAQs on Middle School Grade 8 Answer Key

1. Which website offers Go Math 8th Grade Answer Key for free?

ccssmathanswers.com is a reliable portal that offers Go Math Grade 8 Solution Key free of cost. Kick start your preparation using the study material available and make your learning fun.

2. How to download Grade HMH Go Math 8th Grade Answer Key?

Simply tap on the direct links available for all the Chapters of Go Math Grade 8 concepts and prepare the relevant topic you need.

3. Where do I get Chapterwise Middle School Grade 8 Go Math Answer Key?

Avail the Chapterwise 8th Grade Go Math Solutions Key free of cost from our page.

4. Does practicing from Go Math Middle School Grade 8 Solutions Key is enough to score better grades?

Complement your learning with other preparation resources too to get better grades in your assessments.